Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat Auraton 2005 - podłączenie do pieca

25 Lis 2010 11:29 8172 28
  • Poziom 9  
    Witam.
    Posiadam termostat pokojowy Auraton 2005 i piec Termet 2 gco 19.8.04 i moje pytanie - jak podłączyć sterownik z piecem, piec ma z tyłu wyjście na + R -
    Proszę o szybką odp.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam
    proste jak sznurek w kieszeni tzn. podłącz pod + i - 100%, bierz się do roboty bo zima tuż tuż - pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

Pamietaj kocjoł nastaw na 70-80 st.C resztę pozostaw dla programatora. Nara
  • Poziom 9  
    a na termostacie no i com czy nc? bo podłączyłem pod no i com i na + i - na piecu to piec wogóle nie reaguje a temperature ustawiłem na 22stopnie a w mieszkaniu 18stopni a piec nie reaguje
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    A jak odłączysz przewody od regulatora i je zewrzesz to piec startuje?
  • Poziom 9  
    juz sprawdzam zaraz odp
  • Poziom 15  
    Na Auratonie na pewno NO i COM. W kotle prawdopodobnie + i R. Możesz sprawdzić robiąc zworkę zwykłym przewodem - jeśli ruszy to podłącz Auratona. No i jeszcze sprawdź, czy w Auratonie z przodu, pod klapką, wszystkie mikroprzełączniki są na dole.
  • Poziom 9  
    więc tak na pecu mam podłączone pod R i - i jak zewre przewody to nic sie nie dzieje

Dodano po 6 [minuty]:

zrobiłem zworke na + i R i tez sie nic ne dzieje wogóle nie reaguje
  • Poziom 9  
    pie reaguje jedynie wtedy jak jest podłączony pod + i - i jak podłącze pod auratona to piec milczy choc temperatury w pomieszczeniu nie ma?a moze termostat musze jakos uruchomic
  • Poziom 26  
    Na sterowniku powinno się pojawić kręcące kółko pod stC i wtedy zwiera styki , jak na obrazku

Link
  • Poziom 9  
    no i tak mam ale pieca nie załańcza

Dodano po 47 [sekundy]:

moze sterownik na piecu jest niedobry
  • Poziom 15  
    Tak jak powiedział kolega, na wyświetlaczu musi pojawić się kręcący wiatraczek lub kółeczko. Sygnalizuje to aktywację przekaźnika. Jeśli reaguje ci na połączenie + i - w kotle i podłączyłeś to do NO i COM w Auratonie i kręci się kółeczko na wyświetlaczu, to kocioł powinien ruszyć. Przy kręcącym się kółeczku i mikrowyłącznikach ustawionych w dolnej pozycji kocioł powinien ruszyć.
    Jeżeli nie rusza mimo to, to są trzy ewentualności:
    a/ baterie są za słabe, żeby aktywować przekaźnik - wymień na nowe, alkaliczne
    b/ rąbnięty jest przekaźnik wyjściowy w Auratonie (przy nowym raczej wątpliwe)
    c/ kabel nie ma przejścia
  • Poziom 9  
    nawet jak kable odłoncze od pieca to wiatraczek i tak widac

Dodano po 1 [minuty]:

a kocioł powinien zaeragowac odrazu na sterownik czy po jakims czasie

Dodano po 3 [minuty]:

wiatraczek na wyswietlaczu nie kreci się tylko stoi! a musza byc jakieś specjalne kable do podłączenia bo ja tak na dzis podłączyłem zwykłym kablem dwuzyłowym
  • Poziom 15  
    Wiatraczek sygnalizuje tylko aktywację przekaźnika wyjściowego w Auratonie. Auraton nie wie, czy coś pod niego podłączyłeś, czy nie. Odłącz kable od Auratona i połącz je kostką i zobacz czy kocioł rusza. Jeśli rusza, to trzeba szukać przyczyny w Auratonie. Przy kręcącym się kółeczku na wyświetlaczu zostają zwarte dwa styki w Auratonie NO i COM w trybie grzewczym i NC i COM w trybie chłodzenia (ustawienia na mikroprzełącznikach). To tak, jakbyś połączył kabelki + i - za pomocą kostki. Sprawdź, czy łącząc same kabelki uruchomisz kocioł.
  • Poziom 9  
    przepraszam ale jestem laikiem w dziedzinie elektryki tzn jak połączyć kostką
  • Poziom 15  
    Albo odkręć od Auratona i skręć je razem i zaizoluj (zewrzyj) - kocioł powinien ruszyć.
  • Poziom 9  
    jak zewre kable kocioł sie rozłąńcza jak kable rozłończe to sie załańcza
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    To podłącz pod COM i NC.
  • Poziom 9  
    a moge tak pod com i nc wszedzie pisza ze com i no
  • Poziom 15  
    Jeśli kocioł reaguje na zwarcie rozwarcie tak ja piszesz, to podłącz.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Ale u ciebie działa to odwrotnie i dlatego com i nc
  • Poziom 9  
    załaczyłem i pod com i nc i piec ruszył zobacze jak dojdzie do temperatury czy rozłończy

Dodano po 5 [minuty]:

woda doszla do 60 stopni tak jak mam ustawione i piec rozłączyło zobacze co dalej
  • Poziom 17  
    Witam
    podłączenie prawidłowe kociołek zatrzyma tryp pracy po osiągnięciu temperatury powierza nastawionej w programatorze albo temperatury wody nastawionej na termometrze kotła. Szkoda że nie byłem wczesniej. Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Witam
    podłączenie prawidłowe kociołek zatrzyma tryb pracy po osiągnięciu temperatury powierza nastawionej w programatorze albo temperatury wody nastawionej na termometrze kotła. Szkoda że nie byłem wcześniej. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    to jaka najlepsza temperatura na kotle aby było ok
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Nie za wysoka, ale jeżeli chcesz, aby kocioł współpracując z termostatem szybko dogrzewał pomieszczenie, to daj 60-70 C. Powinno to wystarczyć na większość sezonu grzewczego. Gorące grzejniki szybciej dogrzeją pomieszczenie. Po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu termostat i tak wyłączy ogrzewanie.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam
    max na kotle to 80 st C, taką zalecają wszyscy producenci, bo krzywe grzania też kończą sie na 80 st. C przy temp. zew. -20. Takie ustawienie kotła pozwala pokojowemu regulatorowi temperatury szybko dogrzewać pomieszczenia i w miarę ekonomicznie pracuje kociołek i moduluje w pełnym zakresie mocy.Termostaty też w ty udział mają. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    super wszystko gra tak jak powinno wielkie dzieki wszystkim za rady:D
  • Poziom 15  
    Jeśli 'piec' elektryczny ma styki do podłączenia termostatu, to podłącz COM i NO w Auratonie do tych styków. Jeśli nie ma takiego wejścia w piecu, to musisz zastosować stycznik 3-fazowy z cewką na 230 VAC i podłączyć grzałki przez styki robocze stycznika, a Auratonem wysterować cewkę stycznika.