Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ chłodniczy-dodawanie czynnika

martez 19 Lis 2010 20:29 20817 44
  • #1 19 Lis 2010 20:29
    martez
    Poziom 8  

Witam,obsługuje komorę chłodniczą ze sprężarką 4cyl sabroe F5 o wydajności max 91m3/h i max ciśnieniu roboczym 25bar,ze skraplaczem chłodzonym wodą,mam pytanie jak najlepiej doładować czynnik (R-22),na ssaniu sprężarki(gaz) czy za skraplaczem(płyn)??jeśli na ssaniu,to czy powinienem pozamykać zawory za skraplaczem?dziękuje z góry za odp,pozdr

0 29
  • Pomocny post
    #2 20 Lis 2010 00:08
    Szarobury
    Poziom 20  

Zazwyczaj się uzupełnia czynnik chłodniczy na ssaniu, na tłoczeniu, czy też za skraplaczem to tak po dobroci nie pójdzie, ale też można. R22 jest czynnikiem jednorodnym więc możesz uzupełniać gazem. Cieczą się uzupełnia czynniki niejednorodne, lub gdy mamy do napełnienia układ o większej pojemności.
    Nie trzeba zamykać żadnych zaworów i układ uzupełniać podczas normalnej jego pracy, obserwując temperaturę odparowania/skraplania, i na wziernik o ile jest takowy zamontowany. We wzierniku czynnik powinien być w pełni skroplony, tzn bez pęcherzyków. Chyba że osoba montująca owy agregat napisała ile wagowo weszło czynnika, i wtedy można ściągnąć go z układu i napełnić na wagę.

0
  • #3 20 Lis 2010 00:51
    servisant
    Specjalista AGD

Bez uprawnień do obsługi substancji kontrolowanych lepiej się za to nie zabierać ;)

0
  • #4 20 Lis 2010 12:17
    martez
    Poziom 8  

dzięki za odp,dodam tylko ze na systemie nie ma szkiełka,gdzie mogę kontrolować przepływ czynnika,czy mogę to sprawdzać na manometrach?tzn jeśli na ssaniu jest 0 i sprężarka non stop pracuje,jakby nie mogla ściągnąć czynnika z układu,co to możne oznaczać?lub w drugą stronę,jeśli na tłoczeniu ciśnienie jest poniżej 10,czy to oznacza ze jest za mało czynnika,lub gdzieś jest wyciek?dzięki za zrozumienie początkującego,pozdr

1
  • #5 20 Lis 2010 13:05
    Szarobury
    Poziom 20  

Tak, napełniając trzeba obserwować manometry. Co znaczy że na ssaniu jest 0? To są bary czy temperatura odparowannia? Jeżeli chodzi ci o bary to jest to wartość za niska, no chyba że to komora głębokiego mrożenia. Zapewne zawór rozprężny jest cały zaszroniony. Napisz jaka powinna być temperatura wewnątrz komory. Ciśnienie na tłoczeniu masz zdecydowanie za niskie, a to może być objawem zbyt małej ilości czynnika, lub zapchanego filterka w dyszy zaworu rozprężnego.

0
  • #6 20 Lis 2010 18:48
    martez
    Poziom 8  

to są bary,w komorze ma być około 5-6 stopni,wiem ze prawidłowe ciśnienia to około 1 bar na ssaniu i 12bar na tłoczeniu,zgadza się?możne rozjaśniłbyś mi trochę,jakie ciśnienia są pożądane w przypadku ciężkiej chłodni do -22stopni,a jakie przy klimatyzacji,która musi trzymać około 18stopni?wszystko pracuje na czynniku R-22.Jeszcze wracając do zaworu rozprężnego,czy on ma na sobie solenoid,który współpracuje z presostatem?dzięki za cierpliwość,pozdr

0
  • Pomocny post
    #7 21 Lis 2010 23:02
    jjw666
    Poziom 11  

Można skorzystać z wykresu Lg P-h dla R22.
    układ chłodniczy-dodawanie czynnika
    Na manometrach zwykle jest również umieszczona "podziałka" temperaturowa dla tego czynnika - o ile są to typowe "chłodnicze" manometry (a są ?).
    Tak niskie ciśnienie jest aż dziwne. Może czynnika nie ma wcale (lub prawie wcale), albo są uszkodzone kolejno: filtr cieczowy (zapchany\zawilgocony), elektrozawór (uszkodzona cewka, uszkodzenie mechaniczne), zawór rozprężny (zapchany, padł termoelement), filtr ssawny zapchany (jeśli jest). Może też, ;> jest zamknięty któryś z odcinających ? A ile jest na tłoczeniu ?
    I jak tu jeden forumowicz wspominał... R22 - niezbędne papiery aby w tym grzebać...

0
  • #8 22 Lis 2010 17:54
    lopp
    Poziom 19  

Skraplacz chłodzony wodą - a jest regulacja przepływu wody przez skraplacz? Czy jest sprawna? Poza tym prócz wiedzy (nie takiej przelotnej z internetu) potrzebne są uprawnienia.

0
  • #9 22 Lis 2010 20:24
    martez
    Poziom 8  

ok,rozumiem ze uprawnienia sa niezbędne,ale nie mam dostępu do serwisu i muszę radzić sobie sam.Regulacja przepływu wody przez skraplacz oczywiście jest,wyregulowałem tym sposobem ciśnienie na tłoczeniu (około 12 bar),układ ogólnie hula po doładowaniu czynnika,ale na ssaniu jest 3bary,czy to trochę nie za dożo?co możne być przyczyna?dzięki,pozdr

0
  • Pomocny post
    #10 22 Lis 2010 20:52
    Szarobury
    Poziom 20  

Czy za dużo? Nie, 3 bary na ssaniu to jest tak w sam raz dla tego układu, co daje temperaturę odparowania ok -6*C.

0
  • #11 22 Lis 2010 22:09
    martez
    Poziom 8  

acha,czyli nie jest zle.Prosilbym jeszcze o info odnosnie ustawiania presostatów,jak powinny byc ustawione dyferencjaly na ssaniu i tłoczeniu?np.stop sprężarki na tloczeniu ustawiony jest na 18 bar,jaki prawidlowy dyferencjal dobrac do tej wartosci?czemu tak naprawde slużą te wartosci dyferencjałów?

0
  • #12 23 Lis 2010 22:27
    Szarobury
    Poziom 20  

Wartość dyferencjału/histerezy ustala różnicę ciśnień pomiędzy włączeniem a wyłączeniem styków. Czyli jak ustawisz na tłoczeniu 18 bar i histerezę 4, to sprężarkę powinno wyłączyć przy 18 barach a ponownie załączyć przy 14 barach. Ciśnienie 18 barów na tłoczeniu, latem będzie wartością bez problemu osiąganą, także można zwiększyć np do 22 co by nie potrzebnie nie wyłączało sprężarki.. Oczywiście zależy to od wydajności skraplacza. Wartości te są po to ażeby zapobiec zbyt częstym włączaniem wyłączaniem sprężarki np co 10s, na 15s

0
  • #13 25 Lis 2010 00:16
    jjw666
    Poziom 11  

Pres to jest Ostatnia Deska Ratunku...
    Na wymiennkiku jest tabliczka z maksymalnym ciśnieniem pracy - pierwszy limit. Przekroczenie grozi... poważnymi następstwami... Dla R22 zwykle to około 22-28 bar - tyle co nastawa zawory bezpieczeństwa ;) Sprężarka - zwykle, w standardowych warunkach, może pracować od 55 do 65*C temperatury skraplania - dane katalogowe... Można sprawdzić w katalogu... 2 Limit. Wybiera się MNIEJSZY. To są maksymalne ciśnienia nastawy prestatu wysokiego ciśnienia (HP). Nastawy niskie zależa od (a) trybu pracy - np. "pump down" - oddsysanie (b) "compressor low limit" czyli na minimalną temperaturę\ciśnienie pracy sprężarki... Wybiera się ten bezpieczniejszy dla silnika sprężarki i układu chłodzenia... Niestety, temperatury minimalnej odparowania i maksymalnej skraplania mogą się nie pokrywać z zakresm pracy sprężarki - wtedy trzeba dokonać wyboru co jest ważniejsze. Czasy pracy sprężarki są podane w DTR. Zwykle to jest maksymalnie 6-8 uruchomień na godzinę i min. 3 minuty ciągłej pracy - patrz DTR sprężarki ... Przekroczenie tych wartości powoduje zmniejszenie nośności łożysk i trwałości silnika i finalnie - w reklamacji ktoś napisze: na wskutek niedotrzymania warunków pracy reklamacji nie uznaje się ;) Teoretycznie pilnuje te parametry sterownik, bo dyferencjał na presie NIC nie daje - to tylko... zabezpiecznie, i to bardzo "ślepe"... Ostatnia DESKA Ratunku (ODR). Presa nastawia się na skrajne warunki pracy sprężarki, gdyż właśnie ten element ją chroni bezpośrednio.
    ---------------
    Przy starcie, zwłaszcza gdy zawór wodny jest zainstalowany celem regulacji ciśnienia skraplania, ciśnienie może dość "szybko" iść w gorę (bo ma pewien czas reakcji), więc nisko ustawiny presostat wysokiego ciśnienia HP wyłączy agregat ( i po co ? Zwłaszcza że temperatura wody\powietrza też może być różna...). W tym wypadku, ustawia się górny, przewidywalny zakres pracy. Od dołu ogranicza się agregat\spręzarkę presem niskiego. Aby to zrobić, dobrze jest znać obok wymogów z DTR sprężary jej charakterystykę zakresu pracy - katalog.
    PRES nie dba o czasy pracy i postoju, bo dyferencjał to nie to samo ;]

0
  • #14 25 Lis 2010 08:13
    Szarobury
    Poziom 20  

jjw666 napisał:

PRES nie dba o czasy pracy i postoju, bo dyferencjał to nie to samo ;]

Nie chodziło mi o to że presostat kontroluje tu czasy pracy, lecz o to, że w momencie przekroczenia któregoś z ciśnień, bez wartości dyferencjału sprężarka włączała by się i wyłączała co kilka sekund.

0
  • #15 25 Lis 2010 19:13
    martez
    Poziom 8  

Jeśli woda chłodząca skraplacz ma temperaturę kilku stopni i jej przepływ jest za intensywny,to czy mogą w szkiełku kontrolnym pojawić sie bąble i ciśnienie na tłoczeniu moze nie przekroczyć 6-7 barów?czy raczej będzie to oznaką braku czynnika?

0
  • #16 05 Gru 2010 13:56
    lopp
    Poziom 19  

Przy zimnej wodzie i intensywnym przepływie ciśnienie może być niskie. Wyreguluj przepływ wody by uzyskać ciśnienie tłoczenia w okolicach 14 - 16 bar. W tych warunkach patrz na wziernik cieczy i wnioskuj o napełnieniu. Do regulacji przepływu wody przez skraplacz stosuj presostatyczny zawór wodny.

0
  • #17 07 Gru 2010 08:24
    ALIBABA I
    Poziom 22  

sądze kolego że forumowicze wyczerpująco opisali temat dodam tylko że do regulacji wody doreguluj jeszcze wentylatory jeżeli są powinny się cyklicznie włączać i właśnie utrzymaj ciśnienie pomiędzy 16 18 bar

0
  • #18 07 Gru 2010 22:46
    lopp
    Poziom 19  

ALIBABA I napisał:
    sądze kolego że forumowicze wyczerpująco opisali temat dodam tylko że do regulacji wody doreguluj jeszcze wentylatory jeżeli są powinny się cyklicznie włączać i właśnie utrzymaj ciśnienie pomiędzy 16 18 bar

Jak skraplacz chłodzony wodą to nie ma wentylatorów.

0
  • #19 26 Gru 2010 20:23
    ALIBABA I
    Poziom 22  

skraplacz chłodzony wodą zgadzam się lecz może być a nawet musi być pres. wysokiego lub oddanie ciepła na zewnątrz dlatego zawór bezpieczeństwa lub dodatkowy skraplacz mus/ inaczej woda wali na max i gdzie ma para wyskoczyć ?

0
  • #20 21 Sty 2011 20:55
    martez
    Poziom 8  

koledzy,musze wymienic olej w sprężarce chłodniczej i mam pytanie odnosnie pozbycia sie gazu z karteru(R22)czy mogę upuscić go do pustej butli,czy takowa posiada zawór zwrotny,ktory mi to uniemozliwi?mam również do dyspozycji pompe vaccum,ale nie wiem czy nie sluzy ona do opróżniania calego systemu lacznie z parownikiem?jest to dosc duza sprężarka i nie chce wypuszczac gazu w atmosfere,z gory dzieki za odp

0
  • #21 21 Sty 2011 23:10
    Szarobury
    Poziom 20  

Butle jednorazowe mają zawór zwrotny, który zapobiega cofaniu się czynnika do butli. Butle wymienne posiadają zwykłe zawory i można wpuszczać i wypuszczać ile się chce. Pompa próżniowa służy do zrobienia próżni w układzie, a nie do przepompowania czynnika i nie da jej się do tego wykorzystać. Jeżeli zawory na ssaniu i na tłoczeniu będą zamknięte, to oczywiście próżnia zostanie osiągnięta tylko w sprężarce. Do odzysku czynnika są urządzenia, ale są dość drogie. Jeżeli w pustej butli będziesz miał zrobioną próżnię, to trochę czynnika się odzyska, bo ciśnienia szybko się wyrównają. Trzeba zrobić tak: zakręcić zawór na ssaniu, włączyć sprężarkę i wyłączyć ją gdy ciśnienie na ssaniu będzie ciut powyżej zera. Po chwili ciśnienie będzie powoli rosło to ponownie włączyć (w tym czasie czynnik wyparowuje z oleju, tak jak bombelki z wody gazowanej). Otwieranie układu, gdy panuje w nim ciśnienie poniżej atmosferycznego jest niewskazane. Wtedy można zakręcić zawór na tłoczeniu i sobie zmieniać olej. Po wymianie zrobić próżnię i dopiero odkręcić zawory. Czy są jeszcze jakieś pytanie?

0
  • #22 24 Sty 2011 12:45
    martez
    Poziom 8  

dzieki kolego za wyczerpujaca odp,aczkolwiek nie jestem profesjonalistą i nie mam zbytniego doswiadczenia z klimą,jak również nie dysponuje wszystkimi niezbędnymi urządzeniami,zrobilem to tak=zamknąlem zawór na ssaniu i tloczeniu,spuscilem gaz z karteru,wymienilem olej,po czym otworzylem delikatnie ssanie na otwartym zaworze upustowym,aby pozbyc sie powietrza,zamykając go po chwili i otwierajac tloczenie,po czym wlaczylem sprezarke,jak to oceniasz?jak najłatwiej pozbyc sie powietrza z calego ukladu i jk poznac ze ono sie tam znajduje?

0
  • Pomocny post
    #23 24 Sty 2011 13:40
    Szarobury
    Poziom 20  

Można i tak, aczkolwiek powinno się unikać wypuszczania R22 do atmosfery. Natomiast co do powietrza, to nie da się tak okiem stwierdzić jego obecności. A najłatwiej jest się go pozbyć za pomocą pompy próżniowej.

0
  • #24 24 Sty 2011 21:15
    martez
    Poziom 8  

rozumiem,mam jeszcze pytanko odnosnie sprawnosci tego ukladu,jesli temp.na zewnatrz wynosi 32 stopnie,a wydmuchiwana za parownikiem 16,17 stopni,to jest to norma,czy moglbym wyciagnac wiecej z tej klimy?dodam ze na ssaniu mam 4bary i temp gazu okolo 0 do 2 stopni,a na tloczeniu 13,5 bara.Dwa zawory rozprężne otwarte na okolo 90 procent,sterowane elektronicznie,próbowalem je przymykac recznie(jest taka mozliwosc)ale temp.wręcz wzrastala zamiast spadac...

0
  • #25 24 Sty 2011 21:38
    Szarobury
    Poziom 20  

No niestety, ale przymykając zawór rozprężny zmniejszasz temperaturę odparowania, ale zmniejszasz też ilość odparowanego czynnika, a co za tym idzie - wydajność chłodniczą czyli moc. A w twoim przypadku, powinieneś zwiększyć ilość odparowanego czynnika. Zmniejszyć temperaturę wydmuchiwanego powietrza (czyli odparować większą ilość czynnika w stosownej temperaturze odparowania i przegrzania) można tylko przez wymianę sprężarki, bo to ona tu decyduje o wydajności układu. Po wymianie sprężarki wystąpią kolejne nie przewidziane sytuacje. Ogólnie układ chłodniczy najczęściej jest przystosowany do pracy w ściśle określonych parametrach, i jakiekolwiek zmiany wymagają przemyślanych działań.

0
  • #26 25 Sty 2011 12:25
    martez
    Poziom 8  

chodzi mi o to,jaka minimalna wartosc temperatury mozesz uzyskac w standardowej instalacji,jesli temp.zewnetrzna przekracza 30 stopni C?czy zbicie temp.o polowe to juz sukces,czy jednak mozna zejsc nizej przy R-22?niestety nie ma mozliwosci aby system wentylacji dzialal w recyrkulacji,zasysane jest tylko powietrze z zewnątrz

1
  • #27 25 Sty 2011 12:45
    Szarobury
    Poziom 20  

1. Temperatura na wylocie jest mocno zależna od wydajności chłodniczej sprężarki (oczywiście przy niezmiennych pozostałych parametrach pracy , np przepływ powietrza przez parownik, temp powietrza, temp. czynnika za skraplaczem). Ogólnie, to cała konstrukcja układu decyduje tu o ile stopni powietrze będzie schłodzone.
    2. Oziębienie powietrza o ok 15*C jest dobrym wynikiem.
    3. Rodzaj czynnika tu nie ma znaczenia, aczkolwiek R600a do tego się nie nadaje.
    4. Można zejść niżej. Patrz pkt. 1

0
  • #28 25 Sty 2011 19:58
    martez
    Poziom 8  

zgadza sie,ja ze swej strony musze powiedziec,ze z 32 schladza mi na 16,wiec chyba nie najgorzej to wszystko chula.Nie mogę sobie poradzić z tym upuszczaniem czynnika do pustej butli wymiennej,próbowalem ladowac czynnik ciekly za skraplaczem i nic nie wchodzilo...zdaje sie ze te zawory sa jednak zwrotne

0
  • #29 03 Lut 2011 12:22
    martez
    Poziom 8  

czy oblodzenie parownika moze mieć związek z awarią zaworu rozprężnego?

0