Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnicówka wyłącza po kilku godzinach- dlaczego?

23 Lis 2010 22:36 8978 15
  • Poziom 10  
    Witam,

Montowałem u klienta lampki ogrodowe na 230V. Za czujnikami są 2 lampki, a na drugim obwodzie 6 (wszędzie żarówki GU10 35W/230V). Schemat poniżej. Zasilanie idzie prosto ze skrzynki tylko na te lampki (bezpiecznik 6A i RCD 63A/30mA). Na tym samym RCD jest jeszcze kilka innych bezpieczników (obwody w domu). Instalacja działała bez problemu przez kilka miesięcy do momentu gdy częściej zaczęły padać deszcze i okazało się, że lampki nie są dostatecznie szczelne (są to lampki ogrodowe). Wysuszyłem i uszczelniłem wszystkie lampki, sprawdziłem puszki połączeniowe, stan kabli itp.

Problem jest w tym, że teraz lampki działają gdy włączę klawiszem TYLKO 1 obwód lampek i świecą się przez kilka godzin (~2h i dłużej), potem wywala RCD. Po ponownym włączeniu RCD, lampki znowu świecą się 2h, 3h, 4h i dłużej, a potem wywala RCD. Nie robi różnicy, który z obwodów zapalę.
    Włączenie OBU obwodów włącznikiem powoduje natychmiastowe wywalenie RCD w momencie włączania drugiego obwodu lampek (nie ważne który jest tym drugim). Dla testu pominąłem czujniki, ale problem został bez zmian.

Czy mógłby mi ktoś poradzić co może być przyczyną i co z tym zrobić? Klient wzywał już 4 czy 5 elektryków i nikt nic nie poradził.

Pozdrawiam,

Gemini

• e-miernikie-mierniki
  • Moderator
    Gemini_tiger napisał:

Czy mógłby mi ktoś poradzić co może być przyczyną i co z tym zrobić? Klient wzywał już 4 czy 5 elektryków i nikt nic nie poradził.

A próbował któryś mierzyć rezystancję izolacji? A potem dzielić na obwody, sekcje i mierzyć dalej?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 26  
    RDC wyłączy każdy obwód w którym wystąpi "zakłócenie", wyłączają lampki odłączasz w obwodzie tylko "fazę" zasilająca dany obwód. Przewód "N" zasilający te lampki nie jest wtedy rozłączony, jeśli instalacja zamoknie i pogorszy się rezystancja izolacji przewodu "neutralnego" względem ziemi to nastąpi zakłócenie które pobudzi RDC. Jedynym wyjściem w takim wypadku wydaje się stworzenie nowego obwodu z pominięciem RDC (stosowane np do zasilania alarmów).
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    To ja jeszcze pytanie zadam:
    lampki podłączone kablem, czy przewodem [YKY, czy YDY]?

Jeśli YKY, to szukaj uszkodzenia izolacji samego kabla, lub upływności w lampkach [swoją drogą zaznacz klientowi, że mógł kupić odpowiednie lampki do zastosowań na zewnątrz, a nie wybrać najtańsze made in china, a teraz się mści...]

Jeśli YDY [biały instalacyjny] to od razu go wykopuj i połóż w jego miejsce taki, jak należy, akurat wiosną trawa zarośnie w miejscu wykopu :)

Obwody zewnętrzne w I klasie kolega chce zasilać bez różnicówki? Poza tym nie pojawi się zakłócenie, tylko upływność, której wystarczy 10-15k rezystancji...
  • Poziom 42  
    Witam!

Błędem jest stosowanie trójfazowego RCD do ochrony kilku obwodów jednofazowych zasilanych z różnych faz.
    Nie ma żadnej potrzeby stosowania wyłącznika RCD w obwodach oświetlenia zewnętrznego.

Nie wiemy jednak nic o rodzaju przewodów w tych obwodach, nie wiemy nic o rezystancji izolacji tych obwodów i nie wiemy nic o zamontowanych oprawach (tyle tylko, że są wykonane w I klasie ochronności) i czujnikach (chociaż najprawdopodobniej to nie one powodują wyzwolenie wyłącznika).

Jest to klasyczny przykłąd nadgorliwości w stosowaniu wyłącznika różnicowoprądowego zawsze i wszędzie.

Moim zdaniem najpierw należy zbadzać stan izolacji a następnie usunać wyłącznik RCD z tego obwodu.
  • Poziom 10  
    Ja nie mierzyłem, nie wiem jak inni... kable ze skrzynki i między puszkami są w pancerzu i puszczone w ziemi tylko te od puszek do lampek są elastyczne (3x0,75 mm2). Podczas prób wymieniłem wszystkie oryginalne kable w lampach na nowe. Problem pozostał...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Napisałem kabel w pancerzu, nie wiem jak nazywa się po polsku i jaki ma symbol. Tu (Londyn) wszyscy nazywają go "armoured cabel". Wszystkie kable w ziemi są z pancerzem, a ich przekrój 3x1.5 mm2. Oryginalne kable przy lampkach były 3x0.75 mm2 flex (linka) i tak zostało. Lampki przeznaczone specjalnie do montażu na dworzu (nie pamiętam jakie IP było na nich). Wszystkie puszki połączeniowe na wierzchu (nie pod ziemią) i chyba IP56, na pewno nie mniej.

Co do rozdzielni to inspektor chciał mieć wszystkie obwody wpięte za RCD (17th edition). Foto poniżej. Lampki ogrodowe są na prawym RCD, skrzynka pierwsza od dołu.

Gemini

PS. Nie rozumiem o co chodzi z tą 3 fazowym RCD. Nigdzie takiej nie zakładałem...
    PS2. Temat poruszyłem aby dowiedzieć się czy ktoś miał podobny problem i jak go rozwiązał. Może przyda się na później. Nie wiem co mój klient chce z tym fantem zrobić, może będzie chciał zrobić oświetlenie ogrodu całkowicie od nowa.
  • Poziom 42  
    Witam!

Sorry za trójfazowy RCD.
    Nie wiedziałem, że problem dotyczy wyspy.
    Inspektor wymyślił i stworzył problem.
    Rozejrzyj się za produktem Pirelli służącym do wypełniania puszek. Skoro jest on dostępny w Irlandii to i w Wlk Brytanii również. Jest to taka plastelina, którą po ugnieceniu w rękach szczelnie (ugniatając) wypełniasz puszki. Jeżeli wykonasz to bardzo starannie to możesz je umieścić nawet poniżej poziomu gruntu. Puszki należy oczywiście najpierw osuszyć. Chociaż te kilka mA może "uciekać" w każdym praktycznie miejscu a woda czy wilgoć mogła wniknąć i do kabla i do flex'a.

Dalej uważam, że RCD jest zbędny w tym przypadku. Nie wnosi on nic do ochrony przeciwporażeniowej, natomiast instalacja traci na funkcjonalności.
  • Poziom 28  
    Sprawdź czy w miejscu odizolowaniu ekranu przewodu "pancerza" nie jest nacięta izolacja żył roboczych. Miernik izolacji w rękę i pomiar absorpcji, izolacji. Pomiar pomiędzy ekranem a każdymi żyłami.

Ps. a do czego podłączyłeś ekrany?

Spróbuj także zmierzyć pojemność ekran-żyła.
    Oczywiście jeżeli RCD jest sprawne.

Jeszcze myślę, że powodem może być pomyłka w połączeniu i na obudowie którejś z opraw jest N zamiast PE i wszystko jest cacy dopóki jest sucho.

Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    Witam!

Cytat:
    Sprawdź czy w miejscu odizolowaniu ekranu przewodu "pancerza" nie jest nacięta izolacja żył roboczych.
    Takie uszkodzenie jest praktycznie niemożliwe gdy kable odizolowywał elektryk "tubylec".
    Cytat:
    a do czego podłączyłeś ekrany?
    W przypadku metalowej obudowy rozdzielni kabel taki wprowadzany jest za pomocą specjalnego metalowego dławika, który siłą rzeczy łączy ekran z przewodem ochronnym. W przypadku rozdzielni wykonanej w II klasie ochronności ekran należy połączyć również z żyłą PE. Nie jest on jednak wykorzystywany jako żyła ochronna.
    Różnicówka wyłącza po kilku godzinach- dlaczego? Różnicówka wyłącza po kilku godzinach- dlaczego?
    Widać wyraźnie brak nie wykonanego jeszcze połączenia za pomocą śruby M6 pomiędzy dławikiem a obudową rozdzielni.
    Cytat:
    ...powodem może być pomyłka w połączeniu i na obudowie którejś z opraw jest N zamiast PE...
    Wykluczone. Taki błąd powoduje natychmiastowe zdziałanie wyłącznika RCD.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    kolego kkas12

mam na myśli jeśli PE nie jest podłączone do obudowy a N jest podłączony do obudowy. Wtedy wszystko działa do czasu.
    Miałem taki przypadek z kompresorem stacjonarnym. Klient skarżył się że jak jest wilgotno albo jak się dotknie czasami kompresora to wybija RCD. Paru elektryków to sprawdzało i nie zauważyło mostka w gnieździe 16A z N do PE
  • Poziom 10  
    Kable z pancerzem są zakończone dokładnie takimi dławikami (ang. gland) jak pokazał kolega kkas12. dławiki mają specjalną nakrętkę, którą dociska się druty pancerza do dławika co daje solidne zamocowanie kabla.

wszystkie lampki mają PE podłączone do obudowy (lampki są metalowe). poza tym jak wspomniałem wszystkie kable są 3 przewodowe L,N,PE.

chyba faktycznie muszę pomierzyć izolację kabli lub wywalić obwód przed RCD.
  • Moderator
    Gemini_tiger napisał:

chyba faktycznie muszę pomierzyć izolację kabli lub wywalić obwód przed RCD.

RCD tu nawet nie ma nic do rzeczy. Najwyższy czas zmierzyć rezystancję izolacji, o czym już dawno napisałem. Trzeba po prostu zlokalizować przyczynę. A dopiero potem obmyślać środki zaradcze. Przy czym wykorzystaj metodę, którą dopuszcza nowa norma, czyli pomiar PE do L+N, bez demontażu lamp. To powinno stosunkowo prosto i szybko dać efekty.