Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaką spawarkę wybrać do 300zł

20 Lis 2010 12:02 7251 6
  • Poziom 8  
    Cześć
    Chcę kupić spawarkę Tacie na prezent na święta. Na allegro jest pełno sprzętu do 300zł takiego jak ten:
    Link do aukcji skasowałem. Regulamin 10.11. [Łukasz]
    moje wymagania:

Szukam małej spawarki, Tata ma wielką spawarkę "własnej roboty" jeszcze po dziadku. Takie spawarki są nieśmiertelne ale nawet dziadek nie pamiętał jak się ją ustawia. Dodatkowo jej gabaryty sprawiają że to raczej spawarka stacjonarna (waży dobre 300kg).

Spawarka musi działać na "siłę". Tata korzysta ze spawarki średnio trzy razy w roku do zespawania jakichś dwóch rurek, ale zdarza się że spawa też coś większego.

Regulacja mocy. Słyszałem że ze spawarki można odpalić silnik :) Tata ma stary ciągnik który odpala "na popych". Fajnie by było go odpalić ze spawarki.

Chciałem was zapytać co myślicie o takiej spawarce z allegro. czy wystarczy ona do ww. zadań?
    z góry dzięki za rade
  • flexghzflexghz
  • Poziom 19  
    Spawarka transformatorowa ma na wyjściu napięcie przemienne, więc do rozruchu silników spalinowych się nie nadaje (nadaje się prostownik spawalniczy, spawarka wirowa lub inwertorowa dużej mocy - rozruch należałoby prowadzić przy odpowiednio ograniczonym prądzie wyjściowym).
    Dobre spawarki transformatorowe to seria CE 175, 205 i 265. Posiadają możliwość przełączenia 230 / 400 V, cykl pracy 10 %, stosunkowo niewielka waga i niska cena. Używam takiej (model CE 205) do spawania najczęściej grubych materiałów (najczęściej stal stopowa, do naprawy pękniętych narzędzi, grubych płaskowników i wielu innych elementów) i przy zasilaniu 230 V i nastawie ok. 150 ÷ 160 A bez problemu spawam elektrodą 4 mm, a to nie koniec zakresu, więc zapas mocy pozostaje. Uruchamiałem ją także na zabezpieczeniu B 16 A w instalacji mieszkaniowej (230 V) - spawanie masztu anteny elektrodą 2,5 mm przy prądzie rzędu 80 ÷ 90 A.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 8  
    Wielkie dzięki za radę.
    Napisz coś więcej o tym dlaczego nie można próbować uruchamiać silnik ze spawarki transformatorowej? jakie mogą być tego konsekwencje?
    Nie wiem czy to prawda ale ktoś mi kiedyś mówił że robił coś takiego ze spawarką transformatorową. Nie widziałem tego więc nie wiem czy w to wierzyć.
  • Poziom 19  
    Nie można dla tego, że rozrusznik (a właściwie jego silnik) jest silnikiem komutatorowym prądu stałego (jeżeli jest wyposażony w magnes trwały na stojanie, a tak często jest). Ponadto układ prostowniczy alternatora to mostek diodowy 6-cio pulsowy, w konsekwencji przyłączenie napięcia przemiennego doprowadzi do zniszczenia mostka w alternatorze, a rozrusznik nie będzie działał. W dodatku współpracuje on ze stycznikiem elektromagnetycznym także na prąd stały. Można, jak już pisałem, podłączyć spawarkę prądu stałego (też może być transformatorowa, ale z układem prostowniczym). Natomiast istnieje wyjątek: rozrusznik z silnikiem szeregowym może pracować na prądzie przemiennym, ale wówczas tylko on może być przyłączony do takiego źródła (alternator już nie).
    Zakładam ponadto, że akumulatora w układzie nie ma - też nie może być przyłączony do źródła prądu przemiennego.
  • Poziom 8  
    Dzięki za rady, i gratuluję wiedzy :) zdecyduje się pewnie na 205, a z silnikami może lepiej nie będę kombinował.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto