Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany 0-32V 3A

xpawkox 24 Lis 2010 20:24 14875 38
  • Zasilacz regulowany 0-32V 3A
    Witam chciałbym zaprezentować moją ostatnią konstrukcję, a mianowicie zasilacz regulowany. Konstrukcja oparta jest głównie na stabilizatorze napięcia LM317T, tranzystorze mocy BD244 i transformatorze o napięciu 25V.
    Tutaj znajduje się filmik z uruchomienia zasilacza:

I jeszcze kilka fotek:
    Zasilacz regulowany 0-32V 3A Zasilacz regulowany 0-32V 3A Zasilacz regulowany 0-32V 3A Zasilacz regulowany 0-32V 3A Zasilacz regulowany 0-32V 3A
    Sory za fatalną jakość zdjęć ale mam do dyspozycji tylko komórkę i że mało napisałem ale o tym zasilaczu nie da się napisać więcej. Ma on oprócz tego dwie funkcje jedna na pewno nie powinna cieszyć czyli brak zabezpieczenia zwarciowego a druga to zależy kogo cieszy a kogo nie czyli z trafa płynie 25V a zasilacz ma maksymalne napięcie 32V. W niedalekiej przyszłości planuję zrobić bardzo wypasiony zasilacz laboratoryjny z różnego rodzaju bajerami np. multimetrem, zabezpieczeniem termicznym...
    Proszę o ocenianie mojej konstrukcji.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    aceton
    Poziom 26  
    Ja tam nie widzę żeby był to zasilacz od 0V raczej od 1,25v albo coś koło tego.
    msichal
    Poziom 21  
    Schemat by się przydał, trudno ze zdjęć wywnioskować czy 3A da się uzyskać, bo trudno powiedzieć czy ten element w to220 to lm317 czy dodatkowy tranzystor dodany w celu zwiększenia prądu.
    Galareta
    Poziom 21  
    Jak to nie ma zabezpieczenia przeciwzwarciowego i termicznego? Czytałeś może notę LM317?:] On to w sobie ma;) Puść go bez radiatora a sam zobaczysz jak zacznie napięcie ograniczać obciążony czymś;) tylko się zagrzeje;)
    Kozzi2
    Poziom 20  
    Jak na pierwszy raz to ujdzie, ale brak zabezpieczenia może się okazać fatalny w skutkach.

Galareta napisał:
    Jak to nie ma zabezpieczenia przeciwzwarciowego i termicznego? Czytałeś może notę LM317?:] On to w sobie ma;) Puść go bez radiatora a sam zobaczysz jak zacznie napięcie ograniczać obciążony czymś;) tylko się zagrzeje;)

W konfiguracji z dodatkowym tranzystorem, niestety ale zabezpieczenie termiczne dotyczy tylko LM'a, a nadprądowego nie ma. Można je w prosty sposób dorobić, drugim tranzystorem, który będzie wyłączał ten pierwszy po przekroczeniu ustalonego prądu. Schemat jak to zrobić jest na elektrodzie.

Pozdrawiam
    neoswat
    Poziom 14  
    Witam. Przyznam, że szału nie ma, ale po wyprostowaniu napięcia z transformatora mostkiem prostowniczym dwu-połówkowym amplituda napięcia wzrasta o √2, więc za mostkiem będziesz miał 25V*√2 = 35,25V. Zamiast scalonego LM317 mogłeś się minimalnie bardziej wysilić i zrobić prosty układzik na jakimkolwiek wzmacniaczu operacyjnym i porównywać napięcia (jedno podane na wejście, drugie podzielone przez 10 brane z wyjścia układu). Takim sposobem mogłeś uzyskać pełne 35V na wyjściu podając na wejście 3,5V z oddzielnego źródła napięciowego. Pozdrawiam
    Dj_Pele
    Poziom 16  
    W sumie zabezpieczenie zawsze można dołożyć zawsze można też modernizować obecną konstrukcję i przy okazji poznawać nowe rozwiązania lub testować własne pomysły każdy od czegoś zaczynał. Ja przygodę z elektroniką zaczynałem budując albo kolumny albo je psując. Nie wspomnę już o milionach popalonych diod migających w rytm muzyki. A bym zapomniał o naprawie lampek choinkowych nałogowo zostało mi do dziś :)
    seba_x
    Poziom 31  
    Nie proście o schematy bo wasze posty wylądują w koszu .

Z tym zasilaczem musisz uważać , zwarcie czy przegrzanie grozi uszkodzeniem tranzystora i na wyjściu będziesz miał napięcie 35V i możesz spalić "coś" co będzie podłączone pod ten zasilacz. Lepiej byłoby użyć odpowiednika LM317 ale fabrycznie przystosowanego na 3A np. LM350
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rafixs
    Poziom 24  
    Zasilacz fajny bo mały. A czemu nie użyłeś woltomierza cyfrowego jak ten na foto.

A czy bazowałeś na zestawie J-20. dlatego się pytam,bo trochę przypomina.

xpawkox
    Poziom 12  
    Racja, minimalne napięcie to 1,2V. Sam LM317 ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe ale jak się zewrze końcówki to przepala się tranzystor i nie działa cały zasilacz. Bazowałem na układzie J-20.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    xpawkox
    Poziom 12  
    Mała różnica napięć Uwe i Uwy pozwala uzyskać lepsze parametry zasilacza. Układ przełączający to dobra rzecz. Dla napięć mniejszych od 10V układ przełączał w trafie na 12V a dla większych na 25V.
    Dreamer93
    Poziom 14  
    Fajnie się prezentuje. Robię podobny zasilacz. W zasadzie już zrobiłem tylko obudowę sklecę. Jednak mój wyciąga tylko niecałe 2A. Także na LM 317T. Mam nawet takie same zaciski jak ty i taki sam woltomierz. Jakie napięcie wyciągasz pod powiedzmy takim średnim obciążeniu? Bo na filmiku widziałem 32V 'na sucho'.
    Oczywiście pozytywnie.
    xpawkox
    Poziom 12  
    Nie jest to maksimum moich możliwości, robiłem to jak najtańszym kosztem. Jak zrobię mój następny zasilacz to dam ci znać. Jak robisz też taki zasilacz to koniecznie daj zabezpieczenie zwarciowe, ja przez brak go musiałem dokupić drugi LM317T i BD244.
    Pozdrawiam
    OldSkull
    Poziom 27  
    Trzeba dużo aby przepalić tranzystor, tylko trzeba dać odpowiedni rezystor między emiterem i bazą tranzystora, aby LM317 sterował raczej sporym prądem. Zabezpieczenie termiczne jest jeśli się go zamocuje do radiatora tuż obok tranzystora. Ja u siebie aby upalić tranzystor musiałem robić wielokrotnie zwarcia, trwające dość długo.
    xpawkox
    Poziom 12  
    U mnie wystarczy jedno zwarcie i już spala się stabilizator i tranzystor.
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Może wystarczy dobrać odpowiedni bezpiecznik ? Radzę empirycznie sprawdzić.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    xpawkox
    Poziom 12  
    Z bezpiecznikiem powinno wypalić, dobry pomysł.
    naveintre
    Poziom 12  
    Kolego zasilacz super (sam zrobiłem podobny) i dobra rada dorzuć tu (jak ci się uda) jakiś wiatraczek i kup sobie gniazdo na bezpiecznik to groszowe sprawy i bezpiecznik 2.5a wiercisz 1 dziurę w obudowie podłączasz bezpiecznik przed płytką i masz zabezpieczenie przeciw zwarciowe i przeciw przeciążeniowe sprawdzałem na swoim i przeciążenie i zwarcie bezpiecznik działał w obu przypadkach nic się nie stało układowi.Ogólnie konstrukcja fajna.

P.S Regulacja od 0- 32v nie jest możliwa do uzyskania na tym KICIE (sam swój zrobiłem właśnie na j-20)
    xpawkox
    Poziom 12  
    Wiatraczek raczej jest nie potrzebny bo ten tranzystor i stabilizator nie grzeją się tak mocno a radiator ma dużą powierzchnię. Po 10 minutach pracy stabilizator jest lekko ciepły a tranzystor w ogóle.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    xpawkox
    Poziom 12  
    Zasilacz jest od 1,2 do 32V.
    xpawkox
    Poziom 12  
    U mnie na wyjściu jest też wyższe napięcie niż w transformatorze. Zastanawiam się czemu się tak dzieje.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto