Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny ZHAOXIN JPS- 305D nie stabilizuje.

19 Lis 2010 22:02 5961 10
 • Poziom 13  
  Witam wszystkich mających problem z tym zasilaczem :/ Kilka dni temu stałem się posiadaczem takiego właśnie zasilacza. Na początku działał prawidłowo, a tu nagle zaczęły się problemy ze stabilizacją napięcia. Objaw początkowy był taki że napięcie samo się zwiększało np. przy ustawieniu 3V nagle wskakiwało 4V i znowu wracało do 3V. Potem podłączyłem CB radio i zamiast 13V zrobiło się 19V... Dobrze że mi radia nie uwaliło. Zacząłem się bawić regulacją żeby zobaczyć jakie są dalsze objawy. Ustawiłem na 12V, podłączyłem żarówkę 21W i pobór prądu ok. 1,75A napięcie spadło do 11,4V. To już inaczej ale nie tak powinno być. Po odkręceniu na max regulacji było 30V, zwarłem przewody, zadziałało zabezpieczenie, jak rozwarłem to zamiast 30V jest 46V :/ Rozkręciłem zasilacz, wymieniłem LM324-nie pomogło, wymieniłem przekaźniki-nie pomogło, nie bardzo wiem za co następne się brać? Niby po tym grzebaniu przez chwile działało i trzymało stabilnie napięcie ale tylko do 21V, jak przełączy się przekaźnik to wskakuje od razu na 40V i da się regulować do 46V. Jak zmniejszam napięcie to minimalnie się obniża i gdy przekaźnik puści to wskakuje na 8V i znowu działa do 21V, a potem nagle przeskok do 40V. Czasem w ogóle nie ma regulacji tylko jest 46V i minimalnie można zjechać do 43V... Miał ktoś taki problem? Nie bardzo wiem na jakiej zasadzie działa stabilizacja napięcia i co przełącza przekaźniki, nie mam żadnego schematu.

  Proszę uzupełnić tytuł postu- zgodnie z regulaminem pkt.11 [dzimi]
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 13  
  Widzę że nie ma nikogo kto by próbował mi pomóc albo nikomu się ten zasilacz nie zepsuł :) A zauważyłem jeszcze jedną istotną rzecz. W momencie gdy mam te 46 V i podłącze opornik tak żeby był jakikolwiek pobór prądu to napięcie spada. Przy poborze prądu 60mA spada na 30V. Niestety nadal nie znalazłem usterki...
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 13  
  Podmieniłem 3 i nic się nie zmieniło. Potencjometr 4 ten od dokładnego ustawiania napięcia jest 2x 1k a takiego nie mam...nie wiem czy kombinować coś z nim?
 • Poziom 30  
  Tak jak pisał kolega sprawdź potencjometry. Po kolei każdy zasil ze stałego napięcia np.10V a do suwaka podłącz miernik (najlepszy byłby analogowy lub cyfrowy z linijką) i kręcąc powoli obserwuj czy napięcie jest stabilne i zwiększa się bez "skoków". Sprawdź też tranzystory mocy i sterujące, jeśli napięcie na wyjściu jest wysokie sprawdź jakie jest na bazie i na tranzystorze sterujący, na bazie sterującego i na wyjściu regulatora.
  Sprawdź też napięcia odniesienia, może one nie stabilizują prawidłowo....
 • Poziom 13  
  Z braku czasu temat stoi ale cały czas jest aktualny. Z zasilacza korzystam jednak z dystansem bo nie wiem co mu może odbić. Potencjometry zostawił bym w spokoju z 3 powodów:
  1. Wymieniłem 3 z 4 i nic się nie zmieniło, jeżeli to było by przyczyną to pojawiła by się jakaś zmiana.
  2. Zasilacz czasem działa prawidłowo, można płynnie zmieniać napięcie i ograniczenie prądowe zarówno potencjometrem coarse jak i fine i nic się nie dzieje dopóki nie przekraczam pewnej wartości napięcia.
  3. Miałem szczęście mieć przez chwilę w rękach taki zasilacz z wyrobionymi potencjometrami i objaw był taki że żarówka pulsowała w czasie zmiany napięcia, a nawet cały czas pulsowała gdy się nic nie kręciło, dotknięcie potencjometru to eliminowało, u mnie takich objawów nie ma.

  Chciałem jeszcze dodać jeden szczegół. Nie wiem o co chodzi. Gdy podpinam wzmacniacz samochodowy do niego i ładuje w niego nawet ponad 5A w impulsach to zasilacz się zachowuje poprawnie, cały czas utrzymuje zadane napięcie. A jak podpinam radio samochodowe to już w momencie złączenia kabelków napięcie mi wyskakuje na jakieś 19V albo więcej. Tak samo było ze silnikiem od napędu DVD. Nastawiłem 5V, podpinam a tu nagle 19V, mało silnika nie rozerwało. A żarówka na tych 5V świeci i nic się nie dzieje.
 • Poziom 11  
  Wymień didę tl 431 na nową i powinno być dobrze.
 • Poziom 13  
  Wymieniłem TL 431, nie pomogło. Tragedia z tym zasilaczem. Jeszcze jedna rzecz... Jak nie mogę zejść z napięcia 43V to wyłączam na 2 sekundy z prądu i jak włączę to już wraca do normy. Tak jak by się zatykał jakiś tranzystor albo dioda...
 • Poziom 11  
  To bardzo dziwne zachowanie tego zasilacza ,bo mam taki sam i na razie działa prawidłowo.Na początku też miałem problemy ze stabilizacją napięcia i wymiana diody tl431 pomogła.Ja bym sprawdził 2n3055 ,tip 3055 , tl 084 lub jakaś dioda zenera nie domaga.I bym zapomniał proszę sprawdzić luty i je poprawić 99% awarii w tych zsilaczach to zimne luty.Napewno coć pomoże.
 • Poziom 13  
  Chciałbym się podzielić radosną nowiną. A więc właśnie naprawiłem ten nieszczęsny zasilacz, a powodem tych wszystkich nieprawidłowości był..... kondensator. JEDEN MAŁY GŁUPI KONDENSATOR przez którego rozkopałem pół zasilacza. Ale nareszcie wszystko jest w normie, dzięki wszystkim za porady. U mnie dawał czadu C23