Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera SDC-435PH Wasze zdanie

GoodKris 24 Nov 2010 20:25 3248 19
Optex
    GoodKris
    Level 9  
    Witam
    Chciałbym się dowiedzieć czy taka kamera będzie odpowiednia do
    monitorowania parkingu, który byłby
    głównie obserwowany nocą, a za pomocą nagrania chciałbym
    zidentyfikować osobę uszkadzającą samochód.

http://www.ctr.pl/produkty/kompaktowe-kolorowe/sdc-435ph.htm

Z tego co wyczytałem na stronie kamera jest sprzedawana bez
    obiektywu. I stąd moje pytanie, jaki obiektyw mógłby się w tym
    przypadku sprawdzić ?

Pozdrawiam
  • Optex
    Marek31415
    Level 31  
    Nie znam tej kamery, trudno powiedzieć bez sprawdzenia.
    Sam opis parametrów jest mało wiarygodny.
    Zdjęcia opisane jako przykład kamery konwencjonalnej i SDC-435PH są to te same zdjęcia po odpowiedniej obróbce. Człowiek w tle jest w tym samym miejscu i pozycji (http://www.ctr.pl/storage/prod/SDC-435_1.jpg).
    Podważa to wiarygodność całego opisu parametrów kamery.
    crunky
    Level 32  
    Nie nadaje się ta kamera a te parametry przyjmij do wiadomości że niewiele znaczą.
    Będziesz potrzebował kamerę z mechanicznym filtrem (nie Samsung bo te z oświetlaczami niezbyt się spisują), obiektyw najlepiej 5-50mm z korekcją IR oraz odpowiedni oświetlacz. Wtedy istnieje możliwość rozpoznania.
    Samsung to taki trochę przerost formy nad treścią. Niekiedy wszystkie jego bajery (zwłaszcza redukcja szumów) bardziej przeszkadzają niż wnoszą dobrego.
  • Optex
    GoodKris
    Level 9  
    ok, to jak kamera może się sprawdzić w tych warunkach
    zuroo
    Level 12  
    To zależy ile chcesz wydać na ten sprzęt. Za te pieniądze, które wydasz na SDC-435, nie sądzę żebyś był w stanie znaleźć cokolwiek lepszego. Możesz kupić duży oświetlacz, kamerę z ICR-em i obiektyw z korekcją IR, ale koszt takiego zestawu będzie z 2-3 razy większy niż wymieniona przez Ciebie kamera z obiektywem asferycznym o dużej jasności, która w tej półce cenowej jest jednym z najlepszych znanych mi produktów tego typu.
    crunky
    Level 32  
    zuroo wrote:
    To zależy ile chcesz wydać na ten sprzęt. Za te pieniądze, które wydasz na SDC-435, nie sądzę żebyś był w stanie znaleźć cokolwiek lepszego. Możesz kupić duży oświetlacz, kamerę z ICR-em i obiektyw z korekcją IR, ale koszt takiego zestawu będzie z 2-3 razy większy niż wymieniona przez Ciebie kamera z obiektywem asferycznym o dużej jasności, która w tej półce cenowej jest jednym z najlepszych znanych mi produktów tego typu.

Co z tego że w tej półce cenowej jest jednym z najlepszych produktów kiedy za przeproszeniem g**** zobaczy. Wymaganie jest postawione konkretnie - rozpoznać osobę w nocy. Odpowiedz również jest prosta - za pomocą tego samsunga nie rozpozna. Więc szkoda nawet stówki wydawać na coś co nie spełni podstawowego kryterium. Potrzebujesz zmywarkę to nie kupujesz pralki bo jest tania, a najlepsza w swojej klasie prawda?!
    zuroo
    Level 12  
    crunky wrote:

Co z tego że w tej półce cenowej jest jednym z najlepszych produktów kiedy za przeproszeniem g**** zobaczy. Wymaganie jest postawione konkretnie - rozpoznać osobę w nocy. Odpowiedz również jest prosta - za pomocą tego samsunga nie rozpozna. Więc szkoda nawet stówki wydawać na coś co nie spełni podstawowego kryterium. Potrzebujesz zmywarkę to nie kupujesz pralki bo jest tania, a najlepsza w swojej klasie prawda?!

Oczywiście masz rację :-) poza tym, że pralki nie zastosujesz do zmywania naczyń. Kamery raczej wszystkie służą do obserwacji - więc porównanie raczej chybione :-). Nie da się ukryć że droższy sprzęt znacznie podniesie prawdopodobieństwo rozpoznania tej osoby ale również go nie zagwarantuje. Zgodziłbym się z Tobą w 100%, gdyby było pewne że tej osoby za pomocą SDC-435 nie rozpozna. Jakaś szansa jest - najważniejsze jest dobre kadrowanie i właściwe ustawienie wszystkich funkcji. Jeśli na sprzęt w tej cenie @GoodKris może sobie pozwolić, a na droższy nie - po prostu uważam że warto spróbować i że ten wybór jest trafiony.
    GoodKris
    Level 9  
    To ile musiałbym zapłacić za kamerę plus oświetlacz, aby można było mówić o rozpoznaniu, może jakieś konkretne modele :)
    balcerek777
    Level 11  
    wg standardu Roatkina postać, sylwetka osoby o wzroście 1,6m powinna być nie mniejsza niż 5% ekranu do monitorowania (np tłumu), dla wykrycia intruza 10%, rozpoznania osoby nie mniej niż 50%, identyfikacji 120%. Więc każda kamera analogowa w Twoim wypadku odpada bo ma za małe pokrycie. Nie znam odległości od Twojego okna do "placu" więc nie wypowiem się na temat oświetlacza, ale ja osobiście kupiłbym kamerę dzienno nocną minimum 1.3 Mpx np ACM-1231, albo lepiej TCM-1231, mają co prawda wbudowany doświetlacz, ale będzie za słaby. Jak już koledzy wcześniej napisali (ci co się znają) za małe pieniądze nie uzyskasz zamierzonego efektu. NO jest jeszcze opcja taka, że dasz dobry doświetlacz, porządny obiektyw IR może wystarczy Ci 2.8-12mm z jak najmniejszym f, nie znam odległości więc obiektywu nie dobiorę, kamerę np D-max 581 lub lepszą. I co najważniejsze, rejestrator co zapisuje w D1, oraz modlitwa do Abrahama, aby sprawcy byli Ci bardzo dobrze znani to wtedy ich rozpoznasz.
    GoodKris
    Level 9  
    Dwie pierwsze kamery raczej odpadają ponieważ myślałem, że za rejestrator i kamerą w cenie tych kamer się zmieszczę. Ciekawa wydaje się być ta ostatnia propozycja z kamerą D-max. Od okna do parkingu jest około 4-5 metrów. A jaka kamera jest jeszcze porównywalna do kamery D-max'a lub lepsza ?
    balcerek777
    Level 11  
    wiesz co ale ja wolałbym kamerę megapixelową D/N z IR i wbudowanym slotem SD niż najlepszą kamerę analogową + najlepszy analogowy rejestrator. Weź np. pod uwagę kamerę VIVOTEKA FD8161 to są 2 megapixele, do tego obiektyw jest od 3 do 9 mm więc skoro masz tylko 4 metry to fajnie sobie ten placyk wykadrujesz. Ma wbudowana czujkę ruchu PIR i zresztą możesz ustawić nagrywanie na detekcję ruchu. Nie pamiętam dokładnie do ilu GB kartę obsługuje ale ostatnio robiłem testy i np 1.3MPX przy 8 klatkach na sekundę zajmuje 21GB na 24h przy MPEG-4 w tej kamerze jest H.264 więc starczy na pewno na dłużej niż 24h ciągłego nagrywania. Szukaj czegoś z nowszych technologii od analogu się wychodzi...
    crunky
    Level 32  
    balcerek777 wrote:
    wg standardu Roatkina postać, sylwetka osoby o wzroście 1,6m powinna być nie mniejsza niż 5% ekranu do monitorowania (np tłumu), dla wykrycia intruza 10%, rozpoznania osoby nie mniej niż 50%, identyfikacji 120%. Więc każda kamera analogowa w Twoim wypadku odpada bo ma za małe pokrycie.
    [...]

Czyli do rozpoznania jak pisał autor parę postów wyżej, zakładając że postać dajmy na to ma 1,5m wysokości (jeszcze większe wyzwanie) potrzebujemy pola widzenia 3 m w pionie, 4 m w poziomie. Przy odległości 4m potrzebny będzie obiektyw około 4,4 mm. Tutaj można zastosować 3,5-8mm z korekcją, lub wspomniany wcześniej 5-50
    balcerek777 wrote:

[...] porządny obiektyw IR może wystarczy Ci 2.8-12mm z jak najmniejszym f [...]

2,8-12 to przeważnie są najsłabsze konstrukcje pod wieloma względami.
    balcerek777 wrote:

[...]kamerę np D-max 581 [...]

Dobrze kolego radzisz, zapewne wiele takich zamontowałeś z oświetlaczem i zapewne widziały one podczerwień :)

Dodano po 3 [minuty]:

balcerek777 wrote:
    wiesz co ale ja wolałbym kamerę megapixelową D/N z IR i wbudowanym slotem SD niż najlepszą kamerę analogową + najlepszy analogowy rejestrator. Weź np. pod uwagę kamerę VIVOTEKA FD8161 to są 2 megapixele, do tego obiektyw jest od 3 do 9 mm więc skoro masz tylko 4 metry to fajnie sobie ten placyk wykadrujesz. Ma wbudowana czujkę ruchu PIR i zresztą możesz ustawić nagrywanie na detekcję ruchu. Nie pamiętam dokładnie do ilu GB kartę obsługuje ale ostatnio robiłem testy i np 1.3MPX przy 8 klatkach na sekundę zajmuje 21GB na 24h przy MPEG-4 w tej kamerze jest H.264 więc starczy na pewno na dłużej niż 24h ciągłego nagrywania. Szukaj czegoś z nowszych technologii od analogu się wychodzi...

Montowałeś takie kamery i się sprawdzały w podobnych wypadkach? Na karcie rejestruje pełny materiał czy pojedyncze klatki? Jeśli Kolega zamontuje takie urządzenie to w przypadku zdjęcia kamery z elewacji znikają także nagrania.

Dodano po 4 [minuty]:

GoodKris wrote:
    Dwie pierwsze kamery raczej odpadają ponieważ myślałem, że za rejestrator i kamerą w cenie tych kamer się zmieszczę. Ciekawa wydaje się być ta ostatnia propozycja z kamerą D-max. Od okna do parkingu jest około 4-5 metrów. A jaka kamera jest jeszcze porównywalna do kamery D-max'a lub lepsza ?

Jeśli dostałbym podobny temat zamontowałbym kamerkę w stylu RSC-82HPD lub podobną, najlepiej z opcją FLK lub możliwością ustawienia szybkiej migawki na wypadek prześwietlania w podczerwieni, obiektyw nie koniecznie jasny (blisko) a ostry, obudowa wedle uznania, oświetlacz VIR-260 lub podobny. Taki komplet będzie pracował w każdych warunkach pogodowych.
    balcerek777
    Level 11  
    Faktycznie crunki ma rację mój babol dcc521 lub 601. 581 nie ma zdejmowanego filtra podczerwieni. Ale z resztą się nie zgadzam zwłaszcza z propozycją ronixa. W ogóle proponujesz rozwiązanie które nie sprawdzi się w identyfikacji sprawcy i bardzo dobrze o tym wiesz. Ciekaw jestem jeszcze tej opinii ze obiektywy 2.8-12 są najgorsze pod wieloma względami jest wiele na rynku o jasności wyższej niż 3.5-8.Ciekaw jestem czy w ogóle miałeś kiedykolwiek do czynienia z kamerami megapixelowymi specjalisto.
    GoodKris
    Level 9  
    Czyli mam rozumieć, że jak nie zmontuje kamery megapikselowej to nie rozpoznam osoby na nagraniu ? A jak miała by się sprawa z dobrą kamerą analogową i oświetlaczem podczerwieni (może dwie sztuki umieszczone w różnych miejscach w celu lepszego oświetlenia, chyba, że to pogorszy jakość nagrań) i rozpoznaniem "znanej" mi osoby ? A wracając do kamery megapikselowej z slotem kart pamięci i możliwość jej kradzieży z elewacji, nie wchodzi w grę montaż jej w poniszczeniu za oknem, mogą pojawić się odbicia ?
    balcerek777
    Level 11  
    Jeżeli znasz szkodnika, to na analogowej kamerze powinieneś ją rozpoznać, po sylwetce, ubiorze, sposobie poruszania, itp itd ważne żebyś miał minimum 15kl/s. Zrobiłem przykładowy widok z kamery analogowej, oczywiście to tylko poglądowa sprawa.

Wysokość montażu kamery: 2.8m
    obiektyw w tym widoku i odległościach wyszedł 6,2mm

założyłem że do "blachy" auta jest 5 metrów bo tak napisałeś i auto jest przesunięte o 4m w stosunku do kamery

zielona strefa to strefa detekcji, strefa żółta to strefa rozpoznania szkodnika wg UK HOSDB, czerwona strefa której tutaj niema to strefa identyfikacji osoby nieznanej.

GoodKris
    Level 9  
    Czyli podsumowując :
    - PROMIENNIK IR APER VIR-260 lub coś podobnego
    - Obiektyw Auto Iris 2,8-8 FUJINON ??

http://www.napad.pl/katalog/produkty-47-1434-obiektyw-auto-iris-28-8-fujinon-3216.htm

I zostaje wybór konkretnej kamery analogowej z mechanicznym filtrem podczerwień, zgadza się ? Może polecicie kamerę, która posiada ten filtr i sprawdzi się przy rozpoznaniu "znanej" mi osoby. Zapraszam do wypowiedzenia się innych osób :)
    todaks
    Level 19  
    balcerek777 wrote:
    Faktycznie crunki ma rację mój babol dcc521 lub 601. 581 nie ma zdejmowanego filtra podczerwieni. Ale z resztą się nie zgadzam zwłaszcza z propozycją ronixa. W ogóle proponujesz rozwiązanie które nie sprawdzi się w identyfikacji sprawcy i bardzo dobrze o tym wiesz. Ciekaw jestem jeszcze tej opinii ze obiektywy 2.8-12 są najgorsze pod wieloma względami jest wiele na rynku o jasności wyższej niż 3.5-8.Ciekaw jestem czy w ogóle miałeś kiedykolwiek do czynienia z kamerami megapixelowymi specjalisto.

Wg. mnie 3,5-8 oznacza zakres zmiany ogniskowej a nie jasności obiektywu ( to tak na marginesie ). Jeśli chodzi o kamery megapikselowe to trzeba pamiętać że ich czułość jest mniejsza niz kamer analogowych . Jest to dość ważne bo nie możemy w rozważanym przypadku zastosować migawki mniejszej niż 1/60 z powodu ryzyka rozmycia postaci. Co do identyfikacji to na pewno za pomocą kamery 2Mpx bedzie to znacznie łatwiejsze niz w przypadku kamery analogowej. Jednak trzeba liczyć sie z dość wysokimi kosztami. Dobry obiektyw do takiej kamery to wydatek około 800 zł . Kamera która spełni warunki przy oświetleniu z IR to nie mniej niż 3tyś zł. Do tego trzeba doliczyć koszt doświetlaczy IR.
    Jeżeli autor pytania jest gotów na taki wydatek to ok. jesli nie, pozostaje kamera analogowa. Kamery z dobrą czułością współpracujące z IR to 521 D-max , VTV513 WDR, SCC-B2333P , i wiele innych które posiadają ruchomy filtr IR i dobrą dynamikę . Przy doborze obiektywu należy pamiętać że musi być przystosowany do pracy w IR. Można też rozważyc zastosowanie dwóch kamer . Umożliwi to zmniejszenie obserwowanej powierzchni przez każdą a co za tym idzie zwiększenia mozliwości rozpoznania gagatka.
    balcerek777
    Level 11  
    pisząc to nie dopisałem tego co jest pogrubione, trzeba być asem aby ogniskową pomylić z jasnością :):)

Ciekaw jestem jeszcze tej opinii ze obiektywy 2.8-12 są najgorsze pod wieloma względami jest wiele na rynku o jasności wyższej niż mają obiektywy 3.5-8.

dcc-521 tylko wersja TDN
    crunky
    Level 32  
    balcerek777 wrote:

Ciekaw jestem jeszcze tej opinii ze obiektywy 2.8-12 są najgorsze pod wieloma względami

Po pierwsze jasność - chyba nie jest tajemnicą że ta podawana jest tylko dla najlepszego przypadku czyli dla najmniejszej ogniskowej?
    W większości przypadku te obiektywy montuje się ze względu na te 12mm, a ten przy tych 12mm jest ciemny jak tabaka w rogu. Wystarczy zamienić jegomościa na obiektyw 5-50, ustawić również 12mm i widać różnicę.
    Zakup takiego obiektywu dla szerokiego kąta (2,8mm) mija sie z celem bo jest wiele tańszych konstrukcji zaczynających się od 2,8, choćby wspomniany fujinon.
    Zakup takiego obiektywu dla swojej uniwersalności oznacza lenistwo instalatora albo nieumiejętność oszacowania ogniskowej.
    Po drugie niższa ostrość- w szkiełkach z zakresu 3,5-8 ; 5-50 (około) zauważalna jest większa ostrość w tej samej klasie sprzętu.
    Trzecie słaby kontrast i ostrość w dzień w czasie silnego oświetlenia - chyba nie jest tajemnicą że obiektywy te aby osiągnąć ekwiwalent przysłony F/360 posiadają filtry szare? Fakt że chwali się tym tylko fujinon. W większości zaobserwowałem spadek rozdzielczości wraz ze wzrostem światła (powinno być odwrotnie) za co można winić ten ND filter.
    Po czwarte nie znalazłem obiektywu 2,8-12mm z rzeczywistą korekcją podczerwieni.

Na koniec poczytaj sobie trochę o obiektywach:
    http://www.spacecom.co.jp/en_product/D_day_night_lens/index.html
    Jak łatwo zauważyć inne szkiełka z zalet mają wymienione szkła o niskiej dyspersji, korekcję podczerwieni, wysoki kontrast. Natomiast jedyną znaczącą zaletą obiektywu o nazwie CARINA jest 4,4 zoom i tyle w temacie.
    Celowo podlinkowałem space'a gdyż z tej fabryki wywodzi się wiele obiektywów sprzedawanych pod różnymi markami. Zwykłe obiektywy które po oklejeniu logiem innych firm stają się obiektywami IR.

Dodano po 9 [minuty]:

GoodKris wrote:
    Czyli podsumowując :
    - PROMIENNIK IR APER VIR-260 lub coś podobnego
    - Obiektyw Auto Iris 2,8-8 FUJINON ??

http://www.napad.pl/katalog/produkty-47-1434-obiektyw-auto-iris-28-8-fujinon-3216.htm

I zostaje wybór konkretnej kamery analogowej z mechanicznym filtrem podczerwień, zgadza się ? Może polecicie kamerę, która posiada ten filtr i sprawdzi się przy rozpoznaniu "znanej" mi osoby. Zapraszam do wypowiedzenia się innych osób :)

Tu jeszcze zabiorę głos w sprawie tego obiektywu. Mianowicie na stronach sprzedawców widnieje informacja że jest to obiektyw do pracy w podczerwieni. Dziwne że producent o tym nie wspomina! Do kamer dzienno-nocnych fujinon produkuje takowy obiektyw:
    http://www.fujinon.com/ProductDocs/YV27x29LR4D-SA2.pdf
    GoodKris
    Level 9  
    Już się pogubiłem z tymi obiektywami, lepszy będzie z większym zakresem ? Możecie jakieś polecić z podczerwienią