Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dostosować ładowarkę do ładowania akumulatora żelowego?

Jabulami 23 Lis 2010 20:34 3334 10
  • #1 23 Lis 2010 20:34
    Jabulami
    Poziom 17  

Witam mam dość trudne pytanie:
    Jak dostosować ładowarkę (Power Unit -model: 3P30-A3015R gdzie OUTPUT:DC13.8V / 2A) do ładowania akumulatora o mniejszej (HPG 12V 0.8Ah 20HR) pojemności ?

Temat polecił mi założyć Mirek.Z .

0 10
  • #3 23 Lis 2010 21:33
    Jabulami
    Poziom 17  

Na paragonie jest napisane 7-20Ah. Czy to możliwe, że taka ładowarka z wyjściem 2A może ładować tak małe akumulatory? Boję się zaryzykować żeby nie spuchł mi akumulator.

0
  • #4 23 Lis 2010 21:54
    Rzuuf
    Poziom 43  

W opisie (5 linijka od góry w "technical Information") "stoi jak wół": Battery size 0.7 AH to 20+ AH
    Wydajność ładowarki 2A wcale nie oznacza, że ona "wciśnie" te 2 ampery w akumulator, to tylko oznacza, ze ona nie da więcej, choćby akumulator "chciał".

0
  • #5 23 Lis 2010 22:35
    Jabulami
    Poziom 17  

Zaryzykuje i podłącze akumulator pod ładowarkę. Akumulator może wybuchnąć gwałtownie ?

Po podłączeniu do prądu ładowarki (230V) pojawia się zielona dioda a po podłączeniu akumulatora miga w tym samym miejscu zamiast zielonej czerwona. Nie wiem czy to dobrze czy źle.

0
  • #6 23 Lis 2010 23:33
    Rzuuf
    Poziom 43  

Czytaj instrukcję!
    Power on, but no battery connected Green - zasilanie włączone, bez akumulatora - swieci zielona LED,
    Charged/Float Charging Green - Ładowanie w toku/ładowanie buforowe - swieci zielona LED,
    Charge Finishing Green Flashing - Koniec ładowania - miga zielona LED
    Desulphating leave in this mode up to 4 days. Red Flashing - Odsiarczanie - może trwac do 4 dni - miga czerwona LED
    Reverse polarity Red and Green flashing - Odwrotna polaryzacja - miga czerwona / zielona LED na zmianę

0
  • #7 23 Lis 2010 23:44
    Jabulami
    Poziom 17  

Mi ciągle miga czerwona dioda to znaczy, że trwa "odsiarczanie" ? Czy tak powinno być ?

0
  • #8 23 Lis 2010 23:50
    Rzuuf
    Poziom 43  

Prawdopodobnie ładowarka "uznała", że twój akumulator dawno nie był ładowany i jest w kiepskim stanie. Odsiarczanie jest trybem automatycznym, który może trwać do 100 godzin. Jeżeli ładowarka stwierdzi, że już nie jest potrzebne, to przejdzie do trybu ładowania normalnego, albo skończy ładowanie i będzie migać zielona LED.

0
  • #9 24 Lis 2010 12:46
    Jabulami
    Poziom 17  

Dobrze dzięki za radę. W sklepie jak mi dali ten akumulatorek to był trochę zakurzony, pewnie długo leżał na półce i to dlatego ładowarka wybrała tryb odsiarczania. Jak temat nie zostanie zamknięty to poinformuję co się stało z akumulatorem.

0
  • #10 24 Lis 2010 13:11
    Rzuuf
    Poziom 43  

Obejrzyj dokładnie ten akumulatorek i spróbuj ustalić datę jego produkcji - wtedy był ostatni raz naładowany. Czasem data jest kodowana w postaci 4 cyfr: 2 dotyczą roku, i 2 - miesiąca lub tygodnia (częściej). Kod: 0951 lub 5109 oznacza przedostatni tydzień roku 2009.
    Samorozładowanie akumulatorów kwasowych (Twój jest taki) to ok. 0,5% jego pojemności na dobę, więc po ok. 200 dniach jest rozładowany "do dechy", a dalsze przechowywanie bez naładowania powoduje jego zasiarczanie i utratę pojemności. Praktycznie akumulator kwasowy nie ładowany przez rok nadaje się do wyrzucenia.
    Masz paragon ze sklepu? Jeżeli ładowarka nie da sobie z nim rady, to trzeba będzie ten akumulator reklamować, a nawet akumulator zregenerowany może nie mieć deklarowanej pojemności - warto ja po naładowaniu sprawdzić, rozładowując go np. zarówką 12V/5W i mierząc czas, w jakim napięcie na akumulatorze spadnie do 11V.
    Sprawny akumulator 0,8Ah powinien świecić żarówkę 12V/5W przez ponad godzinę.

-1
  • #11 24 Lis 2010 14:33
    Jabulami
    Poziom 17  

Jedyne co pisze na akumulatorze to (HI10).

0
  Szukaj w 5mln produktów