Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrywanie programów tv kablowej.

18 Lis 2010 21:07 7972 13
  • Poziom 9  
    Mam stary magnetowid VHS (eurozłącze szt. 1), nagrywarkę Samsung HR-777A (wszystkie chyba możliwe złącza) i TV też chyba wszystkie. I problemy mam:

1) Jak to połączyć, co dokupić, żeby przegrać rodzinne VHS na hdd nagrywarki? Bardzo proszę o podpowiedź, ale tak "kawa na ławę" bo jestem już babcią i nie wszystko tak od razu rozumiem. Jeśli jakieś kabelki maja kolory to też proszę o info, bo np. na dekoderze kablówki jest wyjście czerwony, zielony, niebieski, a do nagrywarki dali kabel z chinchami :czerwony, biały, żółty i schemat jak połaczyć z dekoderem. No i klops :-(.
    2) Męczę się już dwa dni, a nagrywarka "widzi" tylko programy niekodowane (tak 1/3 pakietu). Poprzez Euro też nie widzi, kablem antenowym tez nie widzi mimo, że dekoder ma takie wyjscie. No i ratunku!!!
    Testowałam połaczenia:
    a) antena na dekoder, z dekodera antena na nagrywarkę, dekoder z TV przez HDMI, nagrywarka z TV przez HDMI,
    b) antena na dekoder, Euro między dekoder-nagrywarka wejście, euro (lub te trzy kolorowe kabelki) nagrywarka wyjście - TV, dekoder-TV HDMI
    W obu przypadkach nagrywarka nie widzi części programów, tzn nie zalicza po drodze dekodera. Końcówka z anteny jest taka nakręcana i nie pasuje do nagrywarki, musi iść do dekodera. Mam jeszcze oprócz tego krótki kabel antenowy.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Tutaj masz link do instrukcji

Na polskiej części instrukcji od str.245 w pliku pdf lub str 22 polskiej masz opisane jak to podłączyć.
    Możliwości jest wiele. Ja proponuję abyś dekoder podłączyła kablem SCART (dobrze by było żeby był "pełny", tzn. żeby wszystkie piny były połączone) natomiast video kablem SCART - cinch (uważaj są dwa rodzaje tego kabla "in" i "out" musisz wybrać "out". Kable cinch podłącz do gniazda z przodu nagrywarki.
    Możesz oczywiście podłączyć video za pomocą SCARTa, przegrać co trzeba, a potem podłączyć dekoder

Dodano po 12 [minuty]:

na str 37 masz napisane co trzeba zrobić, żeby odbierać programy zakodowane
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź :-).
    Na razie w sprawie nagrywania z kablówki, bo wczoraj za dużo namieszałam.
    Oczywiście sprawdzę jaki mam kabel SCART. Jeśli chodzi o instrukcję na stronie 22, 24 i 37, to zanim napisałam posta przeczytałam ją i przepróbowałam kilkakrotnie, ale problem polega na tym, że tak się dokładnie podłączyć nie da jak na stronie 24, ponieważ końcówka z anteny z kablówki (ta ze ściany) jest gwintowana i pasuje tylko do dekodera. Z dekodera jest wyjście antenowe (cabel out) i ja je podłączyłam do nagrywarki kablem antenowym. Dalej, nagrywarkę z dekoderem poprzez SCART AV2 (EXT) i nagrywarkę z telewizorem przez AV1 i av1 z tyłu telewizora (lub w wersji drugiej przez kabel HDMI z wejściem z tyłu telewizora -a może to trzeba było z boku telewizora ?). Nie połączyłam TV z nagrywarką kablem antenowym jak na schemacie str. 24, bo już nie miałam drugiego kabla. Tak więc antena do telewizora nie doszła z żadnej strony. Następnie próbowałam nastawić ręcznie kanały na nagrywarce, ale widziała tylko te, które są na kablówce bez dekodera (jakieś 20%). Nie można przejść na opcję WŁ dekoder dla programu, którego nie ma mimo wielokrotnego przeszukania pasma. Przy "pustych programach" czyli przeszukiwanie stanęło ale nic nie znalazło (ciemny, czysty ekran), nacisnięcie WŁ dekoder nic nie zmienia. I myślę, ze dlatego, że ja coś źle połączyłam albo ustawiłam na dekoderze lub na nagrywarce choć pilnie próbowałam sie doczytać w instrukcjach na temat rozdziekczości itd. No i stąd moje naiwne pytania.
    Następnie połączyłam dodatkowo dekoder poprzez HDMI bezpośrednio z telewizorem choć tego nie ma na schemacie, ale miałam drugi wolny kabel i wolne wejścia. Nie zmieniło to nic w stosunku do nagrywarki, ale dało możliwość oglądania wszystkich programów w dobrej jakości w telewizorze.
    PS. Dzwoniłam do pomocy technicznej Vectra (jak mi podłączali ten dekoder to nie miałam jeszcze nagrywarki). Dowiedziałam się że:
    1) Nie powinnam mieć gwintowanego wejścia antenowego - a mam!
    2) Dobrze ustawiona nagrywarka powinna nagrywać bez problemu wszystkie programy z dekodera oprócz tych w wersji HD (czemu nie wiem, bo połączenie HD jest możliwe z każdym z tych 3 urządzeń - no ale pal licho jest ich na razie tylko kilka),
    3) Nie wiem co to znaczy "dobrze ustawiona", ale przy połączeniu kablem SCART - nagrywarki z dekoderem mogę nagrywać tylko programy analogowe, co już wiem, czyli tę niecałą 1/5 pakietu, co mi absolutnie nie odpowiada.
    4) Nikt raczej z serwisu do mnie nie przyjdzie, bo nie mają w opcji tego typu usług serwisowych.

Dlatego mogę liczyć tylko na cierpliwą pomoc dobrych ludzi na forum.
  • Pomocny post
    Moderator
    Wydzieliłem z tematu o przegrywaniu kaset, gdyż post dotyczy innego zagadnienia. To, że nagrywarka wyszukała tylko programy analogowe, jest prawidłowe - jest ona wyposażona wyłącznie w tuner tv analogowej. Programy cyfrowe możesz nagrywać jedynie z dekodera poprzez wejście AV - w Twoim przypadku będzie to SCART. Musisz ustawić to wejście jako źródło sygnału wejściowego w menu nagrywarki. Niestety, nie ma wtedy możliwości nagrywania innego programu niż oglądasz w tv - chyba, że do telewizora także doprowadzisz sygnał analogowy.
  • Specjalista elektryk
    Z Twojego opisu sądzę, że wszystko podłączyłaś jak należy.
    Problem leży w tym, że nie masz kodowanych kanałów z kablówki.
    I tu może być pewien problem że tak się wyrażę pojęciowy.
    Bo chyba są dwa kodowania:
    1. mp4 i to kodowanie prawdopodobnie obsługuje nagrywarka
    2. kodowanie dostawcy (canal+, HBO itd) których nagrywarka pewnie nie obsługuje (przecież nie ma nawet gdzie karty włożyć).

Napisz w jaki sposób odbierałaś kanały kodowane gdy nie miałaś nagrywarki.

Co do gniazda gwintowanego, to nie ma się czym przejmować. Oba rodzaje gniazd są w zasadzie równoważne (a nawet to gwintowane moim zdaniem jest lepsze)
  • Poziom 9  
    Hej to ja ;-).

Małymi kroczkami do przodu.
    Dzięki kj1. Jak nie miałam nagrywarki, to odbierałam tak jak teraz z tego samego, a przedtem z innego, starszego dekodera. Układ prosty TV- dekoder. Mam wprawdzie bardzo stare wideo na kasety VHS, ale nagrywałam sobie na nie bezpośrednio z anteny kablowej tylko programy podstawowe, analogowe, niekodowane, bez problemu i zupełnie niezależnie od tego co sobie z dekodera oglądałam. Teraz też bezpośrednio z dekodera, po kablu HDMI oglądam sobie całe 120 (hehehe-teoretycznie oczywiście) programów z mojego pakietu, również te, które są w jakości HD. Natomiast z postawionym problemem jest następujący postęp:
    1) Nabyłam bardzo porządny, 21 p, pozłacany i ekranowany kabel SCART.
    2) Podłączyłam tak jak poprzednio, tylko z tym nowym kablem między dekoderem a nagrywarką. Efekt był taki, ze darło się, że jest błąd i mam wyrzucić kabel HDMI między nagrywarka i telewizorem i mam dać złącze YPbPr, które mam, ale za krótkie, bo wszystko jest porozstawiane, żeby był dostęp, więc połączyłam starszym i gorszym kablem SCART na razie. Teoretycznie nic się nie zmieniło, nagrywarka dalej ma stare programy w menu. Ale po ostatnim programie, zanim pojawił się znów pierwszy pokazało się złącze AV2 (czyli moje SCART) i z palca nagrałam całe 15 minut MiniMini co go nie ma w menu a było nastawione na dekoderze i jest ukochane przez moje wnuki. No ale z palca nagrać to co leci, to tak 1/3 sukcesu, bo trzeba być w domu i np. nie spać.
    3) Przerzuciłam program TV na Universal Canal, który jest w wyższym pakiecie niż MiniMini (bardziej zakodowany), przeszłam na nagrywarkę i nastawiłam zegar, żeby zaczęło nagrywać za pół godziny. No i zaczęło o 22.15 i się nagrywa. Tak mi sie wydaje, że ta nagrywarka tak działa, że nagrywa cały program jako blok, bez względu czy nastawiło się na krótsze nagrywanie. Poczekam co sie nagrało.
    4) Nie jest to wprawdzie to o co mi chodziło, czyli brak jest możliwości zaprogramowania dowolnych kilku programu ze 120 o dowolnej porze i dniu (30 dni do przodu), tak jak te 20 kilka co są w menu nagrywarki, ale ja jestem uparta jak osioł i może coś jeszcze, przy pomocy dobrych ludzi, wykombinuję.

5) Natomiast, możliwość nagrywania bezpośrednio z telewizora daje nadzieję na stosunkowo proste przegranie starych kaset VHS na nagrywarkę.

PS Gniazdem sie nie przejmuję że jest gwintowane, tylko tym, że nie pasuje na wejście nagrywarki jak w schemacie na stronie 24. Można kupić oczywiście taką przerzutkę, czy jak sie to nazywa fachowo :-), ale to znowu kilka zł itd, itp a Mikołaj za pasem.

Dzięki za dotychczasową pomoc i czekam na dalsze pomysły i rady
  • Specjalista elektryk
    Pytając jak do tej pory odbierałaś zakodowane programy chciałem ustalić czy korzystałaś przy tym z wejścia AV, czy też z któregoś z kanałów TV.
    I czy kanały kodowane zmieniałaś za pomocą telewizora czy dekodera.

Moim zdaniem na wyjściu antenowym dekodera powinien pojawić się również sygnał aktualnie dekodowanego kanału. Ten sygnał powinna wyszukać nagrywarka.

Kolejnym pytaniem jest czy Twój dekoder ma programator czasu nagrywania.
  • Poziom 9  
    Poprzednio, dekoder był połączony z TV najpierw poprzez Euro i antenę TV (zarówno stary jak i nowy) a następnie przez kabel HDMI i przez antenę (antena na dekoder a z dekodera na nagrywarkę). Kanały zmieniałam pilotem z dekodera jak był włączony, albo pilotem z TV jak dekoder był wyłączony (i pewnie tych kanałów było wtedy mniej, ale tego nie jestem pewna na nowym, a na starym było mniej, ale myślałam, ze jest stary i nie widzi cyfrowych). Wczoraj jak pisałam próbowałam nagrać kodowany przez timer, nagrał się sam dźwięk :-(. To dało mi prawie 100% pewność, że ja coś źle łączę. Zamieniłam więc kabel HDMI pomiędzy dekoderem i TV na kabel YPbPr bo pomyślałam, że może on zakłócać działanie kabla SCART między dekoderem i nagrywarką. Nastąpiła zmiana. Po raz pierwszy pokazały się w menu nagrywarki programy z dekodera (w opcji WŁ dekoder) i można je było zmieniać pilotem od nagrywarki (równocześnie zmieniały sie numerki na dekoderze i obraz na ekranie. Zapisałam sobie 4 programy kodowane w menu nagrywarki, i następnie puściłam nagrywanie z timera wyłączając nagrywarkę i TV. Program nagrał się poprawnie. Następnie uruchomiłam drugie nagrywanie znowu z timera, ale innego programu z tych 4> Nie zmieniałam nic na dekoderze. No i nagrał się , ale ten program, który był na wyświetlaczu dekodera. To mnie przerosło, a że było już późno, dałam spokój. Tym bardziej, że "w miarę" logicznych kombinacji połączeń jest bezlik jak to się dzisiaj mówi, a ja mam dość i to trzeba sprytnego elektronika a nie takiego dyletanta jak ja, choćby upartego jak całe stado osłów.
    Dzięki za zainteresowanie, a za każda pomoc będę wdzięczna.
    Jakoś nie mogę uwierzyć, że nikt nie nagrywa nic z TV poprzez różne dekodery TV cyfrowej a przypuszczam, że schemat połączeń powinien być podobny. I tylko żal, że takie mało dokładne są instrukcje i nie zawsze piszą prawdę .
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Obawiam się, że Twoje oczekiwania trochę przerosły rzeczywistość.
    Powinnaś chyba trochę lepiej przestudiować instrukcję dekodera (lub porozmawiać z dostawcą programów), czy ten dekoder umożliwia odbiór kilku programów kodowanych jednocześnie - bo to raczej w dekoderze trzeba szukać rozwiązania Twojego problemu.

W tej chwili, moim zdaniem, o ile połączysz kablem wcz. (antenowym) telewizor z nagrywarką, możesz nagrywać jeden z programów kodowanych (ten który będzie na wyświetlaczu dekodera) a oglądać inny program niekodowany (lub na odwrót)

Pozdrawiam
    KJ1
  • Poziom 9  
    Witajcie!

Nie chodzi mi o to, żeby co innego nagrywać a co innego oglądać, tylko timer, który włącza nagrywanie w opcji "włącz dekoder" włączał go nie tylko fizycznie (co już mi się udało), ale włączał się też ten program na wyświetlaczu, który jest zaprogramowany w nagrywarce. Nie wiem, czy to jest możliwe czy niemożliwe, na razie włącza się na ostatnim programie, który był nastawiony przed wyłączeniem dekodera. Pozwala mi to zaprogramować nagrywanie kodowanego programy na dowolną porę, ale muszę pamiętać, żeby ten program był na dekoderze. I wszystko powyłącza (TV, nagrywarkę, dekoder). Samo się włącza i nagrywa. Ale gdybym na inna godzinę zaprogramowała inny program w opcji wł dekoder, to nagra się ale ten poprzedni program. No i tyle.
    Od dostawcy dekodera nic się nie dowiem, próbowałam.
    Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Mam ostatnie pytanie:
    Czy kabel Y Pb PR (czerwony, zielony, niebieski) tylko służy do wizji i trzeba dźwięk chinchami, czy mój kabel jest felerny, bo dźwięku nie przenosi. A w ogóle przydał by się taki watek, gdzie były by opisane kabelki używane w podstawowych połączeniach sprzętu audio-video-tv z zastosowaniem który co przesyła, na jakich rozdzielczościach, czy częstotliwościach (np. dźwięk mono, czy stereo) i których kabli nie łączyć jako np. wyjścia z tego samego urządzenia, np. SCART i HDMI na pewno nie działa razem a jest w instrukcji nagrywarki Samsung HR-777 jako sposób przekazu sygnału z dekodera.

A dla laika jest to czarna magia, dostaje sprzęt, pełno wyjść i wejść, jeen kabel a resztę trzeba dokupić (ja na nagrywarce mam jeszcze np S-video, optyczne, i jeszcze jedno co nie wiem jak sie nazywa. A z instrukcji też sie trudno tego dowiedzieć. Pozdrawiam jeszcze raz
  • Specjalista elektryk
    Kabel masz OK. Kabel Y Pb PR przenosi tylko sygnał obrazu

Dodano po 14 [minuty]:

PS
    Co to za dekoder. Może gdzieś w sieci znajdzie się instrukcja do niego
  • Poziom 9  
    Dekoder jest z sieci VECTRA. Wersja Vectra-5810CD. http://www.vectra.pl/pdf/instrukcja_obslugi_STB_HD.pdf
    Jeszcze raz dzięki za ten kabel, bo chciałam go nieść do wymiany. No ale tak już jest jak ktoś, kto miał rok elektrotechniki 40 lat temu sam coś robi, bez sensu. Taki wątek jak wcześniej pisałam bardzo by sie przydał, pod warunkiem, że go założą naprawdę fachowcy i nie będą pisać głupot.
  • Specjalista elektryk
    Niestety nie wyczytałem, żeby ten dekoder miał timer (programator czasu włączenia.
    Są tylko tzw. przypomnienia. Spróbuj sprawdzić czy ustawienie przypomnienia włączy dekoder (czy też tylko wyswietla okno dialogowe gdy dekoder jest włączony)