Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ogrzewanie piecemi akumulacyjnymi

majka57 21 Sty 2011 17:15 33225 37
    Margo05
    Poziom 9  
    mirrzo napisał:
    Margo05 napisał:
    Hihihi, no przecież nie do każdej łazienki się nadają :D Muszą być spełnione określone warunki: od bardzo dobrej wentylacji poprzez umiejscowienie do wielkości łazienki... W standardzie piece mają różne stopnie ochrony - osobiście spotykam się również z takimi, które mają zabezpieczenie przeciwbryzgowe, montowane wewnątrz urządzenia - ich stopień ochrony to IPx4.

Powinieneś o tym napisać, bo jak wiesz, wiadomość poszła w świat.
    A tych, z IPx4 jest nadal niewiele.
    Z reguły występują z dwójką, co uniemożliwia stosowanie ich w łazienkach.

Słusznie piszesz. Przepraszam, czasem zapominam, że nie każdy musi wiedzieć o takich szczegółach :)

zbigmaz1 napisał:
    majka57 nie wiem czy jeszcze Cię interesuje ogrzewanie elektryczne i czy już coś wybrałaś.
    Jest jeszcze jedna propozycja która jest godna uwagi, chociaż znam ją tylko z TEJ strony. Trzeba by jeszcze bardziej poszukać aby coś więcej było wiadomo zanim się to kupi. Kosztuje trochę drogo ale może się opłaci.
    Może ktoś z kolegów z forum spotkał się z czymś takim?

Promienniki na podczerwień mają niewątpliwie sporą zaletę - nie ma strat spowodowanych ogrzewaniem powietrza. Nie jestem jednak przekonana, czy są odpowiednie do mieszkania.
    Promienniki działają na zasadzie promieniowania słonecznego, czyli ogrzewają powierzchnię "przedmiotów" na którą padają promienie, a nie powietrze. Dopiero nagrzane powierzchnie oddają ciepło, ale ile go oddadzą zależne jest od materiałów z jakich są wykonane oraz czasu promieniowania. W praktyce wygląda to np. tak:
    1. przy promienniku podwieszonym pod sufitem: mamy pokój, w nim stoi biurko, regał i łóżko - zazwyczaj siedząc przy biurku nasze nogi schowane są pod blatem. Używając promiennika podsufitowego promienie padają z góry, w efekcie ogrzewają: blat biurka, część tułowia, powierzchnię łóżka, górną powierzchnię regału (ew. nieco pólek jeśli jest odpowiedni kąt padania promieni) i podłogę nieosłoniętą meblami. Niestety, w tym układzie nasze nogi, schowane pod blatem biurka, nie odczują ciepła promieni i będą marzły (przerobiłam to, niestety, na własnej skórze). Owszem, powierzchnia biurka może się w końcu nagrzać, ale też dłuuugo potrwa zanim nieco ciepła zacznie "przenikać" przez blat. Chociaż zawsze można użyć szklanego blatu :) Będzie jak w szklarni :)
    2. przy promiennikach naściennych: zasada działania identyczna - promienie ogrzewają pierwszą napotkaną powierzchnię. Ma to sen tylko wtedy, gdy wszystkie meble stoją pod ścianami i nic nie będzie "zagradzało drogi" promieniom. Jeśli np. zamontujemy taki grzejnik pod oknem, a na środku pokoju postawimy kanapę, bo mamy ochotę mieć wygodne siedzisko przed telewizorem, czy też taki wystrój nam się podoba, to efekt będzie taki, że promienie idące z grzejnika nagrzeją napotkaną powierzchnię kanapy i będzie ona ciepła. Jednak po drugiej stronie będzie taka temperatura jaką ma powietrze w pomieszczeniu. Sokoro nieogrzewane, to raczej chłodne...

Promienniki podczerwieni są świetnym rozwiązaniem dla kościołów, gdzie nie ma sensu ogrzewać całego pomieszczenia, które zazwyczaj ma kilka, do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów. Montuje się je wtedy na wysokości ok. 3-5 metrów i kieruje w miejsca, które chcemy ogrzać. Wierni przebywający na mszy nie odczują tak dotkliwie braku ogrzewanego powietrza tam gdzie promienie nie docierają - sa tam zazwyczaj ok. godziny, w domu to już mniej komfortowe.

Promienniki bardzo często wykorzystywane są w dużych halach, np. magazynowych, transportowych, w których nie ma potrzeby utrzymywać wysokiej temp. ... Mając np. halę transportową o kubaturze 10.000 m3, na której znajdują się trzy stanowiska do obsługi samochodów ciężarowych, na ogrzewanie całości będziemy potrzebowali wielu kilowatów. Uzyskanie ich jakąkolwiek drogą będzie bardzo kosztowne, a biorąc jeszcze pod uwagę częste wjazdy i wyjazdy samochodów, straty ciepła będą ogromne. Aby zminimalizować koszty często montuje się właśnie promienniki podczerwieni. Odpowiednio usytuowane ogrzeją stanowiska pracy, nie będą natomiast niepotrzebnie ogrzewać powietrza.

Dużym plusem promienników podczerwieni jest ich używanie tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy. Załóżmy, że pracownik wchodzi na stanowisko pracy (znajdującym się na wyżej wspomnianej hali) o godz. 8. Przy wejściu włącza promiennik, powiedzmy o mocy 3 kW (do ogrzania ok. 20-30 mkw w zależności od wysokości montażu). Pracuje do 17 i o tej też promiennik wyłącza. Zużywa przez ten czas 27 kW x trzy stanowiska = 81 kW. Koszt ok. 45 zł. (założyłam stawkę 0,55 zł/kW). Hala pracuje 20 dni w miesiącu czyli ogrzewanie wyniesie ok. 900 zł. Ogrzanie i utrzymanie temp. odpowiedniej do pracy ludzi w hali o kubaturze 10000m3, przy innych rozwiązaniach, z pewnością wyniesie znacznie więcej.

Przeczytałam info na stronie i odniosę się do kilku spraw:
    1. "Promieniowanie podczerwone, które emituje każde ciało (nawet lód!) jest absorbowane przez każdy obiekt będący w polu jego promieniowania, gdyż każdy obiekt pochłania promieniowanie podczerwone i emituje je, w postaci ciepła, do otoczenia.
    Każdy obiekt pochłania i emituje ciepło – ale nie powietrze."
    odp. Owszem, ale czas nagrzewania jest różny w zależności od użytych materiałów. Mając na uwadze oszczędności należałoby ograniczać czas działania promienników, a ograniczony czas to ograniczona absorpcja. Aby ściany i meble mogły oddawać zaabsorbowane ciepło, promienniki musiałby chodzić niemal non stop, a to kłóci się z ideą "tanie - bo używam, kiedy potrzebuję i nie ogrzewam niepotrzebnie powietrza"
    2. "Właściwie dokonany dobór płytowego grzejnika poczerwieni "Infrapower" do wielkości i kubatury danego pomieszczenia – ze względu na prawie 100% efektywność grzewczą ogrzewania podczerwienią - pozwala zaoszczędzić pomiędzy 30 do nawet 60% kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym w porównaniu do kosztów ogrzewania gazem, ropą, węglem, czy nawet tanimi peletami!" - no właśnie..., nie ma słowa o piecach akumulacyjnych :)

Pozdrawiam
    Margo05
    Poziom 9  
    mirrzo napisał:
    Witam kobietę FACHOWCA na forum :)

Dziękuję pięknie za powitanie i uznanie :)
    zbigmaz1
    Poziom 18  
    Powitać FACHOWCA. Szczerze to nie spodziewałem się tak wyczerpującej odpowiedzi. Dzięki za tak obszerny wykład na temat tych promienników i oświecenie w tym temacie :idea: :D :idea:
    Margo05
    Poziom 9  
    Dziękuję pięknie :) Choć późno, ale szczerze :D
    W miarę moich możliwości służę pomocą w doborze ogrzewania :)
    butibuma
    Poziom 9  
    Witam.

Niedawno zainstalowałem w swoim mieszkaniu 35 m2 (dwa pokoje 15m2 - 3 kilowaty, 8 m2- 2 kilowaty) dwa piece dynamiczne oraz w kuchni piec statyczny 1,7 kilowata.dodatkowo w łazience ogrzewacz szybkonagrzewajacy o mocy 2 kilowaty. Mieszkanie miesci sie na 3 pietrze w bloku z cegly z lat 30 ubieglego wieku. dwie sciany wychodzace na podworze a po bokach zamieszkane przez sąsiadów.

Mam oczywiscie licznik 2- taryfowy i obecnie cena jest nastepujaca 1- strefa 0,58 gr a druga strefa - 0,33 gr.

Przez miesiac prowadziłem zapiski zuzycia prądu i ksztaltuje sie na poziomie 8- 11 zł za dobę.

W sklad ceny wchodzi codzienne uzytkowanie nastepujacych urzadzen:

- piece akumulacyjne temp w domu 22 stopnie
    - bojler 80 l - temp wody 55 stopni
    - płyta indukcyjna
    -zmywarka
    - pralka
    -ogrzewacz w łazience
    -lodówka
    - komputer
    - 2 telewizory
    - akwarium

jak za całośc to cena przystępna i to bardzo.

Cena montazu i koszt zakupu to ok. 7000 ale dostałem ... dofinansowanie z gminy za zmiane sposobu ogrzewania z weglowego na ekologiczne w kwocie ... 4200zł.

Tak więc całośc dała kwote ok 3000 co w porównaniu za koszt instalacji gazowej w cenie 10-11 tys jest cena atrakcyjna a na pewno cena za ogrzewanie gazowe i gaz byłaby porownywalna.
    robet14
    Poziom 9  
    Witam wszystkich, zgodzę się z butibuma, ja również posiadam piece akumulacyjne. Ale przed zakupem dużo o nich poczytałem (www.inproel.pl) za nim się zdecydowałem na ogrzewanie elektryczne. Nie ma co tu się rozpisywać bo widzę że koledzy już wszystko wyjaśnili. Dołączam się z moją opinią że piece akumulacyjne dynamiczne naprawdę opłaca się instalować. Jeśli dobrze będziemy nimi zarządzać to rachunki nie będą duże.
    Pozdrawiam
    radinjo
    Poziom 1  
    Margo05, dzięki za dotychczasowe wyjaśniające informacje. Też skłaniam się do tego, aby zakupić piece akumulacyjne. Ponieważ jest to inwestycja w pomieszczenia biurowe (2) , zastanawiam się nad piecami używanymi, sprowadzonymi z Niemiec, mam aukcję: http://allegro... i z odpowiedzi sprzedawcy wiem, że piece te mają 6 lat. Czy to dużo czy mało? Czy cena jest adekwatna? Jak musi być przystosowana moja instalacja elektryczna?, Póki co wiem, że mam 3 fazowy licznik, ale nie wiem jak wygląda kwestia samej instalacji (chyba są dwa obwody odrębne zrobione, ustalam to z właścicielem lokalu) . Pokoje mają 12 m2 i 20m2, stare budownictwo , kamienica, okna w miarę szczelne, dodatkowo na ścianie i suficie są płyty nidagips. Czy wystarczą piece 2 i 3 kV ? Jak to zamontować, czy konieczny jest elektryk?z góry dziękuję za odpowiedzi i cenne informacje.

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem link do aukcji