Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uwaga! Żarówki halogenowe z OBI wybuchają!

michalST 23 Nov 2010 17:53 7848 34
 • #31
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ludzie, poczytajcie sobie trochę. Raz o dotykaniu halogenów palcami - dobrze ita napisał o rozpraszaniu ciepła przez zabrudzone szkło, dalej - o co koledze mczapski chodzi z tym stwierdzeniem
  Quote:
  O ilewiem to te żarówki Vipow nie charakteryzują sie filtrem UV (takie przynajmiej widziałem). A to ogranicza ich zastosowanie we współczesnych samochodach.
  - a to czemu? Dalej, żarówki halogenowe powinny być zasilane przez softstart, wydłuża to ich żywotność eliminując udary prądowe przy załączaniu, kiedy to zimne włókno ma niewielką rezystancję - zauważcie jak działają transformatory elektroniczne.
  Wiedza na poziomie ZSZ - dziwię się że w ogóle podlega dyskusji.  Dodano po 2 [minuty]:

  Motronic wrote:
  U siebie w kanale mam oświetlenie z żarówek H4 ( taki odzysk). Są uwalone spalonym olejem i coś nie chcą się poddać Twojej teorii.

  Zasilane równo 14,4V i umieszczone w ciasnej oprawie bez przepływu powietrza?
 • #32
  Banasiewicz02
  Level 31  
  Motronic wrote:
  U siebie w kanale mam oświetlenie z żarówek H4 ( taki odzysk). Są uwalone spalonym olejem i coś nie chcą się poddać Twojej teorii.


  To uważaj kolego z tymi żarówkami, ja mam jedną lampę do kontroli koloru płyt ołowiowych w akumulatorach kwasowych. Zbudowana na bazie żarówki H4 i odbłyśnika bez szkła od golfa II. Nie raz już zdarzyło się, że żarówka z całkiem sensowną siłą wybuchła i gdyby nie odbłyśnik to mógłby człowiek doznać całkiem poważnych obrażeń.
 • #33
  dwpl
  Level 23  
  carrot wrote:
  Halogeny na 220V w takiej oprawie jak starter do świetlówki wybuchają i nie jest to kwestia jakiejś konkretnej marki. Walczyłem z takim nocnym oświetleniem witryny w pewnym biurze podróży (2 lampy po 4 halogeny), praktycznie 2,3 razy w tygodniu rano dziewczyny znajdowały na podłodze szkło z rozwalonej żarówki. Zakładałem Osrama, Philipsa, bez efektu, rozwiązałem problem montując dwa ściemniacze pod parapetami i ustawiając je na 80 %, problem zniknął
  Niech to będzie przestroga dla tych, którzy planują założyć sobie takie oświetlenie w domu, małe halogeny na 12 V tak, te na 230V zdecydowanie ODRADZAM


  To jest uwaga odnośnie żarówek na 12V z wbudowaną wewnątrz przetwornicą napięcia 230V/12V?

  Np. takiej jak ta (MASTERClassic 20W):
  Uwaga! Żarówki halogenowe z OBI wybuchają!
 • #34
  User removed account
  User removed account  
 • #35
  jaszczur1111
  Level 33  
  A ja kupiłem sobie 4 żarówki halogenowe PHILIPS 100W/230 V . Nie były tanie. Zapłaciłem po ok 18zł/szt 3 lata temu. Żadna nie świeciła dłużej niż 6 miesięcy. 3 z nich eksplodowały a czwartą wyrzuciłem komisyjnie zanim to nastąpiłoby. Po obejrzeniu resztek i analizie faktów doszedłem do wniosku że mają wadę polegającą na złym kontakcie pomiędzy wyprowadzeniem a częścią gwintowaną. W skutek tego następuje miejscowe silne nagrzewanie się tego punktu a jest on bezpośrednio stykającym się z bańką żarówki. Następuje szybkie i nierównomierne (punktowe) nagrzewanie bańki co w konsekwencji prowadzi do pęknięcia. Co ciekawe nie udało się poprawić w/w punktu choćby przez zagięcie,oskrobanie, lutowanie itp ponieważ drucik wyprowadzenia był tak krótki że kończył się równo z blachą części gwintowanej. Nie był wywinięty na zewnątrz. Nie tylko w chinach knocą. Od tej pory przeszedłem definitywnie na żarówki zwykłe żarowe po 0.8 zł/szt. Świecą do 5 lat......a energooszczędnych niestety moje oczy nie tolerują i to niezależnie od producenta i ceny.