Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dysk się wyczyścił - co z tym zrobić?

23 Lis 2010 00:46 1738 8
  • Poziom 11  
    Witam.
    Kilka dni temu pisałem tu o problemie z dyskiem, który podłączony do komputera uniemożliwiał jego włączenie. Problem ten rozwiązałem - wylutowalem wadliwy transil, dysk już się normalnie uruchamia, jednak teraz widoczny jest on przez system (WIN XP) jako wolumen niesformatowany. Czy jest jakiś sposób by samemu odzyskać dane, które były na dysku przed awarią?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Zajrzałem, przeczytałem i jutro się za to wezmę. Mam jednak pytanie takie, czy przed wszystkimi operacjami, mam ten dysk sformatować, czy pracować na takim jak jest teraz czyli niesformatowanym. Problem polega na tym, że programy do odzysku danych itp w tej chwili widzą tylko kawałek (ok 10%) dysku, ten kawałek, który udało mi się odzyskać jako partycję ntfs.
    Dzięuję i pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Powracam do sprawy wyczyszczonego dysku. zacznę może od tego, że jest to dysk Seagate Barracuda 7200.7 80Gb Model: ST380011A. Dysk działał pod systemem WinXP i pewnego dnia po prostu przestał się system uruchamiać - resetował się co chwilę zanim uruchomił się system. Po kilku próbach włączenia przestał w ogóle startować, jak się okazało zrobiło się zwarcie i konieczna była wymiana takiego małego elementu (zapomniałem jak się toto nazywa). Po wymianie dysk się uruchamia, ale jest czysty, tzn. widoczna jest partycja NTFS 8,32 Gb i reszta niesformatowana. Oczywiście zero danych.
    Zgodnie z radami tu znalezionymi uruchomiłem program DMDE i...po wybraniu dysku, pojawił się komunikat: "Wybrane usługi mogą adresować do 16 256 016 LBA (8,32 GB). Rozmiar dysku może być 139 524 272 LBA (71,4 Gb). Kontynuować?"
    Oczywiście kliknąłem TAK i pojawiło się następne okienko: "Istnieją partycje w tablicy MBR, które wymagają by rozmiar dysku był nie mniejszy niż 122 741 441 LBA (62,8 GB). Bieżący rozmiar dysku 16 256 016 LBA (8,32 GB). Mogą być błędy w tablicy MBR lub sterownik nie może uzyskać dostępu do całego dysku (brak wsparcia LBA48, nałożóne HPA, niezgodność zworek, rozłączony RAID...)" Dodam że zworki mam ustawione na cable select.
    Po kliknięciu OK, okno główne programu oraz okno Partitions wyglądały tak:
    dysk się wyczyścił - co z tym zrobić? dysk się wyczyścił - co z tym zrobić?

Załączam też skopiowane pierwsze 100 sektorów dysku.
    Proszę o pomoc, jeśli da się cokolwiek z dysku odzyskać.
    Z góry dzięuję i pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    hmm...jak widzę nie ma chętnych do pomocy...a ja czekam....i czekam...
  • Poziom 25  
    Uruchom komputera za pomocą płyty boot z programem MHDD 4,6 i podaj wynik, który dostaniesz po wpisaniu komendy EID. Tu opis programu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html

Poczytaj też o HPA....
    HPA – obcięcie dysku, zmniejszenie sprzętowe jego pojemności (np. zamiast zworkami) system nie będzie widział wyciętej zablokowanej powierzchni
    (Po wpisaniu komendy otrzymujemy pytanie czy ograniczenie ma być Temporary - tymczasowe - (0) do następnego restartu komputera czy Presistent - stałe - (1) będzie do czasu zdjęcia ograniczenia (komenda NHPA) następnie po wybraniu (0 lub1) wpisuje się maksymalny LBA)

NHPA – odblokowanie HPA
    (powrót do wielkości dysku producenta - natywnej)

Podaj też ile miałeś partycji na dysku i jakiego były rozmiaru oraz FAT czy NTFS
    Podaj SMART tego dysku
  • Poziom 11  
    OK. zrobię jak piszesz Damian. Mam tylko jeszcze pytanie, ponieważ będę musiał pracować na laptopie, jak mam ustawić dysk ATA który podłączę za pomocą przejściówki do USB, jako Master? Wystarczy zrobic to na zworkach, czy potrzeba jeszcze jakieś manipulacje z dyskiem w laptopie robić?
    Dzięuję i pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Przez przejściówkę USB program MHDD nie będzie działał. Pokaż chociaż screen z Victoria, pokaż zakładkę STANDARD.
    Poczytaj o programie HDD Capacity Restore
  • Poziom 11  
    przepraszam, ale chwilowo nie mam dostępu do kompa...gdyż musiałem wyjechać...
    wrócę w weekend i natychmiast się za ten dysk wezmę.
    pozdrawiam.