Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dostosować ładowarkę do ładowania akumulatora żelowego?

23 Lis 2010 20:34 3529 10
 • Poziom 17  
  Witam mam dość trudne pytanie:
  Jak dostosować ładowarkę (Power Unit -model: 3P30-A3015R gdzie OUTPUT:DC13.8V / 2A) do ładowania akumulatora o mniejszej (HPG 12V 0.8Ah 20HR) pojemności ?

  Temat polecił mi założyć Mirek.Z .
 • Poziom 17  
  Na paragonie jest napisane 7-20Ah. Czy to możliwe, że taka ładowarka z wyjściem 2A może ładować tak małe akumulatory? Boję się zaryzykować żeby nie spuchł mi akumulator.
 • Poziom 43  
  W opisie (5 linijka od góry w "technical Information") "stoi jak wół": Battery size 0.7 AH to 20+ AH
  Wydajność ładowarki 2A wcale nie oznacza, że ona "wciśnie" te 2 ampery w akumulator, to tylko oznacza, ze ona nie da więcej, choćby akumulator "chciał".
 • Poziom 17  
  Zaryzykuje i podłącze akumulator pod ładowarkę. Akumulator może wybuchnąć gwałtownie ?

  Po podłączeniu do prądu ładowarki (230V) pojawia się zielona dioda a po podłączeniu akumulatora miga w tym samym miejscu zamiast zielonej czerwona. Nie wiem czy to dobrze czy źle.
 • Poziom 43  
  Czytaj instrukcję!
  Power on, but no battery connected Green - zasilanie włączone, bez akumulatora - swieci zielona LED,
  Charged/Float Charging Green - Ładowanie w toku/ładowanie buforowe - swieci zielona LED,
  Charge Finishing Green Flashing - Koniec ładowania - miga zielona LED
  Desulphating leave in this mode up to 4 days. Red Flashing - Odsiarczanie - może trwac do 4 dni - miga czerwona LED
  Reverse polarity Red and Green flashing - Odwrotna polaryzacja - miga czerwona / zielona LED na zmianę
 • Poziom 17  
  Mi ciągle miga czerwona dioda to znaczy, że trwa "odsiarczanie" ? Czy tak powinno być ?
 • Poziom 43  
  Prawdopodobnie ładowarka "uznała", że twój akumulator dawno nie był ładowany i jest w kiepskim stanie. Odsiarczanie jest trybem automatycznym, który może trwać do 100 godzin. Jeżeli ładowarka stwierdzi, że już nie jest potrzebne, to przejdzie do trybu ładowania normalnego, albo skończy ładowanie i będzie migać zielona LED.
 • Poziom 17  
  Dobrze dzięki za radę. W sklepie jak mi dali ten akumulatorek to był trochę zakurzony, pewnie długo leżał na półce i to dlatego ładowarka wybrała tryb odsiarczania. Jak temat nie zostanie zamknięty to poinformuję co się stało z akumulatorem.
 • Poziom 43  
  Obejrzyj dokładnie ten akumulatorek i spróbuj ustalić datę jego produkcji - wtedy był ostatni raz naładowany. Czasem data jest kodowana w postaci 4 cyfr: 2 dotyczą roku, i 2 - miesiąca lub tygodnia (częściej). Kod: 0951 lub 5109 oznacza przedostatni tydzień roku 2009.
  Samorozładowanie akumulatorów kwasowych (Twój jest taki) to ok. 0,5% jego pojemności na dobę, więc po ok. 200 dniach jest rozładowany "do dechy", a dalsze przechowywanie bez naładowania powoduje jego zasiarczanie i utratę pojemności. Praktycznie akumulator kwasowy nie ładowany przez rok nadaje się do wyrzucenia.
  Masz paragon ze sklepu? Jeżeli ładowarka nie da sobie z nim rady, to trzeba będzie ten akumulator reklamować, a nawet akumulator zregenerowany może nie mieć deklarowanej pojemności - warto ja po naładowaniu sprawdzić, rozładowując go np. zarówką 12V/5W i mierząc czas, w jakim napięcie na akumulatorze spadnie do 11V.
  Sprawny akumulator 0,8Ah powinien świecić żarówkę 12V/5W przez ponad godzinę.
 • Poziom 17  
  Jedyne co pisze na akumulatorze to (HI10).