Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór taniego programatora attiny 2313

Loremipsum 21 Lis 2010 17:52 1261 4
  • #1 21 Lis 2010 17:52
    Loremipsum
    Poziom 6  

Witam!
    Czy mógłby ktoś podać link (najlepiej na pw) do taniego programatora (zupełnie nie wiem który wybrać)? Chciałbym zacząć przygodę z mikrokontrolerami (najlepiej z attiny 2313, znalazłem kilka ciekawych i prostych projektów).
    Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Ps: Chciałem dać do działu "Co kupić i gdzie kupić", ale wyświetlał mi się komunikat, że tylko moderator może dodawać tematy.

• Pomocny post
    #2 21 Lis 2010 18:43
    hotdog
    Poziom 26  

Najprostszy i najtańszy programator to wtyczka do LPT z kabelkami. Droższa opcja, to wtyczka + bufor za 50gr.

Jeżeli nie masz LPT to sobie jesteś zdany na zakup. Nie zbudujesz żadnego programatora na USB bez możliwości zaprogramowania układu.

Wejdź na allegro i poszukaj frazy "programator avr", posortuj wg ilości ofert Masz tam np jeden za 32 i jeden za 38.

Jeżeli zależy Tobie na integracji z AVR studio lub Bascomem to zainwestuj w programator ze sprzętowym sterownikiem USB<>UART czyli z FT232. Jest też jeden za 62zł o nazwie "USB AVR ISP II FT STK500v2 STK500 +FT232+GEN+KABLE". Nie które mają napisane w opisie że działają z tymii programami, ale w zależności od systemu i sprzętu, wcale nie muszą.

• #3 21 Lis 2010 19:17
    Loremipsum
    Poziom 6  

Może to głupie pytanie, ale jak załóżmy kupię ten programator to podstawkę pod mikrokontroler muszę sobie sam zrobić? :|

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #4 21 Lis 2010 20:07
    hotdog
    Poziom 26  

Wiesz.. z podstawkami to zdania są trochę podzielone.

Procesory obsługują ISP więc przy prototypowaniu najlepiej albo przylutować się do odpowiednich nóżek albo zamontować gniazdo ISP programatora.

Jeżeli chcesz sprzedawać w większej ilości urządzenie, to jedyne co mogło by przemawiać za tym żeby takiego gniazdka nie zamontować to miejsce na PCB.

Programowanie w podstawce jest na max nie wygodne. Nie wygodni się wyciąga i wkłada procesor do podstawki co programowanie. Uwierz mi że nie chcesz tego robić. Ja gdzieś tam w mniejszym lub większym stopniu zajmuję się tematem około 3-4 lata i jedyny procesor który programowałem kilka razy w podstawce to attiny13. Przy tym były to jakieś bardzo proste programy.

Nie zrozum mnie źle, nie mówię że one są zbędne. Ja wszystko co sprzedaję itak montuje w wersji SMD, a tam w grę wchodzi tylko ISP. Podstawka do obudów TQFP to sporty wydatek.

• #5 30 Lis 2010 00:27
    Loremipsum
    Poziom 6  

Dzięki za odpowiedź, ale stwierdziłem, że zacznę programować od PIC'ów, potem zastanowię się nad AVR.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME