Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

analog i satelita w jednym kablu

Marx2 25 Nov 2010 17:51 5850 13
    Marx2
    Level 9  
    Witam
    Mam sygnał analogowy z kablówki oraz sygnał satelitarny, wchodzą one do mieszkania w tym samym miejscu.
    W jednym pokoju mam telewizor analogowy, w drugim - komputer z tunerem analogowym i satelitarnym. Do obu pokoi biegnie tylko po jednym kablu antenowym i więcej się nie da przeciągnąć.
    Zakupiłem splitter Telmor RA-2F - sygnał analogowy po podziale uległ pogorszeniu, przy czym dużo bardziej odczuł to tuner w komputerze - ale jest to jeszcze akceptowalne. Tak więc telewizor działa i jest ok.
    Zakupiłem następnie sat/terr combiner z firmy Lindox - połączyłem nim sygnał analogowy i satelitarny. Tuż przy komputerze założyłem drugi szerokopasmowy splitter "2 way splitter 5-2050" firmy BZT.
    Niestety po takim podpięciu sygnał w tunerze analogowym uległ znacznej degradacji. O ile zauważyłem głównym winowajcą jest "combiner" (sumator?) - jak go ominę obraz jest akceptowalny, no ale wtedy nie mam sygnału satelitarnego (tuner satelitarny nie stwarza żadnych problemów)

Czy możecie polecić jakiś lepszy "combiner" lub podpowiedzieć lepsze podłączenie wszystkiego?
    Może jest urządzenie które ma sumator i splitter na raz i nie tłumi tak sygnału?
    Marx2
    Level 9  
    nie ma nic tańszego?
    matis057
    Level 33  
    Podejrzewam, że nie. Ale mam tutaj pytanie do moda, który usunął mój link. Czy to był link do allegro? Zazwyczaj poleca się linki tylko do strony dipola.
    Marx2
    Level 9  
    faktycznie dziwne to usunięcie
    a nie ma jakichś sumatorów małostratnych? a może pomógłby jakiś wzmacniacz?

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

mam jeszcze takie pytanie - multiswitche mają np- LNB-0, LNB-1 - czy to jest przełącznik Diseqc? Bo mój sygnał satelitarny jest już po przejściu przez DiseqC, wiec nie wiem czy to nie będzie się zakłócać

Może coś takiego by się sprawdziło lepiej?

aku19
    Level 11  
    Pomocny w rozwiązaniu byłby mini schemat instalacji kablowej.

Ponieważ największa degradacja jest sygnału analogowego (tak wynika z opisu) to sugerowałbym aby pierwszy splitter był aktywny - wtedy nie dość że sygnał nie spadnie to jeszcze się wzmocni.

Sam używam do podziału/wzmocnienia sygnału analogowego TV wzmacniacza WSS100 Telkom-Telmor. Polecam akurat ten bo można na nim regulować wzmocnienie pasm VHF/FM i UHF osobno dla każdego podpasma przez co można lepiej wyregulować sygnały (kanały UHF zdecydowanie mocniej się tłumią w kablach). Gdy kabel jest długi i będziemy wzmacniać sygnał na końcu we wzmacniaczu bez regulacji osobnej dla UHF i VHF to może się nawet okazać że wzmacniacz nam się przesteruje sygnałem VHF (bo nam się nie stłumi w kablu jak UHF).
    Przy wspomnianych w opisie podziałach sygnału odradzałbym stosowanie pasywnych splitterów (choć jak pisałem schemat instalacji z długościami kabelków byłby istotną pomocą)
    Marx2
    Level 9  
    Podsyłam schemat sieci

Proszę o wklejanie obrazków na serwer elektroda.pl z funkcji Dodaj obrazek w lewym dolnym rogu pola wpisu.
    [SP5ANJ]
  • Helpful post
    aku19
    Level 11  
    Jak widać ze schematu to instalacja jest dość krótka więc zbyt dużej straty nie powinno być na kablach - choć trafiają się bardzo złe kable....

Skoro po włączeniu rozgałężnika Telmor RA-2F już nastąpiło widoczne pogorszenie sygnału to z pewnością sygnał z kabłówki przychodzi już słaby.
    Pierwszy rozgałęźnik dzieli sygnał wejściowy po połowie i generalnie przy dobrym sygnale na wejściu nie powinno być zauważalnych zmian na TV. Skoro są to by znaczyło że kablówka daje słaby sygnał.

Proponowałbym podejść do tematu systemowo, czyli dokładać do systemu element po kolei i zobaczyć kiedy występuje największa degradacja (to tak celem weryfikacji czy wszystko jest sprawne).

1. Zacząć od TV analogowej.

Podłączyć kabel z kablówki tylko do TV.Zobaczyć jaki jest obraz. NAstępnie wpiąć wspomniany rozgałężnik RA-2F, podłączyć do niego kabelki biegnące do tunera w komputerze (analogowego) i do TV i porównać jakość obrazu na TV.
    Jak będzie ok to wiemy już że dalsze manipulacje dotyczące sygnału analogowego nie zepsują już nam obrazu na TV bo będziemy dokładać dodatkowe elementy już po rozgałęźniku i na kierunku do pokoju z PC.

2.dokładamy SAT

Teraz wiemy że sygnał analogowy do tunera w PC się nam pogorszy bo będziemy musieli zmieszać jeszcze nasz sygnał satelitarny dokładając dodatkowe elementy (które wnoszą tłumienie).

w pierwszym kroku dołóżmy po rozgałęźniku sygnały kablówki nasz element mieszający SAT/TV.
    Osobiście używam tylko TELMOR więc zaproponuję zwrotnicę ZWS-210.
    Zastosowanie zwrotnicy zamiast użytego sumatora daję nam tę przewagę że tłumienie przejścia jest dla sygnałów mniejsze (bo zwrotnica składa róźne pasmaa sumator sume wszystko jak leci)

Po dołączeniu tej zwrotnicy (lub sumatora) sprawdzamy sobie sygnał na PC TV analogowe (tunera SAT jeszcze nie podłączamy). Jeśli jest OK to dokładamy następny element - końcowe gniazdo abonenckie, które rozdzieli nam sygnał SAT i TV.
    Proponuję np. gniazdo końcowe Telmor GFS-210 (i tu zastosowanie gniazda abonenckiego da nam przewagę nad rozgałężnikiem bo tłumienie dla poszczególnych sygnałów będzie mniejsze).

Teraz sprawdzamy sobie jakość sygnału na naszym tunerku analogowym na PC.
    Jeśli dalej jest OK - to zrobiliśmy - jeśli nie, a tuner SAT nam działa dobrze to wiemy że nasz sygnał analogowy stłumił się nam na dodanych elementach tak bardzo że musimy go wzmocnić na wejściu.

Sugeruję więc aby zamiast rozgałęźnika pasywnego (dodawanego w kroku 1) wstawić wzmacniacz/rozgałęźnik z regulacją wzmocnienia RTA-120 Telmor. Ponieważ kabelki są krótkie więc można kupić taki a nie wspomniany wcześniej wzmacniacz WSS-100 (będzie taniej).

Patrząc na już użyte elementy to nie sądzę że coś da się poprawić bez wzmacniacza na wejściu sygnału analogowego bo właśnie te dodane elementy dodają nam to tłumienie dla analogu - lekko licząc, zakładając tłumienie 4 dB dla każdego elementu (to założenie idealne bo producenći podają z reguły 4dB+/-1,5dB to na torze do tunera w PC dostaniemy dodatkowe tłumienie sygnału analogowego rzędu 12-17dB. Nie wydaje mi się żeby tunerek TV dał radę taki sygnał jeszcze odebrać z sensowną jakością.

Sugeruję więc albo zacząć od razu od wymiany rozgałęźnika pasywnego na aktywny i zostawić to co już mamy (bo raczej powino być OK) lub zbudować to wg wskazówek w opisie z wykorzystaniem elementów TELMOR.

Zaznaczam że dużo lepiej jest na samym końcu zastosoać gniazdo końcowe TV/SAT niż zwykły podzielnik sygnału.

Do tego nie należy używać podzielników z większą liczbą wyjść niżj est nam potrzeba bo ostatecznie na każdym wyjściu będzie mniej sygnału.

Oczywiście wzmacniacz/rozgałężnik aktywny do analogu może być inny byle dawał 10-12 dB wzmocnienia. Wspomniany wzmacniacz Telmoru ma tę zaletę że wzmocnienie można regulować co pozwoli nam uniknąć przesterowania na zwykłym TV w drugim pokoju (bo tam sygnał idzie bezpośrednio)

Można jeszcze poprosić kablówkę o kontrolę siły sygnału - no ale nie wiem czy oni dopuszczają podział na 2 odbiorniki więc to już zależy od umowy z kablówką..
    Marx2
    Level 9  
    tak jak napisałem - największe zakłócenia wprowadza sumator - zastąpienie go elementem lepszej jakości zrobię w pierwszym etapie.

RA-2F już samodzielnie pogarsza widocznie sygnał - widać to nawet na TV. Więc w drugim etapie kupię rozgałęźnik ze wzmacniaczem

Zastanawiałem się jeszcze czy lepiej najpierw zsumować sygnał a następnie go rozdzielić czy na odwrót

Przypominam o poprawieniu poprzednich wpisów. Zgodnie z zaleceniami jak:
    Proszę o wklejanie obrazków na serwer elektroda.pl z funkcji Dodaj obrazek w lewym dolnym rogu pola wpisu.
    Dodam jeszcze o prawidłowy wpisie z funkcji regulaminowej pkt 15 . [SP5ANJ]
    Szaman52
    Level 14  
    A może najpierw zsumować sygnały kablówki i sat wzmocnić wzmacniaczem Triax a następnie rozgałęzić rozgałęźnikiem Sat? Triax wzmacnia sygnał i satelity i kablówki. ( o taki pytać przed zakupem) Trzeba tylko pamiętać o tym by na końcówkach przy urządzeniach założyć też zwrotnice naziemne -sat. Czyli to coś co tak ci stłumiło. Wzmocnienie triaxa to o ile dobrze pamiętam jest ok. 20dB dla SAT i 18dB dla naziemnych. (naziemne czytaj kablówka)
    Marx2
    Level 9  
    to co daje największe tłumienie to element sumujący a nie element rozdzielający, niemniej spróbuje jeszcze raz to sprawdzić
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Miły Panie Marx2 .

Widać, że masz problemy z należytym wykonaniem polecania.
    Do czasu wyjaśnienia tej niechęci (przez Ciebie na PW) i w myśl
    regulaminu pkt 6 , temat :

Temat PONOWNIE otwarty. :!:
    Dodane po informacji uzyskanej ze strony Marx2 .

Quote:
    wykonałem wszystkie polecenia tzn wrzuciłem obrazek na inny serwer

Tego właśnie nie wykonałeś. :!:

Zobacz, że wcale nie jest to prawdą. O to oryginalne linki do tych zdjęć :
    http://www.dmtrade.pl/galerie/r/rozgaleznik-sygnalu-rtv_2630.jpg
    http://www.ftasat.republika.pl/allegro/sumaaxtwinm.jpg
    Quote:
    Czy możesz otworzyć mój wątek?

Otwieram aby pokazać jak naprawdę powinno wyglądać polecenie Dodaj obrazek z wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8789589#8789589 .

Zgodnie z zaleceniami w temacie podwieszonym na niebiesko .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1713912.html
    Marx2
    Level 9  
    heh dziwny ten regulamin, nie wiedziałem że wszystkie obrazki muszą być z tego jednego serwera, myślałem że tylko te które dodaje samodzielnie (i ten poprawiłem).
    Na swoje usprawiedliwienie dodam że regulamin jest niespójny, gdyż twierdzi on iż "Musisz więc wstawiać obrazki, które znajdują się na innym, ogólnodostępnym serwerze" a nie że muszę wstawiać na ten konkretny serwer - te które podlinkowałem, są ogólnodostępne. Dopiero ten drugi post o wstawianiu obrazków pisze o wyjątkowych przypadkach...

A co do meritum - elementy Telmora są niestety niedostępne w Gliwicach, przeleciałem wszystkie sklepy RTV - pozostaje więc zakup przez Internet.

Zrobiłem test - podpiąłem bez rozdzielnika na końcu i obraz jest ok. Zacznę więc od zakupu Telmora GFS-210 lub czegoś analogicznego co mniej tłumi - na allegro nie znalazłem, w sklepach normalnych brak, możecie polecić coś zamiast?
    Marx2
    Level 9  
    w sklepie dostępne mam:
    - WSS-100 - 60zł + zasilacz
    - ZWR-210 25zł
    Sam się zdziwiłem że to nie ZWS tylko ZWR ale teraz już wątpię w siebie bo w internecie takiego symbolu nie umiem znaleźć...

Od początku założenia czasu mam też inny problem - korzystam z anteny satelitarnej sąsiada, założyłem tylko dwa podwójne konwertery i podwójny DiseqC. Niestety (a mam już drugą kartę satelitarną) na niektórych kanałach są problemy, tzn nie da się ich włączyć, albo włączają się za którymś z kolei razem dopiero. Aktualnie używam tylko jednego satelity, ale gdy używałem obu to często był problem z przełączeniem się z jednego satelity na drugiego. Kabel do mnie ma z 30m. Po połączeniu z analogiem problemy się nasiliły. Mój znajomy ma tuner stacjonarny na dużo krótszym kablu i u niego zero problemów.
    Planowałem pominąć DiseqC i zostawić samego Hotbirda, ale któryś z kolegów zasugerował wzmocnienie obu sygnałów jednocześnie, po zsumowaniu. Może to jest jakiś pomysł?