Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy komputer może zakłócać fale radiowe?

02 Paź 2004 14:44 3135 18
  • Poziom 10  
    Witam. Mój problem wygląda nastepująco.
    Mam u siebie w pokoju komputer.
    Przez mój pokój przebiega kabel od "kablówki".
    W pokoju obok mnie jest telewizor do którego podpieta jest kablówka. Gdy nie ma włączonego komputera to obraz w telewizorze jest bardzo dobry, a gdy włącze komputer to obraz gwałtownie sie bardzo psuje a nawet znikaja programy i nic nie odbiera (nie wszystkie ale niektóre). Bardzo proszę o pomoc.
    Z góry dziękuje i pozdrawiam
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 35  
    Przedewszystkim komputer i monitor należy uziemić.
  • Poziom 28  
    też miałem podobny problem - zawinił trafopowielacz, ale popatrz czy aby koło niego niema zimnych lutów, gdzieś się jakieś paskudne harmoniczne pojawiają...
  • Poziom 12  
    Objawy wskazują raczej na zakłócenia sieciowe niż radiowe. W jednym albo w drugim urządzeniu jest prawdopodobnie kiepski zasilacz (albo w obu naraz). Wówczas sieje po sieci. Może to być równiez złe ekranowanie i częstotliwość przetwornicy wchodzi na obwody wcz radia.
  • Poziom 12  
    Wydaje mi się że coś jest nie tak z przewodem antenowym, brak kontaktu ekranu z masą. Lub jeśli komputer stoi przez ścianę z telewizorem to na pewno będzie oddziałowywanie. Pozostaje dobrać takie miejsce gdzie zakłócenia będą najmiejsze.
  • Poziom 21  
    Zdecydowanie do d... instalacja kablówki.
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 15  
    Witam!
    Zobacz czy ekran kablówki jest dopiety z kablem w pokoju
    Jak jest ok. to wepnij kompa do akara może sieje przez zasilanie -- jak nie to zostało jeszcze obudowe kompa podpiąć pod zerowanie

Pozdrawiamn
    Lazaro
  • Poziom 16  
    albo robiony na oszczędnie składak bez filtrów na przewodach, zasilaczu.
  • Poziom 19  
    Oczywiście, że zakłóca mimo iż komputer i/lub jego podzespoły spełnia/ją (lub powinien spełniać) wymagania stosownych norm (m.in. kompatybilność elektromagnetyczna).
    Kiepskie filtrowanie zasilacza, sianie w.cz. z pracujących elementów PC-ta (procesor, pamięci, karta graficzna).
    W końcu mamy teraz GHz, setki MHz, i ich dziesiątki charmonicznych.
    W BIOSach PCtów można znaleźć opcię SpreadSpectrumModulation, która zmniejsza zakłócenia. Z reguły jest ona włączona (fabryczne, domyślne ustawienia BIOSu).
    Włączenie jej nieco zmniejsza wydajność komputera.
    Zakłócenia w radiu mogą też poczęści wynikać ze słabej selektywności toru w.cz. i p.cz. odbiornika, a także ze złej instalacji antenowej, która w sporej ilości sprzętu audio sprowadza się do odcinka przewodu.
    Zakłócenia przekazywane do sieci 230V można wyeliminować stosująć dodatkowo listwę zasilającą z filtrem. Niestety tanie litwy posiadają z reguły tylko elementy zabezpieczające w postaci bezpieczników topikowych i warystora. Kompletnie wyposażone listwy - w tym przypadku filtr przeciwzakłóceniowy - posiadają droższe listwy, które ze względu na cenę nie są chętnie kupowane.
  • Poziom 10  
    Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Z racji, że ja kompletnie nie siedze w tym temacie tzn. o po niektóre informacje zrozumiałem. Moglbyście mi wytłumaczyć co to sąte zimne luty ??? I co radzicie mi zrobić ( takiego żebym zrozumiał ;)) ??? Może oddać do jakiegoś serwisu ? Z góry dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Albo komputer, albo monitor.
    Z tego co widzę idziesz w kierunku wadliwie działającego monitora. Jednak mam wątpliwości. Sprawdź zatem czy są zakłócenia od kompa przy wyłączonym monitorze.

Zimne luty - uszkodzenie połączeń lutowanych spowodowane złym procesem lutowania (za niska temperatura - stąd nazwa) lub starzeniem się połączeń (wysoka temperatura od nagrzewających się elementów, środowisko). W takim lucie cyna na połączeniu nie zapewnia dobrego połączenia elektrycznego, a w skrajnych przypadkach nawet mechanicznego (np. miałem kiedyś do czynienia z radzieckim urządzeniem w którym przylutowane elementy można było bez podgrzewania punktów, ręcznie, bez użycia nadmiernej siły poprostu wyciągać).
    W przypadku elementów wysokiego napięcia zimne luty powodują powstawanie mikrowyładowań, które sieją zakłóceniami. Nawet brak jednej z mas korpusu trafopowielacza potrafi nieźle "zasiać".
    Na zimne luty najlepszą i najszybszą metodą jest profilaktyczne poprawienie wszystkich lutów z użyciem topnika i odpowiednio rozgrzanej lutownicy. Mimo iż wymaga to sporo pracy to i tak jest szybsze niż usilne poszukiwanie tego jedynego. Z reguły jeśli znajdzie się jeden zimny lut można oczekiwać, że jest ich znacznie więcej (to samo lutowie, topnik, proces produkcji, warunki pracy itd.).
  • Poziom 22  
    Mialem ten sam problem. Zastosuj listwe z filtrem i kabel ekranowany do anteny i jest po klopocie. Jesli ie chcesz kombinowac z antena to ustaw radio daleko od kompa ale listwe i tak dobrze miec.
  • Poziom 10  
    Gdy komputer jest wyłączony to nic się nei dzieje tzn tak czy tak radio nie odbiera. Ale gdy włącze komputer lub monitor to szumy sięzmieniają i łatwo można wywnioskować że to od kompa lub monitora. Szymon, polecasz jakąśdobrą listwe czy to nie ma znaczenia jaka będzie ? Mam listwe ale z dekcza to ona już jest stara i faktycznie chyba przydałoby się ją wymienić. dzieki, pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Co do listwy to tak jak napisal kolega MMarek17. Powinna byc z filtrem bo taka z samym bezpiecznikiem nic Ci nie da. NIewiem czy Cie dobrze zrozumialem ale Twoje radio itak nie odbiera. To co za roznica czy szumi czy nie? :wink:
  • Poziom 10  
    No tak .. :D Ale te szumy są inne podczas pracy lub włączenia komputera. Chodziło mi tu bardziej o wywnioskowanie faktycznego wpływu kompa na radio. ;) Przeniosłem wieże jak najdalej kompa do innego pokoju. Co prawda odrazu nie widać efektów. Może ona jest naładowana tymi jakimiś "negatywnymi" falami i postoi sobie tam jakis czas może te fale ją opuszczą. Haha śmiesznie to napisałem no ale inaczej nie potrafie tego opisać :D Pozdrawiam
    -------------------------------------------------------------------------
    Prosiłbym jeszcze o podpowiedź jak uziemić kompa i monitor ??? Z góry dziekuję
    --------------------------------------------------------------------------
    2 posty scalono -> 2 jednakowe tematy scalono !
    j.

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php
  • Poziom 17  
    jesli wyniosles wieze do innego pokoju a zaklocenia dalej sa, to moze faktycznie wina lez po stronie wadliwego lub po prostu kiepskiej jakosci zasilacza kompa, gdybys mial pod reka inny zasilacz to moglbys go podmienic i sprawdzic efekty. a czy problem ten wystepowal od samego poczatku, od kiedy tylko masz wieze i komputer razem w pokoju, czy tez pojawil sie z ninacka po jakims czasie??
  • Poziom 10  
    Pojawiło się z nienacka. Kiedys normalnie mi chodziło wszystko ładnie no a od jakiegos dłuższego czasu wszystko sie pieprzy.:( Miałem tak że radio nie chodziło przez rok czasu aż tu nagle zaczęło działać. No i od tego czasu raz działa raz nie, ale cześciej nie działa... :( Denerwujące to jest. Musze w konću coś z tym zrobić. :sm20:
  • Poziom 14  
    prawdo podobnie zakłucenia powoduje twardy dysk i nie wydaje mi sie ze jest to wina zasilacza który powoduje zakłucenia w sieci.Prawdo podobnie bedziesz musiał wymienic twardzela.Ale jeszcz sprawdz czy masz kabel zerowany i gniazdo w sieci z bolcem bo jesli nie masz to masz problem z głowy bedziesz musiał kupic takie gniazdo.Jesli naprawde to nie pomoze bedziesz musiał oddalic od siebie te dwa działające na siebie pudełka czyli Tv i kompa.dodam jeszcze ze dla dobra sprawy wymien kabel od kablówki na grubszy i pamietaj nie moze byc on lutowany w miejscach łączenia bo to działa jako dodatkowy odbiornik są w sprzedazy tzn.złączki Pozdrowionka miłej pracy!!!!
  • Użytkownik usunął konto