Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co można zrobić z licznika ME4zrt?

20 Lis 2010 10:47 2934 13
 • Poziom 12  
  Zastanawiam się co można zrobić z licznika energetycznego ME4zrt.
  Jest to licznik elektroniczny trójfazowy do pomiaru przez przekładniki prądowe od 40 do 6000 A.
  Gdyby ktoś posiadał schemat wewnętrzny tego licznika bardzo proszę o udostępnienie.

  Niestety w Googlach jak również w innych przeglądarkach znalazłem tylko tyle co wiem, a mianowicie jak podłączyć licznik do instalacji.

  Posty scaliłem. [Łukasz]

  Przesyłam kilka fotek, przepraszam za jakość zdjęć.
  https://obrazki.elektroda.pl/81_1290269221.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/9_1290269221.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/50_1290269221.jpg
 • Poziom 21  
  A co chciałby kolega zrobić z tego licznika? Licznik to licznik - ma mierzyć zużycie energii elektrycznej, taka jego rola. Nie bardzo rozumiem temat...
 • Poziom 12  
  Na płytce głównej jest zrealizowany zasilacz całego układu, i główny pomiar prądowy.
  Natomiast druga płytka jest połączona za pomocą taśmy i zrealizowany jest moduł wyświetlacza. Rozumie że w całości sprawny jest dość drogi, ja go posiadam bez przekładników i używany, ponieważ zdaję sobie sprawę że zwykły śmiertelnik tak dużych prądów nie potrzebuje mierzyć, ( 40-6000A ) a zakłady kupują po prostu nowe, więc nasunęła mi się myśl może płytkę z wyświetlaczem można by po lekkich przeróbkach dostosować np. do pomiaru napięcia lub prądu ładowania w prostowniku, niestety do tego potrzebny jest schemat, którego nie mogę nigdzie dostać
 • Warunkowo odblokowany
  Na pewno taka przeróbka nie na najmniejszego sensu. Układ jest tak zbudowany że ma wskazywać moc a nie prąd. Prawie cała elektronika do wywalenia. Poszukaj na forum coś o prostownikach, są dosyć proste i ciekawe układy z "bajerami" do niczego praktycznie nie potrzebne. Prostownik ma ci dać prąd o natężeniu 1/10 pojemności akumulatora i napięcie nie wyższe niż 14,4-14,6 V(przy typowym 12stu voltowym ) akumulatorze.
 • Poziom 12  
  Mam prośbę, jeżeli ktoś nie miał w ręku schematu lub rozebranego licznika niech nie podejmuje dyskusji. Moduł z wyświetlaczem jest taki jak połowę miernika uniwersalnego bez przełącznika zakresów i boczników, czyli,podstawowy panel pomiarowy, z taką różnicą że ten panel z licznika jest mały wymiarami ok 3*4 cm.
  Często ludzie kupują np. AVT z zestawów do samodzielnego montażu, panel do pomiaru napięcia, tu jest taki gotowy, nie mniej trzeba mieć schemat. A co chodzi o prostowniki to wykonałem ich wiele i wiem co i jak.
 • Warunkowo odblokowany
  Moduł z wyświetlaczem jest taki jak połowę miernika uniwersalnego bez przełącznika zakresów i boczników, czyli,podstawowy panel pomiarowy, z taką różnicą że ten panel z licznika jest mały wymiarami ok 3*4 cm.

  I ma za zadanie mierzyć moc a nie napięcie czy prąd! Musiał byś dorobić przetwornik napięcie - częstotliwość lub natężenie - częstotliwość.
 • Poziom 12  
  Proszę czytać uważnie:
  Mam prośbę, jeżeli ktoś nie miał w ręku schematu lub rozebranego licznika niech nie podejmuje dyskusji.
  Ja piszę o czym innym bo mam w ręku panel a Kolega Zubel o czym innym.
  Wniosek babka o chlebie, dziadek o niebie.
  Nie gniewaj się kolego że tak mocno Cię podsumowałem ale ja tak to odbieram.
 • Warunkowo odblokowany
  Co z tego że masz panel? to tak jak byś chciał mierzyć zegarkiem odległość a linijką ciężar. Możesz wykorzystać wyświetlacz z jego sterowaniem oraz zasilacz, lecz przetwornik musisz dorobić!
 • Poziom 12  
  Rozumię że za wszelką cenę chcesz mi pomóc, ale tylko nie potrzebnie zaśmiecamy forum i wydłużamy temat. Przeczytaj drugi od góry mój post i zrozum że ja nie chcę wykorzystać całego licznika w komplecie, do pomiaru napęcia w prostowniku, lecz tylko 1/3-cią całego licznika, czyli malutką płytkę na pierwszej fot. po prawe stronie malutka płytka z wyświetlaczem.

  Dodano po 24 [minuty]:

  Znalazłem częściowe, ale tylko częściowe rozwiązanie wynikające z układu głównego na którym jest zrealizowany odczyt, znajdującego się pod wyświetlaczem LCD czyli - D78F9418A.
  http://app.arrownac.com/aws/pg_webc/0,1086,,0...on=SEARCH&appid=nac&event=1020&docid=40403740
 • Moderator HydePark/Samochody
  Czyli wynika z tego ,że da się wykorzystać ten moduł. Ale trzeba napisać program do procesora. Jak dobrze napiszesz , to siedem różnych wartości będziesz mógł mierzyć ( 7 x ADC).
 • Poziom 12  
  Dzięki za podpowiedź, ale aby zabrać się za programowanie potrzebny jest schemat, całej płytki, zwróciłem się o pomoc tutaj na forum ponieważ owe liczniki są stosunkowo nowe i niema żadnej dostępnej literatury oprócz tego jak podłączyć do instalacji elektrycznej.
 • Moderator HydePark/Samochody
  Podejrzewam że schematu nie znajdziesz. Pozostaje znając datasheet'a procesora przerysować schemat. Problem będzie z samym wyświetlaczem , bo nie będziesz wiedział jak go sterować i co na którym pinie jest. Chyba że uda się znaleźć dane tego wyświetlacza. Moim skromnym zdaniem skórka nie warta wyprawki , ewentualnie w celach edukacyjnych i dla potomności.
 • Poziom 12  
  Rozważałem taką możliwość iż nie będzie to opłacalne, ale właśnie w celach edukacyjnych wypróbowania swoich możliwości i stworzenia czegoś z tego co mam a nie na żywca iść do sklepu i kupić gotowy układ.
 • Poziom 12  
  Gdyby ktoś posiadał schemat ideowy, (wewnętrzny) tego licznika bardzo proszę o udostępnienie, lub o kontakt.