Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr V 640 naprawa HLY

binis 25 Lis 2010 14:59 2249 12
  • #1 25 Lis 2010 14:59
    binis
    Poziom 22  

Przy wymianie isostata włącz/wyłącz uszkodził się HLY. Nie ma sztucznej masy. Po obmiarach uszkodzonego i dobrego miernika doszedłem do wniosku że uwalił się jeden z tranzystorów (tych po prawej stronie schematu za linią przerywaną.) Zamierzam tą część HLY odtworzyć na osobnej płytce. Poradzcie prosze jakie tranzystory zastosować. Może ktoś robił podobną naprawe.

0 12
  • #2 25 Lis 2010 15:29
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

binis napisał:
    Przy wymianie isostata włącz/wyłącz uszkodził się HLY. Nie ma sztucznej masy. Po obmiarach uszkodzonego i dobrego miernika doszedłem do wniosku że uwalił się jeden z tranzystorów (tych po prawej stronie schematu za linią przerywaną.) Zamierzam tą część HLY odtworzyć na osobnej płytce. Poradzcie prosze jakie tranzystory zastosować. Może ktoś robił podobną naprawe.
    "wyważasz już dawno otwarte drzwi" ... :!: :D
    Poszukaj na forach - również na tym - czym zastąpić (zmontować go samodzielnie) ten układ hybrydowy.

Pozdrawiam

-1
  • #3 26 Lis 2010 21:45
    fzyga43
    Poziom 19  

Posiadam na zbyciu nieco używany HLY 7006 [powinien być sprawny]. Oddam za drobne.

0
  • #4 03 Gru 2010 16:25
    binis
    Poziom 22  

Zbudowałem układ sztucznej masy i w tej chwili między -Ub a pinem 22 mam 2,5v a to jest za mało. Poprzednio miałem 0,9v. W oryginalnym układzie sztucznej masy pomiędzy pinem 15 a 22 w obu kierunkach jest ok.500 om. Tranzystor npn jest uwalony. W miejscu tego tranzystora należałoby zrobić przerwe. Mam różnego rodzaju frezy dentystyczne. Sądze że należałoby robić to w okolicy pinu 22. Zna może ktoś rozkład tej HLY ?. Tylko nie piszcie że mam to zrobić od nowa bo na to jest zawsze czas a schemat tego g...a śni mi się już po nocach.

0
  • #5 04 Gru 2010 21:26
    binis
    Poziom 22  

Od znajomego mech.prec. pożyczyłem wspaniałą aparaturkę i cały kartonik różnego rodzaju frezików. Od strony pinów 12 do 22 na szerokości 9mm zdjąłem warstwe 6mm i dopiero coś się zaczęło ukazywać. Jest to zielona hybryda. Między innymi pokazał się drut. Co to jest za technologia i pod jaką postacią ukażą mi się tranzystory bo już wiem gdzie może być ten felerny.

0
  • #6 05 Gru 2010 11:32
    serwis
    Poziom 37  

Hybryd ten jest zmontowany na płytce szklanej. Ingerując mechanicznie istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia.

Ja "dostałem się do środka" metodą chemiczną- rozpuszczając tworzywo w cyklohexanonie. Tworzywo to mięknie, robi się z tego taka "kaszka" i już można wtedy odsłonić bez problemu wnętrze.

Oczywiście opis dotyczy hybryda w kolorze zielonym, produkowanego przez wojskowy zakład doświadczalny w (chyba) Dęblinie.
    Hybryd ten produkowany był również w kolorze czarnym, przez Dolam we Wrocławiu.

Gros uszkodzeń tego hybryda polega na pęknięciu tej płytki szklanej.

PS. Omyłkowo napisałem, ze hybryd jest na alundzie- ale już poprawiono.
    Po prostu pomyliłem z innym otwieranym hybrydem.

0
  • #7 26 Lip 2015 12:42
    binis
    Poziom 22  

Musiało minąć prawie 5 lat abym wrócił do naprawy w/w multimetru. Cyfrowe zabawki zaczęły mnie po prostu denerwować. Zrobiłem to na TL081 i na płytce uniwersalnej. Opis naprawy jest łatwo dostępny. Duże podziękowania dla autora tego projektu. Multimetr śmiga aż miło. Należy pamiętać o ponownym starannym ekranowaniu.

0
  • #8 26 Lip 2015 20:46
    tzok
    Moderator Samochody

Niestety na TL081 masz bardzo obcięte pasmo pomiarowe. Gdzieś nawet mam zrobioną płytkę pasującą w miejsce hybrydy ale ostatecznie upolowałem oryginalny układ.

0
  • #9 27 Lip 2015 14:44
    binis
    Poziom 22  

Potestujemy i zobaczymy.

0
  • #10 29 Lip 2015 22:06
    binis
    Poziom 22  

Nie wiem skąd wzięło się to ograniczone pasmo pomiarowe. U jednych spadek występuje przy 3 kHz u innych przy 15 kHz. Piszą duby smalone. Mam gówniany generator i z niego spadek zaznaczał się w okolicach 3MHz ale taki sam spadek widać na oscylu więc bzdura. Poczytajcie warunki pomiaru w/g instrukcji serwisowej tego V640. Oczywiście konieczna jest sonda wcz np : Conway St664 1kHz...1GHz i sprawna. Do przenicowania tego przyrządu konieczne jest małe laboratorium no ale jak ktoś chce zobaczyć bruzde na czole u dziecka poczętego metodą in witro to ją zobaczy. Bez urazy.

0
  • #11 29 Lip 2015 22:45
    tzok
    Moderator Samochody

Chodzi o obcięcie pasma na zakresie m.cz., bez sondy w.cz.

0
  • #12 30 Lip 2015 09:09
    binis
    Poziom 22  

Powinniśmy chyba zakończyć już ten dyskurs ale pomiarów bez sondy dokonuje się tylko do 1 kHz. Pasmo mcz jest niestety nieco szersze więc bez sondy ani rusz.

0
  • #13 30 Lip 2015 09:27
    tzok
    Moderator Samochody

Niemniej na oryginalnej hybrydzie miernik na zakresie m.cz. poprawnie wskazuje do ok 15kHz, a spadek o 3dB i załamanie charakterystyki występuje dopiero przy ok 200kHz. Cóż z tego, że jest to daleko poza specyfikacją fabryczną skoro... działa. Na TL081 charakterystyka ponad 1kHz jest mocno pofalowana, a przy 3kHz już leci ostro w dół.

0
  Szukaj w 5mln produktów