Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ przełączający sygnały

785722 21 Lis 2010 14:12 3234 16
 • #1 21 Lis 2010 14:12
  785722
  Poziom 9  

  Potrzebuję pomocy w wykonaniu przełącznika sygnałów kamer cctv - oparty na przekaźnikach.
  Sygnał napięciowy czasowy, o napięciu 3v wychodzący z czujki PIR ma zasilić przekaźnik którego z kolei styki mają załączyć linię wizji jednej kamery.
  Problem pojawia się wtedy, kiedy układ ma składać się z pięciu takich przekaźników , między którymi ma następować następująca zależność : jeżeli na cewce jakiegokolwiek przekaźnika pojawi się napięcie, wówczas uniemożliwi to załączenie cewek żadnego z przekaźników.
  Obrysowałem to w taki sposób iż jedno z wejść przekaźnika tj wzbudzenia cewki połączone jest szeregowo ze stykami zwartymi pozostałych przekaźników.
  Jest to możliwe przy zastosowaniu przekaźników z 6 stykami przełącznymi ale nie mogę takiego znaleźć w sklepie.
  Może jakiś układ typu przekaźnik+ wysterowanie z tranzystora blokującego jego działanie po podaniu napięcia na jego wejście?

  0 16
 • #2 21 Lis 2010 15:21
  kris669
  Poziom 19  

  Czyli jeżeli napięcie na jednej cewce przekaźnika to pozostałe nie mogą być załączone?
  Może dołożyć dodatkowo tranzystory, które zrealizują potrzebną funkcję.

  0
 • #3 21 Lis 2010 15:22
  hubert@
  Poziom 2  

  Witam kolegę
  moim zdaniem najprostszym rozwiazaniem będzie zastosowanie przekażnika
  PLC ( przekażniki programowalne ) można je dowolnie rozbudować
  i dają nam bardzo duże możliwości sterowania
  żaletą ich jest bardzo łatwy sposób programowania
  pozdrawiam

  0
 • #4 21 Lis 2010 15:40
  kris669
  Poziom 19  

  Zasada działania jest zbliżona do układu sterowania windy starszego typu (sterowanie przestawne), gdzie zasterowanie dowolnego poziomu musi blokować możiwość zasterowania innego.
  Jeżeli nie nastąpi sytuacja jednoczesnej próby włączenia kilku przekaźników, to opcją pozostaje wzorowanie się na schemacie właśnie tablicy sterowej windy.

  0
 • #5 21 Lis 2010 15:53
  785722
  Poziom 9  

  Kris669, o tym właśnie myślałem. Tylko nie wiem jak to wykonać.
  Hubert@, PLC dobry pomysł, ale koszty muszą być stosunkowo małe, gabaryty też mają swoje znaczenie a prądy znikome, więc nie wiem czy to ma większy sens.Chyba że masz inne zdanie to rozwiń je bo może mylę się (mam małą wiedzę w temacie tych przekaźników).[/quote]

  Dodano po 8 [minuty]:

  Tylko że możliwa jest taka sytuacja że pojawi się napięcie na uzwojeniach kilku przekaźników jednocześnie.Pomysł z tranzystorem podoba mi się tj. cewka przekaźnika podłączona szeregowo z tranzystorami.Nie wiem jak to wykonać. Napewno ten element którego mi brakuje musi być podłączony w szeregu zasilania cewki każdego przekaźnika.

  0
 • #6 21 Lis 2010 16:03
  kris669
  Poziom 19  

  Za chwilę pokażę dwa przykładowe schematy: z diodami i tranzystorami oraz tablica sterowa windy z podobnym rozwiązaniem (tylko przekaźniki).
  Układ przełączający sygnały Układ przełączający sygnały
  Łączniki mają symbolizować załączenie lub wyłączenie sygnału. Diody D1÷D5 są niepotrzebne.

  0
 • #7 21 Lis 2010 16:37
  785722
  Poziom 9  

  Dzięki kolego.Ten drugi schemat trochę wydaje mi się lepszy.Tylko co to jest k1...k4 ?
  Postaram się jutro (dziś idę do pracy na noc) zamieścić mój schemat i może wtedy coś uda się z Twoją pomocą ostatecznie sklecić.

  0
 • #8 21 Lis 2010 16:55
  kris669
  Poziom 19  

  K1÷K5 to przekaźniki, które mają być załączane. Napięcie zasilania oraz rezystory należy dobrać.

  0
 • #9 22 Lis 2010 09:29
  785722
  Poziom 9  

  Drodzy koledzy,
  rozrysowałem wstępnie schemat blokowy układu który chciałbym rozwinąć o możliwość załączenia tylko jednego przekaźnika w tym samym czasie (PIR 1-PIR 6 to czujki ruchu-a dokładnie wyjscie z nich dające napięcie 3V, K1-K6 to kamery płytkowe zasilane 12V, P1-P6 to przekaźniki sterujące załączeniem sygnału video)
  Układ przełączający sygnały
  Udało się mi się to spełnić wykorzystując przekaźniki 6-cio stykowe, tu akurat przykład dla trzech kamer i trzech przekaźników ze stykami potrójnymi, ale zasada działania ta sama tylko mniej rysowania (przepraszam za wizualną stylistykę -a właściwie jej brak):
  Układ przełączający sygnały
  Ale czy są dostępne gdzieś takie przekaźniki (sześciostykowe)?
  A może to właśnie połączyć z elementami układu podanego przez KRISA669?
  Jestem początkujący i proszę Was o wyrozumiałość...

  0
 • #10 22 Lis 2010 15:23
  kris669
  Poziom 19  

  W tego typu przypadkach możne wystąpić zjawisko hazardu. "Wyścig styków" wystąpi, jeżeli dokładnie (co do milisekund) w tym samym czasie zostają podane nie mniej niż 2 sygnały, ale tego się nie obejdzie w tak prostych układach.
  Proponuję dołożyć diody i tranzystory wg wcześniej podanego schematu, co da możliwość zastosowania przekaźników nawet o jednym styku. W dodatku możliwe jest wówczas przyłączenie niewielkich kondensatorów równolegle z cewkami, aby wprowadzić nieznaczne opóźnienie załączenia (dla każdego inny).
  Elementy obwodu należy dobrać względem napięcia zasilania, napięcia cewek przekaźników oraz minimalnego napięcia cewek, przy którym przekaźnik jest jeszcze zdolny załączyć.

  0
 • #11 22 Lis 2010 17:39
  pafciowaw
  Specjalista Automatyk

  A może w ten sposób?:
  Styki 2P do "logiki" załączania, dołóż trzeci styk do załączania sygnału kamery i masz rozwiązanie.
  Przekaźniki 3P to chociażby popularny R15/3P Relpol'u
  Układ przełączający sygnały
  Na rysunku rozpędziłem się (kopiuj i wklej...hihi) - więc masz 6 "torów"
  W trakcie przełączania styków cewka elektromagnu ma chwilowy zanik sygnału - tu liczę na dużą bezwładność przekaźnika; gdyby jednak nie chciały uczciwie pracować to można dołożyć równolegle z cewkami małe kondensatorki 10 - 22 uF
  Inna możliwość:
  Jakbyś chciał zastosować proste przekaźniki ze stykiem 1P to można pokombinować aby sygnały sterujące (do separowania) przepuścić przez logikę opartą na bramkach NAND w cmos (zasilanie od 3-18 Vdc) + scalaczek wzmacniacza do wysterowania cewek przekaźników (jeżeli małe przekaźniki to można bezpośrednio pod wyjścia bramek logicznych)

  0
 • #12 22 Lis 2010 20:26
  kris669
  Poziom 19  

  Powyższy układ przekaźnikowy nie spełnia podstawowych oczekiwań: nie rozłącza pozostałych przekaźników po zasterowaniu jednego (dowolnego) z nich.
  Proszę prześledzić przepływ prądu.
  Już większe szanse powodzenia ma układ na bramkach, ale to właśnie wykorzystałem we wcześniejszym projekcie, gdzie układ diod (gdyby je inaczej pogrupować) tworzy bramki OR.
  W powyższym układzie proszę prześledzić co się stanie dołączając "+" do wyprowadzenia "1". Przekaźniki nie przełączą! Proszę rozważyć, że w chwili włączania (opcjonalny) kondensator stanowi zwarcie, następnie osiąga pewne napięcie przy którym styki zaczynają przełączać. Tu kończy się jego ładowanie (bo styki już rozwarte), napięcie nie wzrasta (a nawet spada), zatem osiąga wartość mniejszą niż wystarczającą do przełączenia styków i styki powracają.

  0
 • #13 22 Lis 2010 21:08
  pafciowaw
  Specjalista Automatyk

  Kol. kris669...czy aby na pewno nie załącza i innych nie rozłącza?
  Tak jak piszesz sterujesz 1 = + zasilanie;
  styki zaczynają przełączać i ....cewka otrzymuje podtrzymanie (-) przez dwie pary własnych styków...jednocześnie odcinając (-) od cewek pozostałych przekaźników (te nie dadzą się wysterować nawet podając (+) na inne wejścia sterujące.
  A z kondensatorem? zupełnie nie masz racji...mianowicie: skoro cewka zaczyna przyciągać i kondensator (ładuje się równolegle z nią) ma ten sam potencjał to po chwilowym zaniku prądu ładowania sam zaczyna oddawać energię - będzie trzymał!. A dlaczego? dlatego że do zadziałania przekaźnika potrzeba np 24 Vdc, ale podtrzymanie działania uzyskasz mając pewnie z połowę tego napięcia.

  0
 • #14 22 Lis 2010 21:23
  kris669
  Poziom 19  

  Nie zadziała. Na kondensatorze wymagałoby się dalszego wzrostu napięcia aby dalej "dociągnąć" zworę. Siła sprężyny odciągającej k × ε, siła elektromagnesu F = c × I = c × U/R, czyli z war. równowagi k × ε = c × U/R, a zatem "odkształcenie" ε ~ U na cewce, co kończy dowód. Zauważ przede wszystkim, że zanim przekaźnik załączy własne podtrzymanie, to straci je poprzez rozwarcie innego styku.

  pafciowaw napisał:
  skoro cewka zaczyna przyciągać i kondensator (ładuje się równolegle z nią) ma...

  ...to samo napięcie i i już nie może dalej wzrosnąć (z powodu rozwarcia styku NC), a wiec nie może nadal przyciągnąć zwory.

  0
 • #15 01 Gru 2010 19:24
  pafciowaw
  Specjalista Automatyk

  Witam po dłuższej nieobecności :)
  Otóż; przeprowadziłem próby zaproponowanego przeze mnie układu przekaźników dokładając równolegle z cewkami przekaźników kondensatory elektrolityczne o wartościach od 22 do 470 uF. Testowany przekaźnik to R15/24Vdc RELPOL. Napięcie zasilacza 18 Vdc (poniżej wartości napięcia nominalnego cewki 24 Vdc, gdyż nie było "pod ręką" lepszego...:) )
  Wyniki:
  1. bezproblemowe załączanie przekaźnika (za każdym razem!)
  2. przy większych pojemnościach kondensatora załączanie OK!; natomiast po zaniku sygnału sterującego - dłuższe "odpuszczanie" przekaźnika.
  Kol. kris669 nie jestem teoretykiem (nie wiem o co chodzi w przedstawionych przez Ciebie wzorach) ale moja praktyka potwierdza założenie i poprawne działanie układu.

  0
 • #16 02 Gru 2010 23:07
  kris669
  Poziom 19  

  Liczysz tu na zjawisko bardziej zbliżone do hazardu niż pewnego załączenia.
  Twój układ ratuje sytuacja, że zestyk jest wstępnie ugięty, a zatem ruch zwory do rozłączenia zestyku zajmuje pewien skończony czas. Ten czas wystarczy, aby kondensator osiągnął napięcie (prawie) równe nap. zasilania / sterowania, co wystarcza do dalszego "dociągnięcia" zwory, oczywiście energia (z tego wynika pojemność) w kondensatorze musi być wystarczająca.
  Ja raczej polegam na układach, których działanie nie jest determinowane pewnymi korzystnymi czynnikami (specyfiką budowy danego typu elementu). Korzystne jest tylko eliminowanie negatywnych czynników.

  0
 • #17 06 Gru 2010 23:35
  Smokey68
  Poziom 12  

  Problem wprawdzie jest jak widzę już jako tako rozwiązany, ale ciekawi mnie czy nie można byłoby użyć zestawu multiplekser + bufory (coś w deseń 74HC244, tylko pasujące do sygnałów) żeby jednocześnie przełączać większą ilość sygnałów + ewentualnie przekaźniki tam gdzie trzeba dostarczyć jakąś konkretną moc - wszystko sterowane z multiplekserka.
  Pozdrawiam

  0