Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy lampowy - szukam nazwy, instrukcji.

virus* 29 Lis 2010 18:03 17862 81
    krel
    Poziom 18  
    virus* napisał:
    Wykopałem dzisiaj na strychu lampe AZ4 - wygląda jak nowa :D tylko nie mam podstawki.

painlust napisał:
    Przecież AZ4 ma taka sama podstwake jak AZ1, która niby masz w tym wynalazku...

Może to mało istotne ale chciałbym zauważyć że na zdjęciach załączonych na początku widnieje lampa AZ11 a nie AZ1.
  • e-miernikie-mierniki
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Być może. Ja jestem mało spostrzegawczy i się nie przygladałem. Sam koleś pisał o AZ1 więc powinien wiedzieć co ma...
    painlust
    No to wystarczy poszukać podstawki bocznostykowej pod AZ4 lub odpowiednika AZ4 do istniejącej podstawki czyli AZ12. Na upartego mogę się wymienić bo nie mam żadnej podstawki pod AZ12 a miałbym jakąś wolną bocznostykową.

W dodatku jak mu się starł napis to może tam siedzi AZ12... 2 mogło się przecież zetrzeć. Pomiar grzejnika powinien wyjaśnić sprawę.
    virus*
    Poziom 12  
    Witam

Błąd z mojej strony. Lampa z mojego piecyka nazywa się AZ11 - wyraźnie jest to napisane na lampie. Czy może być użyta do tego projektu?

Druga lampa prostownicza którą znalazłem wymaga innej podstawki (tej boczno stykowej) Oprócz napisu 638 nic innego na niej nie ma. Domyślam się jedynie że to lampa prostownicza AZ1. Ale równie dobrze może to być AZ5 - nie wiem jak to sprawdzić.

Pomierzyłem i sprawdziłem transformatory (sieciowy i głośnikowy). Obydwa są sprawne.

Transformator sieciowy podpiąłem do sieci łącząc wszystkie uzwojenia pierwotne szeregowo (240V) ponieważ w sieci mam 235V.

Po stronie wtórnej mam:

1. 4,5 V czyli żarzenie lampy prostowniczej
    2. 6,7V czyli żarzenie pozostałych lamp
    3. 2 x 338V zasilanie anodowe

Nie za wysokie to anodowe?

Projekt w planach dalej ten sam, czyli https://obrazki.elektroda.pl/2_1243423511.gif

Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]
    painlust
    Nie ma takiej lampy jak AZ5, a przynajmniej ja takiej nie znam. Lampy AZ1 i AZ11 są za słabe do projektu na 2xEL84 choć przy tak wysokim napięciu anodowego to siadanie na nich jakoś tam może być korzystne. Rozejrzyj się za AZ4 lub AZ12 to są lampy pod projekt na dwóch EL84. Na pewno tak wysokie napięcie nie jest pod prostownik krzemowy. Poszukaj mojego projektu EVIL GHOST w DIY. Tam trafo dawało 2x366V i dałem radę je zaaplikować z prostownikiem na EZ81. Jakie Raa zapewnia twoje trafo wyjściowe? Dla 2xEL84 potrzeba Raa=8k ale jak będzie z przedziału 7-10 to też będzie chodzić.
  • e-miernikie-mierniki
    Tremolo
    Poziom 43  
    Może to lampa to AZ50? (czeski błąd) http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_az50.html
    Ale ona ma inny cokół? Może prościej, choć bardziej niehumanitarnie użyć zwykłych diod krzemowych (świętokradztwo) ale tańsze.

Żarzenie lampy to 4V - chyba, że dajesz większe bo mocno przysiada Z 4,5 na 4.
    virus*
    Poziom 12  
    Panowie mam pytanie odnośnie rezystorów:

- jeżeli na schemacie nie podano mocy, jakich należy użyć? mogą byc nawet najmniejsze (0,125W)?

- czy dla potencjometrów (głośnośc, barwa) istnieie jakiś wymóg odnośnie mocy?
    painlust
    W torze sygnałowym to mogą być i 0,125W, ale w torze sygnałowym powinny być metalizowane, a obecnie chyba trudno kupić coś poniżej 0,4W. W anodach i katodach polecam 0,5W. Potencjometry jakiekolwiek.

Ty lepiej przyznaj się co wymyśliłeś...
    virus*
    Poziom 12  
    Painlust, nic nie wymyśliłem (bynajmniej złego) :D

Posiadane rezystory z rozbiórki wzmacniacza w większości nie pasują do nowego schematu. Chciałbym je kupić nowe w sklepie, stąd pytanie.

Tak samo potencjometry, prawie wszystkie mam 1 MΩ i to liniowe. nowy potencjometr takiej mocy jak te (2W) kosztuje 14zł/szt.

Praca idzie mi powoli, mam mało wolnego czasu (dużo pracuję) Trafa, lampy, kondensatory zasilacza sa już w obudowie. Jestem obecnie na etapie robienia zasilacza, dzisiaj go skończę i może lampy do żażenia podłącze.
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Cytat:
    Painlust, nic nie wymyśliłem (bynajmniej złego)

Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz:
    http://bynajmniej.pl/bynajmniej-to-nie-przynajmniej

Cytat:
    ak samo potencjometry, prawie wszystkie mam 1 MΩ i to liniowe. nowy potencjometr takiej mocy jak te (2W) kosztuje 14zł/szt.

1) Regulacja barwy tonu nie zadziała, o ile w ogóle coś zadziała przy takich permutacjach pod górkę.
    2) Po co Ci aż 2W? Żeby zakłócenia zbierał?

Cytat:
    może lampy do żażenia podłącze.

Żarzyć, bo żar!
    painlust
    Nie wiem ile mają zwykłe Telpody ale podejrzewam, ze 0,25W i takie potencjometry wystarczą. 1M Liniowy w ogóle nie występuje w żadnej konstrukcji gitarowej lampowej. 1M logarytmiczny to wszelkiego rodzaju gainy; volume; mastery czy bass w korektorze typu Marshall. Ja już ci mówiłem abyś zapomniał o tym chassis z tego wzmacniacza i zrobił porządne jak sam szatan przykazał :). Elektrolity należy uformować jeśli się da. Jeśli nie da trzeba je zutylizować. Podkładki pod elektrolity posiadasz? Podejrzewam, że nie bardzo.

Dowiem się jakie Raa zapewnia twoje trafo wyjściowe?
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Temat zaczął schodzić na dyskusję nad mocą rezystorów, zatem przenoszę go w lepsze miejsce z Elektronika Retro.
    virus*
    Poziom 12  
    Moderator - Ty polonistykę skończyłeś ? :D Dzięki za sprostowanie.

Painlust: podkładki pod kondensatory są, założyłem. Chassis póki co zostaje, przecież wzmacniacz działał dobrze 20 lat temu w tej obudowie. Nie mam zamiaru jego zmieniać.

Co do Raa - :| nie wiem jak to się liczy.
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Cytat:
    Moderator - Ty polonistykę skończyłeś ?

Nie, gimnazjum, ale rolą moderatora jest m.in. pilnowanie pisowni.

Cytat:
    Chassis póki co zostaje, przecież wzmacniacz działał dobrze 20 lat temu w tej obudowie. Nie mam zamiaru jego zmieniać.

Ale będziesz mieć problemy z jego montażem.

Cytat:
    Co do Raa - Neutral nie wiem jak to się liczy.

Zajrzyj do noty katalogowej, podano tam gotową wartość.
    painlust
    Raa się nie liczy. Para EL84 potrzebuje Raa=8k. Bierzesz ten swój nieszczęsny transformator wyjściowy i podpinasz napięcie z gniazdka do odczepów anodowych. Przy okazji sprawdź czy na odczepie środkowym masz połowę napięcia z gniazdka. Pomierz napięcia na wtórnym. Oblicz przekładnię. Jeśli przekładnię podniesiesz do kwadratu i pomnożysz przez typowe wartości impedancji czyli 4/8/16 otrzymasz Raa dla tych impedancji. Jeśli któryś wynik będzie bliski 8kΩ to znalazłeś impedancję z którą współpracuje transformator.

Uparty jesteś jesli chodzi o te g...... chassis. Nie pomogę ci upchać tego wzmaka w tym serze szwajcarskim. Musisz sobie poradzić sam. Nie pytaj mnie o radę w tej kwestii.
    virus*
    Poziom 12  
    painlust napisał:
    Raa się nie liczy. Para EL84 potrzebuje Raa=8k. Bierzesz ten swój nieszczęsny transformator wyjściowy i podpinasz napięcie z gniazdka do odczepów anodowych. Przy okazji sprawdź czy na odczepie środkowym masz połowę napięcia z gniazdka. Pomierz napięcia na wtórnym. Oblicz przekładnię. Jeśli przekładnię podniesiesz do kwadratu i pomnożysz przez typowe wartości impedancji czyli 4/8/16 otrzymasz Raa dla tych impedancji. Jeśli któryś wynik będzie bliski 8kΩ to znalazłeś impedancję z którą współpracuje transformator.

Uparty jesteś jesli chodzi o te g...... chassis. Nie pomogę ci upchać tego wzmaka w tym serze szwajcarskim. Musisz sobie poradzić sam. Nie pytaj mnie o radę w tej kwestii.

I tak dużo mi pomogłeś , za co Ci serdecznie dziękuję.

Moje trafo głośnikowe podłączając uzwojeniem anodowym do sieci daje po stronie wtórnej 11V. Na odczepie środkowym po stronie pierwotnej mam połowę napięcia.

Jeżeli dobrze liczę Raa to:

235V/11V = 21,36 (przekładnia)

21,36² = 456,32

456,32 x 16 = 7301 Raa dla 16Ω (impedancję z którą współpracuje transformator)
    456,32 x 8 = 3650 Raa dla 8Ω
    456,32 x 4 = 1825 Raa dla 4Ω

Mam nadzieję że nie będę po raz kolejny ścigany za pisownię. W końcu wylądowałem w piaskownicy, a tam są inne wymogi :wink:
    painlust
    Dokładnie tak. 16Ω to impedancja z którą współpracuje te trafo. Jest to typowa impedancja dla głośników gitarowych. Może trochę mniej jest ich na rynku ale w sekondhandzie mogą chodzić nawet taniej niż ośmioomowe.
    virus*
    Poziom 12  
    Wczoraj zmontowałem zasilacz do końca. I mam kolejne pytanie.

Kilka dni temu, jak podłączyłem lampę prostowniczą AZ11 do transformatora zrobiłem pomiar napięcia stałego na lampie. Zamontowałem tylko pierwszy kondensator tzn 50µF/450V zamiast 32µF oraz rezystor 220k 1W (punkt A na schemacie).

https://obrazki.elektroda.pl/2_1243423511.gif

Napięcie zmierzone to 348V.

Po zbudowaniu kompletnego zasilacza (A, C, D) Dokonałem ponownego pomiaru napięcia w punkcie A - wyniosło 420V

Kondensatory elektrolityczne 32µ zastąpiłem kondensatorami 50µ, pozostałe elementy zgodnie ze schematem zasilacza.

Dlaczego napięcie tak znacznie wzrosło? Kondensatory podbiły, czy może z lampą jest coś nie tak? A może to naturalna sprawa.
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    virus* napisał:
    Kondensatory podbiły, [...] to naturalna sprawa.

Sam sobie odpowiedziałeś ;)
    virus*
    Poziom 12  
    Zmontowałem układ, ale bez przedwzmacniacza (sam koniec mocy)
    Dokładnie tak jak na schemacie, z tym że na lampie prostowniczej AZ11. Strasznie byłem ciekaw czy te lampy jeszcze zadziałają.

W stopniu końcowym EL84 i 6P14P. Nie mam dwóch identycznych.
    ECC83 nie posiadam, włożyłem zamiast niej ECC82 (mam jeszcze ECC85 - czy nie lepiej tej użyć?)
    4 głośniki samochodowe po 4Ω zlutowałem szeregowo żeby uzyskać 16Ω. Do wejścia podłączyłem odtwarzacz mp3 i ..... zagadało od pierwszego kopa ! :angel:

Radocha jak nie wiem co :D Nic nie buczy, nic nie trzeszczy. Wzmacniacz gra czyściutko, ale cicho. Domyślam się że to sprawa słabego wysterowania końca mocy.

Oczywiście w następnej fazie budowa przedwzmacniacza zgodnie ze schematem.

Problemem jest zasilanie, po zmontowaniu układu spadło ono znacznie. domyślam się że i to przyczyniło sie do spadku mocy:

W miejscu gdzie ma być 360V mam 320V
    W miejscu gdzie ma być 335V mam 299V
    W miejscu gdzie ma być 315V mam 287V

Poradźcie jak rozwiązać ten problem. Lampę prostowniczą zastąpić mostkiem? Trochę mi szkoda tego prostownika retro. :|

Taki spadek napięcia znacznie obniży moc wzmacniacza? Chodzi o to pierwsze napięcie 320 (zamiast 360V).
    Pozostałe 2 napięcia mógłbym zmienić na takie jak w schemacie podstawiając inne wartości rezystorów.
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Zamiast AZ11 wstaw AZ12 lub AZ4. Teraz może być przeciążana w szczytach sygnału. Nawet takie napięcia są poprawne ;) Zmierz prąd pobierany z zasilacza byśmy mieli 100% pewności.
    virus*
    Poziom 12  
    Zmontuję przedwzmacniacz i wtedy na gotowym układzie podam jaki wyszedł prąd. Dzięki za sugestię.

Tak jak wspomniałem użyłem lampy ECC82 zamiast ECC83. Mam takie 2 szt.
    Wczoraj coś mnie tknęło i zamieniłem lampy, żeby sprawdzić czy ta druga ECC82 również działa. Okazuje się że na drugiej lampie wzmacniacz gra znacznie głośniej, ale słychać "bzyczenie" w głośniku. Nie ma żadnego zniekształcenia dźwięku, tylko w tle ten bzyk. Przy pierwszej lampie pewnie też lekko bzyczało, ale wzmacniacz grał o wiele ciszej i pewnie nie było tego słychać tak wyraźnie. W związku z tym mam 2 pytania:

- można sie jakoś tego pozbyć ?
    - czy nie lepiej zastosować ECC85 zamiast ECC82?
    painlust
    Inwerter tego wzmacniacza jest zaprojektowany pod ECC83. Można tu zastosować ECC85 ale trzeba przełozyć żarzenie bo ta lampa jest żarzona inaczej niż ECC82. Na pewno będzie głośniej. Buczenie może być spowodowane bardzo wieloma czynnikami. Oprócz montażu na którym się nie znasz, prze marne chassis na które się uparłeś po nierówne lampy mocy, a to jest bardzo prawdopodobne.
    virus*
    Poziom 12  
    Znalazłem przyczynę brumienia, potencjometr od regulacji głośności.
    Kiedy jest w położeniu środkowym w głośnikach brumi najbardziej . W położeniach skrajnych (minimum i max) zakłócenie znika. Oczywiście ekranowałem jego obudowę i przewody, ale widocznie jest już do wymiany. To staroć z rozbiórki poprzedniego wzmacniacza.

Czy ktoś z Was może zidentyfikować tą lampę. Na pewno to podwójna trioda, serii ECC 81-83 ale dokładniej nie potrafię określić. Napisy były białe, ale zmazały się.
    Lampa po podłączeniu żarzenia chyba nie świeci poprawnie, wydaje mi się że powinny się palić 2 małe punkciki, po jednym nad każdą triodą. Żarzy się tylko jedno włókno :|

Wzmacniacz gitarowy lampowy - szukam nazwy, instrukcji. Wzmacniacz gitarowy lampowy - szukam nazwy, instrukcji. Wzmacniacz gitarowy lampowy - szukam nazwy, instrukcji. Wzmacniacz gitarowy lampowy - szukam nazwy, instrukcji.

Odnośnie tego żarzenia ECC85. Jakoś nie mogę dojść czytając inne tematy w jaki sposób ją podłączyć. Z opisu wywnioskowałem że włókna żarzenia są podpięte równolegle do wyprowadzeń 4 i 5 a nie w szereg tak jak to sie ma w przypadku np. ECC83.

Dobrze zrozumiałem że lampę żarzy się podłączając napięcie 6,3V pod wyprowadzenia 4 i 5 oraz dodatkowo do pinu 9 podłączana jest masa ?
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    virus* napisał:
    Znalazłem przyczynę brumienia, potencjometr od regulacji głośności.
    Kiedy jest w położeniu środkowym w głośnikach brumi najbardziej . W położeniach skrajnych (minimum i max) zakłócenie znika. Oczywiście ekranowałem jego obudowę i przewody, ale widocznie jest już do wymiany. To staroć z rozbiórki poprzedniego wzmacniacza.

Objaw nie wskazuje potencjometru jako jednoznacznego winnego - sprawdź ekranowanie przewodu i elementów między potencjometrem a kolejną lampą.

virus* napisał:
    Lampa po podłączeniu żarzenia chyba nie świeci poprawnie, wydaje mi się że powinny się palić 2 małe punkciki, po jednym nad każdą triodą. Żarzy się tylko jedno włókno :|

Jak rozumiem 6,3V podałeś między końcówkę 9 a połączone razem 4 i 5?

virus* napisał:
    Odnośnie tego żarzenia ECC85. Jakoś nie mogę dojść czytając inne tematy w jaki sposób ją podłączyć. Z opisu wywnioskowałem że włókna żarzenia są podpięte równolegle do wyprowadzeń 4 i 5 a nie w szereg tak jak to sie ma w przypadku np. ECC83.

Dobrze zrozumiałem że lampę żarzy się podłączając napięcie 6,3V pod wyprowadzenia 4 i 5 oraz dodatkowo do pinu 9 podłączana jest masa ?

Dokładnie tak, w ECC85 na końcówce 9 wyprowadzony jest ekran między systemami.
    virus*
    Poziom 12  
    Cytat:
    Jak rozumiem 6,3V podałeś między końcówkę 9 a połączone razem 4 i 5?

Podpiąłem 6,3 V do pinów 4 i 5. Świeci tylko jedno włókno (nad jedną triodą).
    painlust
    No to nie wiem co to za lampa bo podłączając 6,3V pomiędzy 4 i 5 w lampach typu ECC82/81/83 (pomijam w tym momencie że powinny być tak żarzone z 12,6V, a nie z 6,3V ale do testów niech będzie) to powinny się żarzyć oba systemy, albo zaden z nich w przypadku uszkodzenia któregokolwiek z nich). Nie widzę za to ekranu typowego dla ECC85, a ona mogła by się tak zachowywać. Inne lampy żarzone z 6,3V tak jak ECC85 mają dużo szersze anody (np ECC88). Wygląda, ze musi być to jakać trioda z równolegle połączonymi żarnikami, ale jaka to nie wiem. Jesli żarzyłeś ECC82 podając na piny 4 i 5 6,3V to ja się wcale nie dziwię, że to cicho grało...
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    painlust napisał:
    No to nie wiem co to za lampa bo podłączając 6,3V pomiędzy 4 i 5 w lampach typu ECC82/81/83 (pomijam w tym momencie że powinny być tak żarzone z 12,6V, a nie z 6,3V ale do testów niech będzie) to powinny się żarzyć oba systemy, albo zaden z nich w przypadku uszkodzenia któregokolwiek z nich). Nie widzę za to ekranu typowego dla ECC85, a ona mogła by się tak zachowywać.

Kształt bańki i talerzyka może sugerować że to wyrób rosyjski/radziecki.
    painlust
    Nie znam rosyjskiej triody mającej tak wąskie anody. Rosjanie nie nanosili zmywalnych napisów. Ich oznaczenia są chyba nie do usunięcia.