Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

S7 1200 licznik TP, AXIS motion control sterowanie silnikiem

25 Lis 2010 10:04 6671 2
  • Poziom 9  
    Witam,

docelowo chce sterować silnikiem krokowym przez sterownik S7 1200 używając wyjść PTO (wyjście ciągu impulsów).
    Podłączyłem odpowiednio sterownik S7 ze sterownikiem silnika krokowego (driver) oraz silnik. Na początku chciałem sprawdzić czy silnik będzie działał gdy zamiast wyjścia PTO użyję zwykłego licznika do generowania impulsów powiedzmy co 50ms co powodowało by obrót silnika. Oprócz licznika sterownik silnika na swoje wejścia dostaje sygnały:
    - DIR (w którą stronę ma się silnik kręcić)
    - EN.
    - oraz impulsy z licznika na wejście CLK
    Zatem od strony podłączenia błędu na pewno nie ma.

Wygląd bloczku licznika TP

Poniżej screen z błędu jaki mi powstaje przy użyciu bloczka licznika generującego impulsy TP:

---------------------------------------------------

Drugą sprawą jest problem sterowania silnikiem za pomocą bloków Motion Control a konkretnie MC_MoveJog. Na wejście Axis podaje:

Natomiast na pozostałe wejścia/wyjścia są ustawione następujące elementy. Przy kompilacji wyskakuje błąd zawarty na screen-ie. Oczywiście w tym przypadku jest zdefiniowany sygnał impulsowy PTO.
    Gdzie można zmieniać wartości generowanego impulsu do sterowania moim silnikiem krokowym?
  • SterControl
  • Poziom 15  
    4.

Otwarta linia jest niedopuszczalna.

1. Co do pierwszego screenu to nie jestem pewien, ale chyba przed timerem musi być styk, aby utworzyć warunek logiczny. To nie jest timer TP.

2. Musial byś rozwinąc listę błedów aby można było przczytać co go boli

3. Wsytaczy skonfigurować bloczek i wszystko powinno działać. W czym dokladnie jest problem?
  • SterControl
  • Poziom 9  
    Witam, zgadza się po dodaniu styków przed licznikami i wykasowaniu tej "śmiesznej" strzałki programik się kompiluje i działa silnik skokowy.

Jeśli chodzi o licznik przepraszam za roztargnienie owszem nie wstawiłem TP a TON.

Jeśli chodzi o moje kolejne pytania mam teraz problem z sterowaniem silnikiem krokowym za pomocą wyjść PTO.

zadanie jakie mam do wykonania to:

Sterowanie silnikiem krokowym za pomocą wyjść PTO sterownika SIMATIC S7 1200 oraz przy wykorzystaniu sterownika silnika krokowego.

Wyjście PTO (wyjście impulsowe) wykorzystuje programowo wyjścia Q0.0 oraz Q0.2. Docelowo, zgodnie z tematem, chce sterować silnikiem krokowym przez sterownik S7 1200 używając wyjść PTO. Podłączyłem odpowiednio sterownik S7 ze sterownikiem silnika krokowego (driver) oraz silnik. Gdy załączam odpowiednie wyjścia sterownik załącza driver. Zatem, nie ma błędu od strony technicznej.
    W opisie z czym mam problem opiszę wszystko najdokładniej jak potrafię. Jeżeli moje informacje są błędne proszę o poprawienie, żebym nie popełniał już dalej tego błędu. Dlatego też bloki, które używam staram się opisać, gdyż może problem tkwi w tym, że używam nie odpowiednich funkcji.
    Podłączenie sterownika Siemens i sterownika silnika krokowego zostało wykonane w następujący sposób:

- DIR (w którą stronę ma się silnik kręcić) Wyjście Q0.7
    - EN Q0.5
    - oraz impulsy generowane z PTO na wejście CLK Q0.6, z tym że programowo wyjście PTO znajduje się na wyjściu Q0.0 i Q0.2. Z tym że jak zostanie to pokazane później na print screen generator PTO jest wykorzystane w wejściu do bloku funkcji Mc_MoveJog w złącze Axis. Wyjście z Mc_MoveJog wychodzi na styk Q0.6 zatem wydaje mnie się, że nie ma błędu (czy się mylę?).

Pytanie: Jakie ma znaczenie gdy program po części jest w Network 1, a inne linie programu w Network 2?

Sprawą z jaką się borykam jest sterowanie silnikiem za pomocą bloków Motion Control, gdyż wyczytałem, że nadają się one do tego zadania i jestem wstanie wykorzystać tam generator impulsów PTO. Konkretnie użyję bloku funkcji MC_MoveJog.

Na samym początku włączam generator impulsów PTO wchodząc w ustawienia jednostki centralnej S7 1200. Tam w opcjach załączam wyjście Pulse_1 i właściwości PTO na wyjściu Q0.0 rys

Natomiast pozostałe wejścia/wyjścia są ustawione następująco. Kompilacja przechodzi poprawnie (rys).

Wejście Axis zostało zdefiniowane u mnie następująco (rys).

Select PTO for Axis Control wybrałem Pulse_1 (zgodnie z założeniami, które opisywałem powyżej) Rys.5.
    W opcjach Extended Parameters nic nie przestawiałem.

Wejścia JogForward i JogBackward określają kierunek obrotów silnika, dlatego „1” jest dana na opcję pierwszą (rys). Velocity jest prędkością, tu przyjmuje zakres od 0 do 1. Wydaje mnie się zatem, że jest to ustawienie jakiejś części prędkości maksymalnej jaką ma osiągać silnik.

Pytanie: W którym miejscu definiuje się tą prędkość?

W Program Block znajdują się jeszcze dwie opcje MC_MoveJog[FB1103] rys oraz MC_MoveJog_DB[DB1] rys.

Pytanie: Co powinno się zawierać w MC_MoveJog[FB1103] ?

Czy tak powinien wyglądać blok funkcji Mc_MovJogDB[DB1]? Czy jeżeli w schemacie blokowym ustawione zostało na wejście Velocity wartość 0.5 to powinna ona sama się wpisać w wierszu numer 5? Czy powinienem ustawić ją ręcznie?

P.S Właśnie się dowiedziałem, że blok MC_MoveJog nie działa jeśli nie dam bloku MC_Power. Jest to dla mnie nowa informacja i biorę się do dalszych prób.