Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik pieca LOA24.171B27 Landis

21 Lis 2010 12:30 19435 11
  • Poziom 11  
    Witam,
    jeśli w złym miejscu piszę to proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu. Rzadko tu pisuję więc nie do końca odnajduję się w gąszczu podforów.

Mam taki piec starszej generacji (na olej opałowy), który do zeszłej zimy działał prawidłowo. Niestety podczas uruchomienia kilka dni temu okazało się, że nie załącza. Prawdopodobnie przyczyną jest sterownik.

Sterownik LOA 22/24 LANDIS&GYR

Poniżej zdjęcia:
    Sterownik pieca LOA24.171B27 Landis Sterownik pieca LOA24.171B27 Landis Sterownik pieca LOA24.171B27 Landis
    Udaje się piec załączyć gdy ręcznie odciągnę styki w miejscu oznaczonym B (w przeciwnym kierunku niż strzałka) a potem popchnę przy elektromagnesie (oznaczenie A).
    Gdy tylko popchnę w miejscu A to załącza się jedynie dmuchawa i chwilę chodzi po czym elektromagnes puszcza i dmuchawę rozłącza.

Mam prośbę: czy ktoś potrafiłby mi doradzić co sprawdzić jak naprawić ten sterownik? Będę wdzięczny za podpowiedzi, bo zimno się robi :)

Pozdrawiam.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 2  
    Witam
    przede wszystkim sprawdż czy działa elektromagnes i czy rdzeń który napędza styki lekko chodzi sprawdż stan styków i czy nie zaśniedział zawór
    który otwiera i zamyka dopływ paliwa
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 11  
    Elektromagnes działa, bo gdy zrobię tak jak opisałem wyżej to piec chodzi do następnego wyłączenia.
    Co do styków, to szczerze mówiąc nie wiem jak powinien ten rdzeń chodzić. Ale ręką mogę go odgiąć. Nie wygląda na to, żeby coś tam się blokowało.
    Zeszłej zimy było tak, że po włączeniu pieca ten sterownik załączał proces spalania oleju po około 5 minutach. Teraz nie włącza wcale.

Jak by mi ktoś wyjaśnił jak działa ten sterownik to byłoby fajnie. Chodzi o to kiedy powinien się załączać czy musi dostać z jakiegoś czujnika napięcie? Czy może jest tam jakiś element, który powinien się najpierw nagrzać? Widzę po przeciwnej stronie od elektromagnesu cewkę z dużą ilością uzwojeń ale nie wiem do czego ona służy.
  • Poziom 26  
    Witam.
    Może masz zabrudzoną fotokomórkę w palniku, która wskazuje obecność płomienia. Na schemacie oznaczona jest QRB. Albo uszkodzony jest drut oporowy na bimetalu, który powinien popychać (przełączać) styki sterownika. Oznaczyłeś to miejsce literką B. Elektromagnes służy do podtrzymania styków w odpowiednim położeniu, aby nie wróciły przy normalnej pracy palnika, kiedy bimetal już ostygnie.
  • Poziom 11  
    Podbijam temat.
    W zasadzie wiem już jak to działa (może komuś się przyda):
    Po włączeniu pieca na 1 styku pojawia się zasilanie (drugi to neutralny).
    Od razu na styku 8 również podawane jest napięcie, które zasila podgrzewacz oleju.
    Gdy olej się nagrzeje to tenże podgrzewacz zwiera styk 8 ze stykiem 3.
    Wtedy włącza się silnik nawiewu na styku 3 oraz transformator dający iskrę na styku 6 i 7.
    Dmuchawa i iskrownik działają tak przez 13 sekund (tak długo nagrzewa się bimetal) po to żeby przewentylować piec po czym podawane jest napięcie na styk 4 do którego podłączony jest elektrozawór oleju. W tym momencie oczekiwany jest sygnał na stykach 11 i 12 z fotoogniwa (fotokomórki), który informuje o tym, czy jest płomień. Musi on pojawić się w ciągu 10 sekund.
    Na styku 10 podawane jest napięcie w momencie wystąpienia błędu (alarm). Błąd występuje gdy bimetal zbyt długo się grzeje.

Opis oznaczeń na tylnej obudowie sterownika:
    M - silnik dmuchawy
    OH - podgrzewacz oleju
    Z- iskrownik (transformator)
    BV1 / BV2 - zawory
    AL - wyjście sygnału alarmowego
    QRB - fotokomórka
    FR - elektromagnes - chyba ten wewnętrzny.

I teraz moje pytanie: jaki to sygnał z fotoogniwa?
    Chciałbym go zasymulować jakoś bo mam ten sterownik podłączony na biurku.

Dodano po 17 [minuty]:

zyzy52, chyba w tym samym momencie daliśmy odpowiedź :)

U mnie bimetal działa - po nagrzaniu przełącza styki ale: gdy zewrę styku 3 i 8 w celu zasymulowania sygnału z podgrzewacza to w tym samym momencie włącza się elektromagnes i biały plastikowy element umieszczony na elektromagnesie, oznaczony na zdjęciu jako 1 idzie do góry w kierunku zgodnym ze strzałką. W tym czasie bimetal odkształca się i dokładnie po 13 sekundach przełącza styki. Styk zaznaczony numerem 2 idzie w kierunku pokazanym strzałką i opiera się tak jak na zdjęciu o ten plastikowy element po czym po jakich dwóch sekundach bimetal podkształca się jeszcze bardziej i przełącza styk błędu i wszystko się rozłącza.

Czy ten styk oznaczony 2 nie powinien najpierw się przesunąć a potem elektromagnes włączyć?

• Poziom 11  
    Nikt nie potrafi mi pomóc?
    :(
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam.
    Nie możesz ręcznie zwierać styku 3 i 8. Musi to zrobić sterownik, bo bimetal nie zdąży się dostatecznie odgiąć, zanim elektromagnes się włączy. Ten biały elemencik na elektromagnesie posiada haczyk(1), który zaczepić musi o oczko(2) i dopiero elektromagnes może się włączyć, przytrzymując tym samym styk z oczkiem a bimetal w tym momencie musi zacząć powracać do stanu wyjściowego. Fotokomórkę zasymuluj rezystorem ok 10 do 12 kiloomów, w momencie pojawienia się napięcia na zacisku 6 (zapłon).
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Witam
    W tych modułach często uszkadza się cewka elektromagnesu, dokładnie urywa się odczep w lutowany w płytkę .
    Przed odpaleniem fotorezystor nie może widzieć światła bo nie odpali palnika.
    Pzdr
  • Poziom 11  
    No i problem rozwiązany.
    U mnie problem polegał na tym, że po podaniu napięcia przez ogrzewacz oleju na styk 3 sterownika, elektromagnes przyciągał i nie puszczał. Przez to styk, który oznaczyłem na zdjęciu numerem 2 opierał się tylko o ten biały haczyk i ponieważ nie było odcinane napięcie na cewce bimetalu po chwili wyskakiwał błąd.

Elektromagnes się kleił bo między nim a blaszką, którą on przyciąga nie było nic a powinien być taki kawałek elastycznego materiału (stanowił przekładkę). Podkleiłem tam taśmę izolacyjną i zadziałało jak powinno: po otrzymaniu sygnału z podgrzewacza elektromagnes tylko raz pstryknie i po około sekundzie puszcza. W tym czasie bimetal nagrzewa się i ten styk z oczkiem przechodzi w takie położenie, żeby haczyk z elektromagnesu go mógł zahaczyć. Jednocześnie w tym właśnie położeniu podawane jest napięcie na zawór oleju i piec odpala. Wtedy ten elektromagnes załączany jest na stałe poprzez fotodiodę (zmierzyłem, że wystarczy ok 1K ohm). Bimetal się chłodzi i po powrocie do nominalnej pozycji rozłącza iskrownik.

Potem okazało się, że znalazłem ten kawałek materiału na podłodze koło pieca i go włożyłem zamiast taśmy izolacyjnej. Facet, który dokonywał ostatnio regulacji stwierdził, że zbyt długo piec nie odpala więc ręcznie uruchamiał go wtykając śrubokręt między elektromagnes. Widocznie za którymś razem zbyt mocno odgiął blaszkę elektromagnesu i ten materiał wypadł. Piec odpalał zbyt długo bo faktycznie trochę dłużej trzeba czekać na napięcie z podgrzewacza. Ale facetowi było zbyt długo. Stwierdził, że przyczyną tego jest sterownik i trzeba kupić nowy.

Dziękuję wszystkim, którzy próbowali pomóc. Naprowadziliście mnie na rozwiązanie. Temat można zamknąć.

Dodano po 7 [minuty]:

zyzy52, styk 3 i 8 mogę ręcznie zewrzeć dla próby bo to tak, jakby podgrzewacz się dostatecznie ogrzał. Tylko trzeba pamiętać, żeby rozewrzeć po 14 sekundach bo inaczej bimetal będzie się dalej nagrzewał i wyskoczy błąd. Oczywiście żeby wszystko działało po rozwarciu styków 3 i 8 zanim bimetal ostygnie należy podać sygnał z fotodiody bo inaczej wszystko się wyłączy ;)

Dodano po 21 [minuty]:

A teraz znalazłem schemat dokładnie tego sterownika i program jego pracy.
    Załączam plik, może się komuś przyda.

W pliku schematy opisy, specyfikacje techniczne a nawet rysunki techniczne i programy pracy sterowników landis:

LOA21.171B273
    LOA21.171B173
    LOA21.173A273
    LOA28.173A271
    LOA22.171B273
    LOA22.171B173
    LOA24.171B272
    LOA24.171B172
    LOA24.173A27
    LOA24.174A27
    LOA26.171B272
    LOA36.171A27
    LOA24.571C27
    LOA25.173C271
    LOA25.173C171
    Załączniki:
  • Poziom 10  
    witam mam problem ze sterownikiem loa 24 ,musze dodac ze zostala spalona cewka elektrozaworu , teraz nie podaje mi napiecia na elektrozawór prosze o pomoc
  • Poziom 23  
    Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to mogę odsprzedać taki sterownik
  • Poziom 1  
    Witam !!!
    Mój piec działał bez problemów, nagle przestał,
    Po sprawdzeniu co się stało wyszło na jaw że na dwóch drutach na których powinien pojawić się łuk prądu nie ma nic. Korzystając z powyższego opisu sprawdziłem, i okazało się że na 1 i 6 styku podczas rozruchu pojawia się 240W, znaczy to że transformator pomiędzy tym zasilaniem a drutami dostaje prąd.
    Sądzę że to on uległ uszkodzeniu, jestem laikiem z miernikiem, jeżeli jest taka możliwość proszę o pomoc w znalezieniu takiego transformatora.
    Dodam jeszcze że ropa z dyszy jest rozpylana prawidłowo, uszkodzenie fotodiody nie wchodzi w grę bo jeszcze nic nie ma na dyszy.
    Proszę o pomoc.
    Ewentualnie jak sprawdzić transformator.
    Pozdrawiam