Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie grubości ścieżek w PCB?

achilles 01 Paź 2004 19:51 16427 10
  • #1 01 Paź 2004 19:51
    achilles
    Poziom 15  

Mam takie pytanie: jakie są standardowe grubości scieżek w płytkach drukowanych? Dodam że nie zamierzam jej robić domowymi sposobami tylko zlecić to jakiejś firmie. Obecnie w projekcie swoim robiłem tak, że ścieżki sygnałowe mają grubość 25 milsów, natomiast zasilanie i masa 50. NIe wiem czy to za mało czy też można te wartości zmniejszyć nie ryzykując jakimiś potem problemami. Przy określonych wymiarach mojej płytki te wartości które podałem wcześniej są optymalne do prowadzenia ścieżek, próbując je zwiększać protel ma problem, robi w cholere przelotek a i tak na koniec nie udaje mu sie poprowdzić kilku połączeń. Odstępy pomiędzy ścieżkami dałem z tego co pamiętem 12 milsów. Wyczytałem, że jest to dość optymalna wartość. Na temat szerokości ścieżek niestety nic nie wiem.

Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam.

0 10
  • Semicon
  • #2 01 Paź 2004 22:36
    elektryk
    Poziom 42  

Wszystko zalezy od wymagań firmy która będzie robiła płytki. Generalnie większość firm może robić do 6mils ściezka 6 mils odstęp.

0
  • Semicon
  • #3 02 Paź 2004 00:52
    Panda02
    Poziom 32  

Te 6 milsów to zrobią dobre firmy. Bezpiecznie jest 10 milsów ścieżka i 10 milsów odstęp. Z mojej praktyki wynika, że z takimi ścieżkami poradzi sobie każda firma produkująca płytki.

0
  • #4 02 Paź 2004 16:23
    achilles
    Poziom 15  

Ok, rozumiem. Czyli od strony parametrów lektroczno-czasowych nie ma żadnych przeciwskazań, aby z grubością ścieżek zchodzić jak najniżej. A jeżeli chodzi o zasilanie i obwód masy jest podobnie czy lepeij jest jednak dążyć do tego, aby te ścieżki były jak najgrubsze? Jaka jest mniej więcej dolna granica grubości takich ścieżek?

0
  • #5 02 Paź 2004 20:50
    Panda02
    Poziom 32  

Wszystko zależy od prądu, który ma płynąć ścieżkami zasilania, czy masy. Ma też znaczenie, czy jest to układ w.cz. m.cz. czy cyfrowy. Każdy układ ma swoje wymagania projektowe wynikające ze specyfiki układu. i tak np. dla układów w.cz. pożądane jest aby masa wypełniała jak największą powierzchnię płytki drukowanej. Często wykorzystuje się do tego płytki dwustronne, gdzie masa jest po jednej stronie płytki i jednocześnie pełni rolę ekranu. W profesjonalnych konstrukcjach w.cz. stosuje się płytki wielowarstwowe, dzięki czemu jedna warstwa to masa, druga to zasilanie itd. Dla własnych potrzeb przyjąłem, że dla prądu około 1A grubość ścieżki robię 50-60milsów. Nie wiem czy dobrze, ale się jak do tej pory sprawdza. Są jakieś tabele dopuszczalnych obciążeń ścieżek w zależności od grubości i szerokości, jeśli Cię to interesuje to postaram się je znaleźć.

0
  • #6 02 Paź 2004 21:14
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Wszystko zależy jakie prądy chcesz przepuszczać przez te ścieżki i jaki jest opływ powietrza wokół nich (odprowadzanie ciepła) oraz jaka jest grubość miedzi (jest kilka grubości dostępnych - standard to chyba 70 mikrometrów ale są i 150 mikrometrów).

Teoretycznie obciążalność prądowa ścieżki o szerokości 1 mm wynosi 3A ale lepiej zrobić ją szerszą (przecież nie musimy oszczędzać na miedzi).

Odległości pomiędzy ścieżkami są uwarunkowane napięciami pomiędzy nimi, materiałem podłoża i warunkami w jakich będzie pracował układ (zakurzenie, wilgoć, promieniowanie jonizujące - nawet ultrafiolet).

Do 50 V odległość nie powinna być mniejsza niż 0.5 mm.
    Ściezki sieciowe (230V) powinny leżeć co najmniej 3 mm od siebie i innych.

Dobrze jest robić duże powierzchnie masy, bo mają małe indukcyjności a także ekranują to co jest z drugiej strony.

Elementy dające duże obciążenie powinny być umieszczane blisko złącza masy na płytce albo doprowadzane do niego oddzielnymi ścieżkami. Pozwoli to uniknąć zakłóceń łażących po masach (czasami robią one dziwne rzeczy w funkcjonowaniu układu).

Widziałem efekt złego rozplanowania w "profesjonalnym" rozwiązaniu programatora do pralki (wyprodukowanego przez firmę MDL SA z Włoch, której produkty wykorzystuje firma z Wronek).
    Obciążenia typu pompa i zawory zasilane z ~230V umieszczono na końcu ścieżki zasilającej (+5V - swoiste kuriozum - połączenie +5V z przewodem sieci) przebiegającej meandrem przez całą płytkę pod elementami SMD. Zwarcie w obwodzie zaworu rozwaliło ścieżkę na całej długości razem ze zworami nadrukowanymi na niej.

Na długość ścieżek mają wpływ częstotliwości przenoszonych sygnałów im większe tym krótsze powinny być połączenia (ważny jest też rodzaj materiału podłoża).

Polecam tekst o ścieżkach pod maskującym tytułem fotolakiery:
    http://www.meeck.pl/info/fotolakiery.html

0
  • #7 11 Paź 2004 21:55
    Jaco18
    Poziom 26  

polecam lekture artykułu z EP styczeń 2003 - był tam opisany oscyloskop cyfrowy i przy okazji poruszone zagadnienie prowadzenia ścieżek, ich grubości, wpływem na przenoszone czestotliwości i zakłóceń. Także o celowości ekranowania całymi polami masy itp.

Polecam to przeczytać,
    od siebie dodam, że w przypadku układów audio masę najlepiej robić jak najszerszą i najlepiej żeby wszystkie ścieżki masy łączyły się w 1 punkcie - np na ujemnej nóżce elektrolitu zasilającego / odsprzęgającego duzej pojemności. Takie połączenia naprawde dużo dają, nie ma spadków napięć i pętli, nie dzieją się cuda. Jeżeli w układzie pracują urządzenia cyfrowe i analogowe (np wzmacniacze operacyjne i procesor lub jakiś scalak ma 2 masy - analogową i cyfrową - należy prowadzić je oddzielnie i zetknąć też tylko w 1 punkcie). W przypadku ekstremalnie dużych natężeń prądów należy pamiętać że folia na ścieżce jest stosunkowo cienka i po mimo duzej powiercjni oddawania ciepła może się jednak grzać a nawet upalić - pocynowanie niewiele daje. Dużo lepiej jest dolutować wzdłuż ze ścieżką gruby kabel - najlepiej linkę co znacznie zwiększy obciążalność. Ściezki sygnałowe można prowadzić cieniutkimi scieżkami (myśle że tak z 15-20 milsów to dolna granica którą trzeba by zachować), ściezki którymi lecą cyfrowe sygnały mogą być nawet cieńsze o ile uda się takie wykonać.

0
  • #8 10 Sty 2005 22:51
    kozak_sc
    Poziom 23  

jaka ma bvyc grubosc sciezki dla pradu 1A na standartowym laminacie (70um) ?? czy wystarczy 0,4mm ??

0
  • #10 11 Sty 2005 00:08
    kozak_sc
    Poziom 23  

dzieki o cos takiego mi chodzilo. tylko nie wiem czemu nie dotarlem do tego opcja szukaj. znalazlem tylko ten watek.

0
  • #11 15 Sty 2005 18:39
    gufiak
    Poziom 21  

Witam.
    Poszukuję informacji na temat zasad projektowania obwodów drukowanych. Nie chodzi mi o metody wytrawiania itp., tylko dokładnie o zasady rysowania ścieżek, rozmieszczenia elementów itp. Kiedyś dokopałem się do stronki gdzie był np. opis jak poprowadzić ścieżki zasilania (żeby nie tworzyć pętli, czy jakoś tak...) Dawno to było, linku już nie mam, znaleźć nigdzie nie mogę, a takie informacje by mi się przydały. Jeśli ktoś mógłby podać link do takiego opisu lub samemu pokrótce coś na ten temat napisać, to byłbym ogromnie wdzięczny ;)

0