Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat kominek z co + cwu opinie (nie trzyma temp)

greku30 20 Lis 2010 10:49 4013 9
  • #1 20 Lis 2010 10:49
    greku30
    Poziom 8  

Witam. Fachury zrobili mi taką instalację. Pomijam, że mógłby być system otwarty ale trudno, może kiedyś coś się jeszcze podepnie. Rozchodzi mi się gównie o podpięcie cwu do kominka, grzać zbiornik to grzeje, ale szczerze powinno być tam wpięte naczynie wyrównawcze. Jest ono w innym pomieszczeniu, jak cala kotłownia. Kwestia pomp, są na zasilaniu, nie ma na powrocie. Jeżeli to nie ma znaczenia to nie ma co się czepiać, ale zdecydowanie ta za wymiennikiem lepiej chodzi niż ta przed (wyraźniej się odpowietrza). Moje niezadowolenie wynika jedynie z tego, że mam problem z utrzymaniem temperatury na kominku jak nagrzeję pomieszczenie i zmniejszam cug.Temp mi spada poniżej progu załączania pomp CO potem wzrasta pompy znowu chodzą potem znów się włączają i tak w kółko. Aby nabić kominek do temp żądanej to muszę porządnie hajcować, ale przy tym pożera mi drewno strasznie, szyber musi być otwarty. Tak jakby temp na powrocie była za niska. Jeśli wszystko jest poprawnie wykonane to może tak ma być. Kominek 12kw, wymiennik 10plyt, powierzchnia 80mkw. 5 kaloryferów i 4mkw podłogówki. Układ mieszany pompy nie wiem czy na maka mają chodzić czy nie. Proszę o opinie i pomoc. Pozdrawiam. Schemat kominek z co + cwu opinie (nie trzyma temp)

• Fibaro
  • #2 20 Lis 2010 12:29
    Andrzej_;)
    Poziom 13  

A po co Ci ten wymiennik pomiędzy kominkiem a kaloryferami?

moim zdaniem instalacja powinna wyglądać tak:
    Schemat kominek z co + cwu opinie (nie trzyma temp) [/img]

• Fibaro
  • #3 20 Lis 2010 12:53
    greku30
    Poziom 8  

No tak, wiem że wymiennik i układ zamknięty jest zbędny, może przez ten wymiennik mi nie grzeje tak jak powinien. PARTACZ bo inaczej nie mogę tego ująć zrobił mi tak na wszelki wypadek jakbym kiedyś chciał dodatkowo podpiąć jakiś gaz, na co się nie zanosi wpakował mnie w dodatkowe koszta. Ze schematu widać ze jeszcze rura bezpieczeństwa do naczynia powinna biec dodatkowo z zasilania przed zbiornikiem CWU?

• #4 20 Lis 2010 14:01
    Andrzej_;)
    Poziom 13  

No wiesz...istnieje ryzyko że np. bojler nie będzie zalany zimną wodą, albo pompka Ci się zepsuje, i zagotuje Ci wodę w tej sekcji (rozumiem że kominek ma dwa płaszcze wodne - sekcje), a jak zagotuje ro rozerwie rury, więc powinien być zbiornik który przejmie zwiększoną objętość wody, albo chociaż ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa.

Teraz jeszzcze zauważyłem że według Twojego schematu wodę do kranu bierzesz nie z bojlera, a z instalacji ogrzewającej bojler! - czy tak jest napewno?

Co do tego że Ci nie grzeje, i "różnie pompy chodzą" to czy powrót wody z CWU i wymiennika (ich suma) ma odpowiednio dwa razy większy przekrój? ( no bo w końcu jest dwa razy więcej wody na tym odcinku)

Dodano po 9 [minuty]:

Ja na Twoim miejscu zrobiłbym sobie bajpas - pozwalający odciąć wymiennik.

Może czujnik od temperatury wody w kominku masz źle zamocowany? - gdzie go założyłeś?

• #5 20 Lis 2010 16:13
    8304
    Poziom 13  

Po co trzymasz temp.na kominku?-trzymaj na zasilaniu.
    Jeżeli masz podłogówkę musisz mieć zasilanie niskotemperaturowe.
    Po co Ci dwie pompy na jednym obiegu?-wystarczy jedna.Teraz obie się zakłócają zwłaszcza jak jedna od CO jest zatrzymana.
    Po co wyłączasz pompkę?
    Zlikwiduj wymiennik na CO-jest zbędny,wraz z pompką./zaoszczędzisz na prądzie/
    Pompkę zostaw, na zasilaniu może być tak jak piszesz/ lepiej się odpowietrza/,ale daj ją na wspólnej nitce CWU i CO z jednego miejsca zasilania na kominku-drugie zaślep lub zamontuj zawór bezpieczeństwa jeżeli takiego nie masz jeszcze.
    Na zasilaniu CWU zamontuj zawór termostatyczny odcinający przepływ po obniżeniu temp.na zasilaniu,inaczej woda zacznie ogrzewać CO /praca odwrotna/-niepożądana
    Na wodzie przydała by się cyrkulacja.

• Fibaro
  • #6 20 Lis 2010 18:33
    greku30
    Poziom 8  

Woda do kranu idzie normalnie z zasobnika, źle narysowałem. No nie mam zabezpieczenia na cwu, planuję zdemontować to dziadostwo i zrobić normalnie w systemie otwartym. Wszędzie mam pex 25mm, na powrocie z co do kominka zasysa mi wodę z cwu i może tak być też na zasilaniu.Co do pomp to jedna jest na otwartym a druga w zamkniętym więc się nie gryzą.Teraz najlepsze na rozdzielaczu mam MAŁA GŁOWICĘ TERMOSTATYCZNĄ DO REGULACJI CIEPŁA W PODŁOGÓWCE. Mam pytanie czy mogę kotłownie zrobić na średnicy 20mm, bo mi dużo gratów zostało, zrobić system otwarty, wyrzucić wymiennik i pompę tak jak na rys. Aha mam 2 rury w komorze spalania, tylko w instrukcji tam gdzie mam teraz podłączone cwu powinien być podłączony zbiornik wyrównawczy, Może te 2 półki są po prostu ze sobą połączone jak jest wspólny powrót, chyba że tak jest lepiej. czujnik mam wkręcony tam gdzie powinien być... pompy na zasilaniu, abym nie musiałSchemat kominek z co + cwu opinie (nie trzyma temp) naczynia na strychu montować. tylko z tego co nakreśliłem to jak nie zamontuję zaworu zwrotnego na przed pompą cwu to będzie mi ciągnąć tam wodę jak będzie pompować na co. Mogą by być jedna ale mam fajny sterownik tatarexa na kilka pomp i jak bym przerabiał na węższe rurki to chcę aby mi dobrze pchało w instalacji.

• Pomocny post
    #7 20 Lis 2010 19:07
    8304
    Poziom 13  

Jeżeli układ jest otwarty to jest otwarty to jest wszystko połączone w piecu to że masz dwa wloty nie znaczy że są dwa obwody niezależne.Układy na ogrzewanie węglowe,itp nie mogą pracować jako układy zamknięte.
    Pompa jedna wystarczy.Możesz wykonać w DN20 podłączenia,ale staraj się by na jednym takim poziomie nie wisiało za dużo odbiorów,wodę zasil osobno,kaloryfery osobno,a podłogówkę osobno.Wszystko zepnij w jedne nitki w okolicy pieca już na większej średnicy rurociągu,możesz każdą nitkę zaopatrzyć w zawór np.regulacyjny
    Byś miał możliwość,miał wpływ na wielkość przepływu i jego regulację w/g potrzeby

• #8 20 Lis 2010 20:14
    greku30
    Poziom 8  

ruryDN25 łączące kominek z kotłownia i na kaloryfery mam zalane wylewką, każdy odbiornik ma swoje przewody połączone na rozdzielaczach w szafce. W 20tkach chcę jedynie zrobić kotłownie usuwając wymiennik i pompę, no i zmiana wejścia cwu i naczynia jak na rysunku. Na bank nie mam osobnych układów w kominku bo z jednego wspólnego powrotu woda szla na dwa wyjścia, a mam 2 powroty na kominku. A chcę te 2 pompy z uwagi na sterownik który fajnie steruje osobno pompą na co i cwu. Dam po zaworze zwrotnym przed każdą i będzie ok. DZIĘKI ZA POMOC.

• #10 29 Lis 2010 20:15
    greku30
    Poziom 8  

Witam. Przerobiłem kotłownię na system zamknięty. Kominek posiada wężownicę bezpieczeństwa i po telefonie do producenta zdecydowałem się na taki układ. Ciśnienie pracy 1.5 bara. Póki co działa aż milo. Pozdrawiam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo