Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka Peugeot - nie działa elektronika

dzi_dziuś 23 Nov 2010 20:46 2153 2
 • #1
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Witam fachowców :) Dostałem do naprawy wiertarkę Peugot, w zasadzie jest to młotowiertarka produkcji francuskiej. Objaw nie działa, Zawężyłem uszkodzenie do płytki elektronicznej za zdjęcia.
  Wymieniłem jeden z rezystorów, który miał przerwę, ale napięcie nadal nie dochodzi do silnika. Triak BTA 16 jest ok, tranzystor BC557 również, diody sa ok oraz pozostałe rezystory też. Pozostały mi 2 elementy, których nie mogę zidentyfikować, a co za tym idzie sprawdzić, ponieważ "mądry" producent wierzchnią część elementów pomazał farbą ... Proszę o pomoc w identyfikacji elementów, ewentualnie co należało by sprawdzić, same elektrolity wyglądają ok ale nawet uszkodzone raczej nie unieruchomiłyby zupełnie silnika.
  Pierwszy element od lewej strony w obie strony opór bliski 0, rezystory to nie sa, czy jakieś cewki ?
  Drugi element w obudowie przypominjącej kondensator, ale z napisem .047k400 co mnie trochę myli.
  Ponadto na płytce jest scalak TDA2088.

  Dodano po 41 [sekundy]:

  Wiertarka Peugeot - nie działa elektronika
 • Helpful post
  #2
  kipi123
  Level 10  
  Co prawda dużo nie można powiedzieć o tym rezystoro/dławikowo podobnym elemencie na końcu płytki z lewej ,jeśli odkryjesz coś nowego może oznaczenie wtedy daj znać. Jeśli chodzi o prostokątny element zaznaczony jako drugi - jest to kondensator poliestrowy 0,47uF/400V podejrzewam. Są stosowane w układach gdzie pojawia się duże napięcie.
 • #3
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Dzięki za odpowiedź, jestem trochę bliżej rozwiązania, ale nadal nie wiem co to za elementy pierwsze od lewej strony. Mam jeszcze pytanie co mogło się uszkodzić wraz z rezystorem, który miał przerwę. Jak pisałem nie sprawdzone tylko kondensatory i scalak. Czyżby to była wina tego TDA ?
  pozdr