Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostkowanie wzmacniacza AIWA-XA003Z

matiwroclaw 25 Lis 2010 17:33 2554 10
  • #1 25 Lis 2010 17:33
    matiwroclaw
    Poziom 7  

W związku z tym, że jest to mój pierwszy post chciałbym serdecznie wszystkich przywitać :)

A teraz do rzeczy - posiadam wzmacniacz AIWA-XA003Z z wyjściem na 4 kolumny. Dwa wyjścia zajęte są przez kolumny, a do dwóch pozostałych chciałbym podłączyć subwoofer przez zmostkowanie ich. I tu jest problem, bo nie wiem w jaki sposób to zrobić by nie spalić wzmacniacza :/ Dodam, że subwoofer ma wbudowaną zwrotnicę odcinającą wyższe częstotliwości. Z góry dziękuję za pomoc.

• #2 25 Lis 2010 17:42
    fuutro
    Poziom 43  

No to lipnie wygląda sytuacja - to jest wzmacniacz stereo. Albo masz z tego mostek albo wzmacniacz stereo. Na marne pocieszenie dodam, że spotykałem wzmacniacze z 4 wyjściami a miały tylko jeden wzmacniacz mocy.. a wiec były monofoniczne. Mostkowanie przeprowadza się zawsze tak samo, wg tej samej idei, jest kilka rozwiązań i można sobie wybrać nawet swobodnie.

• #3 25 Lis 2010 20:15
    Pain
    Poziom 25  

Wyjścia na 4 kolumny nie znaczą o tym że wzmacniacz jest 4 kanałowy. Jest to wzmacniacz stereo z możliwością podpięcia 2 par kolumn. W przypadku stosowania 2 par kolumn są one łączone szeregowo lub równolegle. Mostkowanie nie jest możliwe, jedynie podłączyć subwoofer pod jeden kanał, a pod drugi kolumny ale wtedy żegnaj stereofonio. Subwoofer aktywny to jedyne dobre rozwiązanie.

• #4 26 Lis 2010 10:18
    edison

Poziom 25  

Cytat:
    (...)Subwoofer aktywny to jedyne dobre rozwiązanie

To najlepsze ale nie jedyne rozwiązanie.

Jeżeli wzmacniacz umożliwia podłączenie kolumn o wypadkowej impedancji 4Ω i łączy równolegle wyjścia A i B to pod wyjścia A podłączasz kolumny 8Ω a pod wyjścia B subwoofer pasywny dwu-cewkowy 2x8Ω. Z racji podania na 2 cewki subwoofera sygnału z 2 kanałów wzmacniacza uzyskamy na nim 2x więcej mocy (w stosunku do jednego kanału) czyli uzyskamy efekt podobny do mostkowania.

• #5 26 Lis 2010 12:17
    Pain
    Poziom 25  

edison napisał:
    Jeżeli wzmacniacz umożliwia podłączenie kolumn o wypadkowej impedancji 4Ω i łączy równolegle wyjścia A i B to pod wyjścia A podłączasz kolumny 8Ω a pod wyjścia B subwoofer pasywny dwu-cewkowy 2x8Ω. Z racji podania na 2 cewki subwoofera sygnału z 2 kanałów wzmacniacza uzyskamy na nim 2x więcej mocy (w stosunku do jednego kanału) czyli uzyskamy efekt podobny do mostkowania.

Zakładając, że autor posiada subwoofer z głośnikiem dwu cewkowym, ale wątpię że tak jest :wink:

• #6 26 Lis 2010 13:24
    SzokalML
    Poziom 36  

takie rozwiązanie (2 cewkowy głośnik) było stosowane np. w subwooferach canton, z lat 80-tych.

Teraz to taniej wyjdzie chyba kupić drugi wzmacniacz, tylko do zasilania subwoofera.

• #7 28 Lis 2010 22:22
    matiwroclaw
    Poziom 7  

Dziękuję za Wasze pomysły :)
    Subwoofer mam jedno cewkowy, więc pomysł edisona odpada :/
    Jak mam sprawdzić, czy mój wzmacniacz jest 4 kanałowy, czy może (jak sugeruje Pain) druga para kolumn łączona jest szeregowo lub równolegle?
    I jeśli subwoofer podłączony mam pod jeden kanał, to czy "stereofania" jest bardzo ograniczona?

P.S. Wkrótce planuję zrobić nową skrzynię do mojego głośnika niskotonowego i wtedy będę się zastanawiał nad subwooferem aktywnym, skoro nie można rozwiązać tego w inny sposób :/ Do tego prawdopodobnie zmienię obecną obudowę (z membraną pasywną) na obudowę zamkniętą.

• #8 29 Lis 2010 10:08
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Jak mam sprawdzić, czy mój wzmacniacz jest 4 kanałowy, czy może (jak sugeruje Pain) druga para kolumn łączona jest szeregowo lub równolegle?

Twój wzmacniacz jest 2-kanałowym wzmacniaczem - stereo. Możesz to sprawdzić w danych producenta, jeśli nie wierzysz na słowo.

Druga para kolumn jest łączona równolegle - przy podłączeniu 1 pary kolumn minimalna wartość pary to 4 ohm, a w przypadku 2 kompletów, 8 ohm.

Cytat:
    I jeśli subwoofer podłączony mam pod jeden kanał, to czy "stereofania" jest bardzo ograniczona?

Stereofonii nie ma wtedy, jest mono. Czyli słyszysz to co jest w lewym albo w prawym kanale, nagrane.

Jakiej impedancji są kolumny, a jakiej subwoofer?

• #9 29 Lis 2010 23:55
    matiwroclaw
    Poziom 7  

Wierzę na słowo, że jest 2-kanałowy :)

Kolumny są 8, a subwoofer chyba tak samo.

Jeśli subwoofer jest podłączony tylko do jednego kanału, to mono mam wyłącznie w subwooferze, czy we wszystkich kolumnach?

• #10 30 Lis 2010 09:48
    SzokalML
    Poziom 36  

Wyłącznie w subwooferze.

Możesz tak zrobić - podłączyć subwoofer do jednego kanału. wtedy jeden kanał będzie bardziej obciążony (kolumna+sub - 8 i 8 ohm = 4 ohm) a drugi mniej (kolumna 4 ohm).

ale upewnij się czy NA PEWNO sub jest 8 ohm.

• #11 30 Lis 2010 19:30
    matiwroclaw
    Poziom 7  

Ciężko mi powiedzieć :/ Wydaje mi się, że tak ale nie jestem pewien na 100% Od dłuższego czasu chodzi mi wzmacniacz w takim połączeniu (2+1) i nic się nie grzeje.

Głośnik mam wsadzony jak w tym poście: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1835980&highlight=

I jak napisałem, nie wiem jaki to jest dokładnie głośnik :/ Jeśli potrafisz mi powiedzieć choć by przypuszczalne parametry to będę bardzo wdzięczny.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME