Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiowęzeł z możliwością odtwarzania na pojedynczym głośniku

Szymo_11k 25 Lis 2010 18:23 1458 3
  • #1 25 Lis 2010 18:23
    Szymo_11k
    Poziom 8  

Witam!
    Przymierzamy się w szkole do ponownego uruchomienia radiowęzła. W sumie nic nadzwyczajnego poza jedną rzeczą - możliwością odtwarzania komunikatów na pojedynczym, jednym z wybranych głośników. Założenia:
    - Głośniki będą znajdować się na tą chwilę jedynie w klasach, w przyszłości również na korytarzach.
    - Liczba głośników: około +/-23, po jednym na klasę. Połączone szeregowo na jednym okablowaniu. Odległość do ostatniego głośnika to około 100m. Pomieszczenie z radiowęzłem będzie znajdować się mniej więcej po środku szkoły więc można np. pociągnąć 5 kabli po 4 głośniki na każdy.
    - Wszystkie informacje będą wysyłane z komputera.
    - Możliwość nadawania informacji tylko na jednym wybranym głośniku. I tu nasuwa mi się taki pomysł: każdy głośnik będzie posiadał mikrokontroler(jakiś z rodziny AVR). Każdy mikrokontroler będzie reagował na 2 sygnały które będą powodowały uruchomienie głośnika(1 specyficzny dla każdego z osobna i jeden wspólny dla wszystkich).
    - Prawdopodobnie do dyspozycji jest jeszcze stary wzmacniacz radiowęzłowy. Nie wiem czy jest sprawny, nie znam specyfikacji. Jutro się wszystkiego dowiem i napiszę. Jest on raczej stary więc pewnie będzie dawał na wyjściu 120V.
    - Jest jeszcze opcja druga(nie znam się na tym(jestem programistą) więc jak bym pisał bzdury - wybaczcie). Otóż czy można podłączyć zwykłe głośniki do zwykłej wierzy, i za każdym głośnikiem dać jakiś wzmacniacz sygnału czy coś w tym stylu? Wyszło by chyba taniej zakładając, że ten wzmacniacz radiowęzłowy nie jest już do użytku, nie trzeba by też było używać głośników radiowęzłowych. Wystarczyło by kupić same głośniki i wpakować je do starych obudów.
    - Głośniki, myślę, że wystarczy 5Watt(na korytarzach nieco więcej).
    - Koszt nie powinien znacznie przekroczyć 700zł. Wiem, że to okropnie mało ale co zrobić... Co prawda nie ma konieczności robienia wszystkiego naraz, byle by zrobić ponad połowę(10 głośników) za tą kwotę a resztę później... Chodź takie rozwiązanie to już w ostateczności.

Jestem otwarty na różne inne rozwiązania i propozycje :)
    Jeśli chodzi o kwestie prawne, itp. itd. to proszę o tym nie pisać - wszystko wiem.

Pozdrawiam!

@Edit
    Dodam jeszcze, że prawie w każdej klasie jest podłączony komputer. Całość jest podłączona do jednego serwera. Czy może dało by się zrobić to drogą sieciową? Co o tym myślicie?

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • #2 25 Lis 2010 20:41
    zbychmg
    Poziom 28  

w/g mnie najprościej byłoby uruchomić ten stary wzmacniacz, głośniki radiowęzłowe z trafem i pokrętłem można kupić na wyprzedaży za parę zł.
    Jeśli robisz okablowanie, to puścić po dwa kable sieciowe 8x0.2 w jedną i w drugą strone z jednym grubszym kablem fi 1-2mm2 jako masa
    czyli możesz podpiąć 2 x 16 głośników. Prosta przełącznica (przełącznik obrotowy lub przełączniki hebelkowe zał/wył.) pozwolą na wybranie odpowiedniego głośnika, a jeden lub dwa przełaczniki wielostykowe mogą załczyć wszystkie głośniki. Bardziej rozbudowana wersja to przekaźnik na każdy głośnik i załączanie wszystkich przez diody z 12 lub 24V a indywidualnie załaczanie tylko jednego przekaźnika. Można też robiąc matryce diodowe skonfigurować grupy głośników załączane jednym
    hebelkiem. Pomysł z komputerem jest dobry tylko, jeżeli to mają być ważne komunikaty, to trzeba mieć pewność, ze PC-et jest załączony...

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 25 Lis 2010 21:58
    adambyw
    Moderator Akustyka

Głośniki w radiowęźle łączy się równolegle. Przy połączeniu szeregowym awaria jednego głośnika unieruchamia całą linię.
    Biorąc pod uwagę linię głośnikową o długości 100m, najlepiej zastosować linię stało napięciową 100V.

Takie systemy robi się profesjonalnie w oparciu o dwa wzmacniacze radiowęzłowe. Jeden do muzyki, drugi do komunikatów. Przy każdym głośniku znajduje się kontroler przełączający linię. Takie połączenie działa zawsze z jednym wzmacniaczem nawet podczas awarii sterowników.

W takim wypadku trzeba puścić do każdego głośnika dwa oddzielne kable głośnikowe, połączone z głośnikiem przez przekaźnik, oraz trzeci sterujący. Sterowanie przekaźnikiem może się odbywać mikroprocesorem przy każdym głośniku (jeden kabel - magistrala), lub prowadzić oddzielny kabel sterujący do każdego głośnika.

Zakładając że komunikaty mają być na jednym czy kilku głośnikach. można dobrać odpowiednio mniejszy wzmacniacz - i tu przydał by się kontroler który będzie pilnował nieprzekroczenia mocy wzmacniacza.

Żeby nie kupować drugiego wzmacniacza, można mikroprocesorem odłączyć głośniki tam gdzie komunikat ma być nienadawany. Z tym że w pozostałych będzie podczas komunikatu cisza.

Najgorsze w tym wszystkim to te 700zł... Może być ciężko jeżeli masz kupić nawet same głośniki, nie mówiąc o kablach ewentualnym wzmacniaczu i sterownikach.

0
  • #4 26 Lis 2010 15:58
    Szymo_11k
    Poziom 8  

Dowiedziałem się dziś kilka istotnych rzeczy, mianowicie:
    - Stary wzmacniacz nie jest już do użytku, podobno nawet nie ma co naprawiać...
    - Po obejrzeniu planów szkoły nieco się przeraziłem bo tych kabli by musiało być łącznie z kilka km na całą szkołę... Kasy brakło by już przy samych kablach.
    - Każda klasa ma dostęp do szkolnej sieci, tzn. do każdej klasy jest pociągnięty kabel sieciowy. W większości klas jest komputer.
    - Na zrobienie tego mamy "nieograniczony" budżet. Ale nie sądzę, że możemy przekroczyć próg 2tyś zł. 1500zł z samorządu a na resztę dorzuci się dyrekcja, przynajmniej powinna. Przedtem pisałem o 700zł gdyż było w planie kupno komputera do obsługi tego radiowęzła ale myślę, że to może poczekać. I tak co druga osoba w szkole chodzi z własnym laptopem.

W związku z tym wydaje mi się, że najtańszym rozwiązaniem będzie zakup:
    - switcha 3-portowego dla klas z komputerami,
    - modułu LAN dla mikrokontrolerów AVR np. ENC28J60,
    - głośników.

Jeśli chodzi o zaprogramowanie tego myślę, że nie powinno nam to sprawić większych kłopotów. Jedyne co może sprawić problem to to, że ta sieć jest już nieźle napchana, tj. prawie ponad 150 komputerów w szkole.

Moja wizja wygląda tak:
    Komputer obsługujący radiowęzeł --> szkolny serwer --> dana klasa/klasy.
    Pytanie tylko jak bardzo obciążę serwer nadając przez niego sygnał dźwiękowy, jaka będzie jego jakoś na wyjściu i czy w ogóle jest to możliwe stosując do tego celu mikrokontrolery?

Fajnie by też było dodać taką funkcję: wysyłam do danej klasy sygnał, że chcę nadać jakąś wiadomość, z głośnika w klasie leci jakaś melodyjka(bim bam bom) i nauczyciel może wybrać za pomocą dodatkowego przycisku przy tym mikrokontrolerze czy chce go wysłuchać czy też nie(np. podczas pisania jakiegoś sprawdzianu). A na komputerze sterującym pojawia się komunikat o odpowiedzi nauczyciela.

Proszę Was o jakieś pomysły czy sugestie jak by to wykonać prościej i z jak najmniejszym nakładem środków pieniężnych.

Pozdrawiam!

0