Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor do kluczowania wieloma diodami

24 Lis 2010 16:06 1593 12
  • Poziom 11  
    Witam, czy do włączania i wyłączania 200 diod, podłączonych szeregowo-równolegle (50 modułów po 4 diody szeregowo + rezystor połączone równolegle) wystarczy jeden tranzystor powiedzmy BD649 (NPN prąd 8A, moc 62,5W), czy lepiej podzielić te moduły na np 4-5 "mniejszych" tranzystorów (np BD139-16) ? Na bazę tranzystora chciałbym podpiąć NE555 (przez rezystor 1k), emiter do masy, kolektor do tych 200 równoległych diod. Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    myślałem o 9V, co do prądu to liczę 20mA * 50 = 1A. Co do tranzystora - układ nie będzie się przełączał ze zbyt dużą częstotliwością (<1Hz) więc z tego powodu nie powinien się grzać, nie zamierzałem go chłodzić. Co do nasycenia, to nie wiem w jakiej części charakterystyki się to znajdzie, ale wychodzi, że Ic = 1A, a Uce będzie małe - no bo o ile dobrze myślę, to:
    Uce = Uzas - n*Ud - I*R, gdzie:
    Uzas = 9V,
    n*Ud to u mnie będzie w jednej gałęzi (jeśli zastosuję np 4 czerwone diody w gałęzi) 4*1,8V=7,2V
    I*R może być 0,020A*68Ohm=1,36V

Wtedy wychodzi, że Uce = 44mV, pytanie czy w ogóle taki punkt pracy ma sens przy założeniu, że na bazę tranzystora pójdzie wyjście układu NE555.
    Na prąd płynący przez tranzystor mam wpływ zmieniając ilość szeregowo podpiętych diod (jeśli w szeregu będzie ich mniej, prąd będzie większy - bo równolegle będzie ich więcej), na Uce mam wpływ w ten sam sposób (tylko odwrotnie proporcjonalnie - im mniej diod w szeregu, tym większe Uce) oraz dodatkowo poprzez rezystor w każdej gałęzi. Jaki najlepiej punkt pracy uzyskać, żeby nie mieć problemu z temperaturą takiego tranzystora?
  • Poziom 33  
    Witam. Ja proponuje zastosować taranzystor MOSFET. Np. BUZ100.
  • Poziom 11  
    dziękuję za odpowiedzi - jednym słowem, jeśli użyję unipolarnego, potrzebuję znać napięcie na wyjściu TE555, jeśli bipolarnego - prąd jaki będzie wpływał do bazy, na tej podstawie znajdę optymalny punk pracy znając Uce = 440mV (pytanie jeszcze tylko dlaczego tak nie powinno się wyliczać tego napięcia? Pomijając małpią pomyłkę o jedno zero)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ech, zaraz dojdziemy do tego, że trzeba będzie zaprząc do pracy mikro kontroler :twisted:
    A nie zauważyliście że 4 diody połączone szeregowo, w ogóle nie zaświecą przy napięciu 9V? Może 15V.
    Schemat pojawia się w internecie mniej więcej tyle razy, ile było nitów w Titanicu.
    Zauważcie także, że moc pobierana przez diody i rezystory to 1A*15V=15W, a zastosowany tranzystor ma moc maksymalną 62,5W. Zastosowany jako klucz, nawet bez radiatora będzie ledwo ciepły.
  • Poziom 11  
    myślę, że możemy założyć, że podstawy teoretyczne mam dość dobre, nigdzie też nie napisałem że ma coś moc na diodach do mocy na tranzystorze - pisałem jedynie o prądzie z tych diod wypływającym wprost na kolektor tranzystora. Tranzystory również wiem jak działają - zarówno uni jak i bipolarne, niestety, ta wiedza jest bardzo akademicka - brakuje praktyki.
    Jak Piotr dobrze zauważył, ilość diod w gałęzi do zasilania dobierałem tak, aby na rezystorach tracić jak najmniej.

Podsumowując:

Moje pytanie dotyczyło tego, czy wystarczy jeden, czy należy zastosować więcej tranzystorów i odpowiedź dla mnie bardzo cenna to jest właśnie to, że największe znaczenie ma temperatura, ze względu na nią dobrze będzie prawdopodobnie rozdzielić to na kilka tranzystorów, bądź zastosować radiator. Przy kilku tranzystorach z kolei, mamy mniejszy prąd na bazie każdego, co znowu wpłynie na dobór punktu pracy. Układ Darlingtona wybrałem dlatego, że można powiedzieć, że stanowi on moje drugie rozwiązanie - czyli zastosowanie większej ilości tranzystorów (tutaj konkretnie dwóch), tyle że w jednej obudowie - i tutaj znowu wracamy do temperatury i problemów z nią.

Tytuł mgr inż. elektroniki zdobyłem prawie dwa lata temu i przez ten czas niestety nie miałem żadnego kontaktu z elektroniką w praktyce - jak widać, najwyższy czas odświeżyć tą wiedzę, ale zapewniam osoby chcące mi pomóc w tym temacie, że rozumiem co do mnie piszą ;)
    dziękuję za zainteresowanie tematem
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie zauważyłem tych, czerwonych diod, zasugerowałem sie innym tematem o białych LED'ach.
    piotr__80 napisał:
    Tu akurat autor tej wypowiedzi wykazał się zupełnym brakiem wiedzy :) Co ma moc pobierana przez diody i rezystory do mocy wydzielanej na tranzystorze??
    - moc wydzielona na tranzystorze nie ma nic wspólnego z mocą pobieraną przez kluczowany układ.Chodziło mi tylko o porównanie tych dwóch wartości :twisted: Na tranzystorze wydzieli się mniej niż 0,5W. W zupełności wystarczyłby tu jeden BD 139.