Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia w układzie automatycznej regulacji

Hoolgarez182 25 Nov 2010 21:38 2286 7
    Hoolgarez182
    Level 14  
    Witam, ostatnio postanowiłem poczytać trochę o układach automatycznej regulacji i z racji tego, że nigdzie nie mogę znaleźć sensownej odpowiedzi w gotowych już materiałach wolę się upewnić czy nie myślę błędnie. Na schemacie blokowym: http://wazniak.mimuw.edu.pl/images/thumb/0/0f/UETP_M8_Slajd6.png/500px-UETP_M8_Slajd6.png zakłócenia Z(s) to po prostu zmiany wielkości regulowanej, czy jakiś czynnik zewnętrzny? Obrazowo jeśli mam wentylator i reguluję jego prędkość obrotową poprzez czujnik temperatury to te zakłócenia na schemacie blokowym są zmianą temperatury materiału, do którego przykręcono czujnik, czy wpływ temperatury zewnętrznej na układ, albo po prostu zakłócenia elektromagnetyczne powodujące indukcję napięcia w przewodach łączących czujnik z obiektem pomiaru?
  • Helpful post
    fuutro
    Level 43  
    Z(s) to coś obcego w układzie, zewnętrzny czynnik. Może się wiązać z tym że położenie czujnika na materiale jak i jakość kontaktu cieplnego - jeśli ten jest kiepski to byle podmuch powietrza o innej temperaturze z zewnątrz zmieni temperaturę z czujnika i ten poda inny sygnał.
    Hoolgarez182
    Level 14  
    W jaki sposób te zakłócenia są niwelowane? Jeśli w takim przypadku zakłóceniem będzie podmuch wiatru, co zmieni w danym momencie temperaturę czujnika i da błędny odczyt, a w następstwie niepotrzebne zmniejszenie obrotów wentylatora.
  • Helpful post
    emus
    Level 16  
    W teorii to wygląda tak:
    1. Należy wykonać model matematyczny procesu. Model matematyczny to równania różniczkowe cząstkowe nieliniowe.
    2. Należny rozwiązać takie równania.

Potem to już jest "z górki" czyli tez super trudno.
    Hoolgarez182
    Level 14  
    Czyli jeśli dobrze rozumiem wszystko opiera się na modelu matematycznym, który zawiera "sposób" pozbycia się wpływu nawet tych losowych zakłóceń, a następnie przygotowaniu według niego danego układu automatycznej regulacji.
  • Helpful post
    emus
    Level 16  
    To co wyżej napisałem to tak to się robi na "szczeblu" naukowym.

W praktyce inżynierskiej robi się na przykład tak:
    1. Czujnik temperatury montuje się w osłonie, aby mu podmuchy wiatru nie zakłócały pomiaru temperatury.
    2. Jeżeli regulujesz temperaturę za pomocą pary wodnej i spodziewasz się dużych zmian ciśnienia pary to montuje się układ regulacji (stabilizacji) ciśnienia pary. Robi się też układ regulacji kaskadowej gdzie regulatorem nadrzędnym jest regulator temperatury, a regulatorem podrzędnym regulator przepływu pary.
  • Helpful post
    atmeg
    Level 14  
    Hoolgarez182 wrote:
    zakłócenia Z(s) to po prostu zmiany wielkości regulowanej, czy jakiś czynnik zewnętrzny? Obrazowo jeśli mam wentylator i reguluję jego prędkość obrotową poprzez czujnik temperatury to te zakłócenia na schemacie blokowym są zmianą temperatury materiału, do którego przykręcono czujnik, czy wpływ temperatury zewnętrznej na układ, albo po prostu zakłócenia elektromagnetyczne powodujące indukcję napięcia w przewodach łączących czujnik z obiektem pomiaru?

Dobrze interpretujesz ten schemat .To czynnik zewnetrzny dotyczacy ukladu czujnik-medium regulowane .Na tym schemacie nie uwzględniono np.elementu zaklocen powstalych w samym regulatorze lub ukladzie zadawania nastawu regulacji.
    Hoolgarez182
    Level 14  
    Dzięki za pomoc. Temat zamykam. Materiał skompletowany i zrozumiany.