Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki procek włożyć, ram i grafe?

20 Lis 2010 19:19 1782 12
  • Poziom 9  
    Witam!
    Jestem nowy i nie wiem czy dobry dział wybrałem, proszę o wyrozumiałość.
    Posiadam stary komputer z płytą główną : Gigabyte GA-K8VT800 v2
    Procek sempron 3000+ 1,81GHz
    Ram ddr 512mb
    Karta geforce fx 5700le

Jak widać marnie to wszystko stoi. Chciałbym to wszystko podciągnąć. Opłaca się dokupić drugi, szybszy procek, dołożyć ramu i wymienić grafike? Czy raczej kupić drugi komp? Nie mam za dużo gotówki do wydania, podzespoły mogą być używane.

Chciałbym dołożyć minimum 1gb ramu i kupić radeona hd3850
    Ale jaki procek do tego? Tu lista jakie procki obługuję moja płyta

Proszę o pomoc w wyborze procka, ramu i karty ;)
  • Poziom 33  
    Pwiem Ci tak:
    NIE ZNAM SIĘ NA TYM, ale w moim wypadku opłacało się wymienić pamięć ze 128MB na 1GB i wymienić HDD na dużo szybszy. Mainboard: K8Upgrade NF-3+Sempron 3000+
    W zupełności mi wystarcza, który mamy rok?...2010, jak na dzień dzisiejszy nie narzekam.
    Z resztą kolega, od którego zakupiłem komputer nie narzekał na niego, więc dziwi mnie Twój problem.
  • Spec Overclocking
    W socket 754 i AGP to tak średnio jest sens inwestować. Chyba, że nie widzisz możliwości zmiany komputera jeszcze przez kilka lat, wtedy można ramu dokupić i jeśli grasz to grafikę.
  • Poziom 9  
    Ja osobiście zmienił bym kompa tzn. plyta, procek, ram i grafa. Tylko potrzbebowal bys 400zl zeby zmienic na coś w miar możliwego. Jeśli niemasz kasy a chcesz żeby ci szybciej komp chodził to zmien proca, dokup ramu 1gb powinno dawać rade i jakiś dysk najlepiej sata jeśli można pod twoją płytę. Ja ogólnie pół roku temu zmieniłem kompa i zdecydowanie opłaca się pozbierać i ja np za 400zl kupilem: Płyte foxconn g31 mx-k, Core 2 Duo 2x 1.8Ghz i 2gb ddr2 800Mhz a za 100zl można kupić jakąś grafe więc za około 500zl możesz sobie kupić podobny zestaw.
  • Poziom 14  
    AII X2 245 180zl
    http://allegro.pl/amd-athlon-ii-x2-245-socket-am3-i1314947789.html
    GIGABYTE MA-770T-UD3 - 180zl
    http://allegro.pl/gigabyte-ma-770t-ud3-gwarancja-i1322276858.html
    Ram - 2x ten w linku=60zl - sprawdziłem je - są kompatybilne
    http://allegro.pl/pamieci-ddr3-ecc-1gb-1066mhz-hynix-gwar-favat-i1318329945.html
    8800GT 512 - 200zl
    http://allegro.pl/galaxy-geforce-8800gt-512mb-ddr3-gwar-i1328992525.html

razem to: 620zl.

Obawiam się jednak że zasilacz też będzie trzeba wymienić ;) Nie wiem jaki masz ale wątpię by było to coś przyzwoitego.
    W twoją obecną maszynę nie opłaca się inwestować - nie ma przyszłości. Na podanym przeze mnie zestawie (może nie jest idealny, nie umiem ich składać) a przynajmniej w coś pograsz.
  • Poziom 18  
    Po mojemu, szybki procek nie jest komputerowi do niczego potrzebny. Jak byłem mały (miałem tak ze 22 lata), to miałem Pentium 200, na którym płynnie chodziły gry z epoki P3-700 (miał dużo pamięci, czyli 256MB, i bardzo dobrą grafikę, czyli VooDoo3 - pamięta ktoś coś takiego?)
    Grunt to przede wszystkim dużo ramu (jeśli masz 512 MB, to jest to podstawowy powód "zmulenia" komputera), no i na drugim miejscu karta graficzna.
    Dorzuć ramu, a potem się zastanów, czy chcesz jeszcze coś zmieniać.
  • Poziom 33  
    A pamiętasz herculesa? To był sprzęt :D
    Ciekawe czy ktoś jeszcze pamięta gniazda rozszerzeń na pamięć cahe...to dopiero dawało "kopa"
    Kolego a może masz coś uszkodzone w tym komputerze? Próbowałeś podmieniać części ?
    Nie znam się na tym, tak jak pisałem, ale jestem pewny co do tego, że uszkodzony np. RAM potrafi "zmulić" komputer. O dysku nie wspominając. Wziąłbym też pod uwagę uszkodzenie karty graficznej czy zasilacza. Mam rację Panowie, czy gadam głupoty ?
  • Poziom 21  
    mdziewie napisał:
    Po mojemu, szybki procek nie jest komputerowi do niczego potrzebny.

Kolego, jak się nie znasz, to głupot nie wypisuj. Odpal sobie teraz tego P200 i spróbuj chociażby internet na nim przeglądać nie mówiąc już o oglądaniu filmów.
    Tak samo w nowych grach słaby procesor sobie nie poradzi i nawet najlepsza grafika nie pomoże, bo ograniczy ją wydajność procesora.

Cytat:

Jak byłem mały (miałem tak ze 22 lata), to miałem Pentium 200, na którym płynnie chodziły gry z epoki P3-700 (miał dużo pamięci, czyli 256MB, i bardzo dobrą grafikę, czyli VooDoo3 - pamięta ktoś coś takiego?)

I to ma być dowód na powyższe twierdzenie? :D

Cytat:

Grunt to przede wszystkim dużo ramu (jeśli masz 512 MB, to jest to podstawowy powód "zmulenia" komputera), no i na drugim miejscu karta graficzna.
    Dorzuć ramu, a potem się zastanów, czy chcesz jeszcze coś zmieniać.

Nie widzę, żeby autor pisał cokolwiek o "muleniu", tylko jak to przyspieszyć?

Jeżeli kolega już się uparł na wyrzucanie pieniędzy w błoto zamiast kupić nowy komputer, to ja bym proponował Athlona 3200 Venice i trochę go podkręcić + RAM + grafika, np. HD2600xp na AGP. Przyrost wydajności będzie na pewno bardzo wyraźnie widoczny - szczególnie w grach.

SP8JZ napisał:

Nie znam się na tym, tak jak pisałem, ale jestem pewny co do tego, że uszkodzony np. RAM potrafi "zmulić" komputer.

Dla ścisłości - uszkodzony RAM prędzej zawiesi komputer, niż "zamuli" (o ile w ogóle jest to możliwe, bo ja z takim przypadkiem jeszcze się nie spotkałem).

Cytat:

O dysku nie wspominając. Wziąłbym też pod uwagę uszkodzenie karty graficznej czy zasilacza. Mam rację Panowie, czy gadam głupoty ?

Uszkodzony dysk może powodować tzw. "zamulanie" przy operacjach zapisu/odczytu a może również zawieszać komputer. Uszkodzenie karty grafiki objawia się przekłamaniami w obrazie, zawieszaniem lub brakiem obrazu w ogóle, ale nie może być mowy o "muleniu" z tego powodu.
    Zasilacz najlepiej pomierzyć pod obciążeniem a nie wróżyć z fusów.
  • Poziom 14  
    Cytat:
    Dla ścisłości - uszkodzony RAM prędzej zawiesi komputer, niż "zamuli" (o ile w ogóle jest to możliwe, bo ja z takim przypadkiem jeszcze się nie spotkałem).

Bzdura:
    Błędy i niestabilność pamięci ram mają katastrofalny wpływ na wydajność. Nie wszystkie błędy pamięci powodują BSOD'A. Założę się że w czasie pisania tego posta moje pamięci zrobiły najmniej 50 błędów sprzętowych. Jeszcze gorzej objawia się konflikt pamięci (jeśli użyjesz modułów różnych firm, o różnych parametrach). Bywa wtedy tak, że mimo HD4870 i PII965@4GHz masz tylko 5FPS w grze sprzed 5 lat ;) (prawdziwy przykład z tematu na innym forum)
  • Poziom 21  
    Napisałem tylko, że się z czymś takim nie spotkałem a trochę sprzętu przez moje ręce przeszło. A w te twoje rewelacje jakoś wierzyć mi się nie chce, chyba że masz jakieś dowody na swoje twierdzenie?

btw. Moduły różnych firm i o różnych parametrach również potrafią ze sobą dobrze współpracować ale tutaj oczywiście nie ma reguły.

O jakie "robienie błędów sprzętowych" przez pamięci ci chodzi - możesz to rozwinąć?
  • Poziom 14  
    Cytat:

Napisałem tylko, że się z czymś takim nie spotkałem a trochę sprzętu przez moje ręce przeszło. A w te twoje rewelacje jakoś wierzyć mi się nie chce, chyba że masz jakieś dowody na swoje twierdzenie?

Wujek google ci pomoże.

Cytat:
    btw. Moduły różnych firm i o różnych parametrach również potrafią ze sobą dobrze współpracować ale tutaj oczywiście nie ma reguły.

Przykładem problematycznego połączenia jest: Goodram pro 900 2x1GB + OCZ Reaper 1066 2x1GB

Cytat:
    O jakie "robienie błędów sprzętowych" przez pamięci ci chodzi - możesz to rozwinąć?

Przekłamania bitów w czasie pracy pamięci są typowe dla wszystkich obecnie stosowanych pamięci RAM (SDR SDRAM, DDR SDRAM DDR2 SDRAM...) Gdyby taki problem nie występował nie trzeba by stosować takich rozwiązań jak ECC.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Pami%C4%99%C4%87_ECC

Teraz zwróć uwagę na fakt, że im więcej takich przekłamań występuje tym więcej trzeba korygować. To powoduje zmniejszenie wydajności.
    (nim przyczepisz się tego, że komputery typu PC nie mają zwykle ECC zwróć uwagę na fakt ,że jest to tylko przykład. Dlaczego ten a nie inny? - Ze względu na swoją popularność)

Gdybyś podkręcał kiedyś pamięć ram lub chociaż kartę graficzną to wiedział byś, że nim osiągniesz taktowanie kończące się BSOD'em (w przypadku grafy artefaktami), przez jakiś czas wzrost taktowania będzie powodował spadek wydajności...