Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika krokowego

01 Paź 2004 17:23 10851 6
 • Poziom 12  
  Witam

  Potrzebuję wysterować silniczek krokowy potencjometrem lub czymś podobnym co będzie można przekręcić o około 180 stopni i będzie miało stopniowanie np co 10-20 stopni. Jeden skok na być np 2 skokami silniczka.
  Czy jest może jakiś gotowy układ?
  Co proponujecie?
  Silniczki które mam to silniczki z drukarek igłowych Mera Błonie ale nie pamiętam modelu.
 • Poziom 13  
  jako ze jednym ze sposobow sterowania silnikiem krokowym jest uzycie jakiegos mikroprocesora to moznaby wtedy uzyc tez wejscie komparatowa analogowego w takim mikroproc a reszte to juz zrobi za nas program(oczywiscie jesli go dobrze napiszemy) :)
 • Pomocny dla użytkowników
  Nie wiem czy rozwiązaniem nie było by połączenie (przez układ bramek i układ wzmacniający moc sygnału) cewek silnika z koderem obrotowym (są takie np. 24 skoki na 360 st.). Taki koder daje na wyjściu dwa przebiegi przesunięte o 90 stopni (kod Gray'a). Trzeba tylko dodać układ bramek odłączających impulsy gdy oś silnika osiągnie położenia krańcowe (z tego co napisałeś wynika, że układ nie ma się kręcić w kółko tylko od-do). Przypuszczam, że opisaną powyżej metodą da się wysłać mikroprocesor na "bezrobocie". 8)
 • Poziom 17  
  Podoba mi się pomysł Pawła S. - tylko zamiast kodera (gdzie go szukać ?) zastosowałbym kawałek myszki (takiej z kulką :) ).
  W środku są dwa kodery optyczne. Z jednej strony jest led a z drugiej dwa fototranzystory dające sygnały przesunięte w fazie - a pośrodku na rolce jest gotowa przesłona.
  8O
 • Poziom 42  
  To pozostaje jeszcze rozwiązać problem automatycznej synchronizacji.....