Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router w bardzo niskich temperaturach

Lockheed 22 Lis 2010 10:14 2645 11
  • #1 22 Lis 2010 10:14
    Lockheed
    Poziom 12  

Chce pokryc duzy magazyn-zamrazalke kilkoma routerami, (np Linksys). Temperatura tam panujaca to stale -25C, ale brak jakichkolwiek innych czynnikow atmosferycznych. Czy router moze pracowac w tak temperaturach?

*Prosze nie czepiac sie braku polskich liter. Nie mam dostepu do polskich znakow.

0 11
  • #2 22 Lis 2010 10:22
    hermes-80
    Poziom 43  

Cytat:
    Nie mam dostępu do polskich znaków

Dosyć enigmatyczne stwierdzenie.
    Wracając do tematu zalecam to zrobić za pomocą AP a nie routerów bo unikniesz kłopotliwej konfiguracji. A co do warunków atmosferycznych to nie będzie problemów z praca sprzętu.

0
  • #3 22 Lis 2010 11:10
    Lockheed
    Poziom 12  

Mowiac 'router' mam na mysli router(y) WiFi Linksysa z wgranym DDWRT (dla stabilnosci) ustawionych w trybiei AP. Wiec stale -25C nie bedzie mialo negatywnego wplywu na dzialanie i zywotnosc sprzetu?

0
  • #4 22 Lis 2010 12:26
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Instrukcja obsługi i czytamy:
    temperatura pracy: 0-40°C.
    Tak pisze producent, więc instalując w niższej temperaturze bierzesz ryzyko na siebie.
    Z drugiej strony wielokrotnie spotykam AP'eki i routery instalowane na nieogrzewanych strychach, gdzie temperatura na pewno jest mniejsza od zera.
    Moim zdanie najgorsze są wahania temperatury oraz wilgotności, co może spowodować skraplanie się pary wodnej na elektronice.

0
  • #5 22 Lis 2010 14:14
    hermes-80
    Poziom 43  

Sory nie zauważyłem, że to -25C, przy takiej temperaturze musisz się liczyć z awariami (co nie oznaczy, że będą występować częste - podczas zimy stulecia były temperatury poniżej -25C i jakoś nic się nie działo z moim AP na dachu) jako, że producent określił warunki pracy urządzeń, a twoje nie pokrywają się z zalecanymi.

0
  • #6 25 Lis 2010 04:55
    maniacs
    Poziom 17  

Witam,

jeśli sprzęt zainstalujesz w hermetycznych puszkach to nic mu minusowa temp.nie zrobi,
    przy pracy procesor wydziela wystarczająco ciepła żeby zagrzał wnętrze obudowy,
    problemem jedynie może być wilgoć .....
    sam tak miałem przez 5lat AP wystawione na kominy i żaden w zimie nie szwankował

pozdrawiam

0
  • #7 25 Lis 2010 09:47
    hermes-80
    Poziom 43  

W porządku ja też mam na kominie ale to całkiem inna sytuacja bo nigdy nie ma tak, że temperatura przez miesiąc utrzymuje się na realnym -25C.
    I różnica temperatur między procesorem AP, a powietrzem może skraplać wodę. Zresztą nie przekonasz się jak nie zainstalujesz.

0
  • #8 25 Lis 2010 12:38
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

hermes-80 napisał:
    I różnica temperatur między procesorem AP, a powietrzem może skraplać wodę. Zresztą nie przekonasz się jak nie zainstalujesz.
    - jakoś mi to pachnie fizyką odmienną od tej, którą mnie w szkole uczono.
    Para nie będzie się skraplać na rzeczach cieplejszych niż temperatura powietrza.

0
  • #9 25 Lis 2010 12:48
    hermes-80
    Poziom 43  

forestx napisał:
    jakoś mi to pachnie fizyką odmienną od tej, którą mnie w szkole uczono.
    Para nie będzie się skraplać na rzeczach cieplejszych niż temperatura powietrza.

To wystąpi zjawisko kondensacji oj fizyka była dawno i nie byłem orłem choć profesorka była kosą...
    Tylko mi nie pisz, że w temperaturze -25C nie ma pary wodnej bo temp nie występuje skokowo na granicy środowisk tylko występuje stopniowe przejście.

Poza tym raczej się chyba nie myliłem:
    Cytat:
    Kondensacja pary wodnej, proces polegający na przejściu znajdującej się w powietrzu pary wodnej ze stanu gazowego w ciekły (skroplenie) lub stały (resublimacja). Prowadzi do powstania chmur, mgieł, rosy i szronu.

0
  • #10 25 Lis 2010 19:05
    maniacs
    Poziom 17  

witam

forestx miał chyba na myśli to ze ew. para skropli się na obudowie puszki a nie urządzeniu

i w zasadzie to że temp. jest stała koledze tylko pomorze - na mój rozumek to w jego przypadku może nawet zast. małego woreczka z pochłaniaczem wilgoci jakie często znajdujemy w kartonikach z butami załatwi sprawę

dlaczego ??

ponieważ utrzymanie się stałej temp. otoczenia wykluczy mu (zminimalizuje) cykliczną wymianę powietrza (gazów) w obudowie a co z tym sie nierozerwalnie łączy dostarczanie nowej wilgoci.... - wymianę spowodowaną zmianami temp i ciśnienia wokół puszki

0
  • #11 25 Lis 2010 19:10
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Cytat:
    wymianę spowodowaną zmianami temp i ciśnienia wokół puszki

A może by tak całość do woreczka nylonowego szczelnie zamnkąć, i wtedy mamy membranę pracującą przy zmianach ciśnienia co nie pozwala na wymianę wilgoci, tylko tyle co zamknęliśmy w woreczku.

0
  • #12 25 Lis 2010 19:20
    maniacs
    Poziom 17  

można i tak :D

choć jak dla mnie to ostatnimi czasy woreczki nylonowe w znakomitej większości są za bardzo ekologiczne, i przejawiają tendencje to samo rozkładu w bardzo skróconym czasie,

dlatego preferuje hermetyczne puszki o odpowiednim IP i zakręcanymi wyprowadzeniami kabelkologi

pozdrawiam

0