Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy laptop: i3, i5, Phenom Quad or Dual Core

22 Lis 2010 07:05 8933 58
  • Poziom 29  
    Proszę o doradzenie mi którego laptopa warto kupić (cena to około $700):

Intel i5 3GHz, karta graficzna Intel UMA (niesprecyzowane): Link Co mi się nie podoba: to brak dobrej karty graficznej, WiFi, Bluetootha.

Jakikolwiek Intel i3. Zazwyczaj trochę tańsze, z lepszą kartą graficzną, więc tutaj konkretów nie napiszę.

AMD Phenom Quad Core, z Radeon HD 5650 link. Trochę przekracza moje możliwości finansowe jako zwykłego studenta, ale jakoś uzbieram.

Czy, jeśli Quad Core to i tak za dużo jak na laptopa, to czy warto przymierzyć się do jakiegoś Phenoma Dual Core z dobrą kartą graficzną.

Gdy jestem na uniwersytecie to i tak korzystam ze stacjonarnego, a laptop przydaje się w czasie zajęć. W tym wypadku chodzi mi więc o wytrzymałość baterii (choć mamy dostępne gniazdka, to nie jest wygodnie zawsze nosić zasilacz ze sobą) i podłączanie laptopa do projektora, gdy robię prezentacje. W czasie wolnego wyjeżdżam trochę dalej i biorę ze sobą laptopa, dlatego potrzebny jest mi często też do oglądania filmów wysokiej rozdzielczości, ripowania filmów z moich kolekcji (lub kolekcji przyjaciół), hasania po internecie i granie w starsze gry (jag Gothic II lub STALKER).

Proszę o jakieś porady, czy wyniki benchmarków.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 17  
    Mały offtop. Posiadam HP dv5 i drugi raz bym go nie kupił. Strasznie się grzeje i często włącza się dośc hałaśliwy wentylator. Wyczyszczenie radiatora wymaga rozebrania całego laptopa na części. PODOBNO jest to typowa przypadłośc wszystkich HP, dlatego warto mie to na uwadze.
  • Poziom 10  
    Ja miesiąc temu kupiłem Acera Aspire 5820TG za 2,5k
    procesor Intel i3 330m
    grafika Radeon HD 5650
    RAM 3GB
    dysk 320GB
    bateria do 8h (5h na przeglądarce i włączonym wifi)

Jak na razie nie narzekam, tylko Bluetooth'a brakuje:/
    Tutaj jest szczegółowa recenzja z testów tego modelu (trochę mocniejsze wydanie). Po miesiącu używania spokojnie mogę polecić go innym:)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 29  
    I właśnie tu jest problem - acer próbuje się w USA kreować jako maszyna do biura. Niestety model, który bym chciał wziąć nie posiada wifi i bluetootha. W zamian posiada wbudowany moduł do obsługi WiMax "4G" który wymaga wykupienia specjalnego abonamentu u usługodawcy. Nie podoba mi się to.

Powoli przekonuję się, że jednak warto wziąć tego HP z Quad Core. Jednak jaka jest różnica w wydajności tych dwóch procesorów (i5 i Phenom Quad Core)? Jaka byłaby wydajność na grach w tych dwóch laptopach jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę te dwie różne karty graficzne (Radeon i Intel)?
  • Poziom 10  
    Procesory Intela serii "i" są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie od AMD. A odnośnie kart graficznych, to Radeon 5650 jest chyba najmocniejszą kartą w tym przedziale cenowym. Intel wymięka przy bardziej wymagających zastosowaniach. Mi do oglądania filmów HD jeszcze wystarcza...:)
    Tytaj jest porównanie procesorów, tutaj wyjaśnienie różnic w architekturze. A tutaj opis Radeona HD5650 i obok ranking wydajności innych kart
  • Poziom 29  
    W czym procesor i5 będzie lepszy od Phenoma i w czym będzie szybszy. Czy to jest tylko jednostronna odpowiedź na to, że powinienem wziąć i5?
  • Poziom 10  
    To nie tyle jednostronna opinia, co raczej stwierdzenie ogólne. Oczywiście może się okazać, że jakiś mocniejszy model Phenom-a będzie wydajniejszy od Intel-a, ale bez konkretnych modeli niewiele możemy porozmawiać. Ja wybrałem i3, bo chciałem mieć już gniazdo, dające możliwość wymiany na coś mocniejszego (i7...?) w przyszłości...
  • Poziom 29  
    Czy my nadal rozmawiamy o laptopach?
  • Poziom 10  
    tak:) Swój sprzęt wybierałem prawie miesiąc...
    Znalazłem tego Phenom-a tutaj i powiem, że to wcale nie taki zły procek... W codziennym użytku (wiele aplikacji jednocześnie w tle) może być nawet lepszy od i5, przynajmniej tych słabszych. Ale przy mocno obciążających aplikacjach jednowątkowych będzie można odczuć różnicę na niekorzyść AMD

Dodano po 6 [minuty]:

A tak wracając do tych dwóch laptopów, do których były linki, to zdecydowanie wybrałbym tego z Phenom-em i Radkiem 5650, chociaż słyszałem, że HP serii DV5 i 6 strasznie się grzeją i palą grafiki
  • Specjalista AGD
    Myślę że z tej listy coś będzie Ci pasowało, a cent w UK powinny być niższe niż tu podane.

Nowy laptop: i3, i5, Phenom Quad or Dual Core
  • Poziom 21  
    Unikaj Acera, Toshiby i innych g****n. Jeśli laptop to tylko Asus. Mam i5 i gdy potrzeba to automatycznie zwiększa taktowanie, nie grzeje się i oszczędza baterie. Do tego 4Gb ram i kartę Radeona.
  • Specjalista AGD
    Chuck Norris napisał:
    Unikaj Acera, Toshiby i innych g****n. Jeśli laptop to tylko Asus. Mam i5 i gdy potrzeba to automatycznie zwiększa taktowanie, nie grzeje się i oszczędza baterie. Do tego 4Gb ram i kartę Radeona.

Bez przesady. Są lepsze marki niż Asus. Ale to i tak zależne jaki się wybierze model oraz jakie ma się nieszczęście do awaryjności sprzętu.
  • Poziom 21  
    Nie mówię że nie ma lepszych ale nie warto już tyle dopłacać by mieć lepszej firmy.
  • Poziom 2  
    podepne sie pod temat i tez zapytam CO KUPIC?
    nie znam sie kompletnie na komputerach, wiec licze na wasza pomoc:) doradzcie, jaki laptop bedzie najlepszy dla mnie?jakies konkretne modele?
    uzytkowanie:
    -internet
    -praca w office
    -muzyka/ogladanie filmow
    -amatorska obrobka zdjec
    -tworzenie roznego rodzaju projektow/ilustracji(dopiero zaczynam sie tym zajmowac i raczej w ramach hobby)

chce sredniej wielkosci-15,6", spora pojemnosc dysku, nagrywarke(ale to chyba kazdy laptop ma;p), bluetooth, wifi, wytrzymala baterie i zeby w miare nie zamulal;p

PROSZE O RADE!
    dziekuje;)

a, no i moze jeszcze zeby w miare ladny byl;) i cenowo ok.2500zl
  • Poziom 29  
    Właśnie wydałem moje $700 na ASUSA. Porządne wykonanie, procesor i5, 640GB, 4GB RAM. Jedynie ta karta graficzna odrzuca. Za to ma specjalny system zainstalowany - Linux, który rusza w parę sekund i ma wszystkie niezbędne aplikacje (muzyka, filmy, www). Ładnie się prezentuje przy Mac Book Pro. Wreszcie coś co nie wygląda jak głośny i tandetny HP.

Chodzi cichutko i bez zacięć. Dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Poziom 34  
    A jak cenowo kształtują się laptopy Alienware ?
  • Poziom 21  
    carmit Ile masz na ten cel?
  • Poziom 29  
    Alienware są drogie. Ich ceny nie przystają do cen komponentów, z których są zbudowane. Oprócz typowo laptopowych części jak procesor, włożone są wydajniejszy dysk i karta graficzna. Wydać $500 więcej na coś co i tak wydajnością odstaje od równorzędnego desktopa to nie lada sztuka.
  • Poziom 18  
    MARCIN.SLASK napisał:
    Chuck Norris napisał:

Bez przesady. Są lepsze marki niż Asus. Ale to i tak zależne jaki się wybierze model oraz jakie ma się nieszczęście do awaryjności sprzętu.

Czlowieku poczytaj sobie na elektrodzie co robią na serwisach asusa. Porażka. HP to już wogóle - tak jak ktoś napisał psują się grafiki. Jedyne co zostaje rozsądnego to Toshiba...
  • Poziom 34  
    Toshiba też się sypie. Dwie rozsądne marki jak dla mnie to Dell, ze wskazaniem na Inspiron/Latidude, albo Lenovo - z silnym wskazaniem na ThinkPad.
  • Poziom 21  
    Mac! Mam Acera od ponad roku i nie mam z nim żadnych problemów. Moje hobby to muzyka. Gram w weekendy w clubach i zawsze zabieram go ze sobą i ani razu mnie nie zawiódł. Obciążyłem dziś procek i temperatury nadal w normie wiec chyba to duży plus. Jakość wykończenia też jest na poziomie. Asus to doświadczona firma.
  • Poziom 29  
    Przyjacielu @Mac!, złośliwość rzeczy martwych. Macbooki też mają być solidnie wykonane, a znane są przypadki przegrzewania i wadliwych części. Nie jednemu styk zasilacza z laptopem się stopił od normalnego użytkowania. Wypowiadanie takich śmiałych teorii to tylko wyraz twojego niedoświadczenia w tych sprawach.
  • Poziom 13  
    apple od zawsze robi buble - na alle masz pełno z połamanym tym lub tamtym w tych fikuśnych obudowach. Ja tam sobie chwalę compaqa nx7400 (3,5 roku bez problemu) i IBM T43 (jeszcze dłużej)
    ale podobno teraz już takich nie robią
  • Poziom 9  
    Jeżeli chodzi o silną grafę i długo trzymającą baterię to trochę ciężko.
    Będziesz musiał sporo zapłacić, ja osobiście posiadam samsunga r-580 z core i5 i gf330 (gierki smigaja ale na srednich detalach) tylko ze bateria trzyma ok 1,5h ale mimo wszystko polecam ten model.
  • Poziom 11  
    Mam Della z i5 i jak na razie nie narzekam wszystko śmiga :D
  • Poziom 23  
    Wtrącę się trochę bo widzę, że wiele osób lubi generalizować i tym samym wypacza obraz niektórych modeli laptopów. Już dwie osoby w tym temacie zdyskredytowało laptop hp z Phenomem powołując się na opinię starszych sprzętów z tej samej serii. jednym słowem nie wiedząc prawdopodobnie nic o podanym modelu skreśliło go a zachęcam jednak do wydawania opinii o konkretnych modelach a nie bazowaniu na potocznych opiniach. Bo jeśli podam wam recenzje nowego hp dv6 z 4 rdzeniowym Amd i HD5650 np tutaj: Link, z której wynika, że temperatury w tym zestawie są na bardzo roztropnym poziomie to czy to będzie znaczyło, że wszystkie nowe HP z tej serii są takie same?? Ja bym był daleko od takiego stwierdzenia, jeśli więc ktoś doradza to miło by było gdyby powoływał się na opinie dokładnego modelu lub podobnego np dzielącego ten sam układ chłodzenia jeśli już mówimy o temperaturach.
  • Poziom 20  
    lynx22 napisał:
    Mały offtop. Posiadam HP dv5 i drugi raz bym go nie kupił. Strasznie się grzeje i często włącza się dośc hałaśliwy wentylator. Wyczyszczenie radiatora wymaga rozebrania całego laptopa na części. PODOBNO jest to typowa przypadłośc wszystkich HP, dlatego warto mie to na uwadze.
    Jesli HP to nigdy wersja multimedialna - Pavilon, ani te co tylko ladnie wygladaja. Sypie sie to na potege - przynajmniej u wiekszosci moich znajomych, ktorzy sie skusili na nie.
  • Poziom 21  
    Szanowni panstwo.Pisanie w dzisiejszych czasach "a moj laptop firmy...Jest super a innej firmy...jest bee mija sie z celem.Wiemy wszyscy iz wszystkie firmy i te lepsze i te gorsze klepane sa w paru fabrykach w Chinach.Ta sama fabryka te same malutkie raczki tylko co godzina zmiana napisu na klapie.I chocby nie wiem co to byloby za cudo techniki i tak zawsze pod spodem napis made in china prawda?Ale to tez nie jest kwestia gdzie go robia.Poprostu w dzisiejszych czasach klepie sie toto na miliony sztuk i liczy sie szybkosc produkcji i ilosc a nie jakosc szanowni Panstwo.Pytanie powinno brzmiec-jak wyglada serwis danej marki???A to juz jest bardzo wazne pytanie.A jak wyglada?Tak jak cala nasza gospodarka.Niestety wszystkie serwisy u nas to totalna porazka i tragedia.Podkreslam wszystkie bez wyjatku.Byleby sprzedac a potem niech gosc sie buja.A to ze sie zepsuje macie Panstwo jak w banku.I to nie w naszym banku o nie....w banku szwajcarskim.I to by bylo na tyle moich madrosci.pozdrawiam.J.
  • Poziom 34  
    Dobra, to w takim razie dlaczego laptop Della wyprodukowany w tej samej fabryce co pavulon się nie popsuje ? Chociaż jest zrobiony z tych samych części w tej samej fabryce ?