Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyczne ustawianie wysokości w maszynie stolarskiej

zyga444 21 Lis 2010 20:34 3753 18
  • #1 21 Lis 2010 20:34
    zyga444
    Poziom 2  

Witam ! Kupiłem niedawno starą babcię grubościówkę z elektrycznie podnoszonym stołem .Coby tchnąć w nią trochę nowego życia chcę jej dodać , jak w temacie automatyczne pozycjonowanie wysokości stołu . Najnowsze modele takich maszyn mają panel lcd z klawiaturą . przy pomocy klawiatury wprowadza się oczywiście żądaną wysokość .A niech babcia ma !! Jeśli ma ktoś jakiś tani sposób-pomysł chętnie skorzystam z pomocy , za co z góry dziękuję .

0 18
  • Relpol
  • #2 21 Lis 2010 21:03
    mobydex
    Poziom 15  

Witam bez elektroniki to na śrubie montujesz krańcówki, dajesz pokrętło z miarką. I tylko opcja start /stop. Tak poważnie impulsator, prosty procesor z wyświetlaczem lcd, tekstowym. Może coś znajdziesz gotowego. pozdro

0
  • #3 23 Lis 2010 04:53
    bonanza
    Spec od Falowników

Raczej musi być też funkcja "bazowania" - czyli jakiś sztywny wymiar odniesienia (np. 10mm), od którego dopiero liczymy obroty. Jeśli pomiar impulsów na głównej śrubie, to enkoder raczej konieczny, bo z czujnikiem indukcyjnym rozdzielczość będzie 0,5mm. Chyba, że czujnik będzie gdzieś przy wale silnika, przed reduktorem.

0
  • #4 23 Lis 2010 08:54
    zyga444
    Poziom 2  

Pozostaje jeszcze kwestia pamięci pozycji po włączeniu zasilania. W międzyczasie podzwoniłem trochę i gościu jeden zaproponował mi rozwiązanie = mikroprocesorowy regulator temperatury + potencjometr wieloobrotowy.niestety nie miał czasu na dłuższe pogawędki . O ja biedny stolarz!Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak działa taki potencjometr .

0
  • #5 23 Lis 2010 09:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol
  • #6 23 Lis 2010 18:44
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Przy założeniu, że masz już czujnik/lub enkoder w mechanice śruby podnoszenia stołu (czy to będzie na śrubie czy na wale silnika...nieważne); ważne aby ilość impulsów zadowalała rozdzielczość jaką chcesz uzyskać.
    Na wejścia małego plc dajesz impulsy + kierunek ruchu (chociażby ze styku pomocniczego stycznika silnika góra/dół).
    Program plc:
    1. przy pierwszym włączeniu maszyny (grubość ustawiona byle jak) przecierasz deskę
    2. mierzysz to co otrzymałeś - załóżmy, że deska ma 20 mm.
    3. wpisujesz wartość do plc (z klawiatury plc)
    4. przestawiasz przyciskiem ręcznym inną grubość...np. 40 mm
    5. sprawdzasz grubość deski
    6. wpisujesz do plc - koniec uczenia programu
    od tej chwili:
    w dowolnym momencie wpisujesz na plc wymiar jaki chcesz osiągnąć - maszyna ustawia się na tą ...nową wartość!
    po wyłączeniu zasilania i ponownym włączeniu pamięta nastawioną uprzednio wartość; i nic nie trzeba zmieniać (no chyba, że przyjdzie na inny wymiar ustawiać maszynę).
    PLC jaki znam i spełniałby te założenia to crouzet millenium 3 CD12.
    Sam sterownik to ~400 netto, ale jeszcze zasilacz 230Vac/24 Vdc (zasilanie sterowniczka, czujnika/enkodera) + kabelek do programowania (jednorazowy wydatek ~160)

1
  • #7 23 Lis 2010 19:04
    12robert12
    Poziom 28  

A czemu na regulatorze temperatury się nie da ? Moim zdaniem się da, potencjometr wieloobrotowy podpinasz do wejścia pomiarowego a w regulatorze ustawiasz zadaną wartość. Regulator będzie dążył do zadanej wartości.
    W niektórych modelach jest możliwość wyskalowania w innych wartościach. Używany regulator mikroprocesorowy można kupić za 100-150zł, potencjometr 10obr plus sprzęgło to ok. 100zł.
    Tylko trzeba sprawdzić czy 10obr wystarczy, jak nie to należało by jakąś przekładnie zrobić. Dokładność i powtarzalność takiego rozwiązania moim zdaniem będzie wystarczająca do amatorskiej maszyny.

A czysto mechanicznie to są specjalne liczniki mechaniczne. Wystarczy je sprzęgnąć z pokrętłem plus ewentualna przekładnia. zależy jaka ma być precyzja. koszt nowego licznika mechanicznego to ok. 320zł.

Pozdrawiam.

0
  • #8 23 Lis 2010 19:22
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 23 Lis 2010 19:37
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

mea culpa...złe sformułowanie...ale i tak wszyscy wiedzą o co chodzi w grubościówce.
    Na poważnie: przy stałych przymiarach liniałach czy pomysł z przetwarzaniem rezystora wieloobrotowego (termostat cyfrowy - może być jak najbardziej! ;))
    Ale uwaga: wymiana noży (po ostrzeniu) też będzie miała wpływ na osiągany wymiar przy tych samych nastawach (sterownik można skalibrować na nowo...i to w milimetrach).
    Autor postu musiałby sprawdzić ile faktycznie można osiągnąć impulsów wynikających ze skoku śruby nastawnej, jakie ewentualnie jest przełożenie przekładni, jaki jest zainstalowany silnik (obr/min) wtedy będzie wiadomo jaką rozdzielczość można osiągnąć.

0
  • #10 23 Lis 2010 19:48
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,
    Tak bardziej profesjonalnie, to przydałby się też falownik do regulacji obrotów stołu, enkoder lub jakaś linijka do mierzenia wysokości, czujnik pozycji zerowej, i oczywiście jakieś małe plc. Po włączeniu zasilania konieczność wykonania pozycji zerowej - stół z bardzo małą prędkością dąży do krańcówki. Po dojechaniu do niej całość zeruje się. Potem przy dojeździe do zadanej wysokości też można by stół zwalniać przed osiągnięciem pozycji zadanej - dla zapewnienia większej dokładności. Taki układ to jednak spory wydatek ale czasami warto w coś zainwestować aby później być zadowolonym z efektów czyjejś pracy ;)
    Pozdrawiam.

0
  • #11 23 Lis 2010 20:03
    12robert12
    Poziom 28  

1) Trzeba rozumieć różnicę pomiędzy termostatem a regulatorem temperatury mikroprocesorowym o którym mowa w tym temacie.
    2) Regulatory które posiadają 2 wyjścia mają często funkcję regulacji dwoma torami grzanie-chłodzenie. Jak kolega nie rozumie jak można wykorzystać te wyjścia do sterowania jazdą silnika lewo-prawo to trudno :) I mam takie aplikacje pod sobą i wiem że się tak da.
    3) Regulatory można skalować.
    4) 10obr potencjometru to nie przeszkoda - wystarczy zrobić prostą przekładnię - jeżeli ma być na śrubie, lub do potencjometru zamontować koło pomiarowe i pomiar robić na wózku grubościówki.
    5) Rozwiązanie regulator plus potencjometr nie potrzebuje pozycjonowania po włączeniu zasilania. Jedynie krańcówki pozycji krańcowych dla bezpieczeństwa.

No ale cóż - pomysł to pieniążki :idea:

a można zastosować taki licznik mechaniczny,

automatyczne ustawianie wysokości w maszynie stolarskiej

Za nie długo falowniki, enkodery i plc będziemy dawać do wszystkiego. A wystarczy pomyśleć.

Pozdrawiam.

0
  • #12 24 Lis 2010 09:56
    peterrrm
    Poziom 14  

W takim razie jak kolega 12robert12 wyobraża sobie dokładny dojazd na zadaną pozycję? W zależności od nastaw regulatora przy dojeździe do zadanego punktu zacznie on, tak jak to ktoś juz napisał "klepać stycznikami". A jeśli będzie również ustawiony na chłodzenie będzie załączał przeciwny kierunek obrotów silnika. Wydaje mi sie, że spowoduje to niezłą "klepanine" ?

0
  • #13 24 Lis 2010 16:22
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Są termostaty cyfrowe mają po dwa dowolnie programowane progi zadziałania...sam takich używam do ...wietrzenia szklarni (poniżej dolnego progu - zamyka okna, powyżej górnego - otwiera; pomiędzy progami - temp. komfort - wietrzniki stoją w miejscu).
    Można zastosować termostat z jednym progiem, programowalną histerezą i dwoma wyjściami (grzanie/chłodzenie) - łatwiej ustawić jedną temperaturę/wymiar grubości a "strefą martwą" pozostawić niezmienioną.
    Dobranie histerezy jest ważne - tak aby napęd osiągając próg miał możliwość zatrzymania się w "strefie martwej".
    Dokładność tegoż rozwiązania? - tu mnie martwi dryf temperatury i wpływ na dokładność przetworzenia tej informacji przez termostat.
    Założyłeś że skok na obrót śruby pociągowej jest 5 mm (raczej nierealny - prędzej jest to śruba drobnozwojna 1-2 mm max.) a dokładność chcesz uzyskiwać na poziomie 0,1 mm stąd wniosek że na jeden obrót masz 50 punktów pomiarowych/nastawczych - aż się prosi o liczenie impulsów i w ten sposób sterowaniem wysokości/ i dokładności ustawienia maszyny. Jestem nieomal pewny, że przy istniejącej przekładni wystarczyłoby liczyć obroty silnika elektrycznego,; następnie po osiągnięciu odpowiedniego stanu licznika zatrzymać silnik (nawet bez wymuszonego hamowania) aby uzyskać dużą dokładność nastawy.
    A upierając się przy plc mam na względzie to że na wyświetlacz można dawać przeliczone impulsy na milimetry - komfort użytkowania - wymiary w mm :)

0
  • #14 24 Lis 2010 16:31
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 24 Lis 2010 16:43
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Histereza ...termostatu; po osiągnięciu zadanej temperatury/rezystancji - tak aby znajdując się w jej zakresie - nie powodował pracy silnika w odwrotną stronę ("klepania styczników")
    Urządzenie miałem i pracowałem na nim - DYMA8 (z korbą...hihi).
    Mówię o plc który ustawia żądaną wartość wymiar; ale żeby to zrobić to powodując ruch nastawczy należy kontrolować narastanie tego ruchu - więc odczyt cyfrowy (czujnik indukcyjny, optyczny lub enkoder)

0
  • #16 24 Lis 2010 16:59
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 24 Lis 2010 19:16
    12robert12
    Poziom 28  

Oczywiście sterowniki selbit są bardzo fajnym rozwiązaniem, ale autora postu przestraszyła pewnie cena "profesjonalnego" sterownika. A pisał w 1 poście o tanie rozwiązanie.
    Jak kolega nie miał nigdy manual'a od regulatorów procesowych(temperatury) to trzeba je pierwsze wziąść do ręki i poczytać, później pisać na forum, że to nie będzie działać prawidłowo. Oczywiście minusem użycia regulatora będzie brak klawiatury numerycznej. Ale do ustawiania wystarczy strzałka góra/dół. A wynik można w regulatorze przeskalować na mm.

Pozdrawiam teoretyków.

0
  • #18 03 Sty 2011 17:22
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Posiedziałem trochę nad programem małego PLC (wyniki w załączniku) - da się to zrobić ;)
    Jedyną niewiadomą jest luz śruby ustalającej wysokość - czy nie należy zawsze nastawiać rządaną grubość zawsze "od dołu" a może "od góry"? - aby zniwelować luzy mechaniczne?

0