Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzysk energii za pomocą silnika DC

24 Lis 2010 10:47 2743 2
  • Poziom 2  
    Witam

Mam problem ponieważ chcę zbudować pojazd elektryczny (mały)napędzany silnikiem DC. Chcę również zrobić hamowanie regeneracyjne i nie wiem zbytnio jak obliczyć ile będę mógł uzyskać energii z tego samochodu. Mam założenia odnośnie maksymalnej prędkości, masy i jego przyśpieszenia. Mam policzone wszystkie siły jakie występują w tym pojeździe. Jednak stoję właśnie w tym miejscu i nie wiem jak to ruszyć, jak obliczyć ile energii odzyskam podczas jego hamowania. Silnik DC około 0,7kW zasilany napięciem 12V.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    A czy można zrobić to w taki sposób:
    1. Obliczyć maksymalną siłę styczną jaką można przyłożyć na koła bez obawy straty przyczepności
    2. Obliczyć spowolnienie(opóźnienie) maksymalne takie aby nie zerwać przyczepności kół z asfaltem
    3. Wykorzystując powyższe spowolnienie obliczam maksymalny moment na wale napędowym(znam już jego wartość). Tutaj pytanie czy ten moment hamujący na wale dostarczy mi tyle samo wat ile trzeba by dostarczyć by uzyskać moment napędowy o takiej samej wartości tylko o innym zwrocie?- na jakiej podstawie tak myślę:
    O ile pamiętam różne tryby pracy silnika DC odzwierciedlają poszczególne ćwiartki układu współrzędnych. Pierwsza ćwiartka to napędzanie czyli praca normalna silnika, a druga to hamowanie. Charakterystyki momentów są identyczne tylko o przeciwnych zwrotach (ćwiartki 3 i 4 się powtarzają).

Nie wiem czy zrozumiale to napisałem, jeśli nie to mogę wykonać jakieś rysunki, które to zobrazują.