Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysoka temperatura procesora AMD Phenom x4 920

opal25 22 Lis 2010 19:54 6045 31
  • #1 22 Lis 2010 19:54
    opal25
    Poziom 8  

Witam!!! jestem tu nowy. Na początek może wszystkich pozdrowię. Pozdrawiam!! A teraz do rzeczy. Mam problem z wysoka temp. płyty głównej i procesora.
    Procesor wymieniłem na nowy tylko chłodzenie zostało po procesorze AMD 64 x2 4200+
    Dało by radę jakoś obniżyć tę temperaturę bez wymiany wentylatora.
    Dodam , że to jest temp. komputera po odpaleniu.
    A tak wygląda po graniu w Gothic 4 15 minut grania.

0 29
  • #2 22 Lis 2010 19:59
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Ten Phenom ma TDP125W, poprzedni procesor miał 65W. Musisz zmienić chłodzenie na wydajniejsze, to jest dla niego za słabe.

Dodatkowo zmierz napięcia bo to co pokazuje everest dla 5V to zgroza.

0
  • #3 23 Lis 2010 11:17
    leven
    Poziom 37  

Sciagnij i uruchom hwmonitor.
    Zagraj w gothica i daj zrzut z hwmonitora oraz everesta.
    Bedzie porownanie.

Podaj model plyty glownej, bo widze, ze NB jest mocno goracy a sekcja zasilania zaraz wyparuje (jezeli czujnik "plyta glowna" jest PWM).

http://www.sendspace.com/file/tu był link do pirata
    http://www.sendspace.com/file/0v4h5m

Moderowany przez jankolo:

Nie podawaj linków do pirackiego oprogramowania, a hwmonitor pobiera się stąd: http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

0
  • #4 23 Lis 2010 17:15
    Razor509
    Poziom 27  

Ja bym się bał o tego proca przy takich temperaturkach, a jeszcze bardziej o MoBo.
    Jeżeli ten wentylator po tym Athlonie X2, to fabryczne boxowe chłodzenie, to radzę je wymienić i dodatkowo zakupić jeszcze jakąś porządną pastę do tego.

0
  • #5 24 Lis 2010 20:31
    opal25
    Poziom 8  

Pasty nałożyłem dość sporo bo przeczuwałem , że może być kiepsko. A teraz troche faktów.
    Temperatura w stanie spoczynku
    A to po 10 min grania
    A płyte główną ma Gigabyte GA-M52L-S3(AM2+)

0
  • #7 24 Lis 2010 20:44
    Razor509
    Poziom 27  

opal25 napisał:
    Pasty nałożyłem dość sporo

Nadmiar pasty może być też szkodliwy... Polecam poczytać jakieś tutoriale odnośnie prawidłowego nakładania pasty bezpośrednio na rdzeń lub ihs.
    Pomyśl co może się stać w przypadku kiedy ktoś stosuje np. pastę na bazie srebra, nakłada zbyt dużą ilość i ta zaczyna mu ściekać po procesorze...
    Ponadto, aby pasta uzyskała optymalne właściwości musi się "wygrzewać" przez jakiś czas, oczywiście w Twoim przypadku przy takich temperaturach nie polecam na tą chwilę stosować tego zabiegu, gdyż zamiast poprawy możesz zyskać odwrotny efekt do zamierzonego.

0
  • #8 24 Lis 2010 21:16
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Po 15 min grania dotknij radiatora procesora i mostka. Dotknij też mosfety zasilające procesor. Napisz, który z tych elementów parzy. Jeżeli dojdzie do najprawdopodobniejszej sytuacji, czyli spalisz zasilacz procesora, co spowoduje podanie 12V na procesor, to będziesz miał po płycie i po procesorze. A gwarantuję, że przy 100stC te mosfety długo nie podziałają.

0
  • #9 04 Gru 2010 14:51
    opal25
    Poziom 8  

wystarczy , że zbliżę rękę do kompa (mam zdjętą obudowę) to już czuje gorąco jakie tam panuje. Zamówiłem już lepsze chodzenie, mam nadzieje że to pomoże.

0
  • #10 04 Gru 2010 16:40
    makkak
    Poziom 18  

A nie kręciłeś proca? Może masz za wysokie napięcie ustawione? Polecam aplikację Right Mark CPU Clock Utlility, korzystam z niej już wiele lat, obniża taktowanie i napięcie procesora (dobrać eksperymentalnie) i procesor nawet w stresie działa stabilnie i jest w miarę chłodny. Ja daje mniej więcej takie ustawienia: (procesor athlon X2 4800+)

- power saving 1000Mhz voltage: 1.1V
    - pośrednie ustawienie 18000Mhz 1.15V
    - max power (nie pamiętam jak jest taktowany na max bo pisze z netbooka) ale daje max taktowanie i napięcie 1.2V

Od 2 lat już tak chodzi, stabilnie, cicho i chłodno.

Dodatkowe plusy to mniejsze zużycie energii, mniejsze obciążenie układów zasilania, same plusy :)

Innym rozwiązaniem jest włączenie AMD Cool & Quiet które zapewne masz na płycie, ja jednak wolę ręcznie (lub automatycznie przez odpowiednie ustawienie RM CCU) to kontrolować, dodatkowo mogę obniżyć napięcie przy max taktowaniu (czego C&Q nie robi), a jak wiem z doświadczenie popartego graniem na stabilność to nie wpływa.

0
  • #11 04 Gru 2010 17:13
    Kosa1337
    Poziom 26  

podstawowa sprawa ci ty masz za zasilacz bo te napięcia to jakaś masakra później zrób reset biosu jeśli to nie pomoże to pomyślimy dalej

0
  • #12 04 Gru 2010 17:17
    makkak
    Poziom 18  

Gdzie Ty tam widzisz jakąś masakrę? Jeszcze biorąc po uwagę że to nie są wyniki pomiarów tylko odczyty programowe?

0
  • #13 04 Gru 2010 17:27
    Kosa1337
    Poziom 26  

nie każdy podchodzi co dzień z miernikiem do komputera ale sprawdzając temperatury widzimy tez takie napięcia warto się tym zaciekawić bo wychodzą dużo nad normę nawet jak na miernik programowy. Myślę, że to dobry powód aby chwycić za miernik i nie pozostawiać tego obojętnie. Myślę że się ze mną zgodzisz.

Kopiłeś sam procesor? Był używany? Czy przy starym procesorze też miałeś takie temperatury P.głównej?

edit:

po dłuższym zastanowieniu widzę że używasz energy saver i przy spoczynku procesor zabiera 55w(przez obniżenie napięcia) proszę wklej wynik z hw monitor podczas obciążenia everestem a nie po zakończeniu tego testu bo chcę zobaczyć jakie masz Vcore ustawione przy maxymalnym obciążeniu, najprawdopodobniej za duże. Przy dławieniu jest ono aż 1,2V.

0
  • #14 05 Gru 2010 18:45
    opal25
    Poziom 8  

więc tak : zasilacz jakiś XILENCE GAMING 600W, procesor poprzedni jak kolega makkak athlon X2 4800+ no i na tym chłodzeniu pozostałem a teraz zakupiłem coś takiego
    http://allegro.pl/xilence-am2-pro-am2-am2-am3-940-939-754-pwm-cichy-i1334608567.html
    więc mniemam , że samo chłodzenie nie załatwi sprawy. Poprzedni procek był podkręcany , ale nie mogłem odpalić kompa po zmianie na nowy procesor i coś tam niby zmieniałem w biosie ale nie wiem dokładnie co bo za "silny" w biosie nie jestem.

Dodano po 27 [minuty]:

mam problem z programem Right Mark CPU Clock Utlility nie mogę znaleźć pod win7 i te , które są dostępne nie działają.

Dodano po 3 [minuty]:

resetuje biosa , zobaczymy co będzie

Dodano po 51 [minuty]:

Zrobiłem reset przed chwilą grałem temp 82 stopnie (10min grania)
    A co z tym napięciem zrobić gdzie to moge ustawić??

0
  • #15 05 Gru 2010 18:54
    makkak
    Poziom 18  

RM Clock ja używam z powodzeniem na stacjonarce (Win 7 43bit) i działa bez problemu, może chodzi o uprawnienia administratora? Kliknij prawym na ikonce RM Clock i wybierz uruchom jako administrator.

Tu masz screen z ustawieniami odnośnie taktowania (mnożnik) i napięcia (V).

Po ustawieniu parametrów w każdym z profili (power saving, maximal performance, performance on demand) zaznaczasz które mają być używane.

0
  • #16 05 Gru 2010 20:19
    opal25
    Poziom 8  

nie wiem co jest grane program się instaluje poprawnie dodaje do rejestru i ERROR uruchomienie jako administrator nic nie dało cały czas błąd

Dodano po 24 [minuty]:

0
  • #17 05 Gru 2010 20:30
    makkak
    Poziom 18  

Czyli masz windows 7 64bit tak? Niestety pod 64bit nie działa :(

Może zobacz te ustawienia BOISu jeszcze raz, wejdz i daj load defaults albo coś podobnego, następnie włącz jeszcze dodatkowo opcję Cool and Quiet. Zwróć uwagę jak miałeś ustawioną opcję kontrolera SATA czy na emulowanie ATA czy na AHCI (bo może nie wstać system po przywróceniu ustawień domyślnych).

0
  • #20 05 Gru 2010 21:55
    opal25
    Poziom 8  

bez przesady chłodzenie powinno wystarczyć raczej. A co do reseta to wyjąłem baterie na 15 min włożyłem ją z powrotem i w biosie wybrałem "przywróć ustawienia domyślne" uruchomiłem kompa i jest bez zmian jeżeli chodzi o napięcia. Ale rozmawiałem z moim bratem informatykiem i powiedział , że te wartości nie są takie złe chociaż mogły by być trochę niższe.
    Ale powiedzcie mi czy po wymianie samego procesora mogły się zwiększyć wartości napięcia czy raczej przy poprzednim procku były one takie same?

Dodano po 9 [minuty]:

Cool and Quiet to mam ustawione na AUTO

0
  • #21 05 Gru 2010 22:06
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

82stC podczas grania? To jest "dobrze ale mogło by być lepiej"?!
    W spoczynku temp. ma być n ie większa niż 40stC, podczas pełnego obciążenia nie ma przekroczyć 60stC.

0
  • #22 05 Gru 2010 22:07
    Kosa1337
    Poziom 26  

proszę powiedz czy używasz energy saver? napięcie na rdzeniu powinno być max 1,3V

0
  • #23 05 Gru 2010 22:16
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie, nie używam. Nie używam w ogóle CnQ ani innych "oszczędzaczy".

Odinstaluj rightmarka i inne programy, które mogą próbować softowo zmieniać napięcie. Potem uruchom CPU-Z i daj screen. Powinno być 1,3V, bo takim napięciem jest zasilany ten procesor. Jeżeli będzie inne, to możesz sobie wejść w BIOS i ustawić te 1,3V.

0
  • #25 05 Gru 2010 22:46
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

No, napięcie obniżone do 1,1V, prędkość zredukowana do 800mhz, a pod pełnym obciążeniem ile będzie? (albo wyłącz cnq). Bo z tego co pamiętam to ten phenom w przypadku włączonego CnQ powinien na najniższym biegu mieć 0,9V.

0
  • #26 05 Gru 2010 23:48
    makkak
    Poziom 18  

A może po prostu CPU jest uszkodzone, albo płyta?

0
  • #27 06 Gru 2010 00:03
    opal25
    Poziom 8  

chwile grałem ale zaczęło robić się ciepło pod obudową i wyłączyłem gre

Dodano po 34 [sekundy]:

wyłączone CnQ

Dodano po 7 [minuty]:

chyba włącze CnQ z powrotem na auto bo teraz wartości nie zmniejszyły się nawet po chwili spoczynku komputera a wtedy troche spadło

0
  • #28 06 Gru 2010 15:26
    opal25
    Poziom 8  

przed chwila włączyłem kompa i od razu sprawdziłem temp. kompa i czy to możliwe ,że na dzień dobry mam aż 52 stopnie C.?

Dodano po 1 [minuty]:

i procesor na 140.40 W??

0
  • #29 06 Gru 2010 16:41
    fruuu
    Poziom 14  

opal25 napisał:
    przed chwila włączyłem kompa i od razu sprawdziłem temp. kompa i czy to możliwe ,że na dzień dobry mam aż 52 stopnie C.?

Jeśli nadal masz chłodzenie z procesora 65W to ~50 stopni jest możliwe nawet po kilkudziesięciu sekundach pracy.

0
  • #30 06 Gru 2010 23:28
    opal25
    Poziom 8  

nowe chłodzenie założone. Grałem ponad 2 godziny w Gothic 4 i temp proca to 65 stopni C

0