Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop zniekształca dźwięk gitary przy nagrywaniu

Kamelizotto 24 Lis 2010 22:43 2868 7
  • #1 24 Lis 2010 22:43
    Kamelizotto
    Poziom 8  

Witam

Ostatnio kupiłem nowy laptop Toshiba Satellite L505-138
    Podobnie jak na starej Toshibie L100 cośtam chciałem nagrać gitarę akustyczną. Zdziwiłem się, kiedy odsłuchując nagranie dźwięk był zniekształcony tak jakby wycofywał się i wracał do tego stal się dziwnie metaliczny .
    Nie jest to wina gitary bo jak podłączam mikrofon to jest to samo .
    Nie jest to też wina programu do rejestrowania dziwęku bo objawy są te same na różnych.
    Pozostaje chyba kwestia sterowników ale laptop ma miesiąc i wszystko bowinno być ok w takim razie.
    Ma ktoś jakiś pomysł ?
    W kontrolerach dzwięku mam :
    ATI HDMI Audio
    Realtek High Definition Audio
    PS może to mieć związek z tym, że mam Win 7 64 bit?

0 7
  • #2 25 Lis 2010 08:44
    Kwaczor

Spec od akustyki

Opisz dokładniej jak masz to wszystko podłączone.

0
  • #3 25 Lis 2010 09:56
    Kamelizotto
    Poziom 8  

Najprościej jak można. Gitara elektroakustyczna przez kabel jack jack przenosi sygnał na laptopa przez przejściówkę duży na mały jack włączone w wejście słuchawkowe laptopa... niestety liniowego nie mam . Ale w tamtym też nie miałem, a było ok . Całość nagrywana w programie Cooledit pro , ale to samo jest gdy nagrywam przez windowsowski program .

0
  • #4 25 Lis 2010 15:29
    SzokalML
    Poziom 36  

Spróbuj zwiększyć częstotliwość próbkowania na 88khz. Powinno pomóc na metaliczność dźwięku. Sprawdź też przejściówkę z dużego jacka na mały. Gdy jest uszkodzona (poluzowane blaszki) takie właśnie są objawy. Niestety te przejściówki nie wytrzymują długo, no bo muszą gruby kabel utrzymać.

chyba masz na myśli wejście mikrofonowe, bo słuchawkowego WEJŚCIA nie ma w tych laptopach.

0
  • #5 25 Lis 2010 19:48
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 25 Lis 2010 23:06
    Kamelizotto
    Poziom 8  

Może rzeczywiście przejściówka jest walnięta.
    Oczywiście przejęzyczyłem się , chodziło mi o wejście mikrofonowe.

Jeśli nie napisałem o żadnym efekcie pomiędzy gitarą, a laptopem to znaczy, że go tam nie ma, a nie że podałem za mało informacji

Jeśli napisałem, że na 6 letnim laptopie podłączałem właśnie w ten sposób i było ok, to znaczy że to raczej nie w tym problem sroka. A jeśli się mylę to proszę wytłumacz mi na przyszłość dlaczego tam było dobrze, a teraz jest kicha. ;/

0
  • #7 26 Lis 2010 01:01
    stanley23
    Poziom 12  

Prawdopodobnie wejście w obecnym laptopie ma inne parametry, powodujące większe niedopasowanie przystawki. Może też być gorszej jakości. Zdecydowanie nie polecam nagrywania w taki sposób. Wejście mikrofonowe w laptopie nadaje się do takich aplikacji, jak Skype. Nie warto po nim oczekiwać czegoś więcej. Zainwestuj z czasem w jakiś interfejs audio z wysokoimpedancyjnym wejściem (a i może z dodatkowym preampem mikrofonowym, jak z czasem zechcesz nagrać wokal), a będzie dobrze.

Pozdrawiam

0
  • #8 30 Gru 2015 22:01
    waldez1
    Poziom 14  

Sorki, wiem, że temat sprzed lat, ale jestem na Elektrodzie od 13 lat, jako stary forumowicz mogę chyba coś napisać.

Po pierwsze: kiedy sięgam do elektrody aby znaleźć jakąś poradę czy rozwiązanie problemu przeglądam kilkanaście tematów, kilkadziesiąt wpisów, i w 90 % przypadków wpisy albo nic nie wnoszą, albo jest to snucie własnych teorii
    (tak jest też w tym temacie).

Po drugie: w ogromnej większości brakuje rozwiązania problemu. Jeśli ktoś sobie jakoś poradził z problemem, to już olewa tych co mu podpowiadali i tych, którzy mogli by z rozwiązania skorzystać.
    Dlatego dobrze, że teraz za założenie tematu pobiera się punkty, które są zwracane dopiero po zamknięciu tematu.

A teraz do rzeczy, szukałem rozwiązania takiego problemu, że sygnał z wejścia audio wychodzi mi też na wyjście. Przy nagrywaniu gitary jest minimalne opóźnienie i to strasznie przeszkadza, i tu właśnie natknąłem się na ten temat, no i nie mogę się oprzeć swoim refleksjom.

Problem zgłoszony przez kolegę Kamelizotto, wynika z tego, że albo laptop ma wbudowany mikrofon, albo jako domyślne źródło dźwięku nagrywania ustawione jest nie wejście liniowe ale mikrofon, i efekt to właśnie metaliczny, zmodulowany dźwięk.
    I można sobie podawać dźwięk z miksera czy co tam jeszcze piszecie, to nic nie pomoże. Wystarczy przestawić źródło na wejściu.

Od lat nagrywam gitarę na laptopy, bodaj już na czwarty, i nie ma żadnych problemów. Sygnał podaję z multiefektu Korg na wejście liniowe.
    Jedyny "problem", to ustawienie odpowiednich poziomów z multiefektu, na wejściu liniowym i na wyjściu do podkładów, backing tracków itp.

W przypadku prawdziwych problemów zamiast kombinacji z przejściówkami, impedancjami, mikserami..., najlepiej kupić dobrą zewnętrzną kartę dźwiękową na usb. Takie karty o wiele lepiej obsługują dźwięk niż wbudowane karty typu CMI coś tam.

No sory! Ale jak ktoś pisze "za mało danych, opisz dokładniej, podaj sterowniki, konfigurację...", to znaczy, że się z takim zjawiskiem nie spotkał, to po co snuć poezję.
    "obluzowana blaszka" robi metaliczny dźwięk, no ludzie, chyba że to duża blacha i rzeczywiście rezonuje przy graniu ;-)
    "karta muzyczna nie posiada wejścia dla urządzeń audio o dużej impedacji", tak nie posiada, ale to nie ważne!, dobierając poziomy sygnałów wszysko będzie ok!
    Impedancja wejścia liniowego jest jaka jest, wyjścia gitary jest jaka jest, wyjścia z efektu czy multiefektu jest jaka jest... czy ktokolwiek wie jakie są te impedancje, czy ktokolwiek coś zmieniał, żeby je dopasować?

I najważniejsza informacja, w przypadku mikrofonu, takiego "internetowego", Windows ma taką cechę jak jakiś boost, podbicie, zrównoważenie, kompensacja... nie ważne. Jeśli nie jest to mowa do Skype, należy tę opcję bezwzględnie wyłączyć.

P.S.
    Mówiąc wprost, wiesz - napisz, nie wiesz - nie ściemniaj.

0