Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrywarka Panasonic DMR-EH50 podmiana dysku

25 Nov 2010 15:26 3892 10
  • Level 1  
    Witam!
    Po włączeniu nagrywarki testuje się dysk(80GB), po czy na ekranie telewizora pojawia się że wystąpił błąd, naciśnij ok.Nagrywarka się restartuje i tak w kółko, dodam jeszcze że nie mogę przełączyć source (dvd,sd), świeci się tylko HDD.
    Dobra mam już gdzieś te nagrania(pewnie dysk padł) wykręcam stary wkładam nowy też 80GB, i ciemny ekran TV a na displayu HDD N6
    Jakieś wskazówki??
  • Helpful post
    Level 11  
    W TYM temacie jeden z kolegów poważnie walczył z w/w problemem, ale chyba jednak nic z tego nie wyszło. Wpisz w wyszukiwarce frazę: dmr eh50. Zobaczysz, że jest trochę pomysłów i może Tobie się uda podstawić nowy dysk?
  • Helpful post
    Level 25  
    Mając sprawny dysk (ten oryginalny) i zastępując nowym czystym jedynym wyjściem według mnie jest z klonowanie partycji, mejlowałem kiedyś z pewnym panem i twierdził że jest jakaś płyta z obrazem która to niby miała rozwiązać problem z nowym dyskiem, ale ja akurat miałem drugą identyczną nagrywarkę i łatwiej mi było z klonować dysk. Tylko musiał ten nowy dysk być takiego samego rozmiaru lub większy. Na mniejszy dysk nie mogłem klonu wykonać. Od tamtej pory kupuję tylko nagrywarki które nie wymagają żadnych dodatkowych ingerencji typu Lite-On a w menu jest opcja formatuj.

Jak oryginał jest uszkodzony to raczej marne szanse na rozwiązanie problemu.
  • Level 10  
    Czy dało by radę uzyskać taki obraz od kogoś?
  • Level 27  
    Po wymianie uszkodzonego HDD należy wgrać firmware z płyty i nowy HDD zacznie pracować.Na płytę należy nagrać plik pana_dvd.frm ,umieścić płytę w nagrywarce i po zamknięciu tacki proces rozpocznie się sam.Czekać na zakończenie i sformatować HDD.Firmware w załączniku.Pozdrawiam
  • Level 36  
    To ja walczyłem z DMR-EH50 w tamtym temacie. Wszedłem również w posiadanie takiej płyty serwisowej (ponoć) i nic to nie dało. Nagrywarka nie ruszyła z takim samym dyskiem (ta sama firma, ten sam model itp). Jedyna możliwość to było wsadzenie drugiego dysku z innej takiej samej ale sprawnej nagrywarki, odpalenie jej i na prośbę sformatowania dysku odpięcie go "na gorąco" i wpięcie nowego. Format przeszedł i nagrywarka działała - do czasu przejścia w tryb STANDBY. Po włączeniu zabawa od nowa: HDD-NG.
    Sprzedałem nagrywarkę bo straciłem do niej nerwy.

Acha, dysku z tego modelu nie da się sklonować bo PC go nie widzi. Znaczy się BIOS widzi, ale dysk sie nie rozpędzi (nie włącza sie silnik talerzy) co skutkuje informacją "HDD Error". W Windowsie i Linuxie dysku... nie ma.

Z ciekawości sprawdzę jutro z innym dyskiem w swojej nagrywarce i tym firmware czy ruszy.
  • Level 25  
    Ja zrobiłem to programem hdclone i działało to w 100% ale dla pewności kupiłem dysk dosłownie o kilka MB większy,

Jeśli dysk się nie rozpędza to coś z dyskiem jest nie tak, bądź z jego zasilaniem (wtyczka zasilająca wadliwa lub inne dziwne/błahe rzeczy). Samo podpięcie zasilania powinno rozkręcić talerze.

Nagrywarka nie jest oparta na windowsie ani na linuxie więc skad te pomysły, że jak jest dysk to już ma go komputer/system operacyjny rozpoznać/zobaczyć dane na dysku.
    Niektóre dyski innych firm są widziane w windowsie od razu po podpięciu lub poprzez dedykowany program. W moim rozumowaniu Panasonic się nie popisał ale i są osoby bardzo ceniące tą markę tylko za co zawsze mnie to zastanawia.

W obecnej chwili mam tylko Liteon-y w razie czego idzie wszystko naprawić, wymienić za dosłowne grosze w swoim domowym zaciszu, Dysk czy napęd DVD to żaden problem.
  • Level 36  
    weryfany wrote:
    Ja zrobiłem to programem hdclone i działało to w 100%

Czy robiłeś to z dyskiem z nagrywarki DMR-EH50 czy innej? Bo to robi różnicę. Dysk ze sprawnej nagrywarki EH50 nie zaczyna się kręcić po podpięciu do komputera. Mało tego: on nie kręci się nawet gdy podepniesz go tylko do zasilania +5V, +12V. Dysk w nagrywarce nie rusza od razu po włączeniu jej, tylko z opóźnieniem. Nagrywarka wysyła jakiś sygnał do dysku powodując jego włączenie; zasilanie 5 i 12V cały czas jest za złączu a mimo to dysk milczy - czego nie robią dyski z PC; te od razu ruszaja po podaniu zasilania. Ten z nagrywarki nie.
    weryfany wrote:
    Jeśli dysk się nie rozpędza to coś z dyskiem jest nie tak, bądź z jego zasilaniem

Jak wyżej napisałem. Dysk z PC rusza od razu w nagrywarce ale nie daje się sformatować, dysk z nagrywarki nie kręci się w PC a w nagrywarce rusza z opóźnieniem i można go sformatować.
    To nie wina dysku, tylko raczej czegoś wgranego w niego co powoduje, że:
    1. Dysk działa w DMR-EH50
    2. Dysk nie działa w PC
    3. nowy w serwisie kosztuje 580zł (80GB!) bo nic innego tam nie włożysz :)
    weryfany wrote:
    Nagrywarka nie jest oparta na windowsie ani na linuxie więc skad te pomysły, że jak jest dysk to już ma go komputer/system operacyjny rozpoznać/zobaczyć dane na dysku.

Znikąd. Ja piszę o konkretnym przypadku z konkretnym modelem nagrywarki (DMR-EH50, EH52). Nie twierdzę że nie da się z innymi. Z tym modelem NIE DA SIĘ. Sprawdzone.
  • Level 36  
    pietran2 wrote:
    Po wymianie uszkodzonego HDD należy wgrać firmware z płyty i nowy HDD zacznie pracować...

Nie da się wgrać firmware'u do tego modelu nagrywarki w sposób jaki Kolega przedstawił, bo:
    Quote:
    ...Na płytę należy nagrać plik pana_dvd.frm ,umieścić płytę w nagrywarce...

Płyty nie da się umieścić w napędzie, bo nagrywarka jako pierwsze sprawdza dysk. Jeśli z nim jest coś nie tak (nowy) to blokują się wszystkie funkcje - w tym otwarcie, zamknięcie tacki. Na wyświetlaczu pojawia się HDD NG i amen.
    Quote:
    ...i po zamknięciu tacki proces rozpocznie się sam...

Jak wyżej: nie ma co zamknąć, bo nic się nie otworzyło żeby włożyć płytkę z FW.
    Włożenie płytki do napędu przed włączeniem zasilania (fizycznie można, ale trzeba rozkręcić napęd DVD) nic nie da, bo po włączeniu jest napis HNELLO, potem SELF CHECK i po stwierdzeniu że HDD jest nie ten (nowy) blokują się wszystkie funkcje - w tym i uruchomienie napędu DVD; płyta nawet sie nie zakręci. Pojawia się HDD NG i.... amen.
    Quote:
    ...Czekać na zakończenie i sformatować HDD.

Wyjęcie sprawnego HDD "na gorąco" i podpięcie nowego, przy wejściu w "Format HDD" jest... sprawdzany dysk. Jeśli jest nie ten (nowy) następuje znana już blokada wszystkich funkcji: HDD NG i.... amen.

Gdy płyta jest w napędzie, włączy się nagrywarkę ze sprawnym dyskiem, odepnie "na gorąco", podepnie się nowy dysk i wybierze PLAY DVD, zakręca płytą i wyskakuje informacja UNSUPPORTED - czyli płyta nie rozpoznana. Próba przełączenia się na HDD - i mamy znany już komunikat HDD NG i.... amen :)

Jeszcze jakieś pomysły?

Może i ten firmware który Kolega podał jest dobry, ale nie tak się go wgrywa do tego modelu. Nie w ten sposób.
    A w ogóle pytanie: czy Kolega wgrywał ten FW do tej nagrywarki, czy ot tak stwierdził że się wgra? Bo zdaje mi się że to jest sposób wytrzaśnięty z kapelusza przez Kolegę w stosunku do tego modelu nagrywarki.
    Nawet na forach zagranicznych nie znają sposobu na wgranie FW i uruchomienie nowego dysku - chyba że.. serwis :D