Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica domu, przejście z TN-C na TN-C-S.

Jan G. 26 Lis 2010 18:40 57993 102
 • #31
  Jan G.
  Poziom 14  
  cmepro napisał:
  Oryginalnie kupowane przez nas 'skrzynki' mają RBK przykręcane do obudowy lub ewentualnie na stalowej szynie, licznik jest przykręcany do specjalnie przeznaczonej do tego tablicy licznikowej. Same tablice nie są plombowane, plomby są 2 na liczniku, żeby go nie rozkręcić i 1 na klapce która zakrywa szynę przyłączeniową licznika. Przekładając licznik zrywasz tylko tą ostatnią.

  U mnie RBK będzie przykręcony do płyty montażowej, podobnie jak tablica licznikowa. Kupiłem szafkę z płytą z tworzywa sztucznego, jest dosyć wiotka, blacha jest sztywniejsza a do tego można ją uziemić, tylko czy ma to sens?

  Bronek22 napisał:
  To co piszesz jest bez sensu. Topik musi się przepalać, bo po to on jest.

  Zgadzam się, że topiki muszą się przepalać, gdy zajdzie taka konieczność. Chodzi mi o to by przepalały się w ostateczności a nie przy byle zwarciu. Rozwiązanie z zastosowaniem "esa" za licznikiem wziąłem z katalogu rozdzielnic firmy Sakspol (poniżej).
  Rozdzielnica domu, przejście z TN-C na TN-C-S.
 • HELUPOWER
 • #32
  fantasta
  Poziom 29  
  Nie wiem jak gdzie indziej ale w pomorskim ZE zakłada zabezpieczenie przed licznikowe, wiec nie kumam o co dyskusja. W innych województwach klient sam musi zakupić przedlicznikowe selektywne ?? Przyjeżdża monter z ZE, zakłada zabezpieczenie, licznik i mi zostawia dostęp do listwy zaciskowej. Podłączam przewód i lecę z nim do rozdzielnicy.
 • #33
  Jan G.
  Poziom 14  
  Hmm... Muszę się dowiedzieć jak to u mnie wygląda.
 • #34
  cmepro
  Poziom 14  
  Jan G. napisał:
  blacha jest sztywniejsza a do tego można ją uziemić, tylko czy ma to sens?
  .Teoretycznie niby nie trzeba bo metalowe szyny w szafkach nie są uziemiane, przynajmniej tak na logikę to biorę. Co innego jest jeśli idzie o metalowe szafki tam ona cała jest uziemiona jaki i drzwiczki.
  Co do tej blachy w szafce to ja bym osobiście sobie darował, po co pakować się w koszta, przecież nosić rzucać nikt tym nie będzie, będzie zamocowane na ścianie w ścianie czy gdzie tam ale będzie na sztywno więc nie będzie nic w tym latało. Wg mnie blacha zbędna, to tylko +koszta +dodatkowa praca.

  Jan G. napisał:
  Chodzi mi o to by przepalały się w ostateczności a nie przy byle zwarciu.
  Będą się przepalały ostatnie, bo zabezpieczenie przedlicznikowe jest największe w całej Twojej sieci. Im bliżej odbiornika tym mniejsze zabezpieczenia.

  Jeśli chodzi o topiki to u nas też należy to do ZE. Jak robimy jakaś robotę z przetargu zawsze zostawiamy z ZK wpięte zwory i topiki (Beemy).
 • #35
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  Jan G. napisał:
  Hmm... Muszę się dowiedzieć jak to u mnie wygląda.


  Warszawa Teren tyko wymaga. W samej Warszawie nie wymagają zabezpieczeń zalicznikowych tzw ograniczenia prądu. Wszystko to masz napisane w warunkach przyłączeniowych, które zapewne posiadasz.
  Teraz mam pytanie, czy Ty sam z siebie dobierasz sobie aparaty? RBK i tak Ci zaplombują.
 • #37
  zdzisiek1979
  Poziom 37  
  Kolego Remik_I jeśli chodzi o tego ETI T to sam byłem nim zaciekawiony jako alternatywa dla zabezpieczenia selektywnego i nie mogąc nigdzie uzyskać informacji postanowiłem napisać do energetyki i oto co mi odpisali :

  Przepraszam że nasza odpowiedź zostaje udzielona dopiero teraz, ale problem który Pan przedstawił wcale nie był łatwy.

  1. Jesteśmy firmą która wchodzi w skład grupy kapitałowej PGE, a dokładnie PGE Dystrybucja SA z siedzibą w Lublinie ul. Garbarska 21a. Wszelkie decyzje odnoście budowy m.in. układów pomiarowych i wyposażenia przelicznikowego instalacji odbiorczych zapadają w Lublinie. Zatem i tak nie moglibyśmy wydać wiążącej decyzji.

  2. Po analizie dostępnych materiałów odnośnie przedmiotowej wyłącznika firmy ETI stwierdzamy że,

  - przed licznikiem może zostać zamontowane tylko jedno urządzenie wyłączające

  - urządzenie to nie zadziała w każdej naszej sieci w przypadku awarii. Sieć w której zastosowany będzie ten wyłącznik musi mieć duży prąd zwarciowy. Ponieważ jest to trudny temat nie każdy wykonawca dobrał by poprawie parametry.

  - urządzenie to poprzez przetrzymanie nawet długich czasów przeciążenia powodowałoby zapady napięcia w naszej sieci odczuwalne przez innych odbiorców

  Biorąc powyższe, nie wyrażamy zgody na stosowanie tego urządzenia jako zabezpieczenie przelicznikowe.

  I to mnie załamało jak to przeczytałem :|
 • #38
  remik_l
  Poziom 29  
  No właśnie.
  Dlatego lepiej zapytać energetyki, bo może okazać się że odejście z linii zasilające budynek jest zabezpieczone na słupie i energetyka się zgodzi albo nie. Może okazać się że nie chcą nawet BMów tylko wyłączniki nadprądowe.
 • HELUPOWER
 • #40
  Jan G.
  Poziom 14  
  Jutro dzwonię do ZE i dowiaduję się wszystkiego. W międzyczasie rozplanowałem wnętrze rozdzielnicy i stwierdziłem ze smutkiem, że będzie w niej ciasno. Zastanawiam się, jak zrobić rozdział PEN by zajmowało to jak najmniej miejsca. Wpadłem na następujący pomysł:
  Rozdzielnica domu, przejście z TN-C na TN-C-S.
  Co o tym sądzicie?
  PS. W tej chwili zasilanie jest jednofazowe TN-C ale instalację przystosowuję na przyszłość, gdyby zaszła potrzeba 3 faz.
 • #41
  kkas12
  Poziom 42  
  Witam!

  Przewód PEN należy wprowadzić najpierw na szynę PE a dopiero później na szynę N. Tak jak jego nazwa PEN (ochronno-neutralny) wskazuje.
  W jakim celu ta listwa?
  Niczemu poza zajmowaniem miejsca ona nie służy. Przewody fazowe należy wprowadzić na wyłącznik główny, zaś PEN tak jak wcześniej pisałem.
  Fazy oznaczamy L1; L2 i L3.
  Rozdzielnia powinna być tak zaprojektowana by pozostawało w niej ok 30% wolnego miejsca.

  Czy bednarkę masz zamiar wprowadzić do rozdzielni?

  Ponadto pytasz
  Cytat:
  ...blacha jest sztywniejsza a do tego można ją uziemić, tylko czy ma to sens?
  Jeżeli znajduje się ona w obudowie opatrzonej symbolem podwójnej izolacji to nie tylko nie ma to sensu, ale wręcz nie wolno tak postępować.
 • #42
  zdzisiek1979
  Poziom 37  
  To jest jak kupuje się na raty po troszku po troszku jeśli chodzi o złączki to muszą być zaplombowane by nie było dostępu do nich. Gdybyś stosował rozłącznik RBK to można przewody dać bezpośrednio na zaciski rozłącznika a pozostał by tylko PEN i zaciski do niego.
 • #43
  Jan G.
  Poziom 14  
  Teraz wiem, że należało kupić gotową rozdzielnicę z wyposażeniem. Ale pospieszyłem się niestety i teraz muszę "rzeźbić". Złączki chciałem zastosować by przejść z drutu na linkę, bo linką łatwiej operować w rozdzielnicy. Po namyśle zgadzam się, że tylko miejsce zajmują. Poprawiłem rysunek, tymczasowo zostawiłem złączki, bo nie miałem czasu przeprawiać całego rysunku. Teraz lepiej?
  Rozdzielnica domu, przejście z TN-C na TN-C-S.
  Tak, bednarka będzie wprowadzona do rozdzielni. Rozdzielnia ma II klasę ochronności (podwójna izolacja). Dlaczego nie można zastosować blaszanej płyty montażowej?
 • #44
  zdzisiek1979
  Poziom 37  
  Ostatecznie może okazać się że będziesz musiał dokupić jeszcze jedna skrzynkę dołączyć do tej co masz i w niej zrobić rozłącznik i podział PEN a w drugiej układ pomiarowy :lol:
 • #45
  cmepro
  Poziom 14  
  Jan G. napisał:
  Złączki chciałem zastosować by przejść z drutu na linkę, bo linką łatwiej operować w rozdzielnicy
  Nie wiem czy teraz będzie Ci to potrzebne ale przy bardziej rozbudowanej instalacji 3fazowej może warto pomyśleć o takiej szynie grzebieniowej?
  Rozdzielnica domu, przejście z TN-C na TN-C-S.
  Pozwala na zaoszczędzenie miejsca w rozdzielni zwłaszcza jak masz go niewiele. Należy tylko pamiętać żeby właściwe podłączyć szyną np. mostkując kilka zabezpieczeń gniazd
 • #46
  kkas12
  Poziom 42  
  Witam!

  Co ty nazywasz rozdzielnia?
  Czy faktycznie masz na myśli rozdzielnię w budynku z której zamontowane zostaną zabezpieczenia poszczególnych obwodów czy szafkę złączowo-pomiarową do której wprowadzone zostanie zasilanie z napowietrznej linii nn oraz zostanie zamontowane zabezpieczenie główne i może licznik?
  Czego w końcu te dwa ostatnie rysunki dotyczą?
 • #47
  Jan G.
  Poziom 14  
  zdzisiek1979 napisał:
  Ostatecznie może okazać się że będziesz musiał dokupić jeszcze jedna skrzynkę dołączyć do tej co masz i w niej zrobić rozłącznik i podział PEN a w drugiej układ pomiarowy :lol:

  Ostatecznie tak zrobię :)
  cmepro napisał:
  Nie wiem czy teraz będzie Ci to potrzebne ale przy bardziej rozbudowanej instalacji 3fazowej może warto pomyśleć o takiej szynie grzebieniowej?

  Znam, dobre rozwiązanie.
  kkas12 napisał:
  Co ty nazywasz rozdzielnia? [...] Czego w końcu te dwa ostatnie rysunki dotyczą?

  Może niefortunnie ale rozdzielnią nazywam szafkę złączowo-pomiarową, do której wprowadzone zostanie zasilanie z napowietrznej linii nn i w której zamontowane będzie zabezpieczenie główne i licznik. Dwa ostatnie rysunku dotyczą rozdziału PEN w w/w szafce.
 • #48
  kkas12
  Poziom 42  
  Witam!

  No właśnie jeden o chlebie, drugi o niebie. Tylko dlatego, że uparłeś się kolego nazwać złącze kablowe rozdzielnią.

  Kombinując jak koń pod górę generując w zbędne koszty i utrudniasz sobie życie.
  Skoro masz z złączu szynę PEN do której przyłączysz bednarkę to przyłącz do niej również PEN linii zasilającej oraz PE i N instalacji odbiorczej. Owa listwa jest przerostem formy nad treścią.
  Mimo, że podziału PEN należy dokonywać w rozdzielni głównej obiektu, to tym wypadku można również dokonać go w ZK ponieważ znajduje się ono w obrębie budynku który zasila.
  Jednak nie zwalnia cię to od wykonania uziemionej GSW i połączeń wyrównawczych.
 • #49
  Jan G.
  Poziom 14  
  => kkas12
  Zgadzam się z Tobą, napisałem że rezygnuję ze złączek, a zostawiłem je na rysunku tylko z pośpiechu. Co do szyny PEN i bednarki to miałem zamiar zrobić dokładnie tak jak napisałeś.
  Wracam do tematu blaszanej płyty montażowej. Czemu nie wolno takiej montować?
 • #50
  kkas12
  Poziom 42  
  Witam!

  Nie tyle chodzi o to, że nie wolno jej montować, ale o to by nie przyłączać jej do przewodu PE.
  Ale uważam, że skoro producent wyposażył swój produkt w nieprzewodzącą płytę montażową a całość opatrzył stosownym znakiem (podwójna izolacja) to jakakolwiek ingerencja w podstawową budowę produktu nie powinna mieć miejsca.
 • #51
  Jan G.
  Poziom 14  
  Zadzwoniłem do ZE z zapytaniem o zabezpieczenie przedlicznikowe. Powiedziano mi, że zabezpieczenie to musi być typu nadmiarowo-prądowego oraz że preferują S303. Można wstawić coś innego byleby było to zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe. W takim razie rezygnuję z RBK 000 na rzecz S303. Jak widać, co rejon to inny obyczaj. :)
 • #52
  Jan G.
  Poziom 14  
  kkas12 napisał:
  Witam!
  Jednak nie zwalnia cię to od wykonania uziemionej GSW i połączeń wyrównawczych.

  Na forum SEP znalazłem taki wpis:

  -Nie którzy elektromonterzy wykorzystują szynę PE w rozdzielni jako GSU. Po prostu uziom łączą bezpośrednio z szyną PE w rozdzielni, i z tej rozdzielni prowadzą przewody do kotłowni, łazienek i traktują je jako przewody wyrównawcze. Nie używają GSU. Czy tak wolno???
  -W małych obiektach jest to często stosowane ale to już zależy od złożoności instalacji.

  W moim przypadku dom jest niewielki, 4 pomieszczenia na parterze (kuchnia, jadalnia, sypialnia, łazienka), strych i piwnica pod 1/4 domu. Czy w takim przypadku mogę zrezygnować z GSU?
 • #53
  fantasta
  Poziom 29  
  Ja ostatnio robiłem domek, który w ogóle nie miał GSU bo nie byłoby co do niej przyłączyć. Wszystko plastik.
 • #54
  Jan G.
  Poziom 14  
  U mnie jest podobnie, ogrzewania centralnego nie ma wcale a rura wodociągowa jest plastikowa.
 • #55
  kkas12
  Poziom 42  
  Witam!

  Cytat:
  ...nie miał GSU bo nie byłoby co do niej przyłączyć. Wszystko plastik.
  Uziom też był z tworzywa?

  Oczywiście, że można szynę PE czy jej część potraktować równocześnie jako GSW i z niej wyprowadzić połączenia wyrównawcze. Bardzo często w taki sposób się postępuje w przypadku właśnie budownictwa indywidualnego czy w przypadku połączeń miejscowych w budownictwie wielorodzinnym.
  Jednak nikt bednarki ani stalowego pręta o średnicy minimum 10mm do rozdzielni mieszkaniowej nie wprowadza.
  Należy wykonać czy to złącze kontrolne czy to GSW (mniejsza o nazwę), która umożliwi przejście ze stali na linkę miedzianą. Ponadto pozwoli w przyszłości na ewentualne badanie uziomu lub nawet przyłączenie nowych przewodów CC gdy zajdzie taka potrzeba.
 • #56
  Jan G.
  Poziom 14  
  Planuję wykonać uziom otokowy (dookoła całego domu) i doprowadzić go do szafki złączowo-pomiarowej na szynę PE. Mogę zrobić odejście uziomu i doprowadzić go linką miedzianą 10mm2 do rozdzielnicy głównej, ale czy warto skoro odległość miedzy szafką złączowo-pomiarową a rozdzielnicą główną wynosi około 7m?
 • #57
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #58
  kkas12
  Poziom 42  
  Witam!

  Cytat:
  Planuję wykonać uziom otokowy (dookoła całego domu)...
  Jest to dobre rozwiązanie. Ze swej strony proponuję rozważyć wyprowadzenie przewodów odprowadzających ewentualnej instalacji odgromowej. Można je ukryć pod elewacją lub w studzienkach na poziomie gruntu. W takim przypadku rezystancja tego uziemienia nie powinna przekraczać 10Ω.
  Cytat:
  ...i doprowadzić go do szafki złączowo-pomiarowej na szynę PE.
  Najpierw wskaż w tej szafce szynę PE. Jak już wskażesz to zastanów się czemu ma to służyć?
  Cytat:
  Mogę zrobić odejście uziomu i doprowadzić go linką miedzianą 10mm2 do rozdzielnicy głównej, ale czy warto skoro odległość miedzy szafką złączowo-pomiarową a rozdzielnicą główną wynosi około 7m?
  Powinieneś tak zrobić. A pytanie czy warto postaw pod adresem uziemiania szyny której nie ma w szafce pomiarowej.
 • #59
  Jan G.
  Poziom 14  
  kkas12 napisał:
  Najpierw wskaż w tej szafce szynę PE. Jak już wskażesz to zastanów się czemu ma to służyć?

  Sieć zasilająca wykonana jest w układzie TN-C. W domu chcę zastosować układ TN-C-S by móc zastosować zabezpieczenia przed porażeniem RDC. W związku z tym muszę zrobić rozdział PEN i uziemić ten punkt (a wszystko to na szynie PE).
  kkas12 napisał:
  A pytanie czy warto postaw pod adresem uziemiania szyny której nie ma w szafce pomiarowej.

  Jak już wspomniałem w szafce złączowo-pomiarowej jest przewidziana szyna PE.
 • #60
  kkas12
  Poziom 42  
  Witam!

  Nie ucz kolego ojca dzieci robić.
  W szafce masz szynę PEN (tak jak rysowałeś) która służy do przyłączenia przewodu z linii zasilającej. I na tej szynie dokonujesz podziału tego przewodu ochronno-neutralnego na przewód PE i przewód N. I to wszystko.
  Bezzasadne mnożenie listew obojętnie jak nazwanych niczemu nie służy. Tak samo jak dzielenie przewodu ochronnego na poszczególne odcinki łączące rozmnożone w ten sposób listwy.
  A instalację odbiorczą wykonujesz w układzie TN-S nie dlatego, że chcesz ale dlatego, że nie masz innego wyjścia (pomijając układ TT). Również wyłączniki RCD masz obowiązek stosować a nie, że ty chcesz je montować.

  Uziemienie punktu podziału PEN nie jest wymagane z punktu widzenia odbiorcy, jak i ochrony przeciwporażeniowej.
  To tylko tobie wygodniej jest wprowadzić bednarkę do szafki umieszczonej na zewnątrz budynku jak do jego wnętrza. Co jest nie tylko wskazane, ale i logiczne. Ty masz uziemić szynę PE w obiekcie.
  Najlepiej w rozdzielni głównej.

  Więc nie dorabiaj ideologii do swych pomysłów i naciąganego nazewnictwa, ale trzymaj się i stosuj sprawdzone standardy.
  Innymi słowy nie wyważaj drzwi od dawna otwartych.