Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szkolenie programowania SIMATIC S7

PGRA 22 Nov 2010 17:07 8172 16
SterControl
    PGRA
    Level 9  
    Witam,

Zastanawiam się nad wybraniem odpowiedniego centrum szkoleniowego.

Po przejrzeniu forum, zauważyłem, że bardzo pozytywnie wypowiadacie się o szkoleniu w INTEX'ie oraz ENCON'ie. Chciałbym jednak zapytać czy ktoś był na szkoleniu w Warszawie w centrum szkoleniowym Siemensa ? Prosiłbym o opinie na temat tego centrum. Gdyż jakby nie patrzeć to cena jest wyższa.

pozdrawiam
  • SterControl
  • SterControl
    pinflo
    Level 12  
    Ja niedawno wróciłem z BasicS7 w Intexie. I powiem Ci, że po 6 latach studiów na kierunku automatyka się tam strasznie wynudziłem. Ale musiałem mieć zaświadczenie. Dopiero na kursie zaawansowanym jest lepiej. Porównaj sobie programy kursów. Wg mnie w Enconie cz.I kursu
    Code:
        * Rodzina SIMATIC S7

* Stanowisko szkoleniowe
        * SIMATIC Manager
        * Konfiguracja sprzętowa
        * Struktura bloku i edytor bloku
        * Symbolika
        * Instrukcje binarne
        * Operacje na liczbach
        * Zapis danych do bloków danych
        * Funkcje i bloki funkcyjne
        * Diagnostyka systemu
        * Bloki organizacyjne
        * Przetwarzanie wartości analogowych
        * Dokumentacja, zapis, archiwizacja
        * Komunikacja MPI

prezentuje się ciekawiej, tzn, więcej rzeczy można się nauczyć. No w Intexie na Basic to są podstawy podstaw:
    Code:
        * Przegląd rodziny sterowników SIEMENS SIMATIC S7

* Tworzenie i zarządzanie projektem w STEP7 przy pomocy SIMATIC Manager
        * Konfiguracja i sprawdzenie połączenia programatora ze sterownikiem
        * Definicja konfiguracji sprzętowej sterownika SIMATIC S7-300/400
        * Tryby pracy, interpretacja LED oraz obsługa jednostki centralnej
        * Adresacja pamięci oraz wejść i wyjść w sterownikach SIMATIC S7-300/400
        * Elementy i struktura programu sterowania
        * Implementacja programów sterowania w LAD/FBD z wykorzystaniem operacji logicznych, arytmetycznych, organizacyjnych, układów czasowych oraz liczników
        * Tworzenie prostych programów w reprezentacji STL
        * Podstawowe narzędzia do testowania i monitorowania realizacji programu sterowania
        * Archiwizacja i przenoszenie projektu
        * Wykorzystanie kart pamięci FlashEPROM oraz MMC

Ale ośrodek Intex i warunki kursu są na najwyższym poziomie.
    PGRA
    Level 9  
    Dzięki bardzo za szybkie odpowiedzi.

Był ktoś może na szkoleniu w Siemensie w Warszawie ?
    2010712
    Level 17  
    do nauki S7 jest dobra tez fajna ksiązka na rynku
    andrzejek23
    Level 19  
    Ja byłem zarówno w Siemensie, Enconie jak i Intexie.
    Moja klasyfikacja:
    1) Intex
    2) Encon
    Siemens poza klasyfikacją. Niestety.
    lazik_s
    Level 14  
    Intex ma mierne materiały i zakres kursu jest znacznie mniejszy niż tych autoryzowanych np. w Enconie i Siemensie.
    ajasin
    Level 2  
    W zeszłym roku byłem na szkoleniu S7 podstawowy i zaawansowany.
    Poziom szkoleń jest bardzo wysoki, organizacja i wyposażenie pracowni bardzo dobre. Dobrze zrównoważenie teorii i praktyki na zajęciach, a prowadzący doświadczeni i ciekawie prowadzili zajęcia. Plusem jest to, że każdy kursant ma indywidualne stanowisko z kompem i starownikiem, bo słyszałem, że gdzie indziej są po dwie odoby do kompa.
    Minusem jest sprytny podział materiału na poszczególne kursy. Aby nauczyć się programowania na przyzwoitym poziomie trzeba odbyć 4 szkolenia: podstawowe, zaawansowane, diagnostykę, sieci i ewentualnie wizualizacja. Ale kosztuje to majątek (ok 2000 za kurs + pobyt w gliwicach).

Co do zakresu materiału, to na kursie podstawowym sie wynudziłem (ale miałem wcześniej już kontakt z plc'kami s7-200, Unitronix i TSX) ale nauczyłem się konfigurować sprzętowo sterownik. Bardzo żałowałem, że w ramach tego kursu nie było podstawowej obsługi wejść analogowych.
    Na kursie zaawansowanym było znacznie ciekawiej, tu już trzeba było pomyśleć, osoba zielona bez kursu podstawowego miałaby problemy. Ten kurs mogę śmiało polecić. Szkoda tylko, że nie omawiają na nim sieci.

Ogólnie jestem zadowolony i mogę polecić ten kurs.
    nocapukaktos
    Level 11  
    Polecam Intex, byłem tam na kursie podstawowym i zaawansowanym S7. Ludzie, którzy prowadzą szkolenia naprawdę znają się na rzeczy.
    Tak na marginesie- fajne to były czasy :)
    BlackTauron
    Level 2  
    Witam
    Mnie znów znajomy polecał EMT-Systems z Gliwic ,jak go pytałem o szkolenia z s7 w rejonie śląskim.Na początku przyszłego roku chce zrobić kurs podstawowy i tez się właśnie zastanawiam.Ciekaw jestem czy na prawdę są aż takie różnice.
    Pewnie jak zwykle wszystko zależy od zaangażowania "kursanta" ;)
    baklarzan1
    Level 11  
    Ja jestem po kursach podstawowym i zaawansowanym w Enconie, więc co do innych centrów szkoleniowych nie mogę się wypowiadać.
    Szkolenie podstawowe jeśli ktoś miał już wcześniej nawet niewielka styczność ze sterownikami wyda mu się banalne, ale warto wziąć w nim udział można się dowiedzieć kilku rzeczy których nie wyczyta się w książkach (w końcu prowadzą je ludzie którzy mają nie małe doświadczenie w programowaniu), dodatkowo wzbogacone jest o przykłady z życia wzięte, uczą to co oni stosowali i stosują.
    Taki przykład: Na drugie szkolenie pojechałem z kumplem który nie był na podstawowym (samouk, trochę pracował przy sterownikach, choćby na studiach, nie wiedział o rzeczach które mi wydawały się banalne, choćby prosta diagnostyka programu)
    Szkolenie zaawansowane było już nieco trudniejsze było trochę pracy z STLem a jeśli ktoś wcześniej nie miał z nim styczności to może spowodować jakieś problemy.Wydaje mi się że ten język programowania powinień być jakoś szerzej omówiony. Ogromnym plusem na kazdym z tych szkoleń byli wykładowcy którzy w razie problemów potrafili, nie dość że odszukać się i to dość szybko w nie swoim ( pomieszanym) programie ale też potrafili dobrze wytłumaczyć co jest nie tak i jak powinno być.
    Ale nie czarujmy się kurs może co najwyżej naświetlić nam pewne sprawy, nauczyć kilka mechanizmów działania, ale dopiero gdy sami zaczniemy pracować ze sterownikami, sami zaczniemy rozgryzać problemy które wychodzą w trakcie programowania, wtedy dopiero nauczymy si ę programować nikt nas tego nie nauczy od A do Z.
    Co do Enconu to rozważam jeszcze zrobić u nich kur Profibusa,WinCC i mam nadzieję że wprowadzą jakąś ofertę z napędami.
    Alternatywą dla szkoleń o napędach jest SIMLOGIC z Łodzi.
    Adam.Mikołaj
    Level 2  
    Jestem po kilku szkoleniach w enconie, uczestniczyłem w ST-PRO1 Szkolenie programowania sterowników SIMATIC S7, część 1,ST-PRO2 Szkolenie programowania sterowników SIMATIC S7, część 2 oraz ST-BWINCCS Szkolenie WinCC SCADA - konfiguracja i obsługa systemu. Przed wyborem szkolenia zastanawiałem się pomiędzy Siemensem w Warszawie a Enconemw Wrocłąwiu, w siemensie program był okrojony a poza tym było droższe, więc zdecydowałem sie na Encona.Po pierwszym szkoleniu zauważyłem, że mi się bardzo podoba bo każdy ma swoje stanowisko i grupy są kilkuosobowe a co za tym najważniejsze idzie, dużo lepsza jakość szkolenia. Prowadzący jest nie tylko teoretykiem lecz również bardzo dobrym praktykiem i fachowcem z tej dziedziny. Naprawdę wszystko zależy od doświadzenia i podejścia osoby prowadzącej szkolenie. Jestem bardzo zadowolony bo nie miałem uczucia, że na szkoleniu przekazywana jest wiedza książkowa lecz praktyczne rozwiązania z którymi można się spotkać w przemyśle a teraz gdy pracuję widzę, że wszystko znajduje swoje pokrycie i to czego mnie nauczono bardzo mi się przydaje. Mam zamiar odbyć jeszcze następne szkolenia w Enconie np. z programowania paneli i sieci profibus. Naprawdę warto.
    unrated
    Level 11  
    witam,
    a gdzie polecicie szkolenie z Sinamics G ?
    widziałem ze na pewno ma Intex, Simlogic i Siemens
    pozdrawiam
    przemo-72
    Level 9  
    Witam wszystkich. Moja firma chce wysłać mnie na kurs podstawowy z programowania sterowników Siemens. Chodzi dokładnie o S7-1200. Ponieważ są to rzeczy dla mnie nowe proszę o opinie o ośrodkach szkoleniowych, które prowadzą dobrze takie kursy(wykłady, materiały szkoleniowe). Nie mam Zadnego doświadczenia ze sterownikami PLC, jedynie podstawowa znajomość stykowych układów sterowania. Z góry dziękuje.
    Pozdrawiam
    macbe
    Level 15  
    przemo-72 wrote:
    Witam wszystkich. Moja firma chce wysłać mnie na kurs podstawowy z programowania sterowników Siemens. Chodzi dokładnie o S7-1200. Ponieważ są to rzeczy dla mnie nowe proszę o opinie o ośrodkach szkoleniowych, które prowadzą dobrze takie kursy(wykłady, materiały szkoleniowe). Nie mam Zadnego doświadczenia ze sterownikami PLC, jedynie podstawowa znajomość stykowych układów sterowania. Z góry dziękuje.
    Pozdrawiam

Szkolenie z S7-1200? Szanowny kolego - do tego jest wydany przez Siemensa obszerny podręcznik w języku polskim + kolejny podręcznik z przykładami. Wszystko za darmo. Należy to wziąć i po prostu przeczytać. S7-1200 to sterownik wchodzący na rynek. Po ostatnim upgradzie firmware'u i środowiska do programowania pojawiło się wiele nowych funkcji i zapewne zmiany będą jeszcze postępować. Nie sądzę więc, żeby ktoś prowadził w miarę sensowne szkolenia na tej platformie, przynajmniej do czasu gdy się ona w miarę ustabilizuje.
    przemo-72
    Level 9  
    Bardzo dziękuje za odpowiedź
    jakubch86
    Level 15  
    Szkolenie z S7-1200 jest jak najbardziej prowadzone w siedzibie Siemens Szkolenie jest oczywiście potwierdzane imiennym certyfikatem SIEMENS
    więcej na stronie
    www.siemens.pl/simatic/szkolenia