Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena siatkowa Brzozów Podkarpackie

21 Lis 2010 13:55 4994 34
  • Poziom 9  
    Witam, mam antene szerokopasmową ASP 6-60 z wzmacniaczem. mieszkam w Brzozowie i zależy mi natym by odbierać jak najwięcej kanałów co mogę zrobić?
  • Poziom 25  
    Tam chyba nie ma cudów - była 1 , 2 i chyba Polsat lub TVN już nie pamiętam.
  • Moderator
    Poproszę dokładną pozycję w Brzozowie. Wbrew pozorom to ważne. Wiesz przecież jakie jest ukształtowanie terenu.

Przypuszczam że chodzi o Brzozów w woj. podkarpackim ale w Polsce jest 13 miejscowości o tej nazwie. Wolałbym być pewny o czym mówię.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    karolwin napisał:
    ... co mogę zrobić?

Antenę zainstalować jak najwyżej i nakierować ją na np. :
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S4B -- TVP1, TVP i POLSAT

Nadajniki z :
    Sucha Góra http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S4C -- DVB-T

Bardzo dobrym wyjściem jest wykorzystanie lokalnej wyszukiwarki.
    Jesteś Nowym Użytkownikiem tego Forum i przed napisaniem nowego Tematu, należy postępować w myśl regulaminu pkt 14 .
    Wypis z regulaminu :
    14. Przed napisaniem nowego tematu każdy użytkownik jest zobowiązany do zapoznania się z zawartością danego działu oraz zawartych w nim ogłoszeń (niebieskie tematy). Powinien również użyć lokalnej wyszukiwarki w celu upewnienia się, czy temat nie był już poruszany na forum (link szukaj u góry strony).

O prawidłowym odbiorze sygnałów TV z tych rejonów Polski - pisaliśmy już wiele razy.

Pozdrawiam.
  • Moderator
    Jeżeli jest to Brzozów w woj. podkarpackim to podstawowy i najbliższy obiekt to Sucha Góra. Jednak cześć Brzozowa jest zlokalizowana na tyle wysoko - okolice Szpitala i ul Armii Krajowej/Moniuszki/Zdrojowa - że znajduje się w zasięgu nadajnika na Jaworze k.Soliny, a tam jest także nadawany POLSAT.

Poprosimy o sprecyzowanie miejsca.
    - niezależnie od potrzeby przestrzegania regulaminu....
  • Poziom 9  
    Podaję dokładne współrzędne:
    49 ST.41'33,79 N
    22 ST.0'6,89'' E
  • Moderator
    Czyli mieszkasz w tej "wysokiej" części Brzozowa.

Tak jak pisałem:
    Podstawowy układ kanały to:
    TVP1 k.12 polaryzacja PIONOWA
    TVP2 k.29 polaryzacja POZIOMA
    Bardzo dużo? Co?
    Antena która masz - o ile nie jest to jakaś specjalna wersja - nie nadaje się do odbioru TVP1 gdyż nie odbiera w polaryzacji pionowej.

Ta antena to raczej wyrób anteno pochodny i niewiele na niej zdziałasz.

Dobra rada: szkoda wydawać pieniądze na rozbudowane instalacje, przy sporych nakładach miałbyś jeszcze możliwość odbioru POLSATU z Soliny ale nie ma to zupełnie sensu wobec tego, ze od 31.12.2010 z Suchej Góry będzie nadawany MUX2 na kanale 61. Ten MUX2 to multipleks cyfrowy "komercyjny", na którym będą nadawane programy takie jak Polsat, TVN, TV4 i PULS,a zapewne niebawem cztery nowe. Do tego na kanale 42 od wielu lat jest (był?) nadawany (wieloletni) "doświadczalny" multipleks zawierający TVP1/2/3-INFO RZESZÓW. Wystarczy zaopatrzyć się w dekoder MPEG4 np. http://www.dipol.com.pl/tuner_dvb-t_opticum_ft16p_A99410.htm za 175 PLN i spokojnie czekać końca roku.

Wesołych Świąt... !!!
  • Poziom 9  
    czy zmiana płytki w antenie coś pomoże?
  • Moderator
    Płytka to nie dekoder.
    Ta antena potrafi odebrać w Brzozowie tylko TVP2. I to bez jakichkolwiek płytek.
    Jeżeli ktokolwiek zacznie Ci nawijać kit, ze "po założeniu płytki ze wzmocnieniem 1000 dB będzie odbierał z kosmosu" skieruj go do szkoły.
    Albo chcesz mieć odbiór albo będziesz miał TVP2 i to tylko jakiś czas, bo analog i tak wyłączą, wcześniej czy później.
    Wszelkie obiecanki i opowiadania o wspaniałym odbierze dzięki "płytce" za 10 zł możesz wsadzić na najwyższą półkę....
    I życzę Wesołych Świat.

Dodam tylko że stosowanie jakichkolwiek wzmacniaczy w tak prymitywnej "antenie" i niewielkiej odległości od Suchej Góry (nadajnik TV o mocy prawie 1 MW) to stosowanie aparatu słuchowego na koncercie techno...
  • Poziom 23  
    Kolego "karolwin" z Brzozowa powinno u Ciebie chodzić TVP1,TVP2,Polsat z
    nadajnika Solina-Jawor.Montowałem anteny w Lutczy a zapewne Wiesz gdzie to
    jest i hula wszystko właśnie z Soliny mimo iż do Suchej Góry jest na rzut beretem.
    Zrobiłem to na antenie 16 elementowej na pasmo IV-V ze wzmacniaczem bo na
    Suchej Górze niema Polsatu ,jednak to się ma podobno zmienić do końca roku.
    Z nadajnika Sucha Góra poleci Mux-2 na K-61 DVB-T/MPEG-4 i mają być dostępne
    na razie 4 kanały TVN,Polsat,Puls,TV4. Tak więc jeżeli zapowiedzi Emitela się
    spełnią to jeszcze Wytrzymaj tę paręnaście dni i może Podkarpacie coś tam
    obejrzy .Oby ?.
  • Poziom 9  
    Do użytkownika ,,Elmont" :
    Czy po tej modyfikacji na Suchej Górze będę mógł oglądać więcej kanałów bez dodatkowych większych kosztów?
    Jeśli nie, to co zrobić, by za małe pieniądze móc pooglądać trochę więcej (chodzi mi tu głównie o TVN, TV4)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    karolwin napisał:
    Jeśli nie, to co zrobić, by za małe pieniądze móc pooglądać trochę więcej (chodzi mi tu głównie o TVN, TV4)

Dokupić dekoder DVB-T w MPEG4 .

Lepiej teraz zawczasu bo później (jak wyłączą TV analogową) - to ceny dekoderów pójdą do góry - jak to w Naszym Kraju bywało.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    I z jakim kosztem musiałbym w przypadku zakupu tego dekodera liczyć i jakie programy bym mógł oglądać
  • Poziom 23  
    Kolego"karolwin" tak jak Ci radzi moderator dobrze by było dokupić sobie dekoder
    DVB-T/MPEG-4 i mieć możliwość w przyszłości obejrzeć coś więcej .Nasi
    południowi sąsiedzi też cokolwiek nadają i będzie można ich "podglądać" przez płot.
    Są dostępne ciekawe dekodery z rejestracją HD-507 za ok 220 zł. załączane do
    gniazda euro w odbiorniku TV,jeżeli telewizor nie posiada głowicy DVB-T/MPEG-4.
  • Poziom 14  
    dekoder to koszt około 170 zł. Odbiór byś miał z Suchej góry muxa2(polsat,tvn,tv4,puls,puls kids,tvn7, może tv6 i polsat sport news). Wszystko będzie nadawane od nowego roku. Niestety telewizja publiczna cyfrowa raczej będzie niedostępna do 2012, chyba, że jz emisji testowej która nie wiem kiedy się zakończy. Do tego czasu możesz jeszcze oglądać z analoga tvp.
  • Poziom 9  
    I załóżmy po 1 stycznia 2011 kupuje taki dekoder, podpinam do TV i bez żadnych anten, mam te programy, o których pisaliście?

P.S.
    Jaki dekoder byłby dla mnie najlepszy?-Dajcie linki

Błagam abyś czytał podpowiedzi ze zrozumieniem tekstu.
    Koledzy podpowiadają a Ty swoje.
    Zobacz, że nawet irekr podał już wcześniej link do dekodera
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8772117#8772117 .
    [SP5ANJ]
  • Poziom 14  
    http://www.dipol.com.pl/tv-tv-sat-tunery-dvb-t,4806.htm
    http://www.hollex.pl/odbiorniki-dvb-t-combo/odbiorniki-dvb-t/

Niestety antena i tak musi być bo coś musi ten sygnał odebrać. na kawałku drutu to raczej nie odbierzesz, ale pewnie na tej siatkowej pójdzie. Nie wiem jaki masz telewizor, ale jeśli bez HD to nie opłaca się kupować dekodera z opcją HD bo narazie i tak nie ma żadnych kanałów hd, a jak będziesz kupować nowy telewizor to już pewnie z wbudowanym dekoderem mpeg4. Najpewniej Opticum ft16p będzie wystarczający.
  • Poziom 9  
    na siatkówce pójdzie, czy powinno pójść?
  • Poziom 33  
    Cytat:
    ale pewnie na tej siatkowej pójdzie

Czytaj wyraźnie.
  • Moderator
    Karolwin: kombinujesz jak koń pod górkę.....

DEKODER z HD;
    Jak masz telewizor "standardowy' czyli nie Full HD ani HD Ready to możesz odbierać tylko przekaz analogowy w SD czyli standardowej rozdzielczości. Dekoder do HD będzie odbierał przekaz SD natomiast nic na ekranie nie będziesz widział jak włączysz przekaz HD.

TVP-HD
    Faktycznie, TVP nadaje obecnie w technice HD program, jest dostępny na HOT BIRD-zie, ale także satelicie ASTRA 1 KR, sygnał jest kodowany i odbiór możliwy na nieco większych antenach.

W informacji która została podana wyraźnie mowa o "jednej z platform cyfrowych" a nie w 'jednym z multipleksów naziemnych". Technicznie oczywiście jest możliwe nadawanie naziemne HD, takie przekazy były robione i dobrym rezultatem.
    Jak znam życie i TVP to będzie to przekaz płatny, a nie FTA.

I tak jak pisze Grzece: jak masz telewizor "normalny" to HD jest Ci potrzebne "na kwiatek", albo "na plaster"... Szkoda wydawać pieniądze na coś, z czego się nie korzysta.
    A jak kupisz sobie telewizor z HD to i tak będzie miał wmontowany dekoder MPEG4 z HD, o ile nie nabierzesz się na "okazję" ze starym MPEG2...

Przychylam się do opinii, że ta antena powinna (zaznaczam POWINNA co nie znaczy że na 100%) odbierać multipleks z Suchej Góry w sposób prawidłowy, pod warunkiem ze nie będzie zawierać wzmacniacza.
    Lepiej jednak byłoby zastąpić tą "antenę" czymś przyzwoitym. W większości przypadków na antenach siatkowych wskaźniki pokazują siłę sygnału na 100% a jakość na 50, co wynika z beznadziejnej konstrukcji i niewłaściwych materiałów.

Jak nawet dziś włączysz taki dekoder do anteny to po przeskanowaniu kanału 42 pokaże Ci że masz TVP1/2/3 INFO Rzeszów. Jak włączysz ten dekoder w Sylwestra i przeskanujesz kanał 61 to zobaczysz następne kilka pozycji.
    Taki dekoder podłącza się do odbiornika tak samo jak dekoder satelitarny. Instrukcja instalacji jest napisana w stylu "dla małpy" i nie powinno być żadnych problemów.
    Radze kupić teraz bo przed świętami może tych dekoderów zabraknąć. A statek z Chin płynie trochę.....
  • Poziom 33  
    Cytat:
    Jak znam życie i TVP to będzie to przekaz płatny, a nie FTA.

Prezes KRRiT Jan Dworak zapowiedział (czytałem to od razu po ukazaniu się nowej rady KRRiT) iż wszystkie kanały TVP w ramach MUX3 będą niekodowane.
  • Moderator
    Przypominam: w informacji jest mowa o "platformie cyfrowej" a nie "multipleksie naziemnym".
    Będziemy się cieszyć jak będzie HD FTA na MUX3, ja niestety mam obawy, że TVP owszem zrobi przekaz bezpłatny pod warunkiem włożenia karty dostępowej z OPŁACONYM ABONAMENTEM, co technicznie jest dziecinnie proste.
    Poczekamy, zobaczymy.....
  • Poziom 9  
    Dobra, dzięki, ale ide dalej...
    po kupieniu dekodera i podłączeniu do niego siatkowej nic nie chodzi, co wtedy zamontować?
  • Poziom 33  
    Antenę kierunkową z symetryzatorem. np. Yagi
  • Poziom 23  
    Kolego"karolwin" Wywal tą niby antenę siatkową /Możesz na niej grzyby suszyć/.
    Zamontuj uczciwą Yagę na IV-V pasmo polaryzacja pozioma i będzie Ci hulać..
    Od Ciebie Sucha Góra jest w zasięgu wzrokowym i po kupieniu dekodera Będziesz
    cieszył oko jeżeli wszystko dobrze Poukładasz.Powodzenia.
  • Poziom 9  
    a o konkretny link można prosić, bo nie za bardzo jestem w temacie