Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdobywanie przydatnych umiejetnosci (automatyka)

23 Lis 2010 00:13 1598 3
  • Poziom 8  
    Witam, jest to moja pierwsza wizyta na forum - mam nadzieje nie ostatnia ;)

Jestem studentem 1wszego semestru automatyki i robotyki na politechnice bialostockiej. Na studiowanie tego kierunku zdecydowalem sie dosc pozno, bo zaraz po maturze, ale uwazam, ze byl to dobry wybor. Przechodzac do sedna tematu - chcialbym sie dowiedziec, jakich umiejetnosci (przydatnych podczas studiow i w pracy po ukonczonym kierunku) powinienem sie nauczyc majac do dyspozycji wlasciwie tylko komputer z dostepem do internetu? Chce dac troche wkladu od siebie, by nie byc kolejnym inzynierem z samym papierem.

Od starszych rocznikow, slyszalem, zeby liznac autocada i programowania - nigdy nie mialem z tymi stycznosci, ale w internecie jest od groma tutoriali wiec jakos sobie poradze. Chcialbym by ktos mnie nakierowal co dokladnie, jesli programowanie to w jakim jezyku, jesli projektowanie to w jakim programie, kolejnosc uczenia sie itd.

Za wszelkie odpowiedzi/linki/fora z gory dziekuje.
  • Computer Controls
  • Moderator Projektowanie
    Rady od starszego wujka z semestru 5-tego ;-) :

Jeśli zdobywanie umiejętności ograniczasz do komputera z internetem (mało !) to polecam zapoznać się z takimi programami:

LT Spice - dużo "laborek" z przedmiotów elektryczno-elektronicznych w ten sposób jest symulowanych

Matlab - zdziwisz się pewnie, jak na tym programie prowadzić zajęcia z Podstaw Robotyki, a jednak. Używany jest również do wszelkich przedmiotów związanych z analizą sygnałów

Circuit Maker - laborki z techniki cyfrowej i układów programowalnych

Przy okazji warto się też zapoznać z lutownicą, mikrokontrolerami, silnikami, itp.

Powodzenia !
  • Computer Controls
  • Poziom 8  
    A co polecilbys oprocz wiedzy ktora moge nabyc z internetu? W dziale automatyka znalazlem temat z przydatnymi ksiazkami - jesli uda sie cos znalezc i nie bedzie to napisane zbyt skomplikowanym jezykiem to na pewno przeczytam.

Dzieki za programy - biore sie za sprawdzanie ;)
  • Moderator Projektowanie
    Ja jestem póki co w połowie drogi do inż. ;-) i z umiejętności które dotychczas mi się przydały to:

- kwiecista wymowa połączona ze słowotwórstwem okraszona delikatną dawką humoru. Przydatna umiejętność kiedy kobitka od fizyki waha się, czy wstawić ci 3.0 za zdanie BARDZO magicznego egzaminu, albo trzeba improwizować przy tablicy na ćwiczeniach z matematyki itp ;-)

- podstawy elektroniki - działanie diody, tranzystora, co zmienia w obwodzie rezystor, co kondensator a co cewka

- podstawy informatyki (hardware) - budowa komputera, historia procesorów i ich architektury, ROM, RAM

- podstawy informatyki (software) - znajomość C powinna wystarczyć, zapis bitowy, ósemkowy, szesnastkowy, bity starsze, młodsze itp.

- podstawy techniki cyfrowej - bramki logiczne, przerzutniki, rejestry, de i multipleksery, pamięci PROM

- warto skupić się na matematyce, gdyż całki i macierze przewijają się w wielu przedmiotach o nazwach zupełnie tego nie sugerujących - np. Sterowanie Procesami Ciągłymi to tak naprawdę matematyka...

- na dokładkę angielski w stopniu średnio zaawansowanym