Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWF 1040 - działa tylko pompa

22 Lis 2010 13:19 4282 7
  • Poziom 12  
    Witam.
    Mam problemik z pralką. Otóż wczoraj robiła mi spięcie, tzn. wywalała korki przy każdej próbie włączenia jakiegokolwiek programu. Okazało się, że w filtrze była moneta. Po wyciągnięciu pralka się załącza, korki nie wywalają, lecz jest następny problem. Otóż jak włączam jakikolwiek program, pralka zaczyna odpompowywać wodę. Znaczy słychać pracę pompy odpływowej. I nic więcej się nie dzieje. Chodzi tak z 2 minuty i się wyłącza. Na wyświetlaczu mruga mi 0 - tak jakby się program skończył. Popatrzyłem na podobne problemy z electroluxami opisanymi na tym forum i tak:
    1. Na pewno woda odpływa. Jak wlałem parę litrów wody do bębna to mi spokojnie przez wąż odpływowy woda odeszła.
    2. Zajrzałem do takiego gumowego rękawa z kulką w środku - czysto.
    3. Odkręciłem płytkę modułu (chyba modułu - znajduje się pod wyświetlaczem i przyciskami) i nie ma tam żadnych śladów przepiecia.
    4. Przy grzałce nie ma żadnych śladów przepięcia.
    Wyczytałem, że jakiś forumowicz miał taki sam problem, tylko że w EWF 1060. I że se zresetował programator. Może w tej pralce też tak można?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Witam.
    Z objawów wynika , że mogą być zwarte styki przekaźnika pompki lub uszkodzony triak.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    triak to nie wiem co to jest, a z ta pompką to czy mogę to sprawdzić w taki sposób, że ją po prostu odepnę? Są tam takie 2 kabelki co do niej dochodzą.
  • Poziom 20  
    Witam.
    Oczywiście, pompka może być uszkodzona i można ją sprawdzić bezpośrednio,może być skrót na cewce.
  • Poziom 12  
    Chyba jednak to nie pompka. Odłączyłem od niej kabelki i po prostu przez 2 minuty słychać tylko jak programator idzie z programem (takie tykanie) po czym pralka wyłącza się po 2 minutach. Nie działa wirowanie i pobieranie wody. A gdzie jest przekaźnik pompki? I czy moduł znajduje się pod przyciskami sterowania i wyświetlaczem numerycznym? Czy raczej w takiej białej plastykowej obudowie w górnym prawym rogu pralki?

edit: rozkręciłem tą płytkę w białym plastiku. I myślę, że znalazłem przyczynę
    Electrolux EWF 1040 - działa tylko pompa
    po oczyszczeniu z tej sadzy myślę, że wywaliła się taka cewka. Czemu cewka? Bo ona i wszystkie elementy wokół niej pokryte były sadzą. Oznaczenia na tej cewce to: HARTU 49/05 7:7:58-5:. Choć przy dłuższym przyglądaniu się nie jestem w 100% pewny tej cewki. Zwoje wyglądają na nietknięte
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam.
    Dalszy ciąg to temat dla elektronika,te elementy pokryte sadzą mogą być dobre,to miejsce na płytce często tak wygląda,po pewnym czasie eksploatacji.
  • Poziom 12  
    ha, czyli wiem, że nic nie wiem. Dzięki za podpowiedzi.
    Czy to może oznaczać, że ten moduł jest sprawny a w ogóle cokolwiek innego siadło?
    edit: chyba się jednak poddaje. Żona się wqrza, że już 3 dni prania zrobić nie może. Może jest jakiś fachowiec z Wrocławia od tych pralek? Oczywiście nie za darmo.

EDIT: to była tylko uszkodzona grzałka. Przyszedł gościu i podłączył do niej miernik. Nie było przejścia. Wymiana grzałki i pralka jak nowa. Po pewnym czasie znowu się zepsuła. Przestała kręcić. Wszystko inne działało, tj. pobierała i opróżniała wodę, słychać było klikanie programatora. Okazało się, że szczotki się zużyły.
    A to czarne na programatorze to nic spalonego. To tylko pył ze szczotek, który z biegiem lat odłożył się w tym miejscu zapewne przez jakieś pole magnetyczne.
  • Poziom 12  
    EDIT: to była tylko uszkodzona grzałka. Przyszedł gościu i podłączył do niej miernik. Nie było przejścia. Wymiana grzałki i pralka jak nowa. Po pewnym czasie znowu się zepsuła. Przestała kręcić. Wszystko inne działało, tj. pobierała i opróżniała wodę, słychać było klikanie programatora. Okazało się, że szczotki się zużyły.
    A to czarne na programatorze to nic spalonego. To tylko pył ze szczotek, który z biegiem lat odłożył się w tym miejscu zapewne przez jakieś pole magnetyczne.