Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alternatywa dla Tannoy Mercury M2

Woo15 22 Lis 2010 22:14 2273 1
  • #1 22 Lis 2010 22:14
    Woo15
    Poziom 1  

Witam, to mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość.

Mam w tej chwili Tannoye Mercury M2, stoją na solidnych stendach w pokoju 14 m2 (2,6x5,4). Raczej kiepsko wygłuszony, dużo gołych, płaskich ścian, na podłodze dywanik. Kolumny stoją wzdłuż krótszej ściany, ok 1 m od niej, rozstawione na odległość około 1,5 m (i tak musi zostać, innej możliwości zbytnio nie ma).
    Podłączone jest to do przedwzmacniacza i końcówki Rotel RB-850/RC-850 (z czasem planuję zmienić), Harman/Kardon HD710, DVD Philips DVP5990.

Słucham bardzo różnej muzyki, ale głównie to jazz, rock(np. Pink Floyd, Dream Theater), czasem metal. Z CD, ale też MP3 z Philipsa. I jeśli w jazzie to fajnie brzmi i mi się podoba, to przy rocku, gdzie jest więcej dźwięków, instrumentów jednocześnie, tworzy się chaos, nie da się tego słuchać. Wczoraj włączyłem płytę zespołu Daath (trash metal), która podobała mi się u kumpla na KEF C7, wyłączyłem po 15 sekundach, bo była to po prostu kakofonia.

Tu moje pierwsze pytanie, czym zastąpić posiadane kolumny. Czy w takim pokoju jest sens kupować kolumny podłogowe?

Moje typy to Wharfedale Diamond 10.5 (słyszałem przez chwilę 10.7 i zrobiły na mnie pozytywne wrażenie), Monitor Audio M4, Kef C5.

Bo jeśli chodzi o bas, to ten z podstawkowych Tannoji jest w zupełności wystarczający.

Drugie pytanie, czy kupując kolumny podstawkowe do 2000 zł (np. MA BX2 lub RX1, KEF IQ30, Mission M62i, Wharfedale 10.2, Dynaudio DM 2/6, Dali Lektor 3) lub ewentualnie podłogowe w podobnej cenie, odczuję skok jakościowy w stosunku do obecnie posiadanych kolumn? Inna sprawa, że brakuje im "zadziorności" w rocku, są zbyt łagodne, jeśli mogę to tak określić. Mają też mało zróżnicowane i wycofane, wysokie tony. Blachy brzmią mało przekonująco i jednostajnie. Szukam kolumn bardziej uniwersalnych.

Mam takie "szczęście", że w moim niezbyt dużym mieście mam od siebie do porządnego salonu audio jakieś 500 m, więc z odsłuchem nie ma problemu. Problem może być taki, że nie jestem osłuchany i nie wiem zbytnio, na co zwracać uwagę. Byłem w salonie z kumplem, kiedy wybierał swoje kolumny (wybrał C7). Słuchaliśmy Mission m34, Kef IQ50, IQ70, C7, Dali Concept 6. Pamiętam, że nie słyszałem niestety dużej różnicy w brzmieniu w/w kolumn. Pamiętam, że Mission były bardzo przebasowione, Dali jakieś takie bezpłciowe, IQ urzekły mnie stereofonią i ogólnie klasą dźwięku.
    Na co zwracać uwagę przy odsłuchu? Obawiam się sytuacji, że coś świetnie zabrzmi w salonie a po przyniesieniu do mojego, niewielkiego pokoju będzie porażka.

Przepraszam, za zagmatwany post, chciałbym napisać wszystko na raz i tak jakoś wyszło.

0 1
  • #2 23 Lis 2010 13:40
    zukzukzuk
    Poziom 20  

Cześć!
    Pisałem również na forum audio.
    Dopiszę tylko. Mam podstawy, żeby twierdzić że już od 500 zł znajdziesz starsze monitory, które będą bardziej rozdzielcze na górze, muzykalne i nie zgubią się w orkiestrze.
    Ale jak piszesz - nie można sugerować się tym, co zagra w salonie! U siebie, w innej akustyce - może być całkowicie inaczej...

Do Twego pokoju powinny się zmieścić także zamknięte (bez otworu BR) podłogówki.

P.S.
    Spójrz na pw. na forum audio...

0