Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o opinię na temat sirio, superstar, yosan. Co wybrać?

M_aciek19 23 Lis 2010 00:01 7801 12
  • #1 23 Lis 2010 00:01
    M_aciek19
    Poziom 8  

Witam

Jestem nowym użytkownikiem CB radia zakupiłem w trasie zestaw składający się z radiotelefonu magnum mx oraz jednej z najtańszych antenek na rynku - farun jba 252 ok 100cm cały zestaw kosztował mnie 200zł. Wszystko było by fajnie jednak zauważyłem że z czasem jakoś nadawania słabnie. Podczas strojenia swr wynosił około 1.1~1.2. Aktualnie zasięg na nadawaniu to około 3km przy czym osoba odpowiadająca słyszy mnie kiepsko a ja ją bardzo dobrze, odbiór to jakieś 5km. Planuję podmienić antenkę ale nie chciałem inwestować w nią sporej kasy gdyż z reguły jeżdżę po mieście na krótkie dystansy i nie używam wtedy CB.

szukałem opinii na różnych forach gdyż znalazłem w euro rtv antenkę
    Super star ML 145 za około 79zł, ta sama w neonet za 218 i teraz nie wiem czu kupić tą czy coś innego np.
    Yosan missouri ,
    sirio, midland typ ml-145
    lub sirio as 100 mag.
    Proszę o wasze opinie o tych antenkach. Najbardziej ciekawi mnie czy ktoś może miał kontakt z tym super starem ewentualnie z antenami canex.
    Proszę o wasze porady w tym temacie.

0 12
  • #2 24 Lis 2010 19:36
    sp3hbf
    Poziom 15  

Antena ML 145 to to samo co Sirio 145 jedynie inna firma i różna cena,Bardzo dobre anteny,jak promiennik włożysz do końca to praktycznie nie trzeba stroić a jeżeli już to obciąć około 2cm. od góry.Pozatym antena powinna być umieszczona na dachu 120cm. od przedniej lub tylnej szyby,najlepiej się stroi i bdb pracuje.
    Zasięg takiej anteny to 8-10 km jak jest propagacja to i większe zasięgi można osiągnąć.

0
  • #3 24 Lis 2010 19:49
    M_aciek19
    Poziom 8  

Zasięg 8-10km- oczywiście mówimy o odbiorze również tak?? Dzwoniłem dziś do euro rtv ale nie umieli mi odpowiedzieć czy produkt ma jakąś gwarancję. Przez ten czas zastanawiałem się jeszcze nad antenami typu delta/presenter 875, 822, 821. ta ostatnia to odpowiednik ml -145.

Moje pytanie czy w związku z tym że mam słabe radio zmiana anteny na dłuższą też nie firmową coś da czy lepiej kupić jakąś lepszą sirio czy midlanda. Boje się tylko ze kupie podróbę którą dziś ciężko rozpoznać na allegro, a w sklepie kosztuje 150zł.

W ogóle jakie firmy można kupić
    - sunker?
    - delta/presenter?
    - canex ?
    - yosan?
    - superstar?
    czy któraś z tych tańszych firm produkująca podróbki nadaje się w ogóle do użytku? dłuższego niż 2-3 miesiące?

0
  • #4 26 Lis 2010 00:28
    phu.roger
    Poziom 2  

W ogóle jakie firmy można kupić
    - sunker?
    - delta/presenter?
    - canex ?
    - yosan?
    - superstar?
    czy któraś z tych tańszych firm produkująca podróbki nadaje się w ogóle do użytku? dłuższego niż 2-3 miesiące?[/quote]

Ja bym zrezygnował bym z wyżej wymienionych modeli, dlatego że słaba jakość wykonania, nieszczelność spowoduję w nie długim czasie znaczne pogorszenie parametrów. Zdecydowanie stawiam na anteny Sirio ML 145, mogą być inne modele lub anteny firmy Midland.
    Nie miałem tylko do czynienia z antenami Yosan, tu nie mogę się wypowiedzieć.

Dodano po 3 [minuty]:

Im antena ma dłuższy promiennik tym lepszy zasięg i odsłuch.

0
  • #5 26 Lis 2010 00:33
    M_aciek19
    Poziom 8  

Dzięki wielkie

W sumie cały czas zastanawiałem się nad sirio ML-145 lub tym samym midlandem ale ostatnio widziałem że pojawiły się dosłownie idealne podróbki, więc boje się kupić na allegro gdzie są dość tanie, a w sklepie to cena około 150zł. Znalazłem w łodzi za 110zł i cały czas się zastanawiam nad nią. A polecasz kupić używaną czy nie? Może być problem z zestrojeniem?

0
  • #6 27 Lis 2010 11:11
    kajoj6661
    Warunkowo odblokowany

z sirio mlk oryginalną nie będzie problemu z strojeniem,ja as 100mag oryg nie ciąłem ,swr 1,2 na 20kanale.Nie kupuj podróbek,,dopłać parę zł a zobaczysz jaka antena jest dobra pod względem osiągów jak i wytrzymałości

0
  • #7 27 Lis 2010 13:39
    maylo
    Poziom 24  

Z całym szacunkiem ale do tego radia nie powinieneś zakładać anteny dłużej niż 1 m... Nie rozumiem czemu wszyscy uparli sie na Ml145 . to bardzo dobra antena ale nie do tego radia... Czym wyblokujesz sie całego motłochu na 19-tce ? skoro radio nie ma rf-gain'a . Z tego radia ciężko cokolwiek zrozumieć przy krótkiej antenie... a co dopiero przy 150 cm... Więc jesli ma być Sirio to max AS100 mag.
    Nie chcesz w to inwestować kup chociażby np. hustlera

0
  • #8 27 Lis 2010 22:32
    M_aciek19
    Poziom 8  

maylo napisał:
    Z tego radia ciężko cokolwiek zrozumieć przy krótkiej antenie... a co dopiero przy 150 cm...

Z całym szacunkiem używałeś tego radia z tą anteną że piszesz taką opinie?? Poza tym w trasie gdzie go używam taka antenka czasem nie starcza bo na tej którą mam aktualnie odbiór mam całkiem niezły tylko z nadawaniem problem ale mimo wszystko w trasie czasem jest mniej mobilków i nie ma się jak dowiedzieć o warunkach na drodze (nie mówię tu o miśkach a o korkach w trasie). Poza tym nie powiedziane że radio się z mieni za jakiś czas na coś lepszego a nie opłaca mi się sprzedawać antenki i kupować nowej dłuższej.
    Zawsze mogę słabsze szumiące sygnały wyciąć poprzez sql i będzie gitara :P

0
  • #9 02 Gru 2010 21:12
    sp3hbf
    Poziom 15  

W Magnum MX odbiornik pracuje dość dobrze problem z nadawaniem(niewyraźna modulacja).Sprawdź jaka jest częstotliwość na kanale 19-tym powinno być 27,180 jeżeli występuje różnica,należy skorygować trymerem przy kwarcu 10,240.
    Jeżeli w dalszym ciągu modulacja będzie zniekształcona,to wymień diodę modulacyjną,przedtem zmierzyć napięcie na tej diodzie,jeżeli spadek napięcia po załączeniu PTT będzie większy jak 1,5V to dioda jest uszkodzona.
    Pomiar napięcia na kolektorze tranzystora 2SC2078 powinno być około 13V jak miernik pokarze więcej jak 16 lub więcej to też jest znak że dioda do wymiany.

0
  • #10 08 Sty 2011 10:42
    M_aciek19
    Poziom 8  

Niestety radio jest nowe i na gwarancji czego dowodem jest plomba gwarancyjna na obudowie więc nie mogę go otworzyć i tam sobie pogrzebać. Jakim sposobem można sprawdzić modulacje na 19 kanale jakimiś domowymi środkami nie posiadająć specjalistycznego sprzętu?
    PS
    Przepraszam że dopiero teraz odpisuje na post ale byłem za granicą i nie miałem swobodnego dostępu do internetu.

0
  • #11 08 Sty 2011 19:49
    tomari
    Poziom 11  

M_aciek19 możesz sprawdzić swoją modulację,wywołaj jakąś stację bazową i poproś o ocenę modulacji oraz czy stoisz w częstotliwości.Stacje bazowe miewają radia z płynnym dostrajaniem, więc mogą sprawdzić ile jesteś odjechany od częstotliwości albo czy stoisz w zerach.

0
  • #12 30 Sty 2011 14:55
    M_aciek19
    Poziom 8  

Niestety nie udało mi się sprawdzić mojej modulacji, gdyż ostatnio zauważyłem w trasie że kabel od anteny jest naderwany(brak masy). Ze względu na niską cenę anteny postanowiłem naprawić ją domowymi sposobami i zostawić stary kabel (kabel jest bardzo sztywny i przydała by się jego wymiana na coś lepszego).
    W miedzy czasie kupiłem w Łodzi nową sirio Ml145 i podczas krótkiej próby miałem zasięg około 15 km (komunikacja pomiędzy dwoma małymi miastami oddalonymi o tę właśnie odległość). Myślę że moje radio mimo niskiej klasy działa sprawnie a cały problem leżał jednak w antenie.
    Mam jeszcze jedno pytanie ponieważ od nowości w radiu słychać szumy pochodzące np z pompy spryskiwaczy szyb, z silnika nawiewu ale tylko na maksymalnej prędkości oraz silników szyb elektrycznych. Czy te zakłócenia można wyeliminować za pomocą pierścienia ferrytowego zakładanego na kabel zasilający radio cb? Jeśli tak to w jakiej odległości mniej więcej trzeba go zamontować od wtyku zapalniczki czy też od wejścia do radia? I ostatnie pytanie czy jest różnica jakiej wielkości jest to pierścień (słyszałem że na różne moce w układzie do którego pierścień jest przeznaczony są różne ich typy). Ja mam taki biały wygląda troszkę jak powlekany jakąś ceramiką został wymontowany ze starego układu scalonego. Czy coś takiego mogę używać i nie spowoduje uszkodzenia mojego CB? Dziękuje z góry za wszelkie odpowiedzi.

0
  • #13 06 Lut 2011 17:03
    Olek II
    Moderator

Problem zakłóceń jest jak rzeka, w Twoim przypadku najpierw musisz określić którędy zakłócenia docierają do radia. Mogą przez w.cz., czyli antenę i w tym wypadku nic nie zrobisz, lub przez zasilanie. Jak to sprawdzić? wystarczy przy wyłączonej blokadzie szumów, odkręcić antenę od radia, włączyć źródło zakłóceń i słuchać czy pojawią się w radiu. Jeśli nie, to szkoda kombinacji z radiem, ponieważ zakłócenia idą przez "eter", pozostaje tylko odkłócić to źródło zakłóceń przez zastosowanie odpowiednich kondensatorów, lub filtrów. Informacje jak to zrobić w tematach na niebiesko, nie będziemy się zagłębiać tam wszystko jest opisane.
    Pozdrawiam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo