Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc amplitunera a moc głośników.

balker 23 Lis 2010 22:36 1280 5
  • #1 23 Lis 2010 22:36
    balker
    Poziom 8  

Witam,
    mam pewien dylemat (związany raczej z brakiem pewnej elementarnej wiedzy, ale no coż... nie znalazłem jasnej odpowiedzi na moje pytanie.). Przyjmijmy hipotetyczną sytuację:
    Mamy zestaw głośników 5.0
    - 2x Podłogowe 100/ 170 W (4-8 om)
    - 2x Satelity 50/ 70 W (4-8 om)
    - 1x Centralny 70/ 100 W (4-8 om)

Rozumiem, że podłączając to pod amplituner/wzmacniacz o mocy 5x70W przy 8om nie będzie kłopotu.
    Co jednak, jeśli mamy amplituner o mocy 5x85W przy 8om i całkowitej powiedzmy 280W. Można podłączać bez obawy o spalenie satelit? Teoretycznie nie ma w zasadzie szans, na uzyskanie maksymalnego obciążenia na satelitach, przy równomiernym wysterowaniu mocy na wszystkich głosnikach, a raczej nikt nie ustawia większej mocy na satelity. Zatem, można śmiało?

Pomijam już fakt, iż wiele osób powtarza, że moc głośników powinna być co równa dwukrotności mocy wzmacniacza, bo o ile przy zestawie stereo jeszcze da się taką sytuację opanować, o tyle dobieranie takiego zestawu przy 5.0 jest z pewnościa nie małym kłopotem.

Prosiłbym o jakąkolwiek odpowiedź, nawet, jeśli okazuje się, że sobie sam słusznie odpowiedziałem. Po prostu nie chciałbym, aby moja zabawa ze sprzętem zakończyła się już pierwszego dnia.
    Z góry dziękuję za pomoc.

0 5
  • #2 23 Lis 2010 22:58
    zloty003
    Poziom 10  

Raczej nie powinno się nic stać, ale dla pewności podaj firmę głośników i amplitunera. Bo jeżeli masz głośniki z zawyżoną mocą, a amplituner ma moc RMS taką jak podałeś to istnieje ryzyko spalenia, lecz jest ona bardzo małe.
    Pozdrawiam

0
  • #3 23 Lis 2010 23:51
    balker
    Poziom 8  

Znaczy jeszcze nie zakupiłem fizycznie sprzętu, bo nie byłem właśnie przekonany, czy przypadkiem to nie będzie strzał sobie w kolano.
    Amplituner Yamaha, a głosniki Jamo.

Btw. przy 5x100W i całkowitej 240W rozumiem, że sytuacja podobna? :) Znaczy sie "nie powinno się nic stać" ? :)

0
  • Pomocny post
    #4 24 Lis 2010 09:32
    Pablo1964
    Moderator

Yamaha podaje moc wyjściową przy wysterowanym jednym kanale. W praktyce jest ona ponad dwukrotnie niższa.

balker napisał:
    przy 5x100W i całkowitej 240W

Nie rozumiem takiego zapisu. Co masz na myśli? Czy 240W to pobór mocy z sieci?

0
  • Pomocny post
    #5 24 Lis 2010 09:43
    zloty003
    Poziom 10  

Spokojnie mozesz kupować ten sprzęt napewno nic sie nie spali. pozdrawiam

0
  • #6 24 Lis 2010 16:25
    balker
    Poziom 8  

Ok, dzięki serdeczne za pomoc...
    tak, poprzez 240W miałem na myśli pobór mocy z sieci ;)

0