Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowniki ekranów lcd, led lcd, oled, tmos

25 Lis 2010 21:33 1572 2
 • Poziom 2  
  Witam!
  Mam problem ze znalezieniem informacji na temat sterowników ekranów. Jakie są sterowniki? Wiem że są układy programowalne FPGA, CPLD, ASIC, ale nie wiem na jakiej zasadzie one działają? Jak wpływają na działanie dużych ekranów? Jakich wyświetlaczy/ekranów dotyczą?
  Czy obsługują one ekrany led lcd, oled, amoled, super amoled, tmos? Czy one pracują na innych układach?
  Zdaję sobie sprawę z tego, że technologie oled, amoled, tmos są dopiero wprowadzane w użytek i może nie być dokumentacji czy specyfikacji sterowników. Ale jeśli ktoś mógłby wytłumaczyć lub miałby jakieś informacje na ten temat, prosiłbym o przesłanie, mój adres e-mail: christopher88(malpa)o2.pl
 • Poziom 2  
  [...]Czy fpga jest kompatybilny modułem programowalnym cpld i czy jest używanym np. w AMOLED'ach czy nawet w TMOS'ach. Nie wiem na jakiej zasadzie działa i za co odpowiada, z ilu modułów sie składa przykładowy ekran 32". [...]

  Robak
 • Poziom 13  
  Cytat:
  Wiem że są układy programowalne FPGA, CPLD, ASIC, ale nie wiem na jakiej zasadzie one działają? Jak wpływają na działanie dużych ekranów? Jakich wyświetlaczy/ekranów dotyczą?

  Układy FPGA, CPLD są układami programowalnymi więc są "puste w środku" ich zawartość zależy od programisty nie są de facto przeznaczone tylko do tworzenia sterowników ekranów. Sądząc po twoim poście nic nie wiesz na ten temat więc zostaw te układy w spokoju, bo to ślepy zaułek.

  Wyświetlacze o których piszesz: LCD, OLED, itp. , są najczęściej alfanumeryczne lub graficzne. Bez względu na ten podział zasada działania jest podobna.
  Sprawę budowy samych elementów wyświetlających pozostawię google i wikipedii.
  Natomiast sterowanie ekranami jest podobne:
  - ekran składa się z pojedynczych 'pixeli' ułożonych w kolumny i wiersze
  - wiersze i kolumny mają swoje sterowniki tzw. 'drivery'. W zależności od liczby
  wierszy i kolumn stosuje się różną liczbę sterowników
  - sterownikami zarządza kontroler (nie zawsze jest na płytce wyświetlacza np. w matrycach LCD).

  Kontrolery mają 'łatwiejszą' w obsłudze magistralę niż sterowniki. Mogą być realizowane w znanych układach obsługujących standardy np. HD44780.
  Jeżeli wyświetlacze są złożone (telewizory, laptopy, itp.) to do ich obsługi wykorzystuje się układy zaprojektowane specjalnie do tego celu dla konkretnego producenta (ASIC).

  Więc na twoje pytanie:
  Cytat:
  z ilu modułów sie składa przykładowy ekran 32"

  odpowiem tak:
  wszystko zależy od producenta! Najpewniej zaprojektował układ ASIC do obsługi ekranu i dotarcie do dokumentacji tego kontrolera jest niemożliwe. Do dokumentacji samego wyświetlacza można dotrzeć po oznaczeniu.