Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna - NIE do mieszkania

21 Lis 2010 17:28 13368 16
  • Poziom 10  
    Cześć wszystkim,

chciałbym mieć zainstalowaną płytę inukcyjną w mieszkaniu w bloku.
    nie mam zasilania trójfazowego "siły" - koszt podpięcia jest nieprawdopodobnie drogi. ale po coż mi ona? jak wół na płycie mam dwa możliwe rozwiązania dla 220-240AC:
    a) z bezpiecznikiem 32A
    b) dwa obwody z bezpiecznikami 16A

i teraz mam pytanie - kiedy dzwonię do ekeltryków (w Rzeszowie) i proszę o: zainstalowanie płyty indukcyjnej w mieszkaniu to słyszę, że "w mieszkaniu? nie da rady! ja sie tego nie podejmę!"

o co chodzi?
    dlaczego oni się tak tego boją? nie wystarczy założyć bezpiecznika 32A i pociągnąć kabli 2,5mm?

nie rozważam tu kwesti etycznej czy płyta indukcyjna to dobre rozwiązanie - po postu chcę ją zamontować
  • IGE-XAO
  • Poziom 19  
    Tu chodzi o moc przyłączeniową. Przekrój 2,5 mm² to nadal za mało na obciążenie 32 A. Płyta indukcyjna zadziała nawet na zabezpieczeniu 16 A pod warunkiem nie włączania wszystkich pól jednocześnie, jednak to rozwiązanie nie nadaje się do normalnej eksploatacji.
  • IGE-XAO
  • Poziom 33  
    Dla obciążenia 32A, przewodu YDY ułożonego w ścianie wymagany jest przekrój co najmniej 4mm^2 ze względu na dopuszczalny prąd długotrwały.
  • Poziom 39  
    progor napisał:

o co chodzi?
    dlaczego oni się tak tego boją?

Lepiej tak , niż bezmyślnie podłączyć bez żadnych zmian . Wielu "elektryków" nawet nie zastanawia się nad mocą przyłączeniową , przekrojem przewodów czy zabezpieczeniem przedlicznikowym .
    Nawet na Elektrodzie rzadko poruszany jest ten aspekt kuchni indukcyjnych . Sprzedawcy wciskają ludziom kuchnię , komplet garnków i więcej ich nie obchodzi . Potem słyszę jakie badziewskie są te indukcje . Jak tłumaczę klientowi że musi wydać parę setek na trzy fazy albo większą moc to w odpowiedzi słyszę , że elektryk co podłączył nic o tym nie wspominał , wymienił tylko "esa" za licznikiem .
    Jaką masz w tej chwili moc na umowie ?
  • Poziom 25  
    Jak tak bardzo chcesz gotować na płycie indukcyjnej, to może płyta pojedyncza z Lidla/Biedronki/Allegro za ok. 200 zł? Moc 2kW. Wkładasz wtyczkę do gniazdka, gotujesz i cieszysz się, że masz płytę indukcyjną, bez żadnych przeróbek instalacji.
  • Poziom 33  
    Dzisiaj na etapie projektu instalacji elektrycznej mieszkania ustala się, czy w kuchni będzie kuchenka indukcyjna. Jeśli tak, to specjalnie pod nią ciągnie się trzy fazy dla kuchenki.

Wymiana "esek" na pałę wynika z niewiedzy o selektywności zabezpieczeń oraz obciążalności przewodów. A później przewody się grzeją i wywala zabezpieczenia przedlicznikowe.
  • Poziom 10  
    Czyli - czysto na chłopski rozum - czy dopuszczalne byłoby założenie bezpiecznika 32A i puszczenie osobnego przewodu 4mm do płyty indukcyjnej ? Do kuchni mam blisko, nie musiałbym nawet nic kuć..
  • Poziom 39  
    Hucul napisał:
    Jaką masz w tej chwili moc na umowie ?

i jaki bezpieczmik przedlicznikowy ?
  • Poziom 10  
    Mam mocy 4 kw i bezpiecznik przedlicznikowy 25 A
  • Moderator
    arekb81 napisał:
    Jak tak bardzo chcesz gotować na płycie indukcyjnej, to może płyta pojedyncza z Lidla/Biedronki/Allegro za ok. 200 zł? Moc 2kW. Wkładasz wtyczkę do gniazdka, gotujesz i cieszysz się, że masz płytę indukcyjną, bez żadnych przeróbek instalacji.

Ejże, na pewno tak prosto?

Dodano po 2 [minuty]:

progor napisał:
    Czyli - czysto na chłopski rozum - czy dopuszczalne byłoby założenie bezpiecznika 32A i puszczenie osobnego przewodu 4mm do płyty indukcyjnej ? Do kuchni mam blisko, nie musiałbym nawet nic kuć..

Tak na chłopski rozum, to zacznij od analizy umowy przyłączeniowej z ZE, czy Ci mocy wystarczy.
  • Poziom 39  
    Musisz więc zamwówić conajmniej 7kW . Jeśli zamówisz więcej to oprócz kuchenki na pełnej mocy będziesz mógł też włączyć żelazko lub pralkę :D
  • Poziom 10  
    No to kiszka.. Z tego co się dowiedziałem za zwiększenie mocy musiałbym zapłacić ZE więcej niż kosztuje płyta. Także temat z mojej strony uznaję za zamknięty. Dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Moderator
    progor napisał:
    No to kiszka.. Z tego co się dowiedziałem za zwiększenie mocy musiałbym zapłacić ZE więcej niż kosztuje płyta.

Ktoś Cię strasznie zniechęca. Niestety (na szczęście? 8-O ) nie jest to prawdą. Poprosiłem moda o przesunięcie tematu do naszego działu. Podejrzewam, że tam znajdziesz elektryka z Rzeszowa, który załatwi Ci tą sprawę. Ja mam trochę za daleko, bo sam bym pojechał.
  • Poziom 10  
    O. Czyli jest światełko w tunelu.

Dodam jeszcze, że w instrukcji montażowej wyczytałem, że jest opcja podłączenia płyty na dwa obwody 230AC 16A. Czy ma to jakiś sens i coś to zmienia, czy też jest to tylko jakaś ściema ?

PS.
    Jeśli ktoś z Rzeszowa mógłby w tej sprawie pomóc bardzo proszę o kontakt na priv.
  • Poziom 19  
    Hucul napisał:
    Musisz więc zamwówić conajmniej 7kW . Jeśli zamówisz więcej to oprócz kuchenki na pełnej mocy będziesz mógł też włączyć żelazko lub pralkę :D

Primo a w ogóle jest taka moc przyłączeniowa jak 7 kW ????
    Jest 6.9kW ale to już dla 3 faz. A właściciel zapewne siły sobie do mieszkania nie przyciągnie Pozdrawiam ŁP
  • Specjalista AGD
    Płyty indukcyjne czteropolowe (taka normalna do użytku domowego, bo pomijam urządzenia gastronomiczne) pracują na jednej lub dwóch fazach. Nigdy na trzech!
    Wymóg to zabezpieczenie 32A przy 1 fazie lub 2 obwody z zabezpieczeniami po 16A.
    Jak ktoś już wcześniej wspomniał, obwody muszą mieć odpowiedni przekrój przewodów.

W przypadku instalacji autora, to już przy pracy na dwóch polach wykorzysta przyznaną moc, przez co włączenie dodatkowo innego odbiornika dużej mocy (np. czajnik elektryczny) może spowodować zadziałanie zabezpieczenia przedlicznikowego.
  • Poziom 39  
    MARCIN.SLASK napisał:
    Płyty indukcyjne czteropolowe (taka normalna do użytku domowego, bo pomijam urządzenia gastronomiczne) pracują na jednej lub dwóch fazach. Nigdy na trzech!

Ciekawe , właśnie przed paroma dniami podłączałem płytę indukcyjną Whirlpoola , domową na trzy fazy . Fakt , że można ją też podłączyć do dwóch lub jednej fazy .
    Porządny elektryk powinien zaproponować zamówienie mocy z zapasem na inne urządzenia oprócz kuchenki .