Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł Vaillant, ekonomiczne sterowanie.

spartaccus 21 Nov 2010 07:54 2790 5
    spartaccus
    Level 9  
    Witam, niewiem czy dział jest odpowiedni do tego pytania, w razie co niech modek przeniesie.

Przeprowadziłem się do nowego mieszkania które jest nie ocieplone więc zużywam sporo gazu.

Do tego kotła mam sterownik Euroster 2, uzywam programu 3 i czasami 5.
    Czy żeby ekonomicznie zużywać gaz to powinienem w kotle dać temteraturę grzania na max. czyli 75 stopni i niech zegar steruje ogrzewaniem czy po zagrzaniu mieszkania obniżyć temperaturę na kotle.
    Wtedy będzie się chyba on cześciej załączał , już sam niewiem, poradźcie proszę. Bo rachunki mnie zjadają ;(
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    zybie
    Level 30  
    stosuj zasadę jak najniższa temperatura na kotle zdolna nagrzać pomieszczenie.
    Ideał to temperatura kotła która nagrzeje pomieszczenie prawie do temperatury zadanej ale nigdy jej nie osiągnie [brak 0,1 stopnia]
    mariusz.lubicz
    Level 24  
    Tak to prawda. Czym zimniejszy czynnik tym lepsza sprawność. Najpierw odkręć kaloryfery na max i ustal ile ciepła ci potrzeba żeby nagrzać najzimniejsze pomieszczenie. Po tym przykręć te cieplejsze na grzejnikach.
    Albo powiększ grzejnik w najzimniejszym pokoju żeby równo było i tak zostaw.
    spartaccus
    Level 9  
    zybie wrote:
    stosuj zasadę jak najniższa temperatura na kotle zdolna nagrzać pomieszczenie.
    Ideał to temperatura kotła która nagrzeje pomieszczenie prawie do temperatury zadanej ale nigdy jej nie osiągnie [brak 0,1 stopnia]

Czyli max temperatura na kotle to mit? Bo ja sobie myślałem , że jak dam najwyższą to będzie krótko grzało i termostat wyłączy kocioł, Grzejniki mam żeliwne.
    zybie
    Level 30  
    oczywiście jest to możliwe ale nie ekonomiczne
    DARIUS67
    Level 24  
    Ja zgadzam się z powyższym, ale jeżeli chcesz komfortu i oszczędności, to zmień sterownik na definiowany dla twego kotła - nie załącz wyłącz. To regulator powinien decydować jaka temperatura wody wypłynie z kotła na grzejniki - to zapewni Ci tylko sterownik Vaillant na nastawach ciągłych. Lepiej podtrzymywać temp. wody w grzejnikach niż ją rozgrzewać od nowa.