Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyświetlacze 7-segmentowe i LPT (VB .NET)

riodoro1 20 Nov 2010 21:54 3603 3
  • Wyświetlacze 7-segmentowe i LPT (VB .NET)

Witam! Dziś chciałem przedstawić swój projekt który narodził się w mojej głowie i został stworzony na moim biurku w tym tygodniu, w chwilach wolnego czasu. Jest to podłączenie wyświetlaczy 7-segmentowych do komputera za pomocą odchodzącego już niestety w niepamięć portu szeregowego LPT. Na początku miałem wykorzystać układ UCY7447, który nie miał jednak funkcji "blokowania wyświetlacza" i wyboru pomiędzy wyświetlaczem o wspólnej katodzie, a o wspólnej anodzie, Dlatego poszperałem na google i znalazłem kostkę 4543 która te funkcje posiada. użyłem zatem dwa układy 4543, dwa wyświetlacze ze wspólną katodą troszkę tasiemek i kabli i wtyk DB-25 (męski) (wszystko w okolicach dyszki). Pozostało tylko napisać program i wymyślić jak przesyłać dane, wszystko przedstawiłem na obrazku w załączniku, aby przełączać wyświetlacze wykorzystałem pin "Latch Disable" na który w czasie wysyłania danych (minimum 20ms) ustawiam stan wysoki a następnie niski aby wyświetlacz pozostał w stanie z chwili wysłania danych w formacie BCD, wykorzystałem 5 pinów LPT dzięki czemu mogę podłączyć jeszcze 2 wyświetlacze ponieważ każdy używa tej samej szyny BCD. Załączam też plik z excel'a w którym napisałem tabelę konwertującą dane binarne na Hex-decymalne (gotowe do wysłania)

Program powstał w Visual Basicu (.NET) przy pomocy Visual Studio 2010 i biblioteki inpout32.dll (freeware) do obsługi LPT. odstęp pomiędzy paczkami danych jest uzyskany dzięki Timerowi.

Część elektroniczna to kostki 4543 z doprowadzonym kodem BCD i pinami blokującymi oraz zasilane z USB, dzięki temu nie potrzebuję żadnych innych elementów(zabezpieczenie wyświetlaczy). wszystko jest na pająku ;) później pomyśle nad obudową.

Wykorzystać to można na przykład do wyświetlania zużycia procesora,ilości nowej poczty, temperatury rdzenia procesora itp. itd. czego tylko dusza zapragnie i umiejętności programowania pozwolą. W razie pytań proszę pytać ;) mogę zamieścić dodatkowe materiały.

schemat paczki danych:
    schemat połączeń:

kod i tablica danych:

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    riodoro1
    Level 22  
    Has specialization in: objective c, c#
    riodoro1 wrote 591 posts with rating 67, helped 20 times. Live in city Dzierżoniów. Been with us since 2007 year.
    chris-s
    Level 15  
    Konstrukcja ciekawa. Oczywiście szanuje czyjeś upodobania, ale bardziej praktyczne było by wykorzystanie portu LPT do sterowania wyświetlaczem alfanumerycznym.
    riodoro1
    Level 22  
    Wiem, zrobiłem to tylko i wyłącznie z nudów oraz dlatego że mialem jeden wyświetlacz i 2x7447 :P
    Addi
    Level 9  
    Witam! riodoro1
    A jakby wyglądał schemat z wykorzystaniem 7447?? Chętnie bym takie coś stworzył :]