Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio CB DNT SCANNER-FM dołożenie modulacji AM.

mikulowski 25 Lis 2010 21:47 5909 14
  • #1 25 Lis 2010 21:47
    mikulowski
    Poziom 8  

Witam, nabyłem radio CB DNT SCANNER-FM i mam pytania związane z tym radiem:
    - Czy da się go przerobić by odbierał również w AM?
    -Czy taka przeróbka jest opłacalna? bo ja bym tego nie robił, ponieważ nie znam się na tym.
    Czy to radio warte jest tej przeróbki?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

Post poprawiłem, na przyszłość proszę używać przycisku "Pisownia". /Olek II/

• #2 26 Lis 2010 01:06
    gregorio27
    Poziom 31  

Szybka odpowiedź.
    AD1 -Tak
    AD2 - Na zlecenie NIE, chyba że masz go za darmo i zależy co już masz w środku
    AD3- Zależy kto jak przerobi :D

• #3 26 Lis 2010 11:48
    mkpl
    Poziom 37  

Kolega zrobi zdjęcie płyty głównej to się pomyśli ;)
    Radia są robione w 3 wersjach
    1 wersja to płyta z Am i Fm przy czym Am jest zablokowany na przełącziku do 15 kanału (proste)
    2 wersja typowy Fm ale z pominięciem wolnych miejsc na Am (trudniejsze) przesiedziałem nad podobnym 3 dni. Największy problem to zmiany które nie są zaznaczone na schemacie (przewody etc)
    3 wersja. Radio ma tylko i wyłącznie Fm i p.cz pod FM.
    Trudna zabawa ale do zrobienia. Trzeba dorobić p.cz z demodulatorem pod AM oraz ARW, przerobić modulator FM na AM + opcjonalne trafo do poniesienia mocy z 1W do 4W

Robiłem wszystkie typy koszta wahają się od 30 do 50zł

• #4 26 Lis 2010 13:55
    mikulowski
    Poziom 8  

Zdjęcia zrobione, proszę :) i słucham na doradztwo co z tym zrobić. :)

Radio CB DNT SCANNER-FM dołożenie modulacji AM. Radio CB DNT SCANNER-FM dołożenie modulacji AM.

Radio CB DNT SCANNER-FM dołożenie modulacji AM. Radio CB DNT SCANNER-FM dołożenie modulacji AM.

Proszę o wklejanie obrazków na serwer elektroda.pl z funkcji Dodaj obrazek w lewym dolnym rogu pola wpisu.
    Zgodnie z tematem podwieszonym na niebiesko https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic983990.html .
    Poprawiłem wpis i wstawiłem poprawnie obrazki. [SP5ANJ]

• #5 26 Lis 2010 15:19
    mkpl
    Poziom 37  

:D kolega wrzuci większe te obrazki bo ja tutaj niczego dopatrzeć się nie mogę. Miło by było jakby kolega dał zdjęcie tego co jest pod górną płytką.

Choć na oko już widzę że górna płytka jest całkiem inna jak w wersji AM/FM czy choćby AM w 15 kanałach.

Na początek trzeba sprawdzić czy radio pracuje w 0 jak nie przestroić.

Dalej kolega zbuduje demodulator na TCA440 (do zdobycia filtr p.cz 7x7 z jakiegoś radioodbiornika + dioda germanowa). Wejściem wpina się za filtrem 2 p.cz 455khz a wyjściem za demodulatorem fm (po uprzednim odłączeniu jego wyjścia do toru m.cz. Odpalasz radio i stroisz filtrem 7x7 na najlepszy odsłuch. Dalej trzeba zrobić ARW to już jest trudniejsze.
    Więc tak jak napisałem pierw zmiana demodulacji na AM i wstępne odpalenie jak się to koledze uda można robić dalej. Jak się kolega nie czuje na siłach lepiej radio odsprzedać lub dać komuś do zrobienia

• #6 26 Lis 2010 16:37
    mikulowski
    Poziom 8  

no wiec dalsze zdj. cd jeszcze będzie chwila:) Radio CB DNT SCANNER-FM dołożenie modulacji AM.

Dodano po 16 [minuty]:

Dodano po 18 [minuty]:

Dodano po 6 [minuty]:

Dodano po 7 [minuty]:

• #7 26 Lis 2010 16:42
    mkpl
    Poziom 37  

Tak jak myślałem. Masz wersję tylko FM. Od wersji AM różni się tylko i aż tą płytką na górze.
    Radio ma nietypową budowę modułową i jest dosyć rozbudowane/skomplikowane :)

Tak czy siak na początek musisz znaleźć filtr p.cz będzie miał napisane 455HC czy jakoś tak. Bedzie on połączony z pewnym scalakiem którego nazwę musisz mi podać.

Do zbudowania demodulator AM z tego linku. (interesuje Cie część schematu na prawo od filtru 455khz
    http://hem.passagen.se/communication/pic/118sch.gif

Radio pracuje na naszym pasmie w"0" czy niemieckim "5" ??

• #8 26 Lis 2010 16:54
    mikulowski
    Poziom 8  

ok. myślę ,ze tyle już powinno wystarczyć:) ale jak nie to piszcie to dołożę, wiec tak;
    -to radio oddam do naprawy ,ale wpierw chciałbym wiedzieć czy to się opłaca i czy to radio jest tego warte:) ,bo wydaje się "solidne" w budowie:D
    - a po drugie to chciałbym wiedzieć co trzeba zrobić by dołożyć modulacje AM, bo sadze ,ze ułatwiłbym prace elektrykowi a to byłby miły gest z mojej strony:)
    -oraz czy to radio(ten model) jest chwalone przez użytkowników? dzięki już wam za wasze odpowiedzi koledzy ,ale proszę jeszcze Was o więcej, więcej podpowiedzi bo będę w moim przypadku bardzo przydatne, ba ten materiał o tym modelu może pomóc także innym ,dlatego proszę o AKTYWNOŚĆ :P, zdjęć jeżeli mało to dorobię ..........dzięki:)

Dodano po 5 [minuty]:

radio pracuje podajże w 5 , uważam tak dlatego ze jak włączyłem go do słuchać było, ale bardzo,bardzo nie wyraźnie, nic nie było można zrozumieć ale wskaźnik wskazywał jakby odbierał.... chodzi mi o to ze świeciły te diody na panelu, ale z tego co się orientuje przestrojenie jak wyczytałem na innych tematach trwa "5 min"

• #9 26 Lis 2010 16:57
    mkpl
    Poziom 37  

Hmm Jak "elektryk" jest oblatany w w.cz to to zrobi. Jak się CB nie zajmował to zafundujesz mu "jesień średniowiecza"

Radio takiej średniej klasy :) ale daje radę

Żeby przestroić w "0" szeregowo z kwarcem syntezy dławik 4.7uH (przy kwarcu 10.245 przy innych kombinować inaczej) i trymerem stroisz tak aby na kanale 20 przy nadawaniu częstotliwość wynosiła dokładnie 27.200MHz.

Poza przerobieniem części p.cz musisz zrobić ARW (żeby silne sygnały nie zatykały radia) Ja to robię pobierając sygnał z Smetra i w miarę jego wzrostu obniżam napięcie wzmacniacza w.cz

• #10 26 Lis 2010 17:23
    mikulowski
    Poziom 8  

http://www.cbradio.cz/doc/DNT/Scanner/schema.djvu znalazłem taki schemat może pomoże ..............

Dodano po 6 [minuty]:

ale to nie taki "elektryk" Pan zajmuje się naprawa CB tj. w Oświęcimiu jak jedzie się w stronę Kęt za rondem :) , bo w mojej ok. nie mam takiego człowieka aby mi to takie cos zrobił;/

• #11 26 Lis 2010 21:47
    SP8JZ
    Poziom 33  

Marcin napisz koledze, że z tym TCA440 to nie ma lekko i ciężko go dostać.
    Lepiej by było wyciągnąć zmontowaną p.cz. z jakiejś starej diory np. TDA1220, zostałoby tylko ARW do zrobienia.

• #12 26 Lis 2010 22:04
    mkpl
    Poziom 37  

Prawda jest taka że na tym TCA440 to najlepiej śmiga.
    Można prościej na CXA1619
    http://hem.passagen.se/communication/pic/rec2003.gif

5 kondensatorów scalak i śmiga ale praktyka mi podpowiada że ten układ lubi się stawiać (wzbudy grzeje sie, szumi i dziwny dźwięk) ale to już zależy od radia. W jednych chodzi (i tam go stosuje bo po co życie sobie utrudniać) w innych nie

Ostatnio również przerabiałem na wzmacniaczu operacyjnym TL072 i szczerze mówiąc śmigało to niesamowicie przy minimalnych szumach. Jedyny problem był w tym że przy pewnym wzmocnieniu zaczynał się pod wzbudzać. Tak czy siak na razie klepię na TCA jest osiągalny i w cenie około 3zł. Jedyny niepodważalny problem mam ze zdobyciem filtru 7x7.

Do autora... Dorwij jakieś stare (koniecznie rozwalone bo sprawnego bym nie tknął) radio pokroju ślązak, kalenica, taraban itp Można stamtąd wymontować całą p.cz i zlutować na własnej pcb

• #13 26 Lis 2010 22:18
    SP8JZ
    Poziom 33  

Faktycznie to prawda UL1203 (TCA440) - potwierdzam
    Wzbudzenia w takich radyjkach to u mnie norma i raczej zawsze wina leży po stronie radyjka. Wydaje mi się, że wynika to raczej z oszczędności materiału w takich sprzętach. Przeważnie wzbudy powstają gdzieś na drodze pierwsza-druga przemiana, a problem nasila się gwałtownie z zamontowanym do radia ARW i radio traktuje to jako "niepożądane sprzężenie zwrotne" ganiające gdzieś bokiem po układach zasilania, które dość łatwo wyeliminować

Tak, czy siak nie ma lekko z tymi radyjkami ze znaczkiem niemieckiej trąbki i przeważnie oznacza on "jesień średniowiecza" dla fachmana - bardzo dobre określenie, pasuje jak ulał :D Czasem stosuję osobisty patent tego pokroju z niezłym skutkiem Link

Tak, że kolego jeśli masz dostęp do uszkodzonych amplitunerów, to wielce ułatwi to pracę panu elektrykowi....

• #14 26 Lis 2010 23:27
    gregorio27
    Poziom 31  

Ten pan koło ronda w Oświęcimiu to Ci może co najwyżej kable polutować, albo haczyki do wędki powiązać bo to jego przewodnia profesja :D. mkpl bez obrazy, ceny przeróbki jak dla mnie nierealne, widać że podchodzisz jeszcze hobbystycznie.
    Dobra rada "ożeń'' to radio kolego jakiemuś hobbyście na alledrogo i poszukaj za kwotę jaką dostaniesz jakiegoś zdezelowanego Alana lub jakieś Stabo, Albrechta, Maxona itp. a doprowadzimy go do pełnej świetności za parę zł.

Post poprawiłem, proszę zwracać uwagę na pisownię. /Olek II/

• #15 01 Mar 2012 10:22
    norbert-17
    Poziom 13  

Koledzy mam również takie radyjko przestroiłem je już na "0" w fm wszystko ładnie pieknie :D w Am jest tylko Odbiór :| bardzo przyzwoity natomiast brak modulacji nośna jest bynajmiej inne radyjko wzbudza się po wcisnieciu gruszki czy macje jakiś pomysł załaczam zdjecia
    Radio CB DNT SCANNER-FM dołożenie modulacji AM. Radio CB DNT SCANNER-FM dołożenie modulacji AM. Radio CB DNT SCANNER-FM dołożenie modulacji AM.

Moderowany przez Olek II:

3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME